Domace 40L

Prezentujte svoje krevetkárium
Napísať odpoveď
Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Domace 40L

Príspevok od používateľa Slezina »

V piatok zalozene krevetkarium pre CRS
Filter externy 250l/h objem 2l domaca vyroba - zabehnuty v inom akva
Filter maly vzduchovaci - este nieje na fotkach
Dekoracia koren
Substrat: ADA
Rastliny: Pogostemon helferi
Fissidens fontanus
Svetlo LED domaca vyroba
Pozadie cierna folia
Voda destilovana s mineralmi Salty Shrimp Bee Shrimp GH+
Ohrievac len preistotu...teplota 24stupnov
Chemia: na zaciatok Sera nitrivec
Tekute CO
bez hnojenia
2014-09-12 12.18.08.jpg
2014-09-12 11.21.38.jpg
20141017_190552_Richtone(HDR).jpg
20141017_190542_Richtone(HDR).jpg
20141017_190446.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 28 Okt 2014, 00:00, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: uprava fotografií , vložené za sebou

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Myslim si ze ohrev mozes rovno vytiahnut. Ja mam tiez 24 a viem ze by mohla byt aj studensia. Idealna je 21-22.
Treba do 40l akvaria vonkajsi filter? Toto neviem a preto sa pytam. Chcel by som si, ak sa mi bude darit zalozit postupne 2-3 45l akvaria. Samozrejme ze by som chcel skor 54 ale na to nieje miesto(ak by mali byt 2-3).

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Slezina »

No ohrev netreba a zdroje sa roznia na teplotu ja som nasiel aj 20-23 aj 21-24 takze kde je pravda neviem.
Vonkajsi filter netreba vacsina krevetkarov pouziva bublifuk a staci im...ja som si ho vyrobil zo zvedavosti ci bude fungovat a planoval som ho dat na 90l krevetkarko ale nebolo nan miesto takze som skoncil so 40l.
Myslim ze tym nemozem nic pokazit a bublifuk zabera vela miesta v akva a nepaci sa mi tam lebo vacsina ma sedu penu.
Mam tam sice bublifuk malicky ale viacmenej koli okyslicovaniu ako filtracii lebo je to tichsie ako ked vzduchujes cez kamienok :-)

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa mosfet »

MikelCRS napísal:Treba do 40l akvaria vonkajsi filter?
Ja mám vo svojej 42-ke v práci TetraTec EX-400 a neviem si vynachváliť = môj názor ? netreba , no je to lepšie ;)

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Slezina napísal:No ohrev netreba a zdroje sa roznia na teplotu ja som nasiel aj 20-23 aj 21-24 takze kde je pravda neviem.
Vonkajsi filter netreba vacsina krevetkarov pouziva bublifuk a staci im...ja som si ho vyrobil zo zvedavosti ci bude fungovat a planoval som ho dat na 90l krevetkarko ale nebolo nan miesto takze som skoncil so 40l.
Myslim ze tym nemozem nic pokazit a bublifuk zabera vela miesta v akva a nepaci sa mi tam lebo vacsina ma sedu penu.
Mam tam sice bublifuk malicky ale viacmenej koli okyslicovaniu ako filtracii lebo je to tichsie ako ked vzduchujes cez kamienok :-)
Ak ho mas v obyvanej izbe a nie v pivnici alebo pod. tak nieje nebezpevenstvo podchladenia. Skor v lete som ja maval 27 a viac.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Milos »

Ci treba vonkajsi filter nie je len otazkou rozmeru akvaria. Dolezita je tiez hustota osadky, intenzita krmenia a tiez pH. Ak sa jedna o krevetkarium pre CRS, pH bude nizsie. A cim nizsie, tym menej sa dari nitrifikacnym bakteriam. Takze na dosiahnutie rovnakeho filtracneho efektu bude potrebny vyssi prietok a/alebo vacsi povrch filtracnej hmoty. Tolko teoria. Prax je taka, ze mnohym sa dari aj so standardnou filtraciou. Ale ak sa to trosicka predimenzuje, vobec to neskodi a prave naopak. Vrati sa to v podobe MIERNE vacsieho priestoru/mantinelov pre pripadne preslapy s lahkym prekrmenim a tym padom aj s moznostou vydatnejsieho odkrmu a ryhlejsieho rastu populacie.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Slezina »

Fotka konecneho stavu...mozno este daky travnicek dopredu dam ln sa musim rozhodnut co...alebo poradte co tam bude dobre
2014-10-20 16.33.28.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 28 Okt 2014, 00:01, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: úprava fotky,vložené za sebou

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ja mam skusenosti s HC - hemianthus callitrichoides. Ak vidis tento kobercek na fotke je tak krasny ze si povies ze ho musis mat. Lenze hlavne uskalie je, ze ked sa o neho nestaras - moj pripad, zacne jedna vrstva prerastat druhu, lepsie povedane jedna cez druhu. Preco sa to stane. V malej nadrzi aku mam ja, a ty mas rovnaku, som sa nevedel poriadne dostat noznicami k rastlinke. Ak ju ostrihas, je z toho nenormalny neporiadok, ktory v poriadne zarastenej nadrzi upraces len ked sa riadne zapotis. Dalsia nevyhoda HC je, ze sa v nom zachytava neporiadok, ktory som nevedel odtial dostat. Ked som rastlinu vytrhal, neveril som vlastnym ociam, kolko tam toho bolo. Vela neporiadku = velke problemy pri chove krevetiek. Ber tuto radu ako orientacnu, ak ti to, co som opisal nevadi a rad sa s tym popasujes, je to pekna rastlinka. Daval som ju do akva tiez aj kvoli odporucaniam, ze ju krevetky maju rady, ale ze by ju mali nejako ovela radsej ako ine, nemozem povedat.
Ak ti mozem poradit kobercek, tak si kup machove gulicky, ktore ked rozlozis, je to krasny koberec tmavozelenej farby, ktory sice rastie pomaly, ale tym padom nevyzaduje udrzbu v zmysle strihania, skor vysavania, lebo velmi dobre filtruje vodu. V porovnani s HC, mozem povedat ze machovu gulku maju krevetky rady. Pridavam linku, ako to vyzera, ked sa to podari. Drzim ti palce.
PS: kobercovych rastlin je viacero, ale vacsinou su narocne na ziviny, tym padom aj svetlo. V nano akvariu ake mas aj ty by som sa do toho nepustal.
http://img301.imageshack.us/img301/8176 ... eamqt1.jpg
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ak by som ti mohol este poradit k tvojmu akvariu.
1. Hnojenie: Zvaz kolko svetla tam davas. Vela svetla sposobuje rychly rast rastlin = rychle vycerpas ziviny. Ak k tomu pridame fakt, ze pridavas CO2 a nehnojis, koledujes si o problemy. Rastliny by mohli zacat stradat a tym zacnu hnit = problemy pre krevetky, hlavne pre citlive CRS + chytis riasy. AK uz chces davat CO2 tak prihnojuj. Mam to vyskusane vseliak, hnojit, nehnojit, vela svetla, malo svetla a co sa uplne najviac osvedcilo je malo svetla (u mna 11w ziarivka na 30l akva / 6 h denne) a ziadne CO2. Dovod je takyto. Ked svietis kratko, rastliny maju kratku fotosynteticku fazu, cize spotrebuju malo CO2 a naopak dlhu nefotosynteticku fazu = vyrobia vela CO2. Tym padom sa pomyselne misky vah prehupnu v ich prospech, co sa tyka CO2. Samozrejme ze pri menej svetle rastu kratsie a pomalsie = uspora zivin, hlavne dusika NO3, ktory sa stiha ,,doplnat,,. Okrem toho, co je asi klucove, ked nedavas CO2, tak sa prave CO2 stava limitujucim faktorom rastu. Ak by to bol iny prvok, napriklad spominany dusik, rastliny zacnu hnit = problemy. Mam v akvariu dost rastlin a odkedy svietim takto malo a nedavam CO2, tak skoro vobec nehnojim a okrem vallisnerie natans, ktorej sa nedarilo v podstate nikdy, rastliny nemaju problem.
2. Technika. Mas krasny filter. 2l na nano akva je luxus. Nepotrebujes tam mat bublinkovac, ktorym si len skodis. Rastliny ti kyslika vyrobia dost. Teplomer daj prec, s teplotou vody nic nespravis. Krevetam vadi vysoka, ktoru neovplyvnis a tak nizku aby im vadila v byte nikdy nedosiahnes, ak akvarko nemas v pivnici. Tym padom daj prec aj ohrievac.
3. Pridaj nejake vysoke rastliny. Tym sposobis, ze sa krevety nebudu pohybovat iba horizontalne ale aj vertikalne. strasne rady lozia po stonkovkach a hlavne ak siaha po hladinu a z nej vyzieraju bakterie. odporucam ti Ludwigiu repens, nechaj ju rast, nestrihaj, narastie ti kludne 40-50 cm a vyzernie more bocnych rastliniek, ktore ti krasne plavaju po hladine az zacnu vytrcat nad hladinu. Mas to inak moc pekne, nech sa ti v tom dari!
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa mosfet »

Súhlasím s Palom, ja mám na 40l akva 11W žiarivku + 3W LED , v akva nenáročné rastlinky + endlerky + red cherry + 1ks betta samec na regulovanie endleriek :D , k tomu mám vonkajší filter TetraTec EX400 a vôbec nehnojím , nepridávam CO2 a všetko rastie. Svietim 8hod. denne ( mám ho v kancli na stole a 8h pracovnú dobu :lol: )

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Hryzo »

mosfet napísal:... + endlerky + red cherry + 1ks betta samec ...
tazka kombinacia pre krevetky podla mna ... endlerky su strasne pazrave vidim co mi robia doma (napadaju aj velku ampulariu a odzobavaju ju) + beta si urcite obcas tiez zobne po malej krevetke ... mnozia sa ti vobec?
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Slezina »

IringPalo diik za rady...zvazujem ci idem hnojit a ci nie a ak CO2 tak tekute...ohrievac tam uz nieje a s tym vzduchovanim som sa bal ci tam bude dost kyslika pre krevetky ale ked vravis ze netreba vzduchovat tak to odstranim
Svetlo musim prerobit lebo je tam momentalne 60W diod :-) :-) :-)
Obmedzim to na 1/3 a svietim 10hodin zatial pak to upravim podla toho ako sa bude spravat akvarium.
Rastlinu co spominas vyskusam dat do pozadia nech maju po com lozit a chcem dat este viac machu na ten koren.
Chcem sa este opytat daval som na zaciatku Sera Nitrivec a pri kazdej vymene vody ho davam tiez a otazka znie ako dlho nechat zabehavat akva kym tam dam krevetky.
Viem ze ideal je aspon 6 tyzdnov ale ci to nieje kratsie z Nitrivcom.

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Slezina »

Este som chcel ze ten filter vzduchovaci som dal viacmenej koli pohybu vody lebo v externaku ma cerpadlo 250l/h ale realita je cca 150-180l/h cize necirkulije ta voda najlepsie alebo to staci pre krevetky??

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Hryzo »

z mojho pohladu - ak sa ti nebude robit zakal na hladine tak ceri dost a tym padom dost aj cirkuluje

- s nitrivcom je to diskutabilne .. na akva.sk riesili v jednej teme tuto problematiku a nezhodli a na tom ci to vobec funguje ... tak ci onak aj s nitrivcom urcity cas trva kym sa ta rovnovaha nabehne a zase na avka.sk davali aj graf ako to vyzera ... v tretom tyzdni byvaju dusicnany (tusim) najvyssie takze ja by som pockal aspon tych 25 dni ak je to mozne. viem ze clovek by chcel co najviac a co najskor :) sam niesom iny. ja osobne som bol tlaceny casom a musel som dat krevetky hned bez zabehu .. nastastie to prezili ale neriskoval b som znvoa ak by som nemusel. vydrz, odolaj a znizis riziko problemov (vratane umierania) na dost nizsiu uroven ked vyckas
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Milos »

Podla mna ma Hryzo pravdu. Sam pristupujem k veciam podla pravidla menej je viacej vsade v akvaristike a pri krevetkach dvojnasobne. treba si uvedomit, ze kazdy jeden preparat bez rozdielu, ktory do vody dodame:
1.) zvysuje TDS
2.) zvysuje komplexitu a tym aj nestabilnost systemu

Ak z nejakeho dovodu musime pristupit k vpusteniu krevetiek do nie uplne zabehnuteho akvaria, lepsi sposob ako dodavat specialne preparaty je skor ubrat z krmenia. Prve dni vobec, potom totalne minimum, mikro davky.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa mosfet »

Hryzo napísal:tazka kombinacia pre krevetky podla mna ... endlerky su strasne pazrave + beta si urcite obcas tiez zobne po malej krevetke ... mnozia sa ti vobec?
množia sa ;) , nie je to síce brutál rýchlosť / stále najaké prežijú / majú skrýše kam sa ryby nedostanú. Najlepšia skrýša ako som si všimol je fissidens ( hustý trs ). A áno beta si občas zobne no endlerky by len chceli ale nestíhajú :lol: .
Takže je to v pohode - nie je ich tam kvantum ale ani nevykapú.

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Slezina »

Este jedna otazka.
Iring Palo mi pisal ze ten vzduchovaci filter mi iba zle spravy...chcel by som vediet ako alebo preco ked vacsina krevetkariek ma bublinkac filter.
Diik :-)

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Denis »

myslim ze to myslel tak, ze bublinkovac ti bude "vypustat" co2 z vody a nebudu ti rast rastlinky. krevetky nie su nijak narocne na kyslik vo vode, bublinkovac a hlavne molitanovy filter sa dava do krevetkaria aby sluzil ako zdroj potravy pre krevetky. vecne ho ozobavaju a hladaju nieco pod zub...

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Slezina »

Ahaa :-)
Takze dnes odstranujem bublinkovac a ajtak tam ostane molitan na nasavacej hadici externeho filtra :-)
Je mozne aby som necely tyzden po zalozeni akva v nom nasiel par hlístic???

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Domace 40L

Príspevok od používateľa Denis »

Slezina ved co som ti pisal v tvojej teme Vzduchovanie...áno či nie?? :)
Denis napísal:podla mna sa nemusis so vzduchovanim vobec trapit. Po nete najdes vela krevetkarii a ich videi, kde o bublifuku ani nechyruju. Len cerpadlo a na nom biopena.
je mozne ze tam mozes mat nejake cerviky, ved sa mohli preniest na rastlinkach, machu, zabehnutej vode... moznosti je vela

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: amridudereb a 10 neregistrovaných