Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Cardinal, Harlequin a iné
Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa macadlo »

Co sa tyka rastlin vhodnych k sulaweskam Pogostemon helferi ste neskusali alebo nezvazovali? Videl som ho vo viacerych videach s kardinalkami a vyzera celkom pekne. Ak sa podari cez vikend idem konecne zakladat akva pre kardinalky.
Umiestnené do príspevku.
Umiestnené do príspevku.
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Skusal. Tylomelanie ho zozeru

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa seic »

ten Onyx Sand je pekna darda, v CR 470,- za 3,5kg ... :)

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Je drahy ale efektivny. Kazdu rastlinu co pridas poriadne skontroluj

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

seic napísal:prozatim pouze shromazduji informace... na tohle jsem nahodou narazil, jde videt, ze nekdy se zadari i bez vymyslenosti/udelatek... nejlepsi je na tom to dno, normal mega hruby sterk... :-)

https://youtu.be/MdbOJLiZlIo
Seic, moje skusensoti osobne i od užívateľov fora, nie len s C.dennerli (ale hlavne, predovsetkym a v prvom tade s C.dennerli!!!) su take, ze vacsinou sa zadari prave bez vymyslenosti a udelatek. Vychytavky same osebe mozu byt OK, v praxi ale ludi zvadzaju zabudnut na 5 zakladnych pravidiel chovu krevetiek:

1.) Trpeznilost!
2.) Dobry zabeh.
3.) Cista voda (Neprekrmovat!!!)
4.) Stabilne prostredie (Neprekrmovat!!!)
5.) Trpezlivost!

To sa moze zdat trivialne, ale u krevetiek koli ich citlivosti naozaj nie je a o sulaweskach to plati dvojnasobne. Ak by som ja mal narychlo zhrnut moje skusenosti v par kratkych typoch:
1.) Zabezpecte nadrz dostatocne objemnu na dany pocet kusov. To suvisi so stabilitou a cistotou prostredia. C. dennerli odchadzaju pri prekrmeniach, pri ktorych C.cantonensis a Neocaridina este len zacinaju mat minimalne problemy. Idealny model krmenia C.dennerli je podla mna dostatok povrchov, na ktorych si najdu biofilm. Nie ze by neprijimali inu potravu, ale jednoducho vsetka ina potrava moze znecistit akvarium. Nezabudajme, ze teplota bude minimalne 26 *C, takze neziaducim bakteriam sa dari jedna radost. Ak krmim, tak suchymi listami s vysokym podielom celulozy (vrba, jesenny dub). To je konzumovane tylomelaniami a ich vylucky potom sluzia ako potrava pre krevetky a biofilm. Skusal som po rozrasteni sa populacie troska viacej krmit bohatsimi formulami a skoncilo sa to katastrofou.
2.) Nelamat si hlavu s parametrami vody. Jedine "must be" je, aby pH nekleslo pod 7.5. Inak sa mi zda, ze sa sa mnozia pri lubovolnom KH a GH.
3.) Ak mame peniaze navyse po zakupeni dostatocne velkej nadrze (a usetreni na mineraloch a RO) a nevieme si bez specialnych vychytavok pomoct (priznajme si, ze sucastou hobby je aj nakupovanie :) ), investujme ich do extra filtracie.

Ak by som siel zakladat akvarium pre sulawesi znova (a mal na to priestor), asi by som ho teda urobil vacsie a dal tam podny filter napojeny na externy. A este jedna vec suvisiaca s biofilmom a krmenim: Osvelenie. Cim viacej, tym lepsie!

Nedavno som tu v inej teme prirovnal chov krevetiek k pestovaniu bonsai. U sulawesi je to prirovnanie uz naozaj velmi trefne. Ak je sucastou nasho hobby tiez krmenie samotne, z krevetiek by som odporucal najskor asi nejaky druh Macrobrachia. Su to aktivne, drave a pazrave tvory a da sa im "hodit" kadeco. Sulawesi si na tom uplne opacne a ich chov naozaj uz skor pripomina starostlivost o izbove rastliny. Vyzaduje si vela trpezlivosti (hlavne v odolavani nutkani "prikrmit") a namiesto krmenia samotneho uz mame skor obcasne minimalne "hnojenie" biofilmu. Take su aspon moje skusenosti. Viem si predstavit, ze u chovatelov s masivnejsou filtraciou a pripadne nejakymi "cisticmi" v podobe ryb sa to da robit trocha akcnejsie.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Ph mu pod 7.5 klesnut nemoze. To drzi Onyx. Miesto cisticov caeruley. Tie idu po riase az ked dojdu granule, listy a spol. Ten podny filter prepoj s externym. Inak je skor kontrproduktivny

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

pH nad 7.5 drzi kadeco. Onyx, koralovy piesok, vapencova skala, atd. Otvara sa docela siroky priestor na stabilizovanie pH ked opustime mytus o tom, ze KH a GH musia byt nizke.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Onyx ale dviha len ph a aj to len ked klesne pod 7.5. Tvrdost nemeni. Cim blizsie k parametrom sulawesi tym lepsie. Nejde predsa o prezitie a mnozenie ale hlavne o pohodlie drobcov. Pohodlie a bezpecie aspon ciastocne zastupuje slobodu. Kazdy mesiac tiez kupit aspon nejaku blbost pre radost. U nas ide mesacne do zvierat okolo 50-100€. Nieco krevetam, rybam, dobroty achatinam a osmakom nejaku hracku + rezerva na zverolekara alebo lieky/techniku do akva

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Ten onyx naozaj znie dobre, otazka je len ako dlho vydrzi bez nutnosti znova vsetko prekopat, co zasa nie je nic moc.
Naozaj by som si netrufol hovorit o krevetkach v suvislosti s pohodlim a slobodou. Neviem ake hodnoty vyznavaju. Ale organizmus v akvariu pokladam za "spokojny", ak je aktivny, netrpi ochoreniami a mnozi sa.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Spokojnost vodnych zivocichov hodnotim na zaklade toho ci sa ma boja, ci maju zaujem neustale skumat okolie a nove veci, ci maju zaujem o jedlo, ci sa neskryvaju a reaguju na moju pritomnost (vyvedu ukazat male, Arnold ukazuje vejare ked je hladny). Ked vymenis dno dost rychlo tak sa nic nestane. Do dna pridaj bakterie pre istotu a den dva nekrm. Pre pouzitim ho treba preplachnut. Vlastnosti si udrzi aspon 2 roky aj viac. Bacha na male krevety

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa seic »

hledal jsem neco ohledne toho Onyxu, vypada, ze semtam se muze chovat "divne" ;)

http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... -sand.html

akvarista tvrdi, ze mu Onyx zvysil gH o 8-10 st. ;)
I use RO/DI Water 50% weekly water changes. The RO/DI water in the vat is At a GH of 2 and a KH of 4
After two Days in the tank my water is at A GH of 12 KH of 4. My 55 holds steady at 4 and 4 Respectively, the only thing different between the two tanks are the Onyx Sand.

odpoved Seachemu:
Onyx Sand has a elevated calcium and magnesium. All of these parameters are stated and available on the website. The elevated levels of calcium and magnesium will not interrupt the ability of your plants to use CO2. We have other substrates that are dark that do not effect pH or GH. Flourite Dark, Flourite Black, and Flourite Black Sand.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Nic take mi nespravil

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa seic »

co se musi nechat, urcite zveda pH jak jsi zminoval... Seachem tvrdi, ze na 7.2-7.4, vetsina uzivatelu ale o nem mluvi jako o "strong buffer", ktery tlaci vodu nekam kolem pH 8

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Okolo 7.5 bo ph mam okolo 8 a gh/kh okolo 9 pricom je tam aj mironekuton a mineral salt

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa seic »

je to zajimavy substrat, i ta cena... ale je od Seachemu, co zminovali tamni akvariste, kupovali to v pet shopech ve sleve i za 7-10 US$ ve sleve ;) neni se ale cemu divit, vsechno zdrazuje... minule jsem byl prekvapen cenou uplne obyc./inert v CR oblibeneho kremiciteho pisku z flexiobkladu, 10kg/6l za 250,-, to uz vyjde levneji Rataj Profi Soil ;)
jinak diky za sdileni poznatku/zkusenosti, CD nejsou zatim na poradu dne, ale snad nekdy... ;)

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Clo a poplatky v kombinacii s prirazkou dvihaju cenu :/

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa prasan »

80% slovenska má stredne tvrdú vodu s pH niekde okolo 7,4-7,6.Myslím ,že drahý Onyx sand ani nie je treba.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Ide o to aby to aj to ph udrzalo. S vodou je to ale mozne teoreticky. Vodivost na mileticke je okolo 220us s ph 7.4. Odvtedy ako som to zistil tak som prestal pouzivat osmoticku vodu do velkeho akva

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa macadlo »

Ok a este s5 k tej velkosti nadrze - aky objem by ste odporucili? Planujem zacat s cca 15-20 kardinalkami s tym ze pocitam ze sa populacia prirodzene rozrastie. Chcel som zacat s nadrzou 40x30x30 co je cca 32 litrov cisteho objemu no teraz ste ma trochu zneistili.
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Aspon 54l by bolo fajn. 60x30x30. Cast objemu ide dole koli substratu, kamenom a spol

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných