Filtracia

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

Chlapi vsetci mate pravdu! :) Samozrejme v kazdom type a funkcii akva je postacujuca ina filtracia. Tiez mam 40 litrove krevetkaria, kde mam len jednoramenny molitanovy filter, ale priznajme si je rozdiel ked mam v jednom akva 20 krevetiek, z toho len 5 dospelych a ine je ked v akva je dokopy 150ks 1-2cm krevetiek. Molitan sa zanasa za 3-4 tyzdne a pri cisteni ide z neho cierna voda ako kava. Krevetkam to aj napriek "slabej" filtracii nevadi a stale sa mi v tom akva mnozia.

Ked uz ste nacali tuto temu, stale ma hryzie otazka ako by som spravil filtraciu na zaklade ktorej by bol jeden externy centralny filter s prepazkami na filtraciu 6 akvarii (3ks akva rozdelene na polovicu). Ale sposob akym by som chcel odsavat vodu z krevetkarii je aby sama presakovanim cez substrat odchadzala do prepadu a nasledne rurkami do filtra. Potom po filtracii opat rurkami spat do akvarii. Cely system by mal mat cca 700-800 liltrov v jednom poschodi, chcel by som taketo tri poschodia. Chcel by som mat takyto predimenzovany system samozrejme kvoli co najvacsej stalosti systemu (zivotnym podmienkam), aby krevetkam kolisali hodnoty vody co najmenej. Nasavanie zo substratu preto, aby so mal co najmenej starosti s odsavanim detritu z dna, aj ked nejaky tam musi ostat, aby sa krevetky mali v com prehrabavat. Otazne je ako a ci to je vobec realizovatelne a hlavne ci je rozumne sa pustat do takejto prestavby, ked nemam overenu takuto filtraciu. Ale to uz tak trochu snivam, mozno na moje myslienky ani nikde nedojde.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Hryzo k eleganskam palec hore, tiez mam u nich problem s prudom a dobre sa im dari ked je trocha zaneseny filter a priliz na ne nefuka.
Milos to nejako zhrnul do dvoch viet, ale musim zopakovat, co uz bolo povedane. Pocet bakterii v akvariu zavisi od ich potravy. Ak tam mas dlhodobo urcitu hladinu odpadu, tak sa na rovnakej adekvatenj urovni drzia bakterie. Ked nastane nejaka nehoda, tak ti nepomoze sebelepsi filter, prave kvoli tomuto principu, biologicka filtracia nefunguje na baze cim viac media, tym viac filtruje. Toto neplati dokonca ani o spongii, ak sa bavime o biologickej filtracii. U spongii to plati co sa tyka mechanickej.
Co sa tyka prudenia. Spominany filter ma 500l/h. Keby mal menej, neevokovalo by to, ze ,,staci,, este menej? Urcite netreba to prehanat ani s prudom, slaby prud znamena malo poctov precerpania vody cez filter, silny zasa ze bakterie nestihnu robit svoju robotu, aj ked si myslim, ze tieto reakcie prebiehaju v milisekundach.

Takashi Amano: Here is the guideline that I use for Nature Aquarium setups: 6 liters (1½ gallons) per minute flow for 60- to 180-liter (15- to 45-gallon) aquariums, 20 liters (5 gallons) per minute for 180- to 300-liter (45- to 75-gallon) aquariums, and 30 liters (8 gallons) per minute for 300- to 600-liter (75- to 150-gallon) aquariums

Pan akvarista Horac: _Velmi škodlivá móda. Pokud toužíte po prosperujících rostlinách, držte se s filtrací co nejvíc při zemi. Není náhodou, že dřív měli akvaristé v nádržích obyčejné bublifuky (molitanové filtry poháněné vzduchem) a rostliny jim rostly tak bujně, že téměř "nadzdvihovaly krycí sklo". :o) My dnes máme supervýkonné (ať už vnitřní nebo vnější) filtry, které přefiltrují objem nádrže i několikrát za hodinu ... ale rostlinám se moc nedaří - spíš řasám a ruduchám (mizerná mineralizace živin ve filtru).

_____Na co si určitě dejte pozor, to jsou tzv. "honiče vody" - filtry s příliš velkým (bohužel, mnohdy neregulovatelným) výkonem a se směšně malým množstvím filtrační hmoty.

_____I pro nákup filtru existují různá pravidla či doporučení, např. jak velký má mít tzv. hodinový výkon nebo minimální objem filtrační hmoty (vzhledem k objemu akvária). Ale opět platí - nejsou to žádná dogmata ... Svou roli tu mají i další parametry - např. množství rostlin (rostliny mohou /za určitých podmínek/ filtr zcela nahradit!) nebo množství a druh chovaných ryb (to přímo určuje míru znečištění vody). Takže najít správný (optimální) filtr pro dané konkrétní akvárium není vůbec jednoduché. (I proto se této problematice hodlám věnovat ve zvláštním článku).
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

ostanem tu, aj ked sa to tyka akvaria, ktore som tu zalozil temu a chcem ho zrealizovat ...
dubplujem prispevok ktory som nahodil aj na akva.sk, pretoze sa to tu bude proste hodit tiez :)

teoreticka otazka -

do maleho akvaria nieco okolo 25L osadeneho krevetkami ktore sa tam mnozia (cize mini krevetky zabijat nechceme), je ktora z tychto moznosti najlepsia:
1 link - ale namiesto peny nejake ine filtracne medium (lepsie)
2 link - mne pride toto asi najlepsie
3 link - s adekvatnym kusom molitanu

?? dakujem za nazory
Naposledy upravil/-a Denis v 02 Jan 2015, 12:38, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Oprava linkov
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Denis tvoja filtracia ma zaujala, ale nepochopil som ako to vlastne chces. Ked mas akvarium rozdelene na dve casti, asi by si potreboval z kazdeho urobit prepad. Ak sa nebojis vrtania do skla, tak nie je to problem, sklenar ti to vyvrta. Vsetky trubky by sa spojili do jednej a to by islo jednou trubkou do prepadoveho akva, tam by sa to ale muselo nasavat cerpadlom na druhom konci, to by vytiahlo vodu spat do akvarii, ale tu nastane na prvy pohlad problem, lebo ako rozdelis tu vodu rovnomerne do akvarii, neviem. Akvaria mas rozdelene sklom alebo sietkou?
http://www.discus.cz/web/index.php?page ... &clanek=52
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

denisovu predstavu filtracie maju cca spracenu u nas v super zoo v danubii ... viem si to predstavit aj doma, ale len na jednej urovni/poschodi .. inak prichadza problem s rovnomernym rozdelovanim vody do akva ... tam by sa musel spravit zbytocne prepracovany inteligentny system s hladinovymi cidlami a podobnymi hrackami co by vyslo zbytocne draho a ako plati, cim viac techniky tym vacsia sanca na nejaku zavadu ...

v spominanom super zoo maju vyvody v spodnej casti akvaria vyrezane priamo do akva kadial cez mriezku odteka a z hora ide s5 voda cez hadicku/trubicku, ten pritok je celkom silny a urcite viri cele dno, kedze tam ich maju strasne nizke prave kvoli udrzbe (len aby pokrylo dno) takze tam je detrit nonstop rozvireny vo vode a tym padom stale odteka ... zadnu cast som nazivo tu nevidel ... videl som len v rači a tam je to zevraj trochu ine zase ...
Nová bitová mapa.jpg
v raci maju zadnu stenu mnozstvo prepadovych filtrov s velikanskymi molitanmi takze to je proste uplne jednoduchy system na sposob vyvod/privod s pretekanim cez molitan

tak a teraz uz poriadne - ak by si chcel mat jeden jediny centralny filter na vsetky akvaria vznikaju ti 2 velke rizika a 1 velky problem
2 rizika - ked sa nieco pokazi v jednom akvariu, prenesies si to pravdepodobne do vsetkych a pokazi sa ti filter a mas vsetky akva bez filtracie
1 velky problem - 3 poschodia su na roznych urovniach a dodavanie vody do vsetkych by si mal tak strasne komplikovane, ze mna napada takto narychlo len a len system viacerych medzinadrzi na urovni danych poschodi a viacerych cerpadiel ktore vyrovnavaju hladiny danych nadrziek .. takze zbytocne popisovat co mam v hlave, je to moc komplikovane aj na mna

takze z mojho pohladu - na bytovku ci rodinny dom chces moc komplikovanu vec,a kedze to chces aj s odsavanim z DNA, a nie len klasicku filtraciu odsajem vodu vypustim vodu, tak to este viac stazujes
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Hryzo: ten prvy filter od DENNERLE, ak sa dostanu mlade dovnutra, nasaje ich to do turbiny, alebo zostanu pohodlne si vegetit v priestoroch filtra?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

1, Vyriesit rovnomerny prietok do vsetkych akvarii je predsa jednoduche, obycajny ventil na kazdy vstup do akva a je to vybavene (v principe ako klasicke skrtidlo na hadicku na bublifuku)
2, Ani v jednom pripade ste neuviedli odsavanie z dna a to je to najdolezitejsie pre mna. Mam co to v hlave, mozeme popisat aj o tom.

Ano riziko so zavlecenim choroby tu je pri tomto principe, ale toto ma netrapi. Nove zivocichy idu vzdy do karanteny, samozrejme jedneho uzavreteho akva. Co sa tyka nejakej pohromy v akva, prave tento system ma tomu zabranit, kedze je predimenzovany.

Ako som uz spominal, kazde poschodie bude mat svoju vlastnu filtracnu nadrz, cize len na jednej urovni riesime.
Akvaria by boli rozdelene sklom, cize kazde jedno akva z dvojice potrebuje vlastny prepad.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa MikelCRS »

V jednej e-book z breedingcrs.com som sa docital ze fltracia by mala vodu v akvariu prefiltrovat 5x za hodinu. Podla mojho vypoctu a pokusu s bublifukom, kde sa 0,5 dl poharik naplnil za 20sek, cez filter prezecie za hodinu 9l vody. Dalej pisal ze doporucuje externe filtre eheim. Ako to teda je? Treba taky vykon aj v nadrzi len so subrtratom, mozno par bridlicami alebo lavovymi kamenmi a machom?

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Hryzo Eckfilter urcite nie. Cena vykon velmi slaba. Ja ho mam a ta pena sa rozpadne, ty ju chces nahradit niecim inym, cim sa aj tak vysoka cena este navysi, za tu istu cenu mas ten filter 500, kde mas ovela lepsiu startovaciu zostavu za rovnaku cenu, akurat tam je prietok az 500l a to by ti v 25l akvariu robilo dost zle, to by boli krevety ako v pracke. Ja sa priklanam k hlavici, ale zalezi ake medium mas doma. Ak uz doma nieco mas a netreba ti dokupovat, byt tebou kupim lacnu cerpaciu hlavu, do pet flase nahadzem valceky alebo co uz mas, na koniec nastrcis penu alebo ani nemusis a mas paradny DIY filter. Ak mas nepouzivany vzduchovac, tak skus toto:

https://www.youtube.com/watch?v=wYt9VUTM-j8

ale este lepsie podla mna:
https://www.youtube.com/watch?v=BwNhEvouMDw
https://www.youtube.com/watch?v=dIoOfgZnqFo

je to zo samponu, je to tenke, ma to objem okolo 400ml, co nema ani eckfilter myslim. Na DIY vyrobkoch sa da velmi dobre usetrit za rovnaky vykon.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Ten Aquaell 500 ma regulovatelny prietok a ako som uz pisal vyssie, mne sa tieto filtre ku krevetkam pozdavaju.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Mikel uz sme to tu pisali asi vcera s Hryzom. Su rozne nazory, moj je taky ze akvaristicke firmy robia x novych vyrobkov ktore potrebuju kvoli obratu a konkurencii predat, tak ti vzdy budu tvrdit ze toto potrebujes a bez toho sa neda existovat. Moderne filtracne media su vyvijane kvoli tomu, aby bola velka osidlovacia plocha a maly objem. Nevidim dovod zvysovat aj objem aj plochu zaroven, co znamena ze ked mas teraz filter s penou a supnes tam dobre medium (biologicke), dramaticky tym zlepsis vykon doteraz slabeho filtra.
Externy filter nie je zly ale pri velkych objemoch a pri specialnych rybach povezme. Ale pre taketo obycajne ucely sa nedaj nachytat na reklamu a lobbing tychto firiem.
Co sa tyka bublifuka, ten funguje tak ze bublinka ide filtrom smerom nahor cim vytlaca vodu z filtra a ta sa na opacnom konci nasava. Tym padom cim viac bubliniek tam pustis, tym viac vody bublifukom pretecie.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Milos ale naco by daval 17€ za filter, ktory bude mat nastaveny na najslabsi vykon, ked moze dat 10€ za hlavu, filtracne medium uz ma a da tam pet flasu.
Alebo uplne staci toto: http://www.akvariumonline.sk/jka-cerpad ... -v06m.html
Na jednom konci to ma penu, na vyvod nastricu petku a je to parada.
Ale ten filter 500 je najlepsi z tych co dal, to je jasne.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

Palo celkom fajn to vyzera, na bilogicku filtraciu DIY super. Idem hladat teraz take flasticky po drogerii. :) Predpokladam, ze to filtracne medium by malo byt hodne lahke, aby aj pohyb tam bol, co taky siporax ale lahky nie je.
Mam k tomu otazky dve:
1, ako je mozne ze tie plastove PE valceky mozu mat taky velky povrch (podla obr na predchadzajucej strane), ved je to len plast, ci taram?
2, alfagrog? stretli ste sa s tym niekto? pouzivate? je to prirodne? predpokladam, ze nieco podobne ako siporax, eheim substrat do filtrov, keramicke valceky.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

IringPalo napísal:Milos ale naco by daval 17€ za filter, ktory bude mat nastaveny na najslabsi vykon, ked moze dat 10€ za hlavu, filtracne medium uz ma a da tam pet flasu.
Alebo uplne staci toto: http://www.akvariumonline.sk/jka-cerpad ... -v06m.html
Na jednom konci to ma penu, na vyvod nastricu petku a je to parada.
Ale ten filter 500 je najlepsi z tych co dal, to je jasne.
Myslim, ze sa zhodujeme. Ten filter je dobry pokial ide o konstrukciu a parametre fungovania, nie az tak co sa tyka ceny.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa MikelCRS »

IringPalo napísal:Mikel uz sme to tu pisali asi vcera s Hryzom. Su rozne nazory, moj je taky ze akvaristicke firmy robia x novych vyrobkov ktore potrebuju kvoli obratu a konkurencii predat, tak ti vzdy budu tvrdit ze toto potrebujes a bez toho sa neda existovat. Moderne filtracne media su vyvijane kvoli tomu, aby bola velka osidlovacia plocha a maly objem. Nevidim dovod zvysovat aj objem aj plochu zaroven, co znamena ze ked mas teraz filter s penou a supnes tam dobre medium (biologicke), dramaticky tym zlepsis vykon doteraz slabeho filtra.
Externy filter nie je zly ale pri velkych objemoch a pri specialnych rybach povezme. Ale pre taketo obycajne ucely sa nedaj nachytat na reklamu a lobbing tychto firiem.
Co sa tyka bublifuka, ten funguje tak ze bublinka ide filtrom smerom nahor cim vytlaca vodu z filtra a ta sa na opacnom konci nasava. Tym padom cim viac bubliniek tam pustis, tym viac vody bublifukom pretecie.
Ok tak berem to tak ze dvojramenny bublifuk + vonkajsi zavesny filter su v pohode do 30l kocky. Tak to aj spravim.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Mikel presne takto som to mal onehda riesene v akvariu s 35 l vody a 300 kusmi CRS/CBS a stacilo.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Denis co sa tyka toho nasavania dna, akadama je asi dost vzdusna, ale asi bude zalezat aku vysoku vrstvu mas. Neviem ci ti to natiahne co ja viem cez 3 cm detrit. Kazdopadne by si to mohol spravit tak ze prepad das do dna a tam jednoducho das kosik s velkymi otvormi ale zaroven s trocha mensimi ako je akadama. kosik bude zasypany substratom, cize bude vodu tahat cez substrat. Tu je otazka ci to pojde na volnopad, alebo by si potreboval cerpadlo.
Prave ma napadlo, co keby vodu z akvarii tahas cerpadlom/cerpadlami, filtracna nadrz je nad akvariami a do akvarii sa vracia volnobehom. Tym padom mas rovnaky pocet cerpadiel, aj ked by asi bolo tazke nastavit odsavanie aj privod viacerymi cerpadlami aby isli rovnako.
Problem je fakt v tom, ze nacerpat a vratit rivnako vody pomocou jedneho alebo aj viacerych cerpadiel vodu bude strasne tazke. Moze sa ti stat ze v krajnych akvariach bude ubudat voda a v strednych bude pribudat, potom ti to cele pretecie.
Co sa tyka valcekov, tie su dost tazke, ja mam eheim valceky a kupoval som ich spolu s tym substrat pro a liter valcekov a substratu bol dost velky rozdiel v hmotnosti. Dalsia nevyhoda valcekov je ze su dost velke, cize sa ich do samponu vojde dost malo a ostavaju medzi nimi velke priestory. Co je zas vyhoda ze su robene tak, aby mali okrem velkej osidlovacej plochy aj velku povrchovu plochu = vela kyslika pre bakterie, co je asi do bublifuku vyhoda. Kazdopadne substrat pro su male gulicky, dost lahke a das ich tam vela s tym ze mezi nimi ostane malo priestoru, ale na ukor asi toho, ze kyslik bude obmyvat asi len povrch guliciek. Mam skusenost len s tymto, co sa tyka inych medii neviem.
Plast prekvapil aj mna. Ked si vsimnes tie tabulky co som pridal vcera tak tam je polyetilen a ma tam fakt velku tu plochu, a to je vlastne ten plast. Tazko povedat, tato vlastnost je mikroskopicka zalezitost.

Skusil som taky rychlonacrt, ako som to myslel, je to schema, priestorovo to treba poriesit inak.
DENIS AKVARIUM.png
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 13:02, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Velmi dobra flasa pre ten samponovy filter je ,,Manufaktura detska myci emulze Krteček,,
Sampon.jpg
Sampon.jpg (35.92 KiB) 5593 zobrazení
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 13:02, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=12&t=109 mozme spojit sem ci chcete nechat bublifuky ako samostatnu temu? mne je jedno ja len tak ..

pisem vsak skor kvoli diy filtru co sem postol palo ... podla mna super, ja niesom taky vynaliezavy takze som potreboval popostrcit a kedze ste ma uz kopli tak pokracujem ... od otca som dostal niekolko 200ml flasticiek so sirokym hrdlom z napoaja http://medialne.etrend.sk/marketing/cer ... ensku.html. viem ze je to mensi objem ale myslim, ze mi to bude stacit a maju akurat tvar ako by som chcel, stvorcovy do rohu. aj tak som povodne planoval bez filtra .. takto tam budem mat aspon nieco a na jeden vzduchovac tetra aps 50 mozem dat 2 taketo mensie filtre takze bud 2 male v jednom akvariu alebo 2 filtre v dvoch malych akvariach vedla seba :)

prichadza vsak na rad otazka, aka napln sa da pouzit v takychto diy filtroch. ak si odmyslime drahsie naplne akvaristickych znaciek, co vsetko by sa tam dalo pouzit (molitan nemam na mysli :))? nejaky mensi zoznam by sme mohli dat dokopy

ten alfagrog vyzera super
tak isto aj tie plastove valceky k1 micro
v predajniach najdete vela znackoveych filtracnych medii ako naprikald plastove valceky od tetry ci spominane keramicke valceky a alebo EHEIM EHFISUBSTRAT PRO a vela vela dalsieho, ... co vsetko sa vsak da pouzit z bezne dostupnych (a pravdaze lacnych) materialov ktore najdeme predavat vsade? pripadne nejaka lahka hornina bezne predavana v kvetinarstvach?
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »

Hryzo výššie som to spomenul.
Zeolit alebo filtračný kremičitý piesok používaný pre bazénovú techniku.Asi to najlacnejšie čo sa ako filtračný materiál použiť dá.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných