Filtracia

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

pisal si doba upravy prispevkov 3 minuty? zabudni, nefunguje to :))

jeden material ktory som sem chcel rychlo doplnit a spytat sa na nho, len som ho musel najst, je liapor http://www.prespor.sk/content/view/id/42/liapor.html pripadne liaflor http://www.liapor.cz/cz/keramicke-kamen ... ladni-info
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

prasan napísal:Hryzo výššie som to spomenul.
Zeolit alebo filtračný kremičitý piesok používaný pre bazénovú techniku.Asi to najlacnejšie čo sa ako filtračný materiál použiť dá.
pri zeolite si pisal tusim 3mesacny, vymenny cyklus ... to plati aj pri vsetkych ostatnych? preco vlastne
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »

Dá sa použiť i liapor.(zatiaľ som ho používal len ako substrát do akvária-konkrétnu skúsenosť vo filtrácii nemám)
Niekto to nerobieva,ale zeolit vďaka štruktúre dokáže zachytávať i čiastočky amoniaku a po tejto dobe čo zachytí pomaličky začne spätne uvoľňovať do akvárka.Niekto ho presušuje a kadejako regeneruje,no pri jeho nízkej cene je to pre mňa strata času.Preto ho jednoducho mením za nový.Piesok sa dá používať dlhodobo,stačí ako špongiu raz za čas prepláchnuť.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

a váhovo je ľahsie co - liapor ci zeolit? ... pri zeolite mi vadi, co si pisal, ze znizuje KH tusim ... momentalne nechcem upravovat vodu, to az ked zistim ze mi to nefunguje ako by som chcel ... :)

mimochodom .. amoniak tiez rozkladaju bakterie v akvariu, myslis, ze nasiaknuty amoniak nerozlozia a pri uvolnovani ublizi zivotu?
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

joey
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 06 Nov 2014, 16:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa joey »

Len upresnim, zeolit nepusti casom zo seba nic, len casom samozrejme uz nema kam do seba nasavat, tak po par mesiacoch treba vymenit.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »

Ja upresním,neprestane nasávať pretože zeolit nenasáva.Zeolit v póroch zachytáva čiastočky(i molekulárne) a až sa tieto póry zanesú,tak proste stratí schopnosť naďalej filtrovať. ;)
Ako váhovo? 1Kg zeolitu je 1Kg liaporu.Myslel si asi čoho bude v 1Kg viac.Toho liaporu bude viac.
Neviem o tom ,že by som niečo písal o znižovaní KH.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

tak sa mi to uz asi poplietlo ... v substratoch pisu o akadame ohladom znizovania kh atd ... a ano islo o objem vs vaha ... cize co bude lepsie plavat nadvihovane tycm vzduchom ... alebo inak - ta 2dcl flasticka plna jedneho a druheho - co bude tazsie ale pochopil si ma tusim

btw ta hlaska ze "prestane filtrovat" - bud som mimo alebo som mimo ... ja som to chnapal, ze dana (hocijaka) filtracna napln typu keramicke valceky a mnozstvo dalsieho o com sa bavime, je super v tom, ze jej povrch ma lepsiu clenitost vdaka porovitosit a tym padom vacsiu plochu osidlovania bakteriami na rozklad bordelu ...
ty pises ze zeolit celu tu plochu zaplni a potom pretane fungovat ako filtracne medium spravne? a kam sa podeli tie bakterie? :) ... mozno sa pytam hlupo ale radsej hlupo ako sa tvarit ze viem ked neviem hehe (alebo som po 2 tyzdnoch volna uz taky vymlety, ze mi to nemysli)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »

Ak ti ide o to aby naplnená fľaša neplávala ,tak je lepší zeolit.Liapor pláva a ako substrát aby neplával ho teba upravovať.Inak je liapor strašne ľahučký.
Na povrchu zeolitu stále budú nitrifikačné baktérie ,no zanesú sa mikropóry a už nedokáže zeolit zachytávať mikro čiastočky.Tieto, dá sa laicky povedať pretečú filtrom okolo zeolitu a nitrifikačné baktérie ich nestihnú neutralizovať.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Hryzo preco spekulujes ohladom zeolitu a liaporu? Ved tie komercne substraty pre tvoje potreby zozenies do 10€. Valceky zozenies aj za 5, len ako som spominal tie su tazsie, aspon tie od Eheim a medzi nimi kvoli tvaru a velkosti ostava dost prazdneho miesta.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

Ako pise Palo, ja by som nespekuloval a kupil kludne aj tie PE filtracne naplne. Na takyto system z youtube, by som kupil tieto lacne valceky z ebay za 3,53e a postovne zadara. Tie bioballs su male, 16mm co by malo postacovat na velkost flasticky...

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

nj ja spekulujem v ramci slovenska, priznam sa, e-bay som nikdy nejako neriesil ...
na palovu odpoved - ak ratam naplne predavane na slovensku vs prirodny material ako zeolit ci liapor ... za mensiu sumu mam viac materialu na experimentovanie preto spekulujem ... ale asi sa dam an ten e-bay ... aj ked tam ma lakaju potom aj http://www.ebay.co.uk/itm/Maifanitum-Mi ... 4adaa66be7 a http://www.ebay.co.uk/itm/Tourmaline-Ce ... 33940843c7 ... z coho mi automaticky vypliva ... nedalo by sa doma zo specialnej hliny na keramiku vysulat a vypalit gulicky v trube? (asi moc spekulujem ja viem)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Denis nasiel som presne to co si chcel robit ty: https://www.youtube.com/watch?v=CUFoVP59LmE
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Krevetkarium s podnym filtrom: https://www.youtube.com/watch?v=CM-1Sjbzxos
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

Nasiel som porovnanie filtracnych medii a bioballs maju dost biedny povrch na osidlenie bakteriami:

Bioballs - 0.5m2 na liter
Matrix - 700m2 na liter
Siporax - 270m2 na liter
Eheim Substrate Pro - 450m2 na liter

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

Palo pozeral som ten podny filter, poviem ti pravdu mne sa to tak nepaci, lebo vsetok bordel ostava v substrate. Co sa tyka toho stojana, celkom fajn aj pekne vidiet rurky potahane, aj ventile co sme spominali, len opat tam nie je nasavanie z dna. Skusim nakreslit ako si predstavujem. Len tu skaceme v teme z myslienky na inu myslienku a je to dost neprehladne...

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »

Najjednoduchší spôsob filtrácie čo ho poznali i naši deduškovia je lievik v miske s pieskom.Do lievika sa privedie hadička s kyslíkom a máme filter na nezaplatenie.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ja neviem ci sa to nejako podari ze ti bude odsavat aj detrit. Videl si to niekde ci o tom premyslas?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

Denis napísal:Ako pise Palo, ja by som nespekuloval a kupil kludne aj tie PE filtracne naplne. Na takyto system z youtube, by som kupil tieto lacne valceky z ebay za 3,53e a postovne zadara. Tie bioballs su male, 16mm co by malo postacovat na velkost flasticky...
nebojis sa toho ze to je cinsky vyrobok, co evokuje lacny nekvalitny srot? boh vie z akych recyklovanych plastov to vyrabaju ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »

IringPalo napísal:Ja neviem ci sa to nejako podari ze ti bude odsavat aj detrit. Videl si to niekde ci o tom premyslas?
Filter nie je na to aby odsával detrit.Detrit sa odkaluje normálne hadicou a odkalovačom,prípadne ho tam nechávaš pre rastliny.Filter je na to aby odbúral z vody škodlivé fátky.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »

Hryzo napísal:
Denis napísal:Ako pise Palo, ja by som nespekuloval a kupil kludne aj tie PE filtracne naplne. Na takyto system z youtube, by som kupil tieto lacne valceky z ebay za 3,53e a postovne zadara. Tie bioballs su male, 16mm co by malo postacovat na velkost flasticky...
nebojis sa toho ze to je cinsky vyrobok, co evokuje lacny nekvalitny srot? boh vie z akych recyklovanych plastov to vyrabaju ...
Dnes aj svetové Nemecké či iné firmy presúvajú pre lacné náklady svoju výrobu do Číny ,Malayzie,Thaiska.Prakticky 80% vyrába Čína.Nie všetko čo je vyrobené v číne je zlé,práve naopak.Kopec firiem tam je na lepšej úrovni ako tie naše.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných