Podny filter

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Podny filter

Príspevok od používateľa Denis »

Rad by som sa podelil o skusenosti s podnym filtrom v krevetkariu. Mojou prioritou nie je layout akva, ale jednoducha vec a sice odchov a dlhodobe darenie sa krevetkam, z vacsej casti Caridinam. Musim povedat, ze som podny filter skusal v dvoch akvariach, jedno crs, druhe cbs.

1, 50l akva s crs bol podny filter len v jednej stvrtine dna, pod cca 3-4cm vrstvou substratu. Na druhej strane akva bol este dvojramenny molitanovy bublifuk. Do tohto akvaria po vyse trojmesacnom zabehu boli vpustene crs a aj napriek tomu dlhemu zabehu krevetky po jednej kapali. Molitan na dvojramennom bublifuku bol zabehnuty uz pred zabehom akva, no aj napriek tomu sa krevetkam nedarilo.

2, 50l akva s cbs bol podny filter po celom dne, pod troska tensou vrstvou substratu cca 2cm. Na druhej strane akva bol opat este dvojramenny molitanovy bublifuk. Tu mozem povedat, ze sa krevetkam dari kustik lepsie, samicky aj nosia vajicka a cakam co bude s nimi. Ale treba dodat, ze to snad po roku trapenia sa s tymto akva, kde uz krevetky kapu na starobu (tak sa domnievam, ked len najvacsie kusy posli).

Podobnu skusenost s podnym filtrom v krevetkariu s Red Bee mi spominal aj Zozo. Netusim, preco vo vela videi na nete tie podne filtre pouzivaju, ked my mame s nimi nedobre skusenosti. Navyse si neviem predstavit fungovanie podneho filtra pod 10cm vrstvou substratu, ako je bezne vidiet z tych videi. Mozno by este to stalo za pokus...

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa mosfet »

Ja osobne so pôdny filter ešte nevyskúšal, no kamarát ho má napojený na externý filter a pochvaľuje si to.
Ak sa mu to niekedy upchá tak iba odpojí nasávaciu rúrku a nasadí originálnu od externého filtra a funguje ďalej.
Takže jeho varianta sa mi zdá praktická.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa Hryzo »

v ramci "pôdnych" filtrov vsetci co ma chvylu pozoruju vedia o tomto mojom diele http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=18&t=129&start=40 ... ja mozem povedat, ze som zatial spokojny ... filter bezi cca 2 mesiace, pride mi bezudrzbovy (ani raz som sa ho nedotkol zatial), iba som raz kontroloval vrtulku cerpadla ako vyzera a ta je cista ... z dlhodobeho hladiska ukaze cas ale doterajsie vysledky:

rak edward ani raz neukazal nespokojnost, je krasne cerveny, dokonca viac ako predtym, nova samicka tiez nechce spachat samovrazdu z vody (mozno tak z edwarda :D), gupky bezproblemov ziju a stres maju len z rakov, rozkatec bujnie aj pod "len" 10w led reflektorom, pistia mi odisla skoro uplne (asi ju utlaca ten rozkatec, alebo jej vadi prud vody)

oproti klasickym podnym filtrom na vzduchovac vsak mam velky rozdiel, a to par litrovu napln liaporu a silnejsie pretekanie (podla mna) cez "filter" .. aj to nemam cerpadlo na plny vykon ale len na polovicny
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa Denis »

zozo napísal:Čo sa týka pôdneho filtra tak na základe mnohých zhliadnutých príspevkov na you tube som skúšal a skúšal a skúšal až ma to naozaj dožralo a navždy som ich zavrhol. Bol som ale ich skutočným zástancom. Posledný pokus bola tá 100-vka, kde bola asi 10cm vrstva akadamy + 5cm vrstva Amazonie. Dosť velká investícia skončila po roku a pol úplným fiaskom. Akvárium sa začalo úplne nekontrolovane riasiť a úplne sa tam zosypal bio systém. Malo to za následok 38 mŕtvych CRS-iek fakt celkom pekných. Samé SS a vyšie. Môžem ti poslať pár fotiek AQ. kde bol pôdny filter.
Zozo hod prosim ta nejake foto. Inak teraz som si aj precital, ze si skusal velku vrstvu substratu a neslo to.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa zozo »

Nazdar borci, ako som už písal, fakt som bol zástancom pôdneho filtra. Dosť dlho ma to držalo. Áno ako píše Hryzo,( nechcem brať nikomu ilúzie) zo začiatku išlo fakt všetko super... mal som ho napojený na vzduchové čerpadlo Atman s reguláciou. To najsilnejšie. Označenie si nepamätám. Radosť zo stabilných hodnôt, čistého skla a prosperujúcich CRS-iek. od Jakuba Jelínka z Prahy vystriedalo asi po roku vytriezvenie. Začal sa (teraz už viem že NEZVRATNÝ) proces. Bojoval som s tým asi pol roka potom som to vzdal. Teraz mi je už jasné, že sa začal zrejme hromadiť detrid a ostatný odpad v úplnom spodku AQ. Hromadiace sa plyny občas vychádzali cez hrubú vrstvu substrátu. Testy vody boli priam hrôzostrašné. Ako som už písal prišiel som o všetky krevetky. Situácia bola pre mňa neriešitelná, krevetky som nemal kde preložiť. Nemal som vtedy AQ v zábehu. Skúšal som pripojiť ďalší filter, ale všetko márne. Na konci "apokalypsy" bežal v AQ na plno pôdny filter, Eheim 2211 so turbo skimerom od Denerle, a jedno čerpadlo Cirkulator 350 od Akuael-u. Problém je, že to spodné podlažie nejde dobre odsať. Myslím, že borci z Japonska, Malajzie atď majú tie nádržky funkčné tak max. 1 rok. Potom to obmieňajú. Potom v tom ale osobne nevidím žiadne terno! Rád pripojím foto.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa zozo »

100-ka. Fotky sú z prvých masiacov fungovania.
20121021_124259_u.jpg
20121021_170554_u.jpg
20121027_191027_u.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 13:11, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa Denis »

No veru poriadna vrstva substratu! Presne ako vidiet na videach na nete. Este aj externy filter s rampou vidim, no sila ze sa to cele dokefrilo. Nepovedal by som veru, ze uz po roku nebude ten system fungovat. A hlavne ta investicia do toho substratu. Tie dva substraty su aj niecim oddelene?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa Milos »

Skutocne grandiozny set-up, to uz je skor masina! :) A aj tak nezafungovalo!
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa zozo »

Pôvodne som tam chcel dať silónovú sieťku aby sa substráty nepomiešali, ale bola dosť hustá tak som od toho upustil. Vôbec tam nechýbala. O tú investíciu nejde. Každý z nás do toho vráža nemalé peniaze, ale keď sa to pobabre tak to človeka mrzí. Ale opakujem nechcem brať nikomu ilúzie. Možno v malých AQ tak okolo 40-50 litrov povedzme na selektívne kríženie možno áno. Ale tam by som ja asi skôr išiel do Hamburského filtra. Rozdiel je ale v zábehu.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa zozo »

Ešte mám dva príklady kde to tiež nefungovalo. Tu som včas vytiahol plastové rúrky a nahodil v oboch prípadoch externý filter. Ten v oboch prípadoch úplne stíhal. Jedná sa o 35 a 45 lit. AQ so Shirakurou.
35-ka Optiwhite
35-ka Optiwhite
35-ka Optiwhite
35-ka Optiwhite
45-ka Optiwhite
45-ka Optiwhite
45-ka Optiwhite
45-ka Optiwhite
45-ka Optiwhite
45-ka Optiwhite

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa džara »

cauko. ja mam podne filtre v obidvoch krevetariach spolu s externymi filtrami. moze byt ze podny filter po roku - roku a pol nestiha. potom zacnu skakat hodnoty no3 atd... ono niekedy po takom case, ma aj aktivne dno svoje za sebou. ked som nemal po ruke novy substrat na restart, tak som sa to snazil zmiernit odkalovacom s dlhsou-hrubsou trubicou, takou v ktorej sa prefiltruje hrubsie zrno az z dna a najjemnesi detrit odsat. momentalne v kybli zabieham nove dno, aby som mohol stary substrat /cez 2 roky/ vymenit skoro za behu. podny filter ponecham.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa IringPalo »

Moja skusenost s podnym filtrom, podobny ako ma Hryzo je taka, ze po asi dvoch mesiacoch chodu som ho prvykrat otvoril a bolo tam strasne moc neporiadku, musel som vybrat vsetko medium, odstat bandasku, preprat penu, ale nemam pocit, ze by to bolo nejak viac prace ako s inym filtrom.
Pointa je mozno v prevedeni. Neviem ktory podny filter Denis mysli, ale na videach napriklad Fabia Silvu toho moc nie je vidno, iba vysoka vrstva. Kludne tieto akvaria mozu byt robene ako mam ja a to tak, ze skoro po celom dne maju nalepenu nadobu, ktora je od vsetkych stran povezdme 2cm vzdialena, je plna napriklad substratu pro. Nadoba je obsypana zo vsetkych stran substratom aby to vyzeralo, ze je ho tam vela, v skutocnosti je dno vysoke, aby zakrylo vysoku nadobu. Na filtracne medium je tiez polozena tenka vrstva substratu, takze nie je nic vidno, ale v skutocnosti filtruje profi substrat a nie obycane dno. Takto isto to mam robene ja, akurat s pieskom. Z filtra ako takeho je vidno len vyvod a kabel, nic viac. Funguje zatial vyborne. Ma objem 2-2,5l. Cize cele tajomstvo moze spocivat v tomto type podneho filtra, akurat je to dobre zamaskovane.
filter.png
filter.png
DSCN2876.JPG
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 13:12, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa Denis »

Dnes ma totalne napalil podny filter v akva s cbs, uz je von. Vyse dva mesiace po tom co som cistil substrat premystim vo vode z akva, a nasledne nanovo zalozene s podnym filtrom ktory tam paradne fical dva roky. Strasne dlho trva kym sa podny filter zabehne, nepouzivam ziadne bakterie na urychlenie, no je to o nervy. Kazdy den som vyhodil minimalne kednu skapatu krevetku. Dnes som pouzil ten isty substrat, len som dal vrstvu 1cm. Tak sa mi osvedcila vo viacerych akva o 15-20l vody. Dufam, ze do konca tyzdna som bez uhynov. Krevetiek cbs mam nastastie este hodne, vid foto.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Co som postoval link tak typek mal podny spraveny podla eheimu. Filter je len v casti dna ohraniceny mrezou. V mrezi je matrix/sklokeramika a cely spodok je napojeny na externy filter. Zvysok dna je posypany bakteriami a vysokym mnozstvom substratu. Bakterie teda bordel rozlozia, spodok ho natravi a externac dorazi

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa Denis »

Hej este presne to som rozmyslal ako pises Miso, ze ja som tam bakterie nedal do substratu, tie by spravili poriadnu pracu. Daval som len do vody tekute bakterie.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa MikelCRS »

https://youtu.be/5VY74iTq4Yc
Video je od paris aqua.

Tento setup sa mi naozaj velmi paci. Mam taky pocit ze by sa to nemuselo hned pokazit ako pisal Denis alebo zozo. Hlavne tie substraty a dosky dole by mohli dlho vydrzat. Aktivneho substratu vela nieje takze ked zostarne sa da odpustit vodu a vymenit iba aktivny substrat, ostatne asi netreba.
Nepaci sa mi ze dal aj do predu substrat. Tam by sa asi hodilo hole dno.

Velmi ma laka niekedy skusit podobny setup :)

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa jamro27 »

Ja som dal podny filter po celom dne 96. Podny filter sluzi ako nasavanie pre externy filter. Mam na nom este okrem vyvodu dalsie dve trubky schovane v substrate koli pripadnemu odsavaniu necistot, kamos z PN to tak ma tiez/ma inspiroval/. Uvidim ako bude dalej fungovat, podam potom dalsie info.

Osobne by som podny filter nedaval ako jediny filter v akva, najviac sa mi to pozdava ako to nasavnie pre externy, bublifuk nikdy nema taky vykon aby z neho bordel vytiahol, externy filter mi bezi na 1/4 ma priskrteny prietok.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa mosfet »

jamro27 napísal: Mam na nom este okrem vyvodu dalsie dve trubky schovane v substrate koli pripadnemu odsavaniu necistot, kamos z PN to tak ma tiez/ma inspiroval/.
Tak tie dve trubky ma veľmi zaujímajú - upresni to.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa jamro27 »

Len hrdlo z vyvodu je tam nasunute v tej drazke v polke akva v strede, je zapchate stuplom a schovane v substrate, tak na kzdu polku akva je odsavac.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Podny filter

Príspevok od používateľa jamro27 »

Nemam ho dlho ale som snim zatial spokojny.
Podny filter mi sluzi zaroven ako odsavanie kalu. Podny filter som pri zakladani akva podlozil kuskami okyslicovacej hadicky, takze je zdvihnuty nad dnom akvaria. Kedze ho mam ako nasavanie pre externy filter tak kal som vcera pri cisteni nasiel v externom filtri. racej vycistim 1x za mesiac filter ako odsavanie dna s krevetkami.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných