Kotulka - Planorbarius sp.

Rybky a slimáky vhodné do krevetkária
Donkezz
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 01:12
Kontaktovať používateľa:

Kotulka - Planorbarius sp.

Príspevok od používateľa Donkezz »

Ahojte na roznych zdrojoch som videl ze v akva chovaju pri prevetkach aj slimaciky pisu ze velmi pomahaju pri odchove krevetiek

Tu je jeden, ktoreho odporucaju Slimacik - Planobarius sp.blue (modry) a orange

Ma niekto s nim skusenosti ?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Milos »

Ak sa nemylim, tak Planobarius je latinsky nazov pre staru znamu kotulku, najcastejsieho obyvatela akvarii z radu makkysov. Bola vyslachtena do niekolkych farebnych variacii, avsak vacsina akvaristov ju poklada za nevytaneho hosta, plevel.
Ja toto jednoznacne odsudenie nezdielam. Pouzivam ich pri starte novych krevetkariek, z nasledujucich dovodov:
1.) Pri zabehu pred vpustenym krevetiek svojim vylucovanim poskytuju potravu pre nitrifikacne bakterie.
2.) Po vpusteni, kym je populacia krevetiek este mala, pomahaju likvidovat nedojedenu potravu a akvarium tak udrzuju ciste.
3.) Ich vykaly sluzia ako spestrenie potravy krevetkam priamo a zaroven podporuju dalsi rast mikroorganizmov, dolezitych predovsetkym pre mladata.
4.) Obcasne rozpucene kotulky su spestrenim tiez pre dospele krevetky.

Nevyhody:
1.) Zatial co rast dolezitych mikroorganizmov podporuju, na druhej strane ich aj spasaju a uberaju tak mladatam krevetiek zdroj potravy. Ci prevazi pozitivna podpora rastu rias a bakterii, alebo ich spasanie, sam neviem. Mozno zavisi na konkretnych podmienkach v akvariu.
2.) Je velmi jednoduche ich do akvaria vysadit, ale velmi velmi narocne (hraniciace s nemoznostou) ich odtial dostat. Za istych okolnosti sa to vsak da urobit aj bez chemie. Ak je totiz voda dostatocne kysela a makka a populacia krevetiek sa rozrastie natolko, ze im vyrazne konkuruje o potravu, spolu s mechanickym odstranovanim a dobre naplanovanym krmenim ich populacia zacne stagnovat az vymiera a nakoniec sa vytrati. Ano, vytrati! :) Skutocne sa mi uz stalo, ze kotulky v mojom krevetkariu bez pouzitia chemie vymreli.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Denis »

Ano vsimol som si tohoto slimacika na inzeratoch. Ja mam skusenosti len so zakladnou tmavou farbou tohto slimacika, ludovo kotulka. Ci je tato farebna kotulka nejak extra napomocna pri odchove neviem, jedine co ma napada v tom, ze krmivo ktore nezozeru krevetky, zozeru slimaciky a tym nekali vodu. Viac neviem povedat.

edit: Milos bol rychlejsi pri pisani :)

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Mne ich vyzrali heleny. Kotulky zrali zive a zdrave rastliny.

A dalsia nevyhoda: kedze sa rychlo mnozia, ich ulity zvysuju KH.
Naposledy upravil/-a Denis v 24 Nov 2014, 21:33, upravené celkom 2 krát.
Dôvod: Spojenie prispevkov

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Milos »

U mna som nikdy vplyv kotulok na parametre vody nepozoroval.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Aha... Tak by som mal porozmyslat preco mam ja kh 3. Strk bol napusteny vidovodnou vodou? V akvariu zostali 2l vodovodnej vody? Vzduchovac, rastliny a krevetky produkuju Co2?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Denis »

Tiez si nemyslim, ze by kotulky a ich ulity dokazali v beznych podmienkach zvysovat hodnoty vody. U mna je v niektorych krevetkariach skor opacny pripad, zivym slimakom sa ulity rozpadaju a nie je to nedostatkom krmiva...

Mikel urcite za to KH moze ten zostatok vodovodnej vody v akva.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

No dobre, este ze tak. Ale uz mesiac kazdy tyzden menim 5-10l a zostali v nom len 2l. Preco kh az 3? Prijal by som 1-2.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Milos »

MIkel, ak sa dobre pamatam, tak ty si pri zakladani akvaria pouzil strk, ktory bol plny ulit kotuliek (plus mas tam aj samorast, ktory bol predtym mozno v tvrdej vode, ale to je tuna OT, tak to tu prosim moc nerozvadajme). Je nieco ine, ked do akvaria vlozime kopec ulit, ktore pochadzaju od slimakov chovanych v podmienkach tvrdej vody a tudiz plne mineralov z nej. V takom pripade si viem teoreticky predstavit, ze by urcity cas skutocne zvysovali tvrdost.
Ina vec je chov kotuliek priamo v makkej vode pre CRS, kde ich ulity uz od zaciatku budu ovela menej mineralizovane a tudiz aj po uhynuti budu aj menej mirelov vylucovat.

Predovsetkym som vsak napisal, ze "ja som tento efekt nikdy nepozoroval". To neznamena, ze to tak nemoze byt, ze to viem absolutne a s istotou vylucit, resp. ze ho nepozoroval niekto iny, to znamena len tolko, ze ja kotulky s krevetkami casto chovam a problemy s parametrami vody som nemal nikdy.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Denis »

Nuz ja teda spravim dnes vecer test na vplyv slimacich ulit na hodnoty vody. Zmeriam vodivost a tiez pH pred a po rozdrveni ulit kotuliek v urcitom objeme vody z krevetkaria. Budu to vsak ulity, ktore sa uz nejaky cas nachadzaju v akva a mozu mat oslabenu posobnost na hodnoty vody. Ale to zrejme aj u teba Mikel je tak. Najskor idem na pivo :lol:

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Denis »

Nuz takto chlapi :) uz som doma z piva...

Opat som nabral 0,5 litra vody z krevetkaria.
povodne hodnoty vody
260 mikroS, 6,2 pH

po pridani a rozdrveni 20ks ulit kotuliek o velkosti 0,5 - 1 cm a merani po cca 10 minutach som nameral toto
268 mikroS, 7,2 pH

cize ak ulity kotuliek nejak vplyvaju na hodnoty vody, tak urcite nie na KH, ale len na pH, smerom nahor.
potvrdilo sa to presne ako u skrupiny z vajca, aj tu vapnik z ulit kotuliek meni a zvysuje hodnotu pH, vodivost je zanedbatelna.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Denis »

doniesol som si cervenu kotulku, 7ks za euro si myslim celkom fajn. na bazosi vidiet oranzove a modre kotulky za 1e/kus. kde su tie casy ked ich zakladnu farebnu formu nikto nechcel ani zadara :)

inak ja nevidim rozdiel medzi cervenou, ruzovou a oranzovou kotulkou, vie mi niekto vysvetlit aky je tam rozdiel?

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Denis napísal: inak ja nevidim rozdiel medzi cervenou, ruzovou a oranzovou kotulkou, vie mi niekto vysvetlit aky je tam rozdiel?
Rozdiel je podla mna jedine vo farbe. Ak si na tuto otazku dosiel z rozdielnych cien tak to bude asi tym ze niektora farba sa ludom viac paci tak si ju kupuji a mnozia a potom straca hodnotu

Vcera som si doniesol niekolko kotuliek(modrych a orandzovych) na machu. Najprv som ich nechcel tak som ich poslal na smrt ku helenam a niektore mozno aj do potrubia. Dnes som si uvedomil ze sa na burze predavali po 50centov tak som 3(viac som nenasiel) zachranil a dal si ho do 0,5l pohara s par listami, siskami, machom a kuskom egerie. Su to 2 modre a v 1 orandzova(alebo ruzova). Nevie niekto ci mozem mat neskor dalsie orandzove?

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Hryzo »

z toho co ti ostalo asi dalsie nebudes mat ... jedna sa nedokaze sama oplodnit a co vznikkne oranzova + modra netusim ...

ja ich mam inak uz stovky po mesiaci co su doma (aj aj) ... ked zatrasem 4litrakom, snezia z vrchu male slimaky :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Je mi jasne, ze jedna sama sa mnozit nebude.

Kolko si ich kupoval?
Chovas spolu aj orandzove aj modre?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Denis »

Podla mna ta jedna co je oranzova, tak tu oplodnia tie modre. Ved je to len ina farba, nie druh. Presne ako Neocaridiny, rozne farby sa mozu krizit.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Hryzo »

kupoval som 4 z kazdeho a mam ich zvlast ... denis ano ale co vznikne krizenim 2 farieb neviem .. ked, tak by som krizil oranzovu s obycajnou ... ta ma nohu uz od prirody dost oranzovu .. mozno by nebola strata farby
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Denis »

Hryzo nechame sa prekvapkat akej farby budu mlade :)

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Majino »

Možno z toho bude hybrid :D aj ja mám tie ružové, či oranžové, nič zložité, mal som v akva dve, teraz je ich tam asi 20, celkom pekné stvorenia, prvé slimáky čo nechcem zabiť :D

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Planobarius sp. blue (modry) a orange (oranzovy)

Príspevok od používateľa Hryzo »

ver tomu, ze ich tam mas ovela viac ))) ja ked pozriem na steny pohara, naratam minimalne 25 znasok vajicok, pricom mam 4 dospelych ... dalsich minimalne 10 sa uz vyliahlo pricom v kazdej som napocital od 15-25 vajicok takze priemer pocitam 20 ...
z toho vypliva, ani nevies a mas ich tam mozno aj 50 :P
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných