Filtracia

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Napísať odpoveď
MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Fluval U Series

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ja mam v krevetkariu filter Fluval U1 a pomaly zacinam riesit ze cim utesnit otvory lebo krevetky mam uz dost dlho v akvariu takze o par tyzdnov ocakavam ze by mohli nosit vajicka.(alebo priskoro)? Filter som kupoval koli vlastnostiam filtrov vyssej triedy ako U2, U3 a U4. Pacilo sa mi na nich ze maju taky stojan a filtwr sa da lahko vybrat, dva druhy difuzorov(velke buinky a jemne bublinky). Ale o tomto u1 som moc informacii nenasiel, kupil a zistil ze stojan nema a ze ma len jeden difuzor. No ale stal 30€ tak ho uz nebudem menit a do buducnosti skor kupim molitanovy alebo si urobim hambursky.
Takze ako by som mohol vytesnit nasavaci otvor filtru?
Dakujem.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Filter Eheim

Príspevok od používateľa mosfet »

Pozdravujem všetkých , mám na vás dotaz : Či sa dá na Eheim aquacompact vymeniť to nechutné monštrum na nasávanie a rozstrek za niečo vkusnejšie? Robil to už niekto? Chcem ho do nového 20l akva, mám ponuku za zaujímavú cenu, len sa mi to neopáči. Poprosím radu skôr ako ho kúpim.
Vopred ďakujem. ;)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filter Eheim

Príspevok od používateľa Hryzo »

duplujes to tu s akva.sk ... si mohol pockat na odpoved tam ... tam si ju uz dostal .. tu je to zbytocna tema :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Filter Eheim

Príspevok od používateľa mosfet »

@Hryzo, viem že som to písal na obe fóra, no je to tak malý filter že ho akvaristi málo používajú a myslel som že krevetkári ich majú viac a niekto mi skôr poradí.
Ospravedlňujem sa no naschvál som túto tému nazval univerzálne, aby sa tu dali písať aj iné dotazy :oops:

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filter Eheim

Príspevok od používateľa Denis »

Hryzo ma aj pravdu, ale v pohode :) Aspon vieme ze v Eheim aquacompact to BIG cudo v akva obsahuje aj cerpadlo a nie je mozne ho nicim nahradit. V 20 litrovom akva by zaberalo to cerpadlo hodne miesta...

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Red cherry

Príspevok od používateľa IringPalo »

Aky to mas presne filter? Ak ma dobry prietok ale malo naplne a mas tam penu, tak ti staci investovat do dobreho media.
Odporucam ti http://www.akvariumonline.sk/eheim-biol ... t-pro.html
maju ho v roznych objemoch, samozrejme vacsie mnozstvo je vyhodnejsie, uz zalezi od teba.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

SimonS
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 31 Dec 2014, 00:14
Kontaktovať používateľa:

Re: Red cherry

Príspevok od používateľa SimonS »

O presnom názve filtru som písal v predchádzajúcich príspevkoch, je to Aquael Turbo Filter 500. To médium určite kúpim a nasadím !

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Red cherry

Príspevok od používateľa IringPalo »

máš v ňom teraz valčeky alebo čo v tom máš? mne sa ten filter práveže zdá byť parádny. valčeky síce nemusím, ale má to aj penu aj miesto pre lepšie médium, tiež by som ho bral.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Red cherry

Príspevok od používateľa prasan »

Akurát je to strašne malá filtračná plocha.Aj keď do toho filtra dáš Eheim médium(bude večšia filtračná plocha) ,stále je to nedostačujúci filter pre tak veľké akvárium.Tento filter mám a používam tak maximálne do 30L objemu.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

zdravim, presunul som sem prispevky z temy o Red Cherry, kedze toto vlakno sa venovalo uz skor filtracii vseobecne, ako neocaridinam.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Zaroven som tiez niektore temy zlucil, tak aby prispevky venovane filtracii boli pokope a lahko dohladatelne. Dufam, ze som tym nesposobil este viacej chaosu :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Nechcem tu rozputat nejaku polemiku, lebo sa mi to stava casto a skoro nikdy sa nedohodneme. Su dve vetvy. Jedna hovori ze to nestaci a druha ze staci. Je to ovplyvnene marketingom. Kedysi mali akvaristi bublifuky a mali tam aj pekne rastliny aj dost ryb, darilo sa im vsetko. Teraz je milion druhov sortimentu a stale ta firmy presviedcaju ze ich vyrobok prosto potrebujes, inak sa neda. Ja verim experimentom, nie nahodnym ojedinelym pozorovaniam, ktore mnohi akvaristi maju a robia z toho zavery o tom co je lepsie a horsie.
Tito nove filtracne media (predpokladajme ze moc neklamu) maju extremne velku osidlovaciu plochu, ktora urcite presahuje penu v nasobkoch (ak niekto pozna udaj, rad sa hozviem, sem s nim)
Cim vacsiu osidlovaciu plochu mas, tym mensi objem naplne potrebujes. Opakujem, pred par rokmi sa akvaristom o tomto nesnivalo. Napiklad ten eheim substrat pro ma 400m2 na liter, co je extremne velka plocha.
Myslim si ze vela akvaristov podlahlo komercnemu tlaku a valia do akvarii externe filtre so 7l filtracnym objemom, ale pritom v tom maju len penu. Keby si daju 2l s poriadnym mediom, je to ovela lepsie (spotreba energie, cena, velkost filtra atd.) Druhy extrem je 7l objem plny najlepsieho substratu. Rad by som vedel z kolkych percent je osidleny bakteriami. Podla mna minimalne.
Mne napriklad vo fore vsetci hovorili aky je Dennerle eckfilter slaby a ze je to len ceridlo vody.
Vyhodil som odtial povodnu spongiu ktora sa po par mesiacoch rozpadala a dal som tam valceky, substrat a substrat pro. Ma to mozno 3dl objem ale viem ze som niekolkonasobne zvysil ucinnost filtra. Co sa tyka prietoku, na moje 30l minicko je silny az az.
Tento filter stoji 15€, je tam len mechanicka filtracia a je do 30l akvaria. Simonov filter stoji rovnako, ma v baleni podla mna dobre filtracne medium ako biologicke tak aj mechanicke a vela roznych moznosti ako sa da filter poskladat.
Moj nazor je ze pri starostlivo udrziavanej nadrzi s rozumnym osadenstvom MUSI ten filter stacit a ani jeho kapacitu naplno nevyuzije. Simonovi nepodochli krevety lebo nestacil filter ale preto ze restartoval nadrz a toto by sa stalo pri hociakom filty myslim si.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »

No jasné,že to človek musí robiť s rozumom.Ani ten eheim substrát nie je žiaden zázrak ako tu opisuješ ty a ako prehnane tvrdia predajcovia či net stránky.
Mám doma toto filtračné médium v Eheim aquacompact.Tento filtrík je dá sa povedať plný tohto média a i tak ak človek neposkladá rozumne osádku a nebude s rozumom kŕmiť tak to stačiť nebude ani pre 20L.
Miesto tohto prehnane drahého média sa dá použiť zeolit a zaručuje to rovnaký ak nie lepší výsledok.Prípadne filtračný piesok,ktorého vlastnosti pri filtrácii mnoho ľudí podceňuje.
Opätovne budem tvrdiť,že jeho filter na takéto akvárium je nedostačujúci a to i keby ho narval plný akýmkoľvek médiom.A to netvrdím preto,že by som uprednostňoval dáku značku či naopak.Používam roky rokúce i eheim i aquael filtre a vystriedal som nejedno médium.Proste za mňa zo skúsenosti,tento nepostačuje.Beriem do úvahy prípadné prekŕmenie či pre prácu nemožnosť pravidelnej výmeny vody.Rovnaký filter ako som písal sám mám.Netvrdím,že to bolo spôsobené filtráciou.V akvaristike treba nádrž chápať v súvislostiach kde jedna vec naväzuje na druhú, inak to poriadne nebude fungovať nikdy.U neho zapríčinilo umieranie krevetiek podľa mňa viacero vecí súčasne.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ako to rozoznavas ze to nestaci? kapu ti rybky? Prasan ale musis uznat sam ze tu logicky nieco nehra. Moj pribuzny vytieral skalare pred 20 rokmi, co nie je sranda ani dnes a nie kazdemu sa to dari. Mal velke akvarium aj s rastlinami, ale technika miziva. Dnes je to uplne niekde inde a budeme hovorit ze to nestaci? Prosto tu nieco nehra.
Nechcem sa s tebou hadat lebo viem ze mas svoje skusenosti a to co pises ma hlavu aj patu a patricny ohlas aj na akva aj na rybickach.
Ale aj keby to mas ze doslova odmerane, ze merias hladinu NO2, tak stale nemusi byt chyba vo filtri. Je strasne tazke povedat co staci a nestaci. Mozno mas inu predstavu o cistote vody ako ja, lebo ja si pod slovom filter staci predstavim ze pri dodrzani rozumneho krvmenia, udrzby, osadky, akvarium fungunje a osadenstvo nekape, pripadne rastlinam sa dari. Naopak ak nestaci tak aj pri dodrzani tychto zasad by (preukazatelne kvoli dusikatym latkam) osadenstvo kapalo.
Zober si uz len to, ze chalani tu chovaju extremne citlive tvory ako CRS na bublifukoch, kde je uplne mizivy prietok nehovoriac o osidlovacej ploche.
iba pre ilustraciu som vytiahol par obrazkov z internetu. hodnovernost udajov posudit neviem, ale lepsie ako nic.
bio-media.jpg
bio-media.jpg (175.57 KiB) 12648 zobrazení
1aSupraSSA.gif
1aSupraSSA.gif (13.83 KiB) 12648 zobrazení
1011177703_598.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 02 Jan 2015, 01:44, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Obr.vložené za sebou
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Za seba mozem k tomuto povedat tolko, ze filtraciu som nikdy nijak zvlast neriesil. Vlastne v krevetkariach pouzivam cokolvek, co mi pride pod ruku, vratane bublifukov so starodavnym molitanom.

V poslednej dobe vsak postupne vsetko toto haraburdie vytahujem a nahradzam ho Aquael Turbo Filter 500. Mne sa tento filter paci, v ramci mojich potrieb a moznosti to je idealne riesenie pre krevetkaria, nakolko v sebe kombinuje:
1.) vyhody turbinou pohananeho filtra: tichy chod, intenzivny prietok, priestor na sypane, vymenitelne filtracne medium, ktory je z priehladneho materialu a umoznuje tak pohodlnu vizualnu kontrolu.
2.) s vyhodami bublifuku: nasavanie je realizovane cez "spongiu", ktorej cely povrch je priamo vystaveny vode v akvariu. To poskytuje krevetkam dodatocny zdroj potravy, ale hlavne odpada problem s nasavanim mladych. Ja osobne vsak nepouzivam na nasavanie filtracne medium od vyrobcu. Ma prilis hrubu porovitost a bojim sa, ze by mi do neho zaliezali mlade. Tekze prvo co vzdy urobim, ze to vymenim za jemne porovitu "spongiu" a dostanem podla mojho nazoru idealny filter pre krevetkarium
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

PS: ja mam ten substrat pro kratko a priliz malo skusenosti aby som vedel takto povedat ze vidim velky rozdiel. spomenul si ze ked prekrmis tak ani substrat nestaci. to je presne to co som hovroil, ze substrat ma sice svoju kapacitu, ale ta nemusi byt ani zdaleka vyuzita, pretoze bakterie sa namnozia len tolko, kolko maju zradla. mnozia sa pomaly a su zvyknute na isty prisun. ked vyletia dusikate latky behom kratkej doby, je jasne ze to ani najlepsi filter nezachyti, ale s tym prosto neurobis nic. nehovori to ale o tom, ze filter nestaci, to hovori o tom ze priroda ma svoje limity a tie ,,neobšíme,, ziadnym filtrom ani mediom.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Milos a v akych nadrziach to mas? myslim objem
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Inak k vasej diskusii o "dostatocnej" filtracii: Ano myslim si, ze vychadzate z inej definicie "dostatocneho". Prasan to napokon aj jasne povedal, ze berie do uvahy aj prekrmenie, cize u neho je dostatocny filter ten, ktory okrem beznej prevadzky dokaze posobit aj ako "airbag" pre pripadne nehody. IringPalo ma za dostatocnu taku filtraciu, ktora poskytne fungujuce akvarium za normalnych podmienok, bez prekrmenia. Aspon ja osobne som vas takto nejak pochopil.
Ja osobne som sice skutocne mal CRS raz aj na bublifuku. Ale treba k tomu dodat, ze krmim vlemi opatrne, skoro az obscesivne si davam zalezat na tom, aby som neprekrmil. Ale aj tak to s tym bublifukom bola skor vynimka, ako pravidlo. Mal som ho v malinkom akvariu (10 l), kde som daval tie najhorsie sfarbene kusy, co som ani predavat nechce...l a oni sa tam aj tak zacali mnozit, potvory.
Vo vseobecnosti plati, ze v akvariach s CRS mam rad, ked je filtracia trocha naddimenzovana (alebo sa tak aspon tvari :) ). K tomu ale u mna prispieva aj aktivne dno a pravdepodobne tiez javsky mach. V akvariach s CRS totiz mach vyplna vacsinu objemu a kedze aj ten moze byt osidleny nitrifikacnymi bakteriami, z isteho uhla pohladu je tak pri zabezpeceni dostatocneho prudenia vody cele akvarium jednym velkym filtrom :)
Na filtraciu sa treba pozerat tak, ze samotny filter je sice jej centralnou castou, ale stale len jednou z mnohych zloziek.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa prasan »

Bublifuk ako taký je vlastne zároveň okysličovadlom a to je dalšia vec ktorá značne mení situácie v akvárku.Ako Miloš správne pochopil, u mňa je dostačujúca filtrácia taká ktorá dokáže zapracovať aj vtedy keď je to nárazovo treba.Taká ktorá spĺňa nie len mechanické ale aj biologické filtrovanie.Ďalšia vec v akvárku je voda ktorú človek používa.Pri vode s nižším pH sa každá chyba môže vypomstiť dvojnásobne.
Pri rovnokom Aquael fitry som ja používal zeolit.(odporúčam ho po cca 3 mesiacoch vymeniť)
Pred 20 rokmi(to si matne pamätám,niekde tam sme s akvaristikou začínali) bol stav našich vôd o niečom inom ako dnes a i tie populácie rýb neboli tak prešlachtené a zmršené ako teraz.Je tu nová doba,reverzné osmózy atď. a kopec vecí sa i v akvaristike zmenilo.Pri filtrácii nejde o to aby filtrom prešlo čo najviac vody(čo nie je na škodu) ale ide o to akou rýchlosťou tá voda pretečie.Takže musíme vyvážiť objem filtračnej náplne s rýchlosťou prietoku aby tie baktérie stíhali robiť tak povediac svoju robotu.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja len pre zaujimavost -
napriek tomu, ze zijem s vami v dnesnej dobe, fungujem v 54L akvariu na jednoramennom molitane na bublinky. akvarium sa snazim dostat do stavu "poriadne" zarastene (trva to vsak lebo rastliem pomaly) a osadka su krevetky, elegansky a otici ... akvarium funguje zatial bez akychkolvek problemov ...
1. mam len jednoramenny pretoze dvojramenny co som tam mal mi jednym ramenom aj tak pustal vzduch tak to je uplne jedno :)
2. zabeh trval trochu dlhsie a krevetky mi po liecbe planariou po mesiaci kapali dalsi mesiac ...

akva je vsak teraz uz dlhsiu dobu krasne zabehnute a robi len radost (okrem lasturnatiek)
p.s. ano chcem ho vymenit za nejaky iny tento rok, musim vsak naozaj poriadne rozmyslat a studovat, co tam dam, pretoze musim ostat pri slabsom prude kvoli eleganskam a ich poteru ktory si nechcem vyzabijat silknym prudom
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných