Výmena vody

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Výmena vody

Príspevok od používateľa IringPalo »

Čaute, založil som túto tému, lebo sa mi v súvislosti s výmenou vody stala zaujímavá vec.
Ohľadom výmeny vody sa vedú rôzne diskusie. Jeden tábor hovorí, že je to nevyhnutné a treba vodu meniť často, pravideľne atď, druhý tábor hovorí, že skôr menej ako viac, prvoradá je stabilita, tušim od Denisa som počul o chove v rovnakej vode, kde sa len prilieva odparená voda. Keď som založil veľké krevetkárium, tak som dlho dlho nemenil vodu, nemyslím teraz hneď na začiatku, ale už keď tam boli krevetky. Ani nemám odsledované koľko, ale tri týždne to boli určite, možno mesiac a nedialo sa nič. Dokonca som hnojil a dosť veľa. Kedysi som kupoval krevetky od chlapíka, čo ich choval v úplnej močovke a boli premnožené. Hovoríme stále o n. davidi. Pred nejakým časom som sa stretol s Romanom, ktorý mi hovoril niečo podobné o svojom synovi - voda sa nemení aj mesiac, krevetky sa premnožujú. Na internete som tiež našiel jeden experiment, kedy akvárium bežalo úplne bez výmeny vody, kŕmenia, svietenia atď. Žili v ňom krevetky, ktoré boli potravou pre rybky, akvárium krásne prosperovalo. Konečne sa dostanem k veci. Po rozhovore s Raviolkou som začal meniť vodu každý týždeň spôsobom 2:1, čiže 20l vody z RO a 10l vodovod. Problém je, že nemám odmeraný čistý objem v akváriu, lebo kýbel ktorý som myslel že má 10l mal nakoniec iný objem, čiže nemám šajn koľko je tam vody. Každopádne mi to takto celkom išlo s výmenami aj bez výmen vody. Minulý týždeň som dal žrať krevetám do rohu, kde sa zhlukli a presne nad nimi som menil vodu ako vždy. Problém bol asi v tom, že som lial vodu do ich tesnej blízkosti. Výsledkom bolo, že som behom necelého týždňa našiel asi 5 zdochlín, čo sa mi ešte vo veľkom akva v takomto počte nestalo. Okrem toho, že boli krevety zdochnuté, akvárium bolo prlné zvlečkov, čiže najpravdepodobnejšie moja nešikovná výmena spôsobila nútené zvliekanie a tie, ktoré sa zvliekali nedávno zdochli. Potvrdzuje to asi aj to, že zdochli krevety rôznych veľkostí, škoda jednej samice s vajíčkami. Tu mi napadá otázka, čo je dôležitejšie, výmena vody alebo stabilita. Zaujímal by ma váš názor a zároveň kto koľko a ako často meníte vodu vo vojich krevetkáriach. Bola tu už reč o tom, aký význam má meniť vodu. Podľa všetkého by malo ísť o dusík a asi aj o zvyšky hnojiva, kto hnojí. Tu ale sledujem, už asi 1000. krát, že niečo v tej akvaristike nesedí a je to úplne inak ako sa píše všade možne na akvaristických fórach. Dotknem sa teraz prekŕmovania. Do akvária kvôli atyám dávam neskutočné dávky rozdrvenej potravy, čo znamená, že tento prach sa vo vode rozlkladá a nikto ho nezožerie, aspoň teda strašne veľkú časť. Ak by bola pravda o prekŕmovaní a amoniaku z neho, tak neviem, či by mi ešte niečo v akva žilo. Hladinu mám plnú pistie a vodného moru a napriek všetkým okolnostiam pistie nemajú dosť dusíka. Kde je ten pes zakopaný? treba fakt meniť toľko vody a tak často? Niekedy mám pocit, že sa stala takáto vec. Boli tradiční akvaristi s malými filtrami, s málo rastlinami a veľa rybami. Títo museli dbať na hygienu, neprekrmovať atď, aby to udržali. Veľa o tom písali, ale nastúpila vo veľmi krátkom čase nová éra akvaristiky, kde sa úplne zmenili podmienky v akváriu. Menej rýb, dobré filtre, až by som povedal neporovnateľné, veľa rastlín. Všetci ale čítajú aj nadaľej rady starých akvaristov, aj keď už sa všetko pomenilo a neplatí to, čo pred pár rokmi. Prepáčte túto nudnú úvahu, verím, že som vás neuspal.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

rudo
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 07:55
Bydlisko: Partizanske
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa rudo »

podla mna ked sa ustali akvarium,zabehne,, staci uz len dolievat odparenu vodu,, pripadne po odkalovani doliat co sa vycuclo von,, aby som menil kazdy tyzden tretinu,pripadne polovicu objemu vody v akvarku,, to by som si dal ;)

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa IringPalo »

Rudko, vďaka za tvoju skúsenosť. Čo chováš? Ako to teda konkrétne robíš? Odkaluješ a dolievaš vodu? Nie je to potom to isté ako meniť vodu? Ak je to tak ako hovoríš, tak si potom ďalší čo vyvracia názor o pravideľných výmenách vody.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Majino »

No ja mám zatiaľ 4 akva, v každom vodu mením, neodkaľujem ani v jednom, v 54L mením cca 9L vody, v dvoch 30L mením vodu cca 4-5L, v najmenšom 10L bez filtrácie mením cca 2L max vody bud za čistú alebo z iných zabehnutých akva.
Ja si zase myslím, že je to vždy o nejakej tej rovnováhe, ak je akva bez rastlín, tak zákonite nemá čo čistiť vodu, jedine ak by tam bol extra veľký filter tak čosi tomu pomôže, práve preto som založil zo zvedavosti malé 10L akva, kde nemám filtráciu, ale dal som tam rastlinky a mach. Zatiaľ sa krevetkám asi páči, dve Yellowky už nosia vajíčka :)

rudo
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 07:55
Bydlisko: Partizanske
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa rudo »

iringpalo zamalo :) choval som malawi cichlidy v 160l akvarku,, raky procamburus clarkii v 72 l ,gubky,,krevetky,, rebrovnikov waltlovych,,axolotla,, no a teraz po rocnej prestavke uplne bez ryb a akvarii som sa zase vratil a cakam dnes mi ma kurier dorucit set od diversy- krevetarko 45x25x25 cm s krytom, chcem tam mat red cherry a nejake slimaciky,,machy.. :) zase ma to chytilo tato akvaristika.. myslel som ze vydrzim bez toho viac ako len 14 mesiacov.. :D

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa mosfet »

Ja mám takisto 4 akva a vo dvoch mením 1/4 vody každých 14 dní / dolievam odpar / v jednom mením 1/6 vody každých 14dní a v 20l iba dolievam odpar nakoľko mám odpar momentálne okolo 2,5l týždenne. Odkaľujem iba keď sa mi chce a väčšinou sa mi nechce 8-)

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Mirko1A »

Ja vodu mením veľmi zriedka, resp. iba odkaľujem cca raz za mesiac. Pri odkaľovaní vymením asi 20% vody. Asi by sa to nemalo tak zriedka odkalovať, ale v mojom prípade je to skôr z nedostatku času. Čo som si ale všimol, keď akva nechám tak ako je, ide si svojim životom, nemám žiadne riasy (iba občas raz za ten mesiac pretriem sklo papierovou vreckovkou a tá je mierne zelená), rastliny (nenáročné) rastú, sami sa regulujú, čo kde bude rásť, či hore, či dolu, krevety nekapú a zdá sa všetko ok. Ak sa v tom človek rýpe a vymýšľa, rovnováha sa rozhasí a začínajú problémy.

Podotýkam, že mám iba nenáročné rastliny (anubias, cryptocoryne affinis, parva a lutens, hydrocotyly, microsorium, machy a pod.) a nenáročné krevetky a rybky. čiže inde to nemusí fungovať.

Základom pre mňa je to, že pri zakladaní akva tam treba dať čo najviac rastlín, vrátane plávajúcich, a potom to nechať tak, nerýpať sa v tom. Akvárium sa za 4-5 mesiacov samo ustáli a zrovnovážni.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Denis »

Ano ako pises Palo, jeden pan z BB mi spominal, ze pri crs/cbs len odpar dolieva, lebo chodi na vodu do prirody. Ak si dobre spominam, tak aj Barro tu z fora, to tiez tak isto pri crs robi/robil. Mne sa pri crs osvedcilo menit 10% tyzdenne, prave kvoli minimalnym vykyvom hodnot.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ked dolievate odpar tak cistu destilku alebo RO vodu?

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja len v rychlosti, ako mam udrzbu ja -

v prvom rade chcem vysvetlit, ze moje menenie vody = povrchove odkalovanie ... vzdy ... nikdy nemenim len cisto vodu ale vzdy sa snazim tahat aj "hovná"

15L krevetky - cca kazde 2 tyzdne menim od 30% po 50% vody, podlla uvazenia ... predtym to bolo obcas aj dlhsie, avsak uz sa tam nazbioeralo co to bordelu tak som sa ustalil na tych 2 tyzdnoch (2x 1,5L flasa alebo cca polka 10L kybla)
27L samochod 1 + 2 - kedze to su relativne nove akvaria, som na tyzdennej vymene cca 1/3 vody (10L kybel)
54L - tam som bol povodne na tyzdennej vymene, potom som presiel na 2tyzdenne, avsak teraz po odstaveni akvaria a nahodeni novych rybiek (prisavnici a bojovnice) som sa vratil na tyzdennu vymenu cca 1/5 - 1/4 vody (10L kybel)
128L raky - kedze tam som totalne bez rastliniek, robim udrzbu pravidelne raz do tyzdna (aj ked sa mi nechce musim), aby sa mi nehromadili latky vo vode .. to menit ani nebudem a tu budem stale na 1x tyzdenne (2x 10L kybel alebo 3x 10L kybel)
160L - doteraz som bol na tyzdnovej udrzbe, prechadzam vsak postupne na dvojtyzdnovu (teraz som na 10ich dnoch) a menim cca 1/4 vody (3x 10L kybel - 4x 10L kybel)

v 15L nebol nikdy s nicim problem, v poslednej dobe mi vsak ubudli trochua krevetky tak neviem cim to je, mlade vsak pobehuju tak tomu necham cas
54L bola vzdy taky rypaci experiment, kde som stale vymyslal, takze tam boli problemy stale (nastastie nikdy umrtia, krevetky prosperovali ako dive)
160L je sice len par ryb (najnovsie po prirastku 4 dospelych SAE je tam dokopy 12 ryb, avsak z toho 7 vacsich a robia dost bordelu), tam sa to vsak krasne ustalilo a bez problemov (tu boli umrtia len kvoli chorobam)

ostatok je cerstvejsie a zatial tazko robit komplexny zaver
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa IringPalo »

pani vdaka za skusenosti, z toho mi vyplyva, ze sa postupne vratim k vymenam typu menej je viac.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Milos »

Cav Palo, najskor k tej pistii: Neviem, ci to je dusikom, alebo inou zivinou, alebo tzv. "kontaktnou inhibiciou", ale podla mojich skusenosti pistia nema rada konkurenciu inych plavajucich rastlin. Cize ak tam mas okrem nej aj ine plavajuce rastliny, jej stav ti prilis nenapovie o stave dusiku.

Co pisem tuna, sa tyka predovsetkymnarocnejsich druhov, u neocaridin sa da bez vymen vody fungovat za istych okolnosti docela dlho, ale tiez to ma svoje limity:

Pokial ide o vztah filtracie a pravidelnych vymen vody: Filtracia je na to, aby sa redukovany toxicky dusik (NH4 a NO2) pomocou bakterii (ktore ho vyuzivaju ako zdroj energie) oxydoval na NO3. Ten je ovela menej toxicky, avsak je to konecna forma. Z akvaria sa neodpari (az na jedinecny pripad, o tom mozno inokedy), bude sa tam koncentrovat az dovtedy, kym ho tam nebude tolko, ze zacne sposobovat problemy (u CRS by sa mal drzat co najnizsie, ale vzdy pod 20 mmol/l, ja ho drzim pod 10mml/l).

Jedina moznost, ako ho z akvaria dostat von, je bud pomocou pravidelnej ciastocnej vymeny vody, alebo pomocou rastlin, ktore ho spotrebovavaju. Druha vec vsak je, ze ak by sa akvarium nechalo bezat dost dlho bez zasahou na to, aby sa o NO3 starali len rastliny, tie by sa zaroven dost mozne postarali aj o ine mineraly a napr. by zacala prilis klesat tvrdost a pH.

Vymeny vody su vzdy samozrejme lepsie menej a casto, ako prilis jednorazovo, koli stabilite podmienok. A samozrejme zalezi na kvalite vstupnej vody. Kedze ja mam destilku s GH + a ta ma rovnake parametre, ako voda v akvariu, nepostrehol som problemy ani pri takych drastickych zakrokoch, ako vymena viacej ako 50% jednorazovo.
A celkovo sa mi zda, ze pri tyzdennej vymene 10% prosperuju lepsie, ako ked sa na to na nejaky cas vykaslem.
Ano, ak by som mal RO so zbytkovymi mineralmi a teda prakticky vzdy inym parametrami, ako akvariova voda, asi by to zase bolo o inom...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Milos »

...inak maly postreh z rozhovorov s chovatelmi: Vsimol som si, ze ludia, ktorym sa CRS mnozia dost dobre na to, aby ich mohli predavat, su zaroven ludmi, co nepoznaju problem s vykyvom parametrov pri vymene. Vzdy postupuju pri vymenach vody tak, ze nijak neriesia, ci vymenia 10%, alebo 90%. To by napovedalo, ze kvalita vstupnej vody mozno bude skutocne klucom k uspechu. Cize nie ani tak jej konkretne parametre (teda v ramci nejakeho nutneho pasma GH, KH, pH), ako celkovo cistota a to, aby parametre vstupnej a akvariovej vody boli co najblizsie.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa viridis »

Som nachylny suhlasit s Milosom. Plus vela zavisi od okolnosti, velkosti nadrze druhu! a poctu krevetiek a dalsej osadky.
Mal som napriklad 8 ks krevetiek (4 tigre a 4 n.davidi) cca 3 tyzdne iba v 4l nadobe s takmer kazdodenou obmenou tretiny vody. Prezili to bez uhony.
Naopak, pri razantnejsej tyzdennej obmene vody (cca 20%) v 50l akvariu s CRS, som mal aj uhyn.
Nadrz bez techniky s malou osadkou n.davidi som drzal bez vymeny vody niekolko tyzdnov, zacal som obmienat az teraz, ked je ich zrazu niekolko desiatok.
U tigrov a CRS sa snazim teraz menit do 15-20% vody raz za tyzden alebo dva.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa IringPalo »

Presne nad tym co pisal Milos som uvazoval aj ja ze voda ktora ide do akvaria by mala byt cistejsia ako ta ktora sa z neho odobera. Logika veci je ale v tom, ze ak v akvariu nemam ziadne no3 vdaka rastlinam tak vymena vody nema vyznam. Ak ho tam mam, tak vymena vody vyznam ma. Tu potom nastava taka matematicka uvaha, ze ci vymena 10% vody staci aby dusika ubudalo, lebo pri istom tempe rastu dusika za tyzden sa moze stat, ze aj ked menime vodu pravidelne, za isty pocet tyzdnov sa dusik aj tak nahromadi do neunosnej miery. Aby to bolo viac pochopitelne, chce to troska matematiky. Pohybovat sa v realnych cislach by bolo tazke takze si to uvedme pre pochopenie s inymi cislami. Na zaciatku mame nejaku hodnotu povedzme 100 jednotiek NO3. Tym ze vymenime 10% vody, znamena, ze odoberieme 10 jednotiek a ostane po vymene vody 90 jednotiek NO3. Ak sa za tyzden v akvariu pribudne 9 jednotiek, znamena to ze sa hodnota NO3 bude znizovat a bude smerovat k nule, co je chcene. Ak ale za tyzden pribudne 11, tak sa napriek pravidelnym vymenam no3 bude zvysovat, aj ked pomaly a cely proces moze trvat tyzdne a mesiace. Rovanko to plati aj s hnojenim, ak rastliny nevycerpaju vsetky ziviny, takto pocas tyzdnov sa to kumuluje a akvarista vobec netusi, preco v akvariu nastanu problemy, ved vsetko robi uplne uplne rovnako. Cele je to v reali urcite zlozitejsie, lebo sa neda povedat, ze krmime vzdy rovnako, rastliny rastu, meni sa pocet krevetiek, zanasa sa filter a je tu x inych faktorov, ale podla mna ten princip funguje. Dalsia vec je ci naozaj davame rovnaku vodu ako mame v akvariu. Aj ked robime vlastnu vodu, trebars RO alebo destilku + GH+ a mame v akvariu machy, alebo ine rastliny, tak hodnota mineralov logicky klesa, lebo rastliny ich odcerpavaju, cize dosiahnut rovnovahu je skoro nemozne a vyzadovalo by to velmi vela merania. Preto sa moze stat ked pouzijeme rovnaky princip ako som pisal s NO3, ze voda je stale maksia a maksia, aj ked v horizonte mesiacov.
Ja som tiez robil vsetko rovnako a daval som do akvaria rovnaku zmes vody ale co bolo ine, ze vodu som menil v tesnej blizkosti krevetiek a co mi napadlo je mozon este klucovejsie. Robim to tak, ze mam RO vodu v dvoch 10l bandaskach pripravenu dopredu (povedzme tyzden) ale vody menim 30l. Cize poslednych 10l davam z vodovodu. Tu moze byt voda vzdy trocha ina, pri kazdej vymene ale najdolezitejsia je podla mna teplota. V reali som dal prvu a druhu bandasku po 10l RO vody s rovnakou teplotou ako ma akvarium, ale tretiu bandasku som nacerpal z vodovodu a teplotu som daval od oka. Cely sok tym mohol nastat velkym teplotnym rozdielom.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Hryzo »

v 160L akva som si vymyslel novy "letny" system, ako budem udrzbovat dane akvarium a to kazdy druhy den 10L vody ... je to objemovo cca to, co som menil narazovo, ale kedze velke teploty davaju rasltinam na balkone zabrat, polievam kazdy druhy den prave vodou z akva :) nemyslim, ze by som tym akvariu uskodil, skor mu dopomohol k ustalenosti, pretoze castejsie menej je lepsie ako menej casto viac, pretoze bude menej vykyvov v hodnotach prvkov vo vode ale z opacneho konca si zase nemyslim, ze by to robilo nejake zazraky a urcite nebudem ani badat nejake zmeny
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nevadi ak davam do akvaria vstupnu vodu tyzden staru? Aby som nepridaval zbytocne amoniak a dusitany.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Denis »

Toto by aj mna zaujimalo, ked si dam spravit vodu v pondelok a caka az do nedele.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Robis to tak? Je vsetko v poriadku? Este mi napadlo ze by sa nonstop robila RO voda do nejakej velkej nadrze aby som nemusel cakat ale len prist s kyblom a nabrat vodu.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Denis »

Ano robim to tak, ale uz aj Zozo mi vravel, ze to asi nie je dobre ked stoji voda v nadrzi a kazi sa. Asi by bolo najlepsie dat v jeden den spravit a druhy den naliat.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní