Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Nebojte sa spýtať
Napísať odpoveď
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa Milos »

Rozhodol som sa, ze temu pre zacinajucich chovatelov napokon zalozim tam, kde skutocne patri: Do sekcie o Neokaridinach ;)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridi

Príspevok od používateľa Milos »

Neokaridiny patria k pomerne nenarocnym druhom, pokial sa dodrzi zopar zakladnych principov ich chovu:
1.) Prostredie musi byt stabilne
2.) Nemoze v nom byt amoniak NH3
3.) Krevetkam sa dari hlavne tam, kde maju dostatok bakterii ku konzumacii.
4.) Ziadna chemia!

Všetky prvé tri body sa daju zhrnúť do jedného: VELMI DOBRE ZABEHNUTÉ AKVARIUM.

Čo potrebujeme:
1.) Nadrž aspoň 40 litrov, ale dá sa uspiet aj s menej.
2.) Idealne je jemnozrnné kremičite dno, na ktorom prilis nesetrime. Nebojme sa nasypat do nadrze hrubsiu vrstvu. Pri odchove CRS bude sice opak pravdou, ale pri zaciatocnickom chove neokaridin by som skutočne odporučil skôr veľa dna, ktore pomoze lepšiemu zábehu nadrže.
3.) Javsky mach, rožkatec, alebo akékoľvek nenáročné rastliny. Nenáročné preto, že ak sa budeme hrať s CO2 a hnojivami, neúspech je takmer zaručeny. Ak sa niektorému druhu rastlín u nas nebude darit, jednoducho nan zabudneme a nahradíme ho iným. Cesta najmenšieho odporu je základom úspechu, počúvame potreby ekosystému a nie naopak. Vo všeobecnosti je možné povedať, že Neokaridiny maju radsej zarastené akvárium.
4.) Ukryty z vačších kameňov. Samorasty na zaciatok neodporučam, niekedy su s nimi problemy.

Čo nepotrebujeme:
1.) Prilis vykonné osvetlenie. Ak ho chceme, môžeme si ho dopriať a určite tým nič nepokazíme. Pozor na priame slnečne svetlo. Sposobuje vykyvy teploty a to krevetkám škodí.
2.) Pridrahá filtrácia. Filtracia je potrebná a ku neokaridinam sa vyberá nasledovne: Zajdeme do najbližšej akvaristiky, vyberieme si filter, ktory sa nám najviac pači a je cenovo pristupný, nie je priliš veľký a kúpime ho. Može to byť bublifuk, kaskádka, vnutorný filter, co len chceme. Musime dodržat len dve podmienky: a.) Nemal by nám z akvária vyspliechat všetku vodu (nie prilis vykonny), mal by vsak sposobovať aspoň jemné až stredne silné prúdenie vody vo všetkych častiach akvaria a hlavne pri dne. b.) Musi mat taku konstrukciu, aby don niekolko milimetrove mlade neboli nasavane, alebo nelozili a nenavratne sa netratili.
3.) RO, destilku, doplnky na upravu vody. Na vacsine lokalit v srednej europe plati, ze neokaridinam sa najlepsie dari v tej vode, ktora nam tecie z kohutika. Samozrejme po odstati!
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridi

Príspevok od používateľa Milos »

Takze tak: Su tu fora o filtracii, osvetleni, vode, dne. Neciajte ich, ak sa vam nechce! Pre neokaridiny sa v tom hrabat prilis netreba. Ba prave naopak. Tak troska sa mi zda zo skusenosti mojej i inych, ze cim menej sa v tom vrtame, tym lepsie sa im dari. Niekedy mam az pocit, ze najlepsou radou je do akvaria sa prilis nepozerat a nechat ho zit vlastnym zivotom. Ja mam momentalne neokaridiny v 4 nadrziach. Z toho jedna je plastova nadobka o objeme 15 litrov, bez akejkolvek techniky a dna, so spustou machu a kotuliek a docela sa im dari. Samozrejme, to uz chce opatrnost a nemoze ich tam byt privela. Pisem to len pre ilustraciu, aby som podrhol, ze dolezite pre uspech s neokaridinami je MOC TO NERIESIT. Kedze si pamatam moje zaciatky a viem, ze clovek je z toho strasne nazhaveny a prave ma tendencie to s riesenim prehanat.

Ktore fora a clanky tuna si vsak nastudujte: Tie, kde sa riesi zabeh akvaria a kolobeh dusika. To je alfa omega.

Krmemie: VELMI MALO! MIKROSKOPICKY! Plati zlate pravidlo: Pokial si nie ste isty, ci krmite malo, akurat, alebo privela, v 99,9% to znamena, ze krmite privela!

Zatial tolko, prosim otazky!
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridi

Príspevok od používateľa Milos »

Ktora varieta na zaciatok: KTORA SA VAM PACI, nenarocne su vsetky.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridi

Príspevok od používateľa Milos »

Ku krmeniu a zabehu akvaria este raz: Povedzme, ze mate nadrz cca 40 litrov, s dost hrubou vrstvou strku na dne a s filtrom, ktory uz bezi. V tomto stadiu je idealne zohnat si co najviac vody a filtratu z uz zabehaneho akvaria. Ak je to vase prve, poziadajte nieho, aby pri udrzbe akvaria vodu s odsatym dnom a s vyplachanymy filtracnymi mediami odlozil a poskytol vam. Najlepsie, ak sa tato voda s filtratom dostane do vaseho akvaria co najrychlejsie, aby maximum bakterii prezilo. A doma to jednoducho cele vlejte do vasej nadrze. Nebude to vypadat dobre, ale filter, dno a mach vodu pomerne rychlo (hodiny az dny) vycistia.
Po tomto do akvaria vlozte spareny MALY list zihlavy, spenatu, ci salatu (pozor na pesticidy!!!).
Behom par dni mozete vpustit povedzme 10 neokaridin s tym, ze ich nebudete krmit aspon dalsich 5 dni. Po zmyzniti prveho listku vlozte maly listok sparenej zihlavy znova, ked ho zjedia, opakujte.
Takto sa da zabehat akvarium a zacat chov rychlo a stale docela bezpecne. Nie je to nejlepsi sposob, nie je najbezpecnejsi. Ale ak mate povodneho filtratu, vody zo zabehnuteho akvaria a detritu dostatok (a vazne, nesetrite a nebojte sa toho, ze to vypada strasne), moze to pekne fungovat.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

seko0408
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 15 Mar 2015, 12:58
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridi

Príspevok od používateľa seko0408 »

super super SUPER ! :) tak nejak som si to predstavoval. Skvele myslim ze dopodrobna rozpisane zaciatky. Az mi nebude nieco jasne spytam sa. Naozaj si to cenim a vdaka ! :)
btw: mna este napadla taka vec, povedzme ze mam 2-3 mes. zabehnute akva, kupim si cca 10 krevetky v tom saku ako ryby, rovnako ich treba ponorit so sackom dnu predpokladam ale bude stacit pol hodinka ako u ryb? alebo nechat ich v tom sacku ponorene aj den, dva? a potom ich "vyliat do akva" ? :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridi

Príspevok od používateľa Milos »

U krevetiek sa to robi inak, treba ich dat do misky a pomalinky dolievat vodu z akvaria. Ja to robim tak, ze cca kazdych 10 minut mali cast az dovtedy, kym vacsina objemu v miske je uz z akvaria. Vredy su uz navyknute na parametre vody a mozes ich v vpustit.
Jo a ked je rec o rybach: Odporucam bez rym a s kotulkami.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

seko0408
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 15 Mar 2015, 12:58
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridi

Príspevok od používateľa seko0408 »

aha, to som nevedel, a napriklad ak zabehuem akvarium tie mesiace tak menim v nom tiez cca 20% vody cca 1x za tyzden/2tyzdne ? alebo len necham ho fachcat a nezasahujem don ?

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridi

Príspevok od používateľa jamro27 »

Odporuca sa menit tyzdenne 10-20% vody z akva, ja menim 20% tyzdenne pri CRS, pri red chery raz zacas tak 1x za 2 mesiace.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridi

Príspevok od používateľa Milos »

Zalezi hlavne na tom, kolko mas v tom akvariu krevetiek a slimakov, teda kolko krmis. Zo zaciatku by som moc nevymienal, len ho nechal tak. Neskor, ked sa namnozia, tak 10% raz za tyzden. Ale tiez to bude zavisiet od osvetlenia a rastlin. Troska viacej som sa o tom rozpysal tusim tuna:
http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=12&t=12

Inak zabeh akvaria pre neokaridiny nemusi trvat 3 mesiace, je lepsie si zohnat od niekoho filtrat a detrit z dna, vliat to do akva a takto to urychlit. Ja uz som krevetkaria s nimi zakladal aj behom jedneho dna ;)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa ivi84 »

ahoj. dostal som asi 20 mladych neocaridina davidi (prirodna forma). boli povodne urcene ako potrava pre ryby. mam 60 l akva, ktore je v prevadzke uz takmer 3 roky a v nom par kusov caridina japonica, nejake kotulky, javsky mach, anubias barteri nana, machove gule a par kryptokoryn (niekde som cital, ze su pre krevetky toxicke. je to pravda?). nasavanie filtra som zabezpecil molitanom, aby mlade neboli vtiahnute dnu. osvetlenie nie je velmi intenzivne, vhodne len pre nenarocne druhy rastlin. javsky mach je relativne bohato rozrasteny. prikrmujem ich lupienkovym krmivom pre ryby a obcas granulkami pre krevetky. mam vsetko potrebne k uspesnemu chovu? prirodne neocaridiny su sice pre vacsinu chovatelov bezcenne, ale mne sa pacia. kedze viem, ze su na podmienky v akva nenarocne a rychlo sa mnozia, chcem sa opytat, kolko kusov je v 60 l akva maximalne pripustnych. diki moc.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa jamro27 »

Ja som mal v 54 cez 200 CRSiek. Takze ich tam mozes mat aj cez 300
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa ivi84 »

tak to mam este velku rezervu. snad sa ich nebudem musiet zbavovat. :( mam ich tam od poobedia a zatial sa spravaju standardne. videl som uz aj samicku s vajickami. s CJ sa znasaju fajn. su to vsetko riasozravky, tak snad nebude problem.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa Milos »

Ivi 84, vitaj na fore. Podla toho co popisujes, zda sa, ze mas pre ne vhodne podmienky. Ak by boli nejake problemy, daj vediet a s poctom si ako pise jamro hlavu lamat nemusis :)
Ked ich tam bude nahusto, mozu sa obcas vyskytnut nejake infekcie, ale do toho mas cas...ak sa im vsak bude darit, skor alebo neskor ich preriedovat budes musiet, mnozia sa exponencialne :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa ivi84 »

dik za privitanie. krevetky chovam len pre potesenie, lebo sa mi pacia. nie som ziadny odborny chovatel. chcem si tu hlavne doplnat informacie, ktore nie su v mojich knihach alebo na nete.

mam este jeden potencialny problem, ktory som nespomenul. z predosleho osadenstva mi v akva ostala jedna ryba. je relativne velka (asi 4 cm). krevetky nepoziera, ale ich obcas otravuje a prenasleduje. viem, ze to moze byt problem, ale nemam ju kam dat a zlikvidovat ju nechcem. jej nazov neviem. krevetky su schovane v machu a na volne priestranstvo vyplavaju len obcas.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa viridis »

Ak majú neocaridiny dosť úkrytov, tak sa populácia vie udržať aj za prítomnosti rýb. Akurát sa treba zmieriť s tým, že časť mladých zrejme skončí ako potrava. Čo ale nemusí vadiť, keďže neo sa množia hojne.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa ivi84 »

ano, podobne veci som zistil aj v inych zdrojoch. ukrytov tam maju dost. akva je takmer cele zarastene machom. ani ho nestriham. je tam aj dost kamenov. dufam, ze to dobre dopadne. potom dam vediet. zatial dik. :)
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa Milos »

Je tu niekde forum o spolunazivani ryb a krevetiek...tam najdes viacej detailov :)
Niektore ryby mozu byt problem, ine az tak moc nie.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

jano
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 15 Nov 2015, 08:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa jano »

Aho všetci.

Super fórum dačo som už prečítal, ale aj tak mám otázky :)

V minulosti som mal neocradini cherry pekne sa im darilo žili sami v akva namonžilo sa ich kopa. Potom sa mi zdalo akva nudné a kúpil som aj dáke ryby a časom zostali len ryby :D

Nedávno mi začali zase chýbať krevety, mám už aj viac akvárií (3 ks) a povedal som si, že by som zase chcel. Je to už pár rokov a ako vidím dosť sa rozhojnil výber. CHcel by som radu k bloody mary sú sto krát krajšie tak chcem tie :D sú aj náročnejšie ako cherry na odchov? Nikde totiž nevidím že by boli, ale sú o dosť drahšie tak za to sa pýtam či sa ťažšie rozmnožujú. Všade sa píše, že neocardini sú ľahké atď. Len pri modrých som tu niekde čítal, že sa ťažšie množia. ako to teda je máte skúsenosti s týmito novými farbami? bloody marry alebo tie modré a podobne?

OKrem toho som zvažoval aj tie Cardini crystal red k blood mary rozozná ich aj slepý pestrejšie by to bolo a krížiť sa nemôžu. Otázkou však je čo znamená že sú náročnejšie? Niekde som čítal na parametre vody a čistotu to je OK to by sa dalo zvládnúť, ale ak je nutné upravovať vodu na mäkku reverznou osmózou a podobne to by sa mi už nechcelo to je veľmi náročné. Napíšte mi teda prosím ako to je díky

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevtkarium pre zaciatocnikov = krevetkarium s neokaridinami

Príspevok od používateľa viridis »

Ahoj, co sa tyka variet neocaridin, tak mam aj povodne cherry aj novsiu luxusnu varietu blue velvet a v narokoch rozdiel nevidim. Velmi nenarocne, lahko sa odchovavaju, ak maju dobre podmienky.

Co sa tyka Caridin, tak tam uz su naozaj naroky na cistotu vody vyssie.
To vsak patri do inej temy. Len strucne.
Mozu byt s neocaridinami a nekrizia sa. Zalezi, ci by si ci ich chcel v akvariu len drzat alebo aj odchovavat mlade.
Pre odchov sa vacsinou pouziva voda upravena na vhodne parametre. Vedia prezivat aj v neupravovanej vodovodnej vode. Sam ich tak mam v 1.akvariu. Ale tam je sanca na nejaky odchov obvykle vyrazne mensia, ak nahodou nema voda vhodne vlastnosti, co je na slovensku malokde.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní