25l akva a obete pokusu

Prezentujte svoje krevetkárium
Napísať odpoveď
milosmk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Máj 2017, 13:29
Kontaktovať používateľa:

25l akva a obete pokusu

Príspevok od používateľa milosmk »

Nazval som to spätne ako obete pokusu...
V jeden deň som sa rozhodol objednať si akvárium, že nejak oživiť byt. Ale čo doň? V ten istý deň som letmo prebehol diskusie čo google dal a rozhodol sa, že žiadne rybky ale krevetky. Narazil som aj na diskusie na krevetkari.sk, ktoré som len tak preletel a rozhodol sa pre menej náročné Red cherry (nech je im dno lahké). A vtedy to začalo.....
:roll:

Objednal som si:
Diversa Startup set 40x25x25 cm
-kryt: s osvetlením 2x 4,3W LED,
-filter: Diversa Claro 300L/h (4W) 13x3x4 cm + sprcha
-ohrievač: ktorý som ani nerozbalil.
-ine: sieťka, teplomer, taká nálepka či čo a krmivo pre rybky, ktoré som použil o pár dní na ďalšie obete pokusu.
Plus som si k tej zostave vyššie ktorá stála 50€ objednal aj:
substrát: čierny piesok 0,8-1,2 mm (Aqua Excellent Deco) 3kg
diversa.PNG
diversa.PNG (159.5 KiB) 2950 zobrazení
Keď to o týždeň prišlo, som to celé poskladal a spustil. Samozrejme, že som sa bál, čo keď.... čo keď budem v robote a kým prídem domov tak akvárium sa rozletí a budem mať v izbe plno vody? čo keď ten lacný filter vyhorí a s ním aj môj byt? Tak som samozrejme filter vypínal kým som bol v robote.
Toľko k zabehávaniu prvé 3 dni...
:lol:
Na 3. deň bol víkend tak som začal obehávať akva obchody. Nakúpil som umelé dekorácie z ktorých som nakoniec použil len dve, kúpil som aj Cladophora aegagropila 3ks, mach a Ceratophyllum demersum (ruzkatec)....
Zbadal som tam aj krevetky Red Cherry. Bola to láska na prvý pohľad. Akvárium sa "zabehávalo" 3. deň (filter zapnutý 10 hodin denne) a vedel som, že to asi nebude najlepší nápad aby som si ich kúpil. Ale spomenul som si, že som niekde čítal, že zabehnutie môžu urýchliť gupky. Nejak som to všetko neštudoval podrobne, veď ani filter som nevedel vtedy, že keď budem vypínať, tak ako keby som zabehávanie ani nezačal. Tak som sa tety opýtal, že aké gupky ku krevetám. No teta, že to je jednooo. Ale ja že to sú len tak nechcem ich chovať a množiť. Tak že samčekov. Tak som kúpil Endlerky alebo skôr Endlerkov. A keď už som tam, tak samozrejme 5ks krevetiek. Teta že keď som u nich spravil takú tržbu tak mi ich dá 10 za cenu 5tich. No ako som zarobil??
:twisted:
Keď som prišiel domov, som si uvedomil, že asi som jednal zbrklo, ale že keď je Neocaridina tak odolná, tak to zvládne. A šup s tým všetkým do ich nového "domova"
Potom som si sadol k NBku a začal čítať hlavne diskusie tu na krevetari.sk. Počas toho dňa som asi 100 krát pozrel na úbožiatka do akvária, či ešte žijú, keďže som sa postupne dočítaval, čo všetko som spravil zle a že aké peklo som im prichystal do ich posledných dní života...
:cry:

Takže krevetkárium
"založené": 4.1.2017
osídlené: 7.1.2017
:oops:
IMG_20170125_020238.jpg

milosmk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Máj 2017, 13:29
Kontaktovať používateľa:

Re: 25l akva a obete pokusu

Príspevok od používateľa milosmk »

1. MESIAC som mal dve úmrtia. Obeťou boli dve Neocaridiny z rodu Red Cherry. Druhý týždeň, keď som sa začal tešiť, že som si asi kúpil dáke verzie Neocaridina T1000, keď stále všetky žijú, prišla prvá obeť. Bola to tá najväčšia samička, ktorá mala farbu blížiacu sa Red Sakure. Keď to vzdala, a rozhodla, že sa už nepohne tak už takú peknú farbu nemala. Čakal som ešte deň, či ju to neprejde. Neprešlo. Pokúsil som sa do nej šťuchnúť, že možno len zaspala. No keď sa pri pokuse oživenia oddelila vlavička od tela, bolo mi jasné, že sa asi už nikdy nedá dokopy. Druhá obeť prišla asi o 10 dní neskôr... Tú som už neriešil a čakal som, že to naberie na obrátkach a ja sa nedoplatím na kar...

milosmk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Máj 2017, 13:29
Kontaktovať používateľa:

Re: 25l akva a obete pokusu

Príspevok od používateľa milosmk »

2. MESIAC žiadne úmrtie, ale radostník.
samicka.PNG
samicka.PNG (60.83 KiB) 2948 zobrazení
Endlerkov som vylovil. U nich sa rozmnožovanie nedalo očakávať a keďže to muselo byť pre nich ako v base, že bez báb, tak som ich po dvoch mesiacoch celibátu, daroval niekde kde si aj trochu užijú. Veď nechcel som im nechať moje prvé prírastky Red Cherry T1000 ako potravu.
:twisted:
Neskôr som si myslel, že samička stratila vajíčka. Ale o deň neskôr som postrehol pohyb. Malo to asi 2mm a bolo to priesvitné.
IMG_20170308_001727.JPG
IMG_20170308_001727.JPG (18.73 KiB) 2948 zobrazení
Do týždňa som napočítal že ich bude asi 5 no neskôr sa ukázalo, že ich bolo 12.

milosmk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Máj 2017, 13:29
Kontaktovať používateľa:

Re: 25l akva a obete pokusu

Príspevok od používateľa milosmk »

4. mesiac
Už sa potomstvo rozrástlo pri ďalších dvoch novorodičkách na asi 60. A pozerám, že 3 ďalšie nosia vajíčka. No v 25l im už bude asi tesno. Preto som začal zakladať ďalšiu nádrž a tentokrát už s rozumom. Túto potom tiež prerobím a bude pre vytriedené....
:idea:
POINTA prečo som to sem písal.
Chcel som sa podeliť o skúsenosti, ako som dal zabrať krevetkám rodu Neocaridina davidi v mojom prípade Red Cherry. Už keď som ich kúpil, niesol som ich v sáčku v igelitke asi hodinu a vonku bolo -5 °C. A potom tá nádrž do ktorej som ich dal...
Zjavne prežijú skoro všetko. Ale keď to bude čítať niekto, kto uvažuje, že bude chovať krevetky, čiže úplný začiatočník, tak sa nemusí obávať.
Stačí si prečítať....
Snímka.PNG
Nezaberie Vám to ani deň a dozviete sa všetko potrebné na začiatok. Nech netrápite tie malé úbožiatka ako ja na začiatku.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: 25l akva a obete pokusu

Príspevok od používateľa Milos »

:D
Tak to dobre dopadlo nakoniec.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Deborahhog, ivuqite a 11 neregistrovaných