Začiatočník 55l

Prezentujte svoje krevetkárium
Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Začiatočník »

Zdravím všetkých nadšených chovateľov krevetiek, chcem tu založiť tému, kde by som sa priebežne pýtal veci, ktoré mi nebudú jasné (s chovom krevetiek nemám veľa skúseností, ale už som toho dosť prečítal)

Substrát : hnedý, mal by byť výživový (darček od "Ježiška" takže presný názov neviem)
Dekorácia : koreň + zopár menších kameňov (po po kvapkaní octom nešumia)
Svetlo : led 12 W , 10 hodín denne
Filtrácia : Aquaclear 20 + je v ňom čierne uhlie
Rastlinstvo : Anubias, jávsky mach, fissidens fontanus, cryptocorine affinis, sagittaria subulata, rotala rotundifolia
Osádka : 14x tetra ohnivá, približne 30x neocaridina heteropoda var. red , 7x caridina cantonensis sp. Crystal Red (nízka kategória)
Voda : obyčajná z vodovodu
Hnojenie : momentálne pravidelne EasyCarbo + BlueExit (proti siniciam) a ked si spomeniem, raz za čas, bioflor od Rataja
čistenie : pravidelne raz za týždeň/dva odkalovanie

Všetky dotazy alebo upomienky sú vítané :-)

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Denis »

Ahoj :) tak na uvod ostatnym ozrejmime, Zaciatocnik bol dnes u mna po krevetky...

A podme... Ak ti mozem poradit, tak cierne uhlie sa dava do filtra na odburanie skodlivin, chemie a pod. Ak tam kvapkas hnojivo, tak je mozne ze ti ho to uhlie na seba naviaze. Cize hnojivo nema ucinok. V tomto pripade, to ale moze byt pre krevetky osozne, ako vieme su velmi haklive na chemiu aj hnojiva. Mysli ale na to, ze to uhlie ma ucinnost len nejaky cas kym naviaze na seba, ale potom to vsetko uvolnuje do vody a mozu zacat problemy. Cize po tyzdni dvoch by malo ist z filtra von. Nahrad ho bud molitanom alebo lepsie nejakym filtracnym mediom... Proti siniciam BlueExit (nepoznam) by som radsej nedaval, krevetky sa ti postaraju o ciste akva, len neprekrmovat.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja len v rychlosti lebo idem pozerat film ...

cierne uhlie von
hnojit opatrne radsej menej ako viac ak musis/chces hnojit
easycarbo v pohode len to neprehanaj
rastlinky v pohode, uvidime ... ak ti pojde rotala tak je vsetko v pohode (je ychlo rastuca a potrebuje trosku viac svetla)
tetera ohniva - v poslednej dobe moja oblubena takze good job
krevetky - denis ti snad poradil dost a ked tak citaj forum
neviem co myslis tym odkalovanie - ak hlbkove tak s tym prestan tak casto .. raz za mesiac radsej dva .. ak povrchove tak v pohode len to treba uprasnit

ked si mal substrat od jeziska - to bol skory jezisko alebo teraz na viacnoce? ak teraz na vianoce tak si pytas katastrofu bez zabehu takto obsadit akva ... tam si pockam na odpoved kedy co a ako islo ..

napis kedy zalozene, ako dlho zabiehane, aky bol proste zaciatok
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Začiatočník »

chápem, čierne uhlie teda vyberiem (už je tam niaky ten týždeň ...) molitan tam mám, hneď na odsávaní filtra (z minulých skúseností viem, že krevetky mi radi tým odsávaním chodili do filtra a nevedeli sa odtiaľ dostať)
Ak sa mi podarí skúsim vložiť foto, btw tie CRS sú nádherné :-)

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa IringPalo »

Crystal a neocaridina v jednej nadrzi.. tiez som to skusal ale nefungovalo to, uvidis sam.
Voda vodovodna: kazdy ma inu, dokonca v ramci jedneho mesta. Ak mas pomerane napis, ak nemas skus najst link z vodarni, od vody dost zalezi.
Hnojim pri krevetach pravidelne a ziadny problem zatial nebol, co viem od Chnura, slovenskeho krala hnojenia, tak krevetky nemaju problem ani s EI, takze nemalo by to byt problem. Skor coho sa bojim aby ti isli rastliny. Ked zacnu problemy s rastlinami, niekedy sa chyti panika a vtedy zacnu problemy. Okrem toho rozpad rastlin tiez nepridava na kvalite vody, kiez by ti isli.
Suhlas s Hryzom ,ak si zalozil teraz akva na vianoce tak cakaj pohromu.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Začiatočník »

Hryzo napísal:ja len v rychlosti lebo idem pozerat film ...

neviem co myslis tym odkalovanie - ak hlbkove tak s tym prestan tak casto .. raz za mesiac radsej dva .. ak povrchove tak v pohode len to treba uprasnit

ked si mal substrat od jeziska - to bol skory jezisko alebo teraz na viacnoce? ak teraz na vianoce tak si pytas katastrofu bez zabehu takto obsadit akva ... tam si pockam na odpoved kedy co a ako islo ..

napis kedy zalozene, ako dlho zabiehane, aky bol proste zaciatok

Odkalovaním som myslel hrubé pozbieranie špiny zo substrátu (nie prehrabávanie sa v ňom) ... Moja chyba, akvárium beží už cca rok a toho "Ježiška" som myslel minulé Vianoce, takže založenie je niekedy okolo +- 10 Januára 2014, lenže tam dlho okrem rastliniek nebolo nič :)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Hryzo »

tak to vyzera v poriadku .. uz nam chyba len pekna fotka aby sme ta mohli pochvalit
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Začiatočník »

no s tým som chcel poradiť, keď chcem pridať fotku píše mi, že je príliš veľká ... neviete, čo s tým spraviť ? velkú možnosť zmenšiť ju nemám, kedže fotky mám na iphone a nejak sa odmieta spárovať s počítačom

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Začiatočník »

Zdravím, spravil som teraz fotku aspoň tak narýchlo (na túto stránku, ako som už písal, mi nejdú pridávať fotky, tak aspoň takto)
Akvárium - https://imageshack.com/i/pa5qkiFEj

Poobede skúsim spraviť lepšiu

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa mosfet »

Fotiť je najlepšie večer keď je tma a svieti len akva.

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Začiatočník »

Zdravím krevetkári, po dlhšej dobe pridám menší update. S akvária som musel/chcel odstrániť pár rastlín, pretože to tam už bolo preplnené, išla von skoro celá cryptocorina, pomerne veľká časť sagitárie a celá rotala (tej sa vôbec nedarilo, pravdepodobne kvôli nedostatku svetla a živín, kedže som prestal úplne hnojiť). Trošku ma začínajú trápiť riasy, ktoré sa tvoria hlavne na skle a na rastlinách, vyzerá to na žabí vlas .... Chcel som sa preto spýtať či ich môžem manuálne odstraňovať, alebo to mám nechať na krevetky ? pretože dosť času trávia na miestach s porastom riasy. Taktiež som sa chcel spýtať či nemáte skúsenosti s chovom krevetiek vo vode s vyšším ph, pretože pred pár dnami som skúšal robiť test a vyšlo mi ph okolo 7,2 - 7,4 na krevetkách to však vôbec nie je vidno, sú aktívne, rastú a pár cherrín aj nosí. A na koniec by som sa chcel spýtať či tiež niekto nemá skúsenosti s chovom krevetiek vo väčších akváriách (cca 135l ) ? Popri škole a ďalších veciach sa totiž to, tak úplne nestíham venovať akváriám a preto by som radšej toto menšie zrušil a presunul ich do "veľkého" :-)

nejaké foto - https://imageshack.com/i/pbhIrnLUj
- https://imageshack.com/i/idZphLfAj
- https://imageshack.com/i/pdQRatSVj
- https://imageshack.com/i/hjQ40eLpj

a tá spomínaná "135", kde by som ich chcel dať, väčšina je z nej už preč - https://imageshack.com/i/exvSgaC8j

* PS za kvalitu sa ospravedlňujem (fotené mobilom) no nemám k dispozícii foťák :-)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Hryzo »

to mensie sa mi celkom paci ...


cherry-nam takato voda vobec nevadi .. su nenarocne .. ja ich v takej vode mam odzaciatku a dari sa im az az ... mimochodom .. daj si tam jednu neritinu a ta im pomoze s riasami ... casom ti ich udrzia spolocne pod kontrolou podla mna
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Začiatočník »

Hryzo napísal: mimochodom .. daj si tam jednu neritinu a ta im pomoze s riasami ... casom ti ich udrzia spolocne pod kontrolou podla mna
No nad neritinami som rozmýšľal, no v ZH ich nemajú ani v jednej akvaristike

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Denis »

Ahoj. Ten zabi vlas mozes samozrejme manualne odstranovat, ale nebolo by na skodu nechat krevetkam aj miesto kde by si na tej riase pochutnali, ked ako sam pises, pasu sa tam. Viem, ze to mas okrasne akva, ale mysli trochu aj na krevetky. Nikdy im krmivom nedokazes nahradit zelenu stravu vyrastenu priamo v akva.

Co sa tyka vyssieho ph nad 7,2 tak su dve cesty ktore u teba nastanu. Prva, cherryny su vo svojom, budu sa ti mnozit ako dive. Druha, crystal red nedonosia vajicka, pripadne aj ak ano, tak mlade pokapu v prvych dnoch zivota. Keby mas ph 6,8 tak crystal red odchovas a cherryny samozrejme tiez.

Ta 135-ka je super, ale rybky von! To rastlinkove akva bude zit samo, rastlinky spotrebuju vsetky skodliviny. Navyse krevetky ti budu pomahat udrzat riasu na uzde v tom akva. Otazne je teraz ake tam mas hodnoty a ci aj CRS tam pustit.

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Začiatočník »

Ako som písal, riasy som im nechával no začalo ich rapídne viac pribúdať ako ich stihli krevety spásť ( to bolo pravdepodobne spôsobené dlhým svietením približne 11 hod, teraz som to postupne zredukoval na 6 hod) momentálne však tak trochu stagnujú za čo som rád, síce ich veľmi neubúda ale ani nepribúda. Zdá sa mi, že som to napisal, v tom "veľkom" akva sú už momentálne len pancierníčky, sekernatky, čierne neónky a jeden krásny samec ramirezky, ktoré ho mi bolo ľúto dať preč (ostatné ryby išli ku krsnému, ktorý si pred pár týždňami založil 250l .... Čo sa týka toho sťahovania kreetiek, tak stále nie som rozhodnutý, navyše by som sa chcel skúsiť venovať skôr crystalkam ako cherrynam, no na to by som musel znížiť pH, čo momentálne nemám sajnu ako .... Ešte som rozmýšľal aj nad vyššími triedami od cherryn (ak som to dobre pochopil, tak to sú sakury ? ) no tiež uz vôbec nemám potuchy z kade by som ich zobral .... U teba/Vás som ich nevidel :-)
Naposledy upravil/-a Denis v 06 Feb 2015, 16:30, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Pravidlá diskusného fóra, bod.: 9. Necitujte posledný príspevok. Ak chcete citovať, tak len konktrétnu časť.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Hryzo »

sakury, bloody mary ... a podobne .. vyssie lvly cherryn ... oni sa kde tu sami ukazu aj z obycajnych a keby si to selektoval, casom by si dosiahol krajsiu cistejsiu liniu ...
ja mam par krasnych kusov co mi pobehuju v akvariu popri obycajnych cherrynach resp aj pri skoro uplne bledych cherrynach :) neselektujem, nechavam to na prirode
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Začiatočník »

to som si všimol aj ja, že niektoré sú pomerne sýto vyfarbené a naopak niektoré skoro priesvitné, no selektovať som zatiaľ nechcel (kedže som neodchoval zatiaľ ani jednu dospelú a asi by mi to bolo aj ľúto spláchnuť, alebo zabiť) preto by som radšej z niekade zohnal už rovno pekné vyfarbené :-)
Naposledy upravil/-a Denis v 06 Feb 2015, 16:31, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Pravidlá diskusného fóra, bod.: 9. Necitujte posledný príspevok. Ak chcete citovať, tak len konktrétnu časť.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Hryzo »

nic ti nezaruci, ze vsetko co sa narodi bude krasne cervene ako rodicia (aj ked budes mat ovela vacsiu sancu s dobrym povodom) ... jedno co som si vsimol a co sa asi nikdy nezmeni - podla hierarchie boli a vzdy budu cervensie a menej cervene ... v akvariu, kam som vyselektoval naozaj uplne blede krevetky mam teraz par dost cervenych .. tak isto kamosovi co som dal dost blede sa mu krasne vyfarbili .. vzdy v danom akvariu bude platit hierarchia najsilnejsej samice a tym padom najkrajsie sfarbenej - o tom som presvedceny
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Keby sa do akvaria pridalo zo 3 kusy vyssieho gradu tak by sa to mohlo casom prekrizit a zlepsit vyfarbenie. Alebo nie?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník 55l

Príspevok od používateľa Denis »

Miso, ano pomohlo by to samozrejme, ale ci ma vyznam takto sa trapit. Ja by som rovno kupil par kusov bloody mary a red cherry dal prec z akva.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: enookaqaqsan a 8 neregistrovaných