Tylomelania

Rybky a slimáky vhodné do krevetkária
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Tylomelania

Príspevok od používateľa Milos »

Musím povedať, že slimáka, pôvodne zamýšľaného len ako doplnok k sulawesi krevetkám som si rýchlo obľúbil. Má určité charakteristiky správania, vďaka ktorým sa zdá, ako by sa jednalo o evolučne docela vyspelého tvora:
Tylomelánia spí. Alebo trávi, nečo z toho...keď sa tylomelánia naje, zalezie niekam do tieňa, alebo sa zahrabe, alebo len tak voľne niekde položí, stiahne do ulity a hoďku sa nepohne.
Tylomelánia vidí a vie, kam chce ísť, nebehá po akváriu ako iné slimáky náhodne a chaoticky. Viem to vďaka tomu, že ich ulity zanechávajú za sebou v štrku stopu. A včera som si uvedomil, že tá stopa nikdy nenaráža, ani nekoliduje s prekážkami v akváriu. Ak je v prostriedku akvária skala, okolo nej priechod 3 cm široký do druhej časti akvária, tylomelánia prejde z jednej strany na druhú pekne rovnou čiarou, bez pochybenia.
No a napokon, sú vajco-živorodé podobne, ako gupky. Rodia jednotlivé mľáda vždy po nejakom čase.

Sfarbení majú veľa možných, ja mám dva druhy, ten čo nazývam zeleným Nemci nazývajú žltým, ten čo ja nazývam žltým, Nemci nazývajú oranžovým...moja drahá tento spor ukončila žensky a rozhodne: "limetka a kanárik".

K podmienkam chovu: Ideálne samozrejme tie isté podmienky, ako krevetky sulawesi. Sú však adaptívnejšie na tvrdšiu vodu, čiže buď stredne tvrdá vodovodná, ideálne namiešaná s RO. Nevyhnutnou podmienkou je však vyššia teplota, aspoň 26 * C. Viem si napr. predstaviť docela dobre spolunažívanie tylomelánií a neocaridín pri teplotách, ktoré su hornou hranicou optima pre jedny a dolnou hranicou optima pre druhé...pravdu povediac, moje Bloody Mary sa prispôsobili aj 29 * C. Dospelé síce majú dosť vysokú úmrtnosť, avšak v tejto vode sa množia a mladé v nej vyliahnuté a odnosené už prosperujú.
A nezabudnúť na kŕmenie: tylomelánie nie sú tými klasickými akváriovými slimákmi, schopnými prežiť na detrite a riasách. Majú výrazný apetít a jednia všetko, čo krevetky...priemyselné krmivá pre bezstavovce, pre ryby a listy rastlín...ibaže to jedia oveľa, oveľa rýchlejšie, ako krevetky.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Milos »

IMG_2471.jpg
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Milos »

IMG_2480.jpg
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa mosfet »

To je limetka alebo kanárik :P no ináč veľmi pekný.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Milos »

Toto je kanarik :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Vole nasiel som tylomelania sp. mini...som na vazkach ci kupit yelow alebo nechat tieto poslat z Nemecka...vyjde ma to rovnako.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Moji drobci maju troska ine tendencie ako milosove. Rastlin sa ani nedotkli, hikari platok zjedli horko tazko jeden zato mironekuton olizuju vkuse a teraz dlavia hokaido tekvicu (ta ide vsetkemu v oboch akvarkach)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Tak uz sa jeden do rastlin pustil ale nasiel som ofajc. Akonahle je kusok cerstvej zeleniny v akva tak rastliny ignoruje a pusti sa do nej

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa ivi84 »

ja som nad tylomelaniou uvazoval, ale mam v akva len 22 stupnov. na rybickach pisu, ze idealna teplota 26-28 stupnov, tak som od toho upustil.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa majtan.miso »

26 je minimum. Optimum je 27-30°C

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Milos »

Kratky report: Vo vodovodnej vode, za podmienky, ze je dostatocne tepla a cista, sa tylomelanie rozmnozuju tiez. Vcera som konecne nasiel krmpca :) Len im to docela dost trva, potvorkam...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Denis »

Milos aj sa bojim nieco sem napisat, mas dar reci, ale tak sa citim aj ja, prave som dosiel z piva :mrgreen:

Ale teraz k veci. Nedavno som si kupil 10ks Tylomelania Golden Rabbit, vcetku velke kusky cca 5-7cm. Nahovaral som si, ze mozno sa aj budu mnozit, ked som videl v predajnom akvariu aj mladych potomkov. No ale ake som mal stastie ked na desiaty den som nasiel behat po akva tri mlade tylomelanie. Velmi ma to samozrejme potesilo a co ma prekavapilo je farb mladat, nie su typicky zltosive, ale skor cierne. Tychto 10ks golden rabbit mam v 100 litrovom akvariu a planujem k nim doplnit este nejakych inych 10ks tylomelanii, uvidim co zozeniem.

Chcem sa ale spytat, krmite nejak specialne mlade tylomelanie? Stare mi zeru radi uhorku salatovu, ale ked som mladu tylomelaniu polozil na uhorku, tak z nej utiekla. Krmit, alebo sa spoliehat na to, ze si nieco najdu v akva?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Milos »

u mna zeru len to co krevetky. granule, zelene zradlo, atd.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Denis »

Ku golden rabbit pribudli dalsie Tylomelanie - Yellow Fleck Rabbit
tylomelania_yellow_fleck_rabbit.jpg

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Milos »

Pekne, prvy krat vidim taketo. Inak Denis ty si to pisal, ze jedny sa ti nechcu mnozit?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Denis »

Milos ja mam tieto len kratko, zatial som nevidel mlade, ale kedze su to dovoz, tak sa nadejam ze sa ukaze daky mlady casom ak mam samicku.
Niekolko tyzdnov mam doma uz golden rabbit, a z nich som uz videl 3ks mladych tylomelanii ako som pisal vyssie. Co je ale zaujimave, asi len jeden bude golden rabbit. Myslite, ze sa krizia medzi sebou tylomelanie? Lebo fakt vidim, ze mi vyslo nieco tmavsie ako golden rabbit.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Denis »

Predvcerom mi pribudla dalsia mlada tylomelania, opat nieco ako golden rabbit. Neviem sa dockat oranzovych, snad aj tie pridubnu casom mlade. Co ma zaujalo pri krmeni zihlavou, ze sa slimaky radsej pustia do stonky ako listu. Mozno len nahoda.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Denis »

Dalsie mlade, uz mam 6ks mladych tylomelanii, vsetko vyzeraju byt golden rabbit.

Viete niekto ci je mozne aby sa tylomelanie krizili medzi sebou rozne farebne variacie? Predpokladam, ze sa budu krizit, kedze je tam viacero farieb.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Milos »

ja som mal zlte a zelene. zlte sa nemnozili vobec, zelene veselo. ci sa krizit budu neviem, podla mna su to vsetko rozdielne druhy.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tylomelania

Príspevok od používateľa Denis »

Prikladam dalsieho fesaka :)
slimak_tylomelania_yellow_spotted.jpg

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní