Koren do akvaria

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Donkezz
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 01:12
Kontaktovať používateľa:

Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahojte chcem sa opytat ake korene ste davali do akvaria vzdy iba kupovane alebo aj nejake z nasich riek.
Je mozne dat do akvaria aj korene vyplavene alebo koren stromu vytrhnuty zo zeme ??
(samozrejme ocisteny, vyvareny)
Pretoze ten vyzera ako stromcek a take nieco by som chcel do akva.

Vid foto
http://i.imgur.com/s67zPL8.jpg

Chcem vytvorit nejaky dizajn ako toto:
http://i.imgur.com/a5FICdR.jpg
http://i.imgur.com/Ezxmq3I.jpg
http://i.imgur.com/6cfSOVo.jpg

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Denis »

Ja som si ani jeden koren do akva nekupil. Vsetky korene mam z prirody, ale ziadne pokusy. Vsetko su to korene zo stromov dub, buk, slivka. Uplne nevhodne su smrek, borovica a ine co pustaju zivicu. Tie korene som nasiel v raselinisku, pripadne nejaky vyvrat, alebo spilene stromy a korene mali neporusene v zemi. Ak by som nasiel koren v potoku a bol by som si isty, ze je z dubu alebo buku nebal by som sa ho pouzit do akva. Ale vzdy aj tie zo zeme najskor ocistit od kory, vyvarit, a ak je moznost aj do raseliny zahrabat na nejaky cas. Ja som to vzdy na niekolko mesiacov 3-4 az pol roka. A pred vlozenim do akva opat prevarit. Ta raselina preto, aby vypalila (nizke pH raseliny) a zmiernila rast plesni (huminiove kyseliny). Urcite sa vzdy pri vlozeni a zabehu korena objavia plesne, je to v poriadku a tak to ma byt. Koren si tym musi prejst, aby sa vytvorili bakterie na nom. Plesen raz zmizne a koren je vhodny. Otazne je ci je vhodne zabiehat takto najdeny koren z prirody v krevetkariu s krevetkami. To by som uz mal respekt...

Tesim sa na tvoj layout, som zvedavy ako sa s tym popasujes a drzim palce. Ten obrazok s Frodovym bunkrom som uz videl, uz len krevetky naucit chodit tam na zachod :roll:

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

denis takze rozmiem tomu spravne, ze si pouzival aj cerstve korene zo stromu?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Denis »

milos ano zo slivky. u starkej na zahrade bola stara slivka, ktora vobec nerodila. a ked sme ju spilili, tak korene sli rovno do nadrze na zavlazovanie. ale tie tam boli hadam aj rok vo vode, pretoze boli cerstve zo ziveho stromu. podla mojho nazoru, najlepsie hlavne z casoveho hladiska je asi najst koren rovno v potoku, ibaze tam si clovek nie je isty velakrat z akeho stromu je.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Denis »

a asi najlepsie je najst koren v raselinisku, to by som uz len ocistil od necistot, pripadnej kory a vyvavaril...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

No ja som zatial po par pokusoch zalezitost s korenmi vyriesil tak, ze ich nepouzivam :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja zatial iba kupovane ... driftwood aj fongerwood ... z fingeru sa da najst vela peknych kuskov na robenie stromu
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Donkezz
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 01:12
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Donkezz »

Dakujem za info asi to nebudem riskovat s tymi korenmi este uvidim ci nieco z nich pouzijem.

Je u nas aj raselinisko asi pojdem pozriet ci tam nerastie nejaky stromcek ktory bude mat tu cest zit dalej v krevetkariu.

Na jednej strane chcem pekny dizajn akva ale zase je to dost riskantne aby mi to neovplyvnovalo vodu v akva aby sa nieco nestalo krevetkam.

joey
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 06 Nov 2014, 16:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa joey »

Mate niekto skusenosti s vrbou?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Uspesne a bez problemov som vrbu pouzivale, ale:
1.) iba pri neokaridinach
2.) iba tenke konariky
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Budem pisat radsej sem. Takze novy koren z prirody je mimo. Zostava moznost kupy korena v oddeleni akvaristika. Bude takyto koren vhodny? Mozem ho nechat namoceny aj par mesiacov v tom nieje problem. Alebo je moznost kupit nejaku umelu dekoraciu najskor dennerle moor wood. Umelym deco som sa chcel v dalsich akvariach vyhnut.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

kupeny a namoceny na par mesiacov bude asi OK
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Tak skusim to. Mozem ho dat do akvaria a za par mesiacov tam dat krevetky...? Nieje to potrebne ale chcem aby ho rastliny uz obrastali. Ako moze koren skodit neobyvanemu akvariu? Ak neskodi strku tak by to malo byt ok a ked vypusti spinu, tak budem akvariu menit vodu tak isto akokeby tam boli krevetky. Dufam ze ste pochopili ;) proste ho chcem aby ho rastliny co najskor zacali obrastat a v inej nadobe bez svetla sa im darit nebude.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Hryzo »

moc spekulujes a zbytocne ...

ja som kupeny driftwood supol hned do akvaria bez oplachovania, bez vyvarania bez hocicoho .... koren bez problemov isiel hned ku dnu , asi pol roka farbil vodu ale nakoniec prestal a hotovo ... nikomu a nicomu neuskodil ... dokonca sa na nom nespravil ani zabehovy povlak.

kupeny fingerwood (v akvaristike bol na zaprasenej policke a na samotnom dreve bolo dost prachu) do ineho akvaria som naopak vyvaril pretoze by plaval a na druhy den po vyvareni ked nasal vodu siel do akvaria, cca mesiac bolo akvarium v zabehu pricom velmi rychlo (po par dnoch) chytil bakterialny zabehovy povlak ... po tyzdni zabehu sla do akvaria ampularia, po dalsom tyzdni (cize druhom) sli do akvaria zabehove endlerky, po tretom a stvrtom tam sli red cherry po 7 a 8 kusov ak si dobre pamatam ... po piatom tam uz sla konecna osadka (okrem rybiek ktore som zohnal az po 2 mesiacoch) - koren tak isto nikomu a nicomu neublizil, zabehovy povlak chutil ako ampularii tak aj endlerkam a keby tam boli krevetky tie ho daju dole este rychlejsie ...

co z toho vyplyva? akvaristicke drevo z akvaristickeho obchodu by malo byt v poriadku (pravdaze sa najdu vynimky bohuzial) a moze ist hned do akvaria ... staci oplachnut pripadne obliat vriacou vodou ... kdo chce istotu obliat savovym roztokom, nechat vyprchat, oplachnut a je to hotove ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Hryzo, Mikel ma CRS a tie su dost citlive na to, aby urcite riziko pri koreni existovalo.
V podstate s tebou suhlasim, samozrejme ze koren nie je nejaky obrovsky problem, hovoriac vo vseobecnosti. Ale pri chove citlivych druhov to moze predstavovat jednu komplikaciu navyse. Ako som pisal, ja som napr. mal s CRS raz koren, ktory bol predtym v akvariu s vodovodnou vodou...a chvilu mi trvalo, kym mi docvaklo, preco tam mam stale vysoke GH, aj ked pouzivam vstupnu vodu, ktora mala parametre idealne.

V akvariach s Neokaridinami som korene pouzival casto a rad, poskytuju ukryt, zdroj potravy a samozrejme su velmi esteticke. U krystaliek som s tym ale prestal.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Mozno sa vam zda ze moc spekulujem ale hryzo vpodstate odpovedal na to ze koren moze ist rivno do akvaria. Vyzera to tak ze ho tam dam a 2-3 mesiace by mali stacit na to aby sa vycistil, vodu v akvariu bedem vymienat a krevetky pridu az o tie 2-3 mesiace. Ak skapu skor tak najskor prerobim 30ku a toto mensie moze sluzit na selekciu. Myslim ze sa mi podarilo vybrat celkom pekny koren, zajtra mozno poslem obrazky a zalozim novu temu o tej 15ke. Uvidime mozno tam nakoniec skoncia neocaridiny ale to by bola skoda strku. Uz som to spominal, koren som kupoval koli tomu aby som tam dostal nejake rastliny, teda anubias a mach.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Sak jasne Mikel, ak koren chces, chod do toho. Ale pokial ti ide o rastlinky, len aby tam boli a rastli: javsky mach nepotrebuje byt nikam uchyteny, ja ho mam v akvariach s krevetkami len ako volny trs.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Koren mam doma, zatial plava v akvariu a trochu som ho omotal machom, ked sa ponori dam na nho aj anubias. Nechapem v com moze byt prirodny koren nebezpecny, ved aj v prirode pri vode rastu stromy a casto rastie aj do vody, nehovoriac o spadanych haluziach.. Ano v prirode maju rieky a jazera vacsi objem.

Donkezz
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 01:12
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Donkezz »

Denis pisal si ze koren z raseliniska v pohode. Mam otazku vytrhol som zive smreky z raseliniska je mozne taketo korene ocistit vyvarit a dat do akvaria ci smrek nie je vhodny alebo to nikto neskusal? Skuste prosim napisat nazor.

Donkezz
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 01:12
Kontaktovať používateľa:

Re: Koren do akvaria

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ocistil som ich a este ponoril do dazdovej vody a lala korene ani neplavaju hned idu ku dnu.

Asi ich vyvarim a dam do cisteho akva a budem aj svietit aj filtrovat uvidim ake bude mat hodnoty voda.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných