Filtracia

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

nepamatam si, ze som niekde napisal "ziadne" bakterie, pisal som len malo, pretoze silny prud/prietok nieje najidealnejsie prostredie pre filter plny bakterii ... ako pisal seic -
seic napísal:... vysoka rychlost - nitr. bakterie jsou "strhavany" z media pryc ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Maros »

Ok Hryzo, berem späť nenapísal( a nemyslel som to doslovne) Ale písal som o filtry s prietokom 1900l..( aká by bola tam účinnosť biologickej filtrácie, podľa teba?Tam som napísal,že podľa teba skoro nič,kvôli prietoku)Nechcem sa hádať a ani to nemám ako dokazat.Ale podľa mňa zavádzas a neni to pravda.Že rovnako účinnú, biologickú filtraciu dosiahnem z cca1l objemu ako cca 3l,objemu filtra pre náplne.A použijem aj v jednom aj v druhom polovicu objemu náplne napr.Substrát pro (čiže 0,5l a 1,5l)
Môj názor,VZDY je lepšie mať výkonnejší filter a môcť ho na začiatku skrtit( ak je prúd silný)

Nemusíš ho často čistiť ( čo pri krevetkach vidím ako veľké plus!)
To je môj názor..

Odoslané z E2303 pomocou Tapatalku

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

samozrejme o hadani ani slovko :) ... napisem vsak este nieco taketo ...

akvaria s pomaly tecucimi fitrami su podla mna a par dalsich (skusenych) akvaristov stabilnejsie (stabilnejsie kvoli kvalitnejsej biologickej filtracie vdaka nazvyme to dobre rzvinutej a stabilnej kolonii bakterii), ako s rychlotecucimi ... a ten filter v tom akvariu, na ktorom tato diskusia zacala, je podla mna extremne rychlotecuci takze ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Maros »

Pomaly tečúce filtre? Veď, ale on stále píše,že ho bude skrtit aspoň na začiatku..

Odoslané z E2303 pomocou Tapatalku

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

na kolko uskrti filter s prietokom 900l/h, aby si si ho neodpalil? ... a zda sa mi, ze ste nepobrali ten pomer tecucej vody k pomeru akvaria a objemu filtracnych hmot ... ked cez 3L nadrzku pretecie hoci len 300l/h, je to podla mna vela, pretoze sa tam za hodinu vymeni voda 100 krat, o tom hovorim ... avsak bodaj by som sa mylil a bolo vsetko v uplnom poriadku ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa jamro27 »

ja mam na 96 fluval 206 prietok 780l ide na 1/4. Nerobi dobre krevetkam rychle prudenie v akva, ked mu pridam tak su natlacene na jednom mieste kde je prudenie najmensie. A ta 1/4 je tusim ideal aj na filraciu.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Maros »

Takže skúsim aj ja na prirovnanie, malé 12 l akvárium rastlinné. Čistý objem do 9 l..
Filter 2211 ka plný prietok 300l hodina..Krevetky Red cherry.. Z 10 ks kusov, cca 120 ks a nekontrolovatelne množenie.A stále pribúdali, samozrejme aj určite kapali..
Ten filter som kúpil,práve kvôli, väčšej biologickej filtracii.A kvôli prúdeniu lepšiemu (predtým závesný 120l/h)
MINI 3 (30l)má JBL 450 l /h, neskrtim ho, po vyčistení,je prúdenie silné,ale korene a machy to dostatočne tlmia.Proste si slapem ten filter,točí vodu X krát a som spokojný..

Ale filter s prietokom 1900l, potom neslúži na biologickú filtraciu? Na toto som odpoveď nedostal..(určite slúži!)

Odoslané z E2303 pomocou Tapatalku

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Ja sa drzim v ramci moznosti pravidla, ze cim vacsia filtracna hmota a cim vacsi prietok, tym lepsie. Tomu, ze by dochadzalo k mechanickmu strhavaniu bakterii prudkym prietokom, musim sa priznat, prilis neverim. Jedinym relevantnym limitom sa pre mna zda byt pohodlie krevetiek.
Na druhej strane samozrejme plati, ze naddimenzovanim sice nicomu neuskodime, ale ani prilis nicomu nepomozeme.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Slezina »

Musim reagovat :-)
Hryzo
Prietok filtra 900l/h je teoreticky prietok filtra bez naplni a je zavisly este aj na kolisani prudu v zastrcke :-)
Skrtenie filtra je v poriadku kedze cerpadlo je na principe magnetickej indukcie.
Na oske vrtulky je magnet z polmy S a J a v tele cerpadla je cievka rozdelena minimalne na dve odhadom na 8 casti ktora sa zapina striedavo do kruhu a tym pritahuje magnet a toci vrtulkou.
Cize ak aj zastavis vrtulku nic sa neprehrieva nic neskratuje.
Ja momentalne skrtim filter na polovicu a v akvariu nieje ziadna pracka dokonca ani lahke listy sa nepremiestnuju po dne. :-) ;-)

K tej biologickej filtracii mam vyjadrenie od svagrinej taketo.
Mikroorganizmy su ako "lepidlo" dokazu sa udrzat na akomkolvek povrchu a pri skoro akomkolvek prietoku vody.
Ako priklad som dostal drave rieky kde je prietok vody dnom nezmeratelny a predsa tam funguju a ziju bakterie.
Velky prietok pre ne znamena dobry pristup kyslika a zivin a nevidim problem ze by ich mohlo strhavat kedze sa jedna o mikroorganizmy...jedine rozhodujuce bude osidlovacia plocha pre bakterie ale to je tusim jasne ze cim vacsia tym lepsie.

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa džara »

pozdravujem svagrinu. pekne vysvetlene.ja myslim ze ked napechujes filter k prasknutiu, aj tym znizis prietok. bakterie sa udrzia aj na skle pohara pod prudom vody, ked ich mechanicky nedas dole...

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Slezina »

Mala otazka ludia :D
Planujem 67l akva pre hybridy s dvomi molitanovymi bublifukmi s objemom molitanov 1,4l
Co myslite bude to stacit ci bude treba aj externy filter? :shock:

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Slezina napísal:Mala otazka ludia :D
Planujem 67l akva pre hybridy s dvomi molitanovymi bublifukmi s objemom molitanov 1,4l
Co myslite bude to stacit ci bude treba aj externy filter? :shock:
Preco vsetci davaju take krpate akvarka a nespravis im nejaku klasiku tak 80*40*40 alebo cosi este vacsie. :mrgreen:

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Slezina »

Jozef_L napísal:
Slezina napísal:Mala otazka ludia :D
Planujem 67l akva pre hybridy s dvomi molitanovymi bublifukmi s objemom molitanov 1,4l
Co myslite bude to stacit ci bude treba aj externy filter? :shock:
Preco vsetci davaju take krpate akvarka a nespravis im nejaku klasiku tak 80*40*40 alebo cosi este vacsie. :mrgreen:
Lebo nieje viac miesta :cry: :(

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »


Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Potreboval by som poradit, ako poriesti filtraciu do akvarii na planovanom stojane. Malo by ich byt 2-5 ks, kolko manzelka dovoli. Male objemy, vsetky rovanke, cca 18 l. Ide o to, Ze to bude v obyvacke, kde obcas prespava nejaka navsteva a nesmie to byt hlucne. Co mam jeden jediny motorcek tak to hrozne vibruje a aj bublinky robia hluk. Da sa napojit nejaky vacsi kompresor na bublifuky a urbit to tak aby to nebolo hlucne alebo sa to prosto neda. V obyvacke uz dve akvaira mam kde mam turbofiltre a tie su extra tichucke, ale do tak maleho akva sa nehodia a su aj pomerne drahsie. Ako by ste to poriesili, pripadne poradte nejake dobre minifiltre co mate odskusane.
Chcel by som este skusit chov kreviet na molitane. Z ciny su dostat kupit cierne molitany 50*40*4 cm, to by som orezal na mieru a dal namiesto dna, pod to by sa dal dat podny filter, teoreticky aj na nejaky motorcek napojit, neviem.
Aky je vas nazor.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa macadlo »

Cau Palo ked chces pridi sa pozriet ku mne domov ako to mam ja. Inak tie cierne molitany su aj 50x50x2 cm a tie sa daju dobre navrstvt a lahko sa potom peru. Napis ss a dohodneme sa ak chces.
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

matthew
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 18 Okt 2016, 19:07
Bydlisko: Revúca
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa matthew »

no mám aquael a v nom filter hailea HL-BT 200, asi mi nasávalo malé krevetky, lebo nejak mi mizli. rozmýšlal som nad uzavretým filtrom, nakoniec som vzal manželke silonkovú ponožku, dobre našpanoval aby nejaké načistoty prechádzali a natiahol na filter a zagumičkoval. staré krevetky sa na ponožke usadili a hostia sa. :-D

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Otazka na elektrikarov a / alebo elektriky znalych. Pri turbinkovom filtri (elektromotor), ktory ma konstrukcnu spotrebu povedzme 10 W, meni sa tato podla prietoku?
Totiz ak sa pomaly usadza kal vo filtracnych mediach, prietok vody klesa. Zostava ale prikon stale na 10 W, alebo sa klesajuci prietok spaja s vacsim odporom na turbinku, ktory sa prenasa do vacsieho odporu elektromagnetickeho a s tym rastie aj prikon z povodnych 10 W niekam vyssie? Ci ani nie, ja sa do tohoto fakt nevyznam :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Neviem, ci som to tu uz spominal, ale maly prakticky trik:
Ked robim rychlozabeh, tak okrem pouzitia vody a trocha dna zo zabehnuteho akva tiez nalejem filtrat vyzmychany zo zabehnuteho filtra rovno do akvaria pri zapnutom filtri, nech si ho novy filter nasaje.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Slezina »

Milos napísal:Otazka na elektrikarov a / alebo elektriky znalych. Pri turbinkovom filtri (elektromotor), ktory ma konstrukcnu spotrebu povedzme 10 W, meni sa tato podla prietoku?
Totiz ak sa pomaly usadza kal vo filtracnych mediach, prietok vody klesa. Zostava ale prikon stale na 10 W, alebo sa klesajuci prietok spaja s vacsim odporom na turbinku, ktory sa prenasa do vacsieho odporu elektromagnetickeho a s tym rastie aj prikon z povodnych 10 W niekam vyssie? Ci ani nie, ja sa do tohoto fakt nevyznam :)
Je to staly prikon magnetu ci zastavis vrtulku ci bezi naplno zerie rovnako :)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných