Filtracia

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Iring.. hovor mi radsej Palo.
Ja mam presne rovnake rozmery 80*40*40 a mam tam JBL proflow u 750.
Mam to spravene takto ako na obrazku:
filter.png
ked chces robit kopec, tak ti odporucam presne toto. Cize bandaska prilepena ku dnu kvapkou silikonu, zahrabana po vrch, vo vnutri biologicke medium, na vrchu bandasky je filtracna pena (modra), na ktorej je tenka vrstva strku (zlta). nic nie je vidno, len kolienko trci. Tym ze je to zahrabane, tak sa dost znizi sila prudu, mozno by som kupil este o trosku silnejsie, neviem. Budem v tej nadrzi chovat filtracne krevety, myslim si ale ze im to bude stacit. Vlastne nase nadrze budu velmi podobne - kameniste dno. Zatial to mam nejako takto, este to dorabam.
2015-01-12 12.11.59.jpg
Co sa tyka cistenia, moc to neplanujem cistit. A ak, tak sa len odhrnu kamienky trocha nabok, vyberiem iba penu lebo ta je vyrezana do tvaru bandasky takze je po celej ploche. Biologicku filtraciu cistit neplanujem, lebo by sa nemala ani od coho zanasat.
V 30l mam Dennerle eckfilter ktory je nepocutelny aj pri uplnom tichu, ten proflow u 750 cez den nepocut ale vecer pri uplnom tichu slabe vrcanie pocut, zalezi ake ticho potrebujes.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

no, ja som rozmyslal nad http://akvaland.sk/2945-eheim-aquaball- ... -1212.html ... vykon cca rovnaky len je lacnejsi :p ... a rozmyslam ci ho zahrabat, alebo nechat vonku aby prudom ceril hladinu a potiahnut dole do toho kopca hadicu ale asi je krajsie to mat zahrabane noooo
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Hryzo hladinu cerit podla mna nepotrebujes, podla toho kolko mas rastlin. Nepozeraj iba na vykon a cenu, ale aj na rozmery napriklad, ten uflow je fakt ze do ruky male cerpadielko. Urcite su porovnatelne a ovela lacnejsie, ja som bral toto kvoli vytlaku, to sa s akvaball porovnat neda, dalsia vec je design. Proflow ma nasavanie aj vypust na rovnakej strane, takze som ho polozil na dno bandasky, s aquabalom to neurobis. Potom dolezity faktor preco som bral toto je ze to ma napojitelnu hadicu aj na privod aj vypust, vela cerpadiel ma v ramci privodu spongiu a kryt, pre moje ucely by sa to nedalo pouzit (predtym som to mal robene inak, teraz by to slo aj s takym cerpadlom). Ked uz, tak potom uplne staci http://www.akvariumonline.sk/jka-cerpad ... -v11m.html a cena je uplne niekde inde.
Co sa tyka samotneho zahrabavania, tak mozno zistim ze je to uplna blbost, preto zvaz ci to takto chces aj s tym rizikom ze sa to neosvedci. Ja to mam nieco cez mesiac, zatial to cerpadlo zvlada. Neviem povedat nakolko je vyuzity povrch filtracneho media, lebo nasava to iba vpredu cerpadla, ci voda obmyva vsetok material aspon trochu, tazko povedat.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

no praveze, rastlinky skor nebudu ako budu ako som uz pisal ... a rozmyslal som prave aj o takom niecom ako si linkol .. nastastie mam vela casu rozmyslat ...

moj zatial plan - nadoba - na dne nadoby cerpadlo aby tahalo vodu cez co najviac filtracnej hmoty (planovany liapor) - hadickova vypust vytiahnuta niekam prec od kopceka aby netahala dookola rovnaku vodu ...

ohladom okyslicovania vody neviem kedze malo rastlin ... bud take cerpadlo co ma aj privod vzducho spraveny alebo proste vzduchovac dodatocny ... o vodu sa az tak moc nebojim kedze chcem podlozie spravit cele z liaporu (aspon tenku vrstvu) a ratam s tym ze biologicka filtracia bude vlastne v celom akva

a dalo by sa to spravit aj tymto http://www.akvariumonline.sk/jbl-prislu ... 900-1.html a tymto http://www.akvariumonline.sk/jbl-prislu ... 900-1.html len to potom predrazujem
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

daj si velky pozor Hryzo z dvoch dovodov. Ja som prezival nocnu moru zohnat hadice na moje cerpadlo. Lebo original hadice su za sialene nekrestanske peniaze. Nakoniec som v domacich potrebach zohnal hadicu po 0.50 € /meter, pricom original hadica od JBL stoji tak 3€. to je prvy dovod. Druha vec, na akvariumonline maju zle uvedene rozmery hadic. Upozornil som ich na to a nic s tym neurobili. Predstav si ze kupis 3m nejakej original hadice za 9€ co je skoro cena cerpadla a nebude ti pasovat. K tomu si prirataj postovne, problemy s reklamaciou. Kupil som akurat kolienka, ktore boli na uplne iny rozmer, konkretne na 16/22 hadicu, ale daju sa napasovat do klasickej 1/2 col zahradnej hadice. Kolienka budes potrebovat, lebo hadica sa neda ohybat na malom useku, lebo sa zalamuje. Takze si daj na to pozor a ked uz original hadica, tak az ked mas doma cerpadlo a vidis na navode skutocny rozmer, nie ten co uvadza akvariumonline.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

... no hadicky pravdaze neplanujem kupovat original predrazene ale niekde v zahradnictve tj az ked budem mat cerpadlo v ruke ...

tu som hodil 2 riesenia ktore mam v hlave ... mne je sympatickejsie riesenie cislo 2, viditelne cerpadlo by mi vadit nemalo (v 160ke mam fluval U3) a je tam ovela jednoduchsia manipulacia s nim pri pripadnej poruche alebo hocicom inom ... mozne vylepsit bandasku akotakym uzavretim vrchu a spravit dierky pobokoch nech to nasava niekde dole cez kamene ... bol by to skoro az pôdny filter :)
filtracia rak_.jpg
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

Mne sa pozdava ta druha moznost s cerpadlom hore, kvoli cisteniu cerpadla. Vieme ako sa straca vykon ked sa postupne zanasa. Zaujima ma ako taka filtracia bude ucinna a ako sa bude darit zivocichom. Urcite referuj.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

pravdupovediac, spadovy filter uz klesol so score pod takyto pôdny, a ked som dnes videl, co vsetko je v krabici cerpadla http://akvaland.sk/2152-cerpadlo-circulator-500.html (aj predlzovacie nasady prave na pôdny filter a vsetko mozne ostatne), tak asi pojdem do takehoto ... ak do toho teda pojdem, skusim nezabudnut zfotit aj vyrobu daneho filtra, aby to bolo poriadne
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

hryzo daj si pozor na jednu vec, ze ak do bandasky zahrabanej pod kamienkami das tu predlzovaciu blbost, tak akonahle potom budes chciet vybrat cerpadlo, musis to aj s tym. filtracne medium sa ti zahrnie a kamienky tiez a budes tam musiet potom robit dieru nejako aby si to dal naspat. lepise je vyviest si hadicku tesne nad dno a tam napajat cerpadlo a tato vyvedena hadicka tak zostane stale na svojom mieste. obidve moznosti su fajn myslim si.
Denis - toto nie je filter ako klasicky. klasicky sa ti zanasa kvoli pene a aj jeho ucinnost klesa kvoli pene. toto je cerpadlo ako take, do ktoreho by ziadna spina ist nemala, nemalo by sa zanasat, iba ak povrch dna nad bandaskou alebo v mojom pripade filtracna pena.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

Chapem, ze to nie je klasika filter, ale aj na oske a na vrtulke sa chyta spina a aj ta sa podiela na znizeni vykonu. Ta prva moznost uz len kvoli nemoznosti nastavenia vykonu po case sa mi nepozdava, ale ako vraim, urcite casom strati vykon ten filter v oboch pripadoch.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

tie nadstavce su len nasuvatelne a myslim, ze ak sa nezabudnem, nemal by byt problem ho odpojit s tym, ze ostane v dne zapichnuty a s cerpadlom mozem manipulovat.

tak isto rozmyslam, ci bandasku vobec budem potrebovat. kedze si totiz planujem lepit vystuhy este pred zakladanim akva, budem mat silikon, ktorym "rozmyslam" zlepit stenu z kamenov (mam mensiu predstavu, ako by to mohlo vyzerat) a tym padom by liapor drzal aj bez bandasky a bol by to proste pôdny filter ... aj tak sa čistenie nejako neplanuje ... ale ako som pisal .. len rozmyslam
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

Ja som uz neraz spekuloval ako by som riesil akvarium a hlavne filtraciu do bytu. Urcite by som nesiel do externeho filtra. Najviac sa mi pozdava moznost s vnutornym vlepenym filtrom, prepadovy s biomolitanom, siporaxom, a miestom na nejaky zeolit, pripadne ine filtracne medium. Mne by sa pozdaval ten filter v strede akva s tym, ze vypust a vpust by boli na odlisnych stranach vlepeneho filtra. Cely filter by bol oblepeny lavovymi kamenmi, pohral by som sa tak s tym, ze by nebolo nikde miesto kde by presvital, nieco ako ty planujes Hryzo. Samozrejme, ze toto zalezi od velkosti akva, aby tento filter plnil svoj ucel musi mat aj svoje rozmery, aj cerpadlo don co to zabere miesta. Nieco na styl utesu, kde sa nan uviaze mach pripadne anubiasy a pod...

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa mosfet »

Keď už špekulujete nad filtrami tak pridán aj svoju predstavu :
Na jednej strane obložený kanister s fitračnými médiami tváriaci sa cca ako sopka obrastený jedným druhom machu a prepoj rúrkou na druhú stranu akva pod substrátom s vytiahnutím až hore do rohu a obloženým napr lávovými kameňmi s iným druhom machu a koreňmi až nad hladinu vody a z vrchu kopca by voda ztekala dolu kopcom. V hlave to mám len musím nájsť umiestnenie pre ďalšie akva :idea:

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Mosfet presne to som ti pisal do mailu ze to mam spravene, mas dobry napad! :D
Zrusil som to kvoli jednej veci, ze cely kopec bol jedna velka masa hliny a nedalo sa s tym nic robit, pridavat nejake detaily a kedze som chcel biotop, uvedomil som si ze takato masa hliny bez nicoho v prirode asi nie je, tak som to zrusil a prerobil. Ale efekt stekajucej vody po kamenoch stal za to! Prepacte za kvalitu, fotene mobilom. Cely kopec stal okolo 20€ - PU pena, silikon, hlina. Dost vela na to, ze to skoncilo v kosi.
2014-12-13 13.37.57.jpg
2014-12-13 13.37.12.jpg
2014-12-13 13.36.28.jpg
2014-12-06 18.49.26.jpg
2014-12-08 19.41.28.jpg
Cerpadlo v kopci, nasavanie v lavom rohu, vyvod nad hladinou.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa mosfet »

Palo, chcem sa ťa opítať ako si povrchovo upravoval tú PUR penu, a akú si použil.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Konecne som sa k tomu dostal...
Povrchova uprava nie je zlozita. Ked sa nastrieka pena tak tvrdne na povrchu par hodin ale pozor na hlbsie vrstvy, tam to trva 24 hodin a viac, cize rezat hlbsie uz potom neodporucam, alebo staci poriadne pockat a moze sa rezat aj hlbsie. Ten bublinkovy povrch sa jendoducho orezie a vznikne uplne hladky povrch, ktory sa da tvarovat do najmensich detailov, da sa z toho robit aj socha. Je to uplne ine ako rezat polystiren napriklad to sa neda. Kostra kopca kvoli uspore peny bola z polystirenu a pena isla potom az na vrchu. Polystiren aj pena su ultralahke materialy, cize velky objem ale hmotnost to malo do pol kila, akurat to aj extremne plava, treba to dobre prilepit o dno avkaria, ak sa to nestrieka priamo v akvariu.
Na orezanu penu islo cierne akvarijne lepidlo. Odporucam zohnat si cierne, lebo ma trocha ine vlastnosti, aspon sa mi zdalo, lepsie sa s nim pracovalo a ak sa nieco nepodari, cierna dokonale zakryje zltu penu a nie je to vidno. ked das prisvitne avka lepidlo, je to potom velmi vidno.
CameraZOOM-20150123171439955.jpg
2014-12-06 18.49.26.jpg
DSCN2428.JPG
DSCN2464.JPG
DSCN2465.JPG
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

DSCN2466.JPG
DSCN2519.JPG
DSCN2534.JPG
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Dufam ze moj obrazkovy spam nikoho nenahneva. Este posledna foto, ako vyzera ten zahrabany filter ked nie je zamaskovany, teraz nie je vidno vobec nic iba kolienko.
DSCN2876.JPG
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa mosfet »

A už len posledná otázka - polystyrén si nenatieral ničím a len si ho prisypal? (ak som dobre videl)

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

polystirenove pasiky som lepil dohromady do pozadovaneho tvaru a potom som ho zasypal a po obvode pri skle obsypal pieskom tak aby nebol nikde vidno. teda iba z pravej a zadnej strany bol, lebo tam to bolo prilepene na sklo.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 33 neregistrovaných