Cameron

Prezentujte svoje krevetkárium
Používateľov profilový obrázok
Hora
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 30 Dec 2016, 12:31
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Hora »


Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

KH som meral na dvakrat, pretoze prvy pokus sa mi nepozdaval. Odoberam na Youtube chlapika Flipaquatics, ktory v jednom videu hovori o hodnotach vody, sice pre CRS, ale neocaridinam urcite tiez prekazat nebudu a viac-menej sa zhoduju s hodnotami, na ktore som natrafil tu, to jest PH nizsie nez 7, KH 0-2, GH 5-7 a TDS hodnoty medzi 130 a 160. Teplota 22 °C. Nechapem este jednotlive suvislosti a chybaju mi ostatne hodnoty, aby som sa mohol posunut dalej. V chemii som nikdy nevynikal, takze to pojde pomalsie :) Ak by som este trochu sklepal KH dole a dodal mineraly, ktore zvysuju/znizuju GH bez zvysovania KH a pH, bolo by to ok, nie? Takto to ja chapem mojim sedliackym rozumom :)

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa macadlo »

Robert z Flip aquatics je fajn ale aj on niekedy trochu keca a zrovna pri týchto videách s hodnotami a parametrami vody povedal tusim zopar nepresnosti ak si dobre spominam tak tiez by som daval pozor a drzal sa radsej zdrojov z nasich koncin. Len taky moj postreh.
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

Vdaka za postreh @macadlo, mohol by teoreticky tento plan fungovat?

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

GH test vysiel 6.
Prílohy
gh test.jpg

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

Z nejakeho mne neznameho dovodu zacali vysychat urcite listky. Sprejoval som poctivo, mozno az prilis s pridavkom K2SO4, neviem, ci je mozne, zeby som ich spalil... Co uz, clovek sa uci na vlastnych chybach.
Rozhodol som sa, ze nastane zmena planu a zajtra rano vypustim vzduch.
K rastlinkam, co sa chystam pridat som este zahrnul Pogostemon helferi. Je mi to dost luto, ale so zabehom akvaria mi aj tak vela casu nezostava, lebo som chcel pridat krevetky este pred vianocami. Fotky pridam zajtra.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

Napustil som vodu, vyplachol filtracne media zo susedovho akva, zapojil filter a doplnil rastliny a mach. To Monte carlo vyzera fakt biedne. Poodstrihujem odumrete casti a rozhodol som sa doobjednat este dalsie 3 kosicky, nech to trochu ozivim :) Voda je este trochu zakalena, ale dnes ma caka prva vymena, tak hadam to bude vecer v poriadku a budem to moct odfotit normalne. Do filtra som este pridal lavovu drt na zredukovanie prudu, lebo sa mi zdalo, ze tam robil dost vietor. Ammonia alert konstatuje menej nez 0.02 ppm. Osadku teraz tvori asi tucet hnedych kotuliek. Fotky som robil narychlo a su dost zle, ale polepsim sa.
Prílohy
akva3.jpg
akva2.jpg

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

Len taka rychlovka dnes, este musim zopar veci pracovne dotiahnut. Rastlinky som obstrihat zatial nestihol, ale voda sa trocha vycistila, tak aspon takto zatial. MC sa vobec nezelena, ale vidno tam zmenu k lepsiemu a to dosadenie dalsich tomu iste pomoze. Parametre vody som este nemeral, nakolko to nema zmysel, ked ju aj tak teraz menim kazdy den. P.s. ten test amoniaku a dropchecker su na tom mieste len docasne :)
Prílohy
akva4.jpg

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

Velky web dokonceny a zase bude trochu casu :) Zajtra zmeram hodnoty no2 a no3 pred a po vymene vody, ak ak vsetko dopadne dobre, necham ho bezat este 2 tyzdne a pojdeme konecne na krevetky, samozrejme az po uprave vody. Volba padla na 20 kusov Blue dream a 20 kusov Black bee. Grade este neriesim, je to pre mna zatial spanielska dedina. Neviem, ci je to rozhodnutie spravne, kazdopadne sa musim podakovat skusenym borcom na tomto fore, od ktorych som sa vela naucil uz len z prispevkov na tomto fore @Hora, @macadlo, @denis, @Milos, @MikelCRS, @Hryzo a okrajovo aj @Loki12, ktoreho ocenujem za nazory a pristup a samozrejme vsetkych, ktori podlahli tomuto krasnemu konicku :)

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Maros »

Ahoj, no neviem či bude dáky rozdiel v tej NO2 -ke, keď musíš denne meniť vodu.Potom napíš. Ja som zabiehal 2x akvárium s Amazoniu a radšej by som ju nepodcenoval čo sa živín týka. Ja osobne by som tam krevetky ešte nedal. ( ale to je môj názor) Radšej by som počkal minimálne 5 týždňov. No ak by som mal v druhom akva 200ks Blue Dream tak by som skúsil. Ak by som ich kupoval, tak radšej čakám.Som zvedavý,či budú veľké uhyni.
Samozrejme ti ich neprajem a možno sa mýlim.

Odoslané z LT30p pomocou Tapatalku

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

@Maros mas pravdu a nebudem az tak tlacit na pilu a radsej pockam, lebo to este na vpustenie kreviet nevyzera. Cisla jednoducho nepustia :( Zaujimave vsak je, ze permanentny Seachem test na skle (uz je tam treti den) ukazuje safe hodnotu <0,02 ppm a JBL kvapockovy test uplne nieco ine..
Hodnoty namerane 8.12. pred vymenou:
NH4 - 5
NO2 - 0,1
NO3 - 10
PH - 6
KH - 2-3
GH - 5
MC zacalo trochu bublinkovat a zacina chytat opat farbu a dalsie 4 kosicky su na ceste. Mam moznost zapozicat si 6 ks Kardinaliek vietnamskych na zabeh, len neviem, ci to pomoze. Este sa mi tam zacali motat male biele cervicky, vraj je to uplne normalne a znak, ze akvarium si vedie dobre.

Používateľov profilový obrázok
Hora
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 30 Dec 2016, 12:31
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Hora »

Hovoríš,že nechceš tlačiť na pílu,tak načo ti je trápiť Kardinálky v zábehu akvária s takými hodnotami.Budú stresované ako vyššími N látkami, tak zmenou prostredia na 2x behom pár dní.Zábehové rybky je sprostosť nech sa jedná o akýkoľvek druh odolnej ryby.Máš problém počkať dva týždne naviac? Zober si od toho majstra z požičovne trochu vody z jeho akvária a šupni do svojho,keď už na tu pílu tlačíš.
Seachem AA som testol,ukazuje približne správne zafarbenie a do pár desiatok minút mení farbu.Neutieral si stredový terč palcom,špongiou,niečim? Po odstránení ochrannej fólie sa ho nemáš dotýkať,dal si ju dole?Tu by som ale veril kvapkovému testu určite.
Neverím,že zrazíš pH na 6,ten DC by bol úplne žltý a máš kvalitnú náplň v ňom,on ukazuje pravdu(je tmavý),budúce ryby by lapali vzduch pri hladine,krevetky som v takej hodnote ani nemal (vhodnosť môže posúdiť kto ich v takej vode má),ich reakciu neviem,niečo je zle(merania,expirácia testu,náplne v DC),nízke pH vs tmavý DC nemá logiku.
Svetlo máš nastavené na aký výkon a ako dlho svietiš?

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

@Hora rybky som zavrhol. Problem pockat nemam vobec. Foliu zo Seachem testu som samozrejme dole dal, ale bol som si to este overit. Nedotkol som sa jej nicim ani predtym, ani teraz. Ten DC pravdepodobne nedava zmysel preto, lebo testy som robil o den neskor ako vznikla samotna fotka, na ktorej som to vsetko este len spojazdnil a cvakol. Expiracia JBL testov je 01/19, Seachem bohuzial neviem, obal som vyhodil. Svetlo je nastavene na 4 stupni, svietim 5 hodin denne. CO2 sa zapina/vypina spolu so svetlom.

Používateľov profilový obrázok
Hora
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 30 Dec 2016, 12:31
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Hora »

No a teraz pri pH6 je žltý?
zbytočne bublinkuješ x b/sec,nemáš nič,čo by si vyžadovalo takú hodnotu,len sa skôr oberáš o plyn a čaká ťa skoršia výmena fľaše.Máš elktrmg ventil,lepšie je zapnúť CO2 hodinu,dve pred zasvietením,aby už počas svetla/začiatku fotosyntézy bola voda okysličená,no skôr to platí u zarastenej nádrže,nie tvojej,ale určite min. hodinu skôr hej a ak naozaj dokážeš stlačiť na 6-ku,tak vypni o hodinu pred svetlom kľudne.
Fólia dole,nelapal si Seach AA,to ti neviem,prečo blbne,ak si bral z Akvazahrady,určite bol s dostatočnou zárukou,no máš testy,tým ver,JBL asi najlepšie pre smrtelníka.

Mne to nedá s tým pH :)
zmeraj pred zapnutím CO2 a tesne po vypnutí aký máš rozdiel.
Ale ak už dáš krevetky,tak musíš stlmiť bublinky a skokový rozdiel,lebo také denné výkyvy pH 7,4-6-7,4 sú stresovo škodlivé na živý organizmus alebo ešte investuješ do controlera(to je fajnová vecička) a máš poriešenú stabilitu.

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

Ktosi na akva.sk odcitaval DC na bielom pozadi, pretoze neskresluje az tak, resp. menej odtien toho bromothymolu. Vyskusane a potvrdene.
Este na margo toho pH controllera. Cenove rozpatie sa pohybuje od nejakych 50 az po vyse 500 eur, co sa mi zda uz naozaj dost, ale nasiel som kompromis na ebay, ale pride az po sviatkoch.
Spinacie hodiny na CO2 som upravil, takze sa zapina 2 hodiny pred svetlom a vypina hodinu pred vypnutim.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

Prisiel som este s planom na hnojenie, ktory zacnem praktizovat po odobreni od @Hora. Za stipku K (podla vysledkov merania N a P v akvariu), mikroprvky a tiez znizim CO2. Asi budem musiet znizit aj intenzitu osvetlenia, aby som to ako-tak vybalancoval. Niekomu krevetky idu, aj ked hnoji, niekomu nie. Toto je zapeklita otazka. Vyskusame, uvidime...

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
Hora
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 30 Dec 2016, 12:31
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Hora »

Neskúšaj mimo overené a drž sa toho Trčkovho návodu ako v postupnosti prihnojovania,tak svietenia a hlavne výmen vody,lebo sa luhujú živiny do vody,nech ti nespáli rastlinky z prílišnej koncentrácie.S ADA to je základ úspechu.
Test na K je nenormálne drahý ako základný,tak náhrada a nemá cenu ho ani kupovať,pri pravidelných výmenách nehrozí jeho navýšenie do kritickej hodnoty,tento prvok odpúšťa chyby.
Zatiaľ nemôžeš manipulovať s hodnotou CO2,len zapnúť/vypnúť.Po nahodení controlera si nastav stabilné pH 6,7-6,8(v tejto hodnote je Tenso coctail dobrý zdroj Fe),čo v pohode postačuje.Zatiaľ nemáš veľa rastlinnej hmoty,tak to nepreháňaj s prvkami a osobne by som sa dal na práškové ako tekuté komerčné všetko v jednej fľaši alebo potom na drahé osvedčené ADA výrobky,ak nemáš finančný strop.
pozri si Stewieho tému,on je macher na také akvária s hnojením
http://www.akva.sk/mini-cube-m-wild-fan ... 00-96.html

Ja som kupoval controler z Akvalandu,lebo recenzie zahraničných predajcov veľa písali o suchej sonde pri dodaní,vyšiel ma komplet slabo cez sto eur a mám ho vyše roka.
http://akvaland.sk/3419-macro-aqua-ph-kontroler.html
Podľa kontrolného kvap. testu ukazuje dobre aj po niekoľkých týždňoch a nie je nutné kalibrovať sondu často.
V kcl roztoku som ho počas tej doby močil len raz (aj to preto,že mi už bolo hlúpe ho nevyužiť :roll: ) a nastavovacie bufery používam čo 2 mesiace.Niekto povie dlhý interval,ale naozaj netreba kalibrovať podľa testov.
Urobíš riadny krok s týmto zariadením,toto je veľmi dobrá investícia k setu.Kto nevyskúšal,neuverí.Hoc ich ale používa dosť ľudí,nenájdeš veľa informácii o údržbe a postupoch merania na internete.Nie je to ale žiadna veda nastaviť požadované rozpätie,chce to len citlivé prsty a vždy čerstvú náplň roztokov 4,7.

A k tomu hnojeniu vs. krevetky,tiež som čítal,že im neprospieva podobné prostredie.Možno,asi,snáď neocaridiny budú tolerovať tvoje hnojenie,no myslím si,že minimálne sa spomalí ich množenie oproti lowtech.Ja som ich nasadil až po skončení s PPS,preto neviem povedať rozdiel.
Stále píšeš o náročnejších druhoch v budúcnu,tam by som neriskoval vzhľadom na citlivosť organizmu a hlavne cenu za ks :o .Určí si privilégium,čo chceš viac.

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

Prijemne prezutie vianocnych sviatkov a vyprazany novy rok [emoji3] Drzim sa Trckovho planu a musim povedat, ze funguje nad ocakavanie. Rastliny z dry startu bublinkuju ako blazon, 4 dalsie kosicky, ktore som zasadil na doplnenie sa pomaly chytaju tiez. Kotulky uz nakladli vajicka, takze uz cakam potomstvo [emoji3] Naozaj sa bojim toho hnojenia a CRSesiek a nerad by som o nejake prisiel. Je to len zbozne zelanie, mozno nekompatibilne s realitou. Preto som prisiel s planom, ako minimalizovat straty [emoji3]. Zatial pobezim bez CO2 a akychkolvek hnojiv dokym nezabehnem dalsie akva a presuniem tam CRS. Potom zacnem hnojit, COckovat a pomaly pridavat CRS a uvidime co sa stane. Studoval som svedomito forum a krevetky odchadzali omnoho skusenenejsim hracom ako som ja a bez praktickych skusenosti sa dalej nepohnem, tak som zvolil tento postup. Pomaly dalej zajdem, hlavne co sa skusenosti tyka teda urcite.
@Hora, vdaka za vysvetlenie PH kontrolera, urcite budem referovat skusenosti a pytat sa na nezrovnalosti. Priority som si urcil. Ide mi o pekne zarastene akvarium so stastnymi [emoji6] krevetkami. Koniec koncov rastliny, substrat a vsetko dookola som tomu prisposobil podla mojich znalosti, resp. neznalosti.. Co sa tyka hnojenia, uz som vyssie spominal, ze ma laka PMDD a cim dalej tym viac sa priklanam k tejto myslienke. Uvidime, ci to bude vobec uskutocnitelne.
O novom akvariu v novej teme.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
Marshall
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 05 Nov 2017, 21:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Marshall »

Akvarium je ready. PMDD a pH meter doma. Krevetky objednam buduci tyzden a uvidime, ako to pojde. Ak budu mlade a nepokapu, presuniem nieco do kocky a spustim hnojenie. Je to beh na dlhu trat, ale tesim sa [emoji6]

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Cameron

Príspevok od používateľa Milos »

Pani mate tu troska dost vela obsahu, ktory by sa mozno hodil do ineho fora, napr.:
http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=6&t=24
http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=12&t=306
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 12 neregistrovaných