DIY filter

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Napísať odpoveď
Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

DIY filter

Príspevok od používateľa seic »

inspirovan zozem jsem premyslel, jak posilit filtraci v AQ ... samo mam v zaloze nejaky bublifuk z Asie, mam prepadovy filtr i vnitrni filtry ... ale chtel jsem uplne neco jineho .... takze jsem spachal toto ;)
ge.jpg
prvni poznatky:
- uz chapu, proc do toho pouzil jen Siporax... zeolit a lava to zbytecne "ucpavaji" a zvysuji hmotnost
- zkousel jsem v par obchodech sehnat lahev z bezpecnejsiho plastu tridy 2/4/5... bez sance, max jsem narazil na PET bez bisfenolu
- stacila by i mensi lahev <0,75litru... tohle je moc velke na 50litru...

https://youtu.be/kiDrZPqHKTs?t=4m53s

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa Milos »

dobre vidim, ze je ta flasa hore nohami? to je troska neefektivne, nie?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa Denis »

Nieco podobne uzivam aj ja :). Pisali sme o tom v teme Filtracia.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa zozo »

Som rád, že som ťa inšpiroval ,ale osobne také nepoužívam. Myslím, že to nie je až tak účinné ako sa to prezentuje na youtube. A čo sa týka tých plastov, tak prevažná večšina filtrov(myslím korpusov+súčiastok) sa vyrábajú v Číne kde sa o zložení môžme len dohadovať a dúfať že si pcháme do nádrží nezávadnú vec. :lol:

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa Milos »

...vyrabat sa vyrabaju v Cine, ale ak su urcene pre EU trh, musia zodpovedat EU normam. a myslim (dufam), ze to docela funguje. z podobneho dovodu sa v Cine hodne rozmaha pouzivanie probiotickych bakterii v chovoch jedlych krevetiek, pretoze EU ma prisne normy na obsah antibiotik.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa seic »

Milos: proc neefektivni... uzsi konec pri nasavani da snad vetsi proud, ktery se smerem vzhuru zmensuje/rozlozi ?! ...

Denis: diky za odkaz, nemam forum zas az tak projete jak jsem si myslel :) ... rozdily oproti odkazovanemu - vstup hadicky mam z boku a dole na nasavani je jako predfiltr hruby molitan, pro mensi bublinky mam hadicku zaslepenou silikon. lepidlem a jemne propichanou ...

po prvnim dni uz je v planu upgrade - mensi lahev se sirsim hrdlem, dovnitr pouze sintr. sklo ... co se tyce ucinnosti, nepodcenoval bych to... nitr. bakterie nepotrebuji k zivotu niagaru ( naopak prudky proud je z media strhava), o plose pro osidleni bakteriemi sintr vs keramicke krouzky/biokvacit se netreba zminovat/dohadovat...

pouzity sintr ze zasob anebo co krabice dala - Siporax, Eheim Substrat Pro, JBL Micromec...

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa džara »

mna by zaujimalo kde by sa dali zohnat tie Kaldnes hviezdicky -kruzky? niekde som to raz davno hladal a tusim sa tomu vravi aj K 1 medium.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa seic »

v CR je to bezne k sehnani i v malem baleni 1litr ... me se na tom nelibi ta rotace/vireni, zustanu u normal sintru pro akvaria...

https://www.koijezirka.cz/filtrace-filt ... a-920.html

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa seic »

tak definitivni upravy/oprava - 0,5l lahev, vyhazen zeolit a lava, vyslo to pekne, ze se mi tam veslo skoro vsechno sintr. sklo, co mam... za filtrem a topitkem to neni z celniho pohledu videt...
xa.jpg

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa džara »

dikes!

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa Milos »

....podla mna ak by bolo hrdlo flase smerom nahor, vstpajuci vzduch by nestracal hubnost a vytvaral by vacsi prud/prietok. takto naraza na strop, straca hybnost a energia sa namiesto prudenia premiena na trenie.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa seic »

Milos: asi jsem to nepochopil, nevadi... vsude v navodech je to takhle... ja jsem tam te hadickyu nacpal delsi kus, neni jen v hrdle ...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa Milos »

Este raz: Ze ak je hrdlo hore, tak bublinky vzduchu si udzia v celom stlpci az k vyusteniu vacsiu hybnost, ktoru predaju vode a to ma za nasledok vacsi prietok. Ak mas hore dno s dierami, cele to ma uplne iny profil a to ma za nasledok, ze bublinky su na vrchu viac ci menej pribrzdene, stracaju hybnost a s tym sa zmensuje prietok.
Alebo inak: Co je zakladom vzduchoveho pohanania filtra? Ze bublinky vzduchu so sebou "strhavaju" okolitu vodu. Takze je vhodne robit taky dizajn, aby bublinky vstupali co najrychlejsie. A tu sa mi zda, ze je to dosiahnute ptave zuzenim hrdla navrchu, tak aby nenarazali do stropu. Vsak sa do tych bubliniek trocha vcit! :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa seic »

ja myslim, ze z toho delame uz moc vedu :D pokud je nekde prutok vyssi/nizsi, prizpusobi se tomu i osidleni bakteriemi... ruku na srdce, studii, ktery kmen/druh nitr. bakterii vyzaduje vyssi/nizsi prutok jsem jeste nikde nevidel... :) aneb kazdy chce prezit = holky to nejak daji/vyresi... ;)
vzdyt nitr. bakterie jsou i v substratu, kde je rychlost prutoku opravdu minimalni, mozna blizka nule ... proti tomu je tenhle filtr turbina :lol:

vzhledem k tomu, ze je to secondary filtr a je v nem Siporaxu na 100litrove akvarium, davam tomu sanci alespon na minimalni uspech...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa Milos »

sak ja nepisem, ze to nebude fungovat aj takto :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa Denis »

Seic ten siporax sa casom vo filtry vplyvom bubliniek a pohybu vody opracuje, za par mesiacov budes z filtra vyberat obrusene casti valcekov siporaxu. Vlastna skusenost. Na druhy pokus som skusil napevno siporax dat do filtra, aj tak si casom nasiel volne miesto a opat sa nasledkom pohybu obrusil.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY filter

Príspevok od používateľa seic »

Denis: zajimavy info, to jsem netusil, ze je tak "netrvanlivy"... nastesti sintr ted uz zacina od cca 200,-, tak to neni takova hruza/balik... ;)

posledni uprava - hadicku jsem nastavil ve flasce tak, aby se vzduch distribuoval rovnomerne po cele plose .... a musel jsem nahore proriznout vetsi diry - ani vypalene cca 3-4mm hrebikem nebyly dost velke - bublinky se tam hromadily/brzdil se proud ...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných