Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Cardinal, Harlequin a iné
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

ked sa chytili, tak uz sa chytili. teda az do doby, ked zacne starnut dno, alebo neurobis nejaky kiks! :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Denis »

Milos u mna dno ma snad len 0,5 cm a aj to ho tak raz za mesiac dost preoriem aby bordel siel do filtra. Urcite pride cas ked zacnu kapat, ako vacsina narocnejsich krevetiek, potom budem pisat, ze z 38ks ostalo nic :D

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

az taky pesimisticky by som nebol. moja kolonia CRS ma uz 5 rokov a stale v najlepsej kondicii :) je to len o tom, aby to moc nezacalo hnit. ale ak to je taketo mini dno, to mozno vydrzi stabilne roky rokuce...ja musim v najblizsej dobe komplet vytahat a premyt jedno od neokaridin. strasne sa mi chce :p
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milan
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 08:57
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milan »

Zdravím úspešných chovateľov krevetiek. Po preštudovaní tohto fóra som sa rozhodol, že sa pokúsim tiež o chov krevetiek Caridina dennerli. Už dlhšie mám jedno funkčné spoločenské akvárium, kde pri Neocaridinách Red Cherry spolu v pohode nažívajú Tetra amandae, Kardinálka vietnamská, Razbora Espeho, Razbora Galaxy, Pancierniček malý, Prísavník jednopruhový a dvaja väčší prísavníci.
Toto všetko v akváriu Juwel Rio 180, pomerne husto zarastené hlavne Cryptocorynami, Ludwigiou repens, Hydrillou verticillata a Jávskym machom.
Populácia krevetiek sa už niekoľkonásobne úspešne rozrástla, takže usudzujem, že im až tak zle nebude.

Ale späť ku Kardinálkam. Pripravujem im samostatné akvárium Juwel Rio 125 s pôvodnou filtráciou, doplnenou o rozstrekovaciu rampu. Už mám nakúpené nejaké drevá a korene ako aj lávové kamene z Hornbachu. Vzhľadom na rady z fóra uvažujem že nasadím iba Jávsky mach, prípadne pokusne Hydrillu verticillatu ( odsledované že Neocardiny sa zdržiavajú na oboch ). V spoločenskom akva mám teploty od 25 – 27,5 °C ( v lete viac ), tak predpokladám, že tých 27 – 28°C v novom akva tieto rastliny znesú.

A teraz otázky na skúsenejších.

1) Aké dno doporučujete? Moja predstava je mať tam niečo svetlé. Rastliny sa nezakoreňujú, resp. Hydrilla minimálne.

2) Parametre vody z vodovu sú pH=7,8, GH=16, KH=12. Merané pásikmi eSHa AQUA TEST. Zhruba takéto parametre mám aj v spoločenskom akva. Otázka hlavne na Miloša. Ako sa Ti darí s Kardinálkami chovanými vo „vodovodnej“ vode? Resp. doporučuješ upravovať vodu minerálmi?

3) Kým sa mi v spoločenskom akva rozrástli rastliny, používal som EasyCarbo a Profito, teraz už Profito aplikujem max. raz za mesiac 5 ml, EasyCarbo pravidelne cca. 3 ml denne + raz za polroka tabletky do substrátu. Set CO2 nemám. V akva pre Kardinálky uvažujem iba s aplikáciou EasyCarbo. Je to tak správne?

4) Doporučujete dať do akva aj kameň Mironekuton?

Za Vaše odpovede a rady vopred ďakujem.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Cav. Ja som chov zrusil po tom, co som bol dlhsie odcestovany a po navrate to bolo cele zle (a chcel som sa viacej sustredit na neokaridiny). Ale pokial som sa o to mohol starat, tak na vodovodnej vode sa dobre mnozili a prosperovali. S mineralmi som sa nehral, ale mal som tam vapenatu skalu na udrziavanie/stabilizaciu vyssieho pH.
Dolezita je tuna cistota a stabilita prostredia, su citlivejsie ako ine druhy. EasyCarbo by som tam ja nedaval.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milan
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 08:57
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milan »

Miloš ďakujem za odpoveď.
OK, EasyCarbo vynechám.
Na dno dám asi svetlý kremičitý piesok, už som ho dnes na predajni v Karlovke pozeral.
A dokúpim ešte nejaké menšie lávové kamene, resp. drť.
Budúci tyždeň príde akvarko, tak potom sa odprezentujem.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Daj tam urcite nejaku skalu co obsahuje vapenec, aspon trochu. napr. ten filipinsky travertin, ci ako sa to vola, co v akvaristikach casto maju. vypada celkom dobre a udrzuje vyssie pH. ak ti posobenim biologickych procesov v dne a filtri klesne pH, pojdu dole. na toto su citlive.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa prasan »

Také tie vápencové doma mám.Škoda,že bývaš tak ďaleko.Mám to od kámoša z Bulharského mora.

Milan
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 08:57
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milan »

Miloš, ďakujem. Nejaké skaly, čo po obliatí octom šumia už mám doma. Sú z bývalého lomu v Devínskej N/V.

Prasan, ďakujem za ponuku. Aj by som ju asi využil, lebo tento víkend som v Poprade. Ak budeš teda zastihnuteľný.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa prasan »

Mal by som byť doma.Ak si urobíš 23 Km závoz ku mne do Sp.Belej.

Milan
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 08:57
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milan »

Bez problémov. Pošlem Ti v SS na mňa kontakt a dohodneme sa.

Ďakujem

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Prve tyzdne a mesiace rob pravidelne merania, aby si zistil, ako to cele pracuje. Napr. ci ta skala nedviha prilis tvrdost.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milan
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 08:57
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milan »

OK, to budem aj tak robiť v rámci zábehu akvária. Krevetky tam dám až po čase, až to bude stabilné. Zábeh urobím so slimákmi. Ešte neviem, či tam dám z fungujúceho akva levatky, vežovky alebo clithonov. Drevá a korene sa už nejaký ten deň močia vo vode, tak dúfam, že keď na ne budúci tyždeň príde, tak už sa im plávať nebude chcieť.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

slimaky daj take, aby si ich co najlahsie a najucinnejsie mohol odstranit, ak bude treba. su dobre na zabeh aj na odstranovanie zvyskov kym je populacia krevetiek este mala. neskor ale sa z nich stava potravova konkurencia.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milan
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 01 Mar 2017, 08:57
Bydlisko: Stupava
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milan »

Veď práve preto som zatiaľ najviac naklonený na clithonov. Tých pribúdať nebude. A pri zábehu súčasného akva mi tiež pomohli. Len asi budem musieť ešte nejaké dokúpiť. Tu som čítal, že dobré sú aj kutúlky, tie ale nemám. Ja mám len tie malé "čínske", usadené v jávskom machu, takže tie sa tam dostanú aj nechtiac.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

kotulky su dobre, az do momentu, kedy sa ich chces zbavit a zistis, ze to je nemozne :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa prasan »

Kotuliek som sa nechcene zbavil a teraz ľutujem.Giraulus chinensis a vežovky sa u mňa nájdu tiež.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa prasan »


Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Denis »

Dnes som mobilom cvakol. Vsimnite si ako je v pozadi rozozraty list microsoria, mam jednu malu tylomelaniu a priznam sa velmi ju nekrmim, tak sa pustila do listov.
caridina_dennerli_1.jpg

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

krevetky sa uz mnozia?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných