Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

s tymi vymenami vody to nie je jednoznacna vec. na jednej strane samozrejme pomozu so znizenim NO2, na strane druhej odobranim vody s NO2 sa rozvoj nitrifikacnych bakterii spomali, kedze sa NO2 zivia. ak krevetky nekapu, asi by som to tiez skor nechal tak.
vseobecne preferujem iny sposob momentalneho zasahu pri problemoch a neviem, ci to tu niekto spomenul, alebo nie, ale zakladom je samozrejme prestat krmit.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa drakkenn »

Aktuálne dnešné foto nádrže http://www.krevetkari.sk/viewtopic.php?f=18&t=513 včerajšie meranie no2 - 1 mg,No3- 40,Dnes NO2 -1 mg ,no3 -50 .Tak snáď sa niečo rozbieha .Podľa dostupných testov je samozrejme ťažké stanoviť presnejšie hodnoty.Subjektívne sa mi test zdal dnes menej červený ako včera.Jediná negatívna reakcia ktorú zatiaľ pozorujem je na dreve malé množstvo čiernej vláknitej riasy a takisto na rastlinke Littorela uniflora .Takže očakávam možnú inváziu rias .Uvidíme čo čas prinesie.Čo sa týka kŕmenia to som pozastavil hneď pri prvom zvýšení NO2 momentálne nekŕmim.Ostatné postrehy a progres presuniem už do topicu venovanému sa môjmu akváriu .Ak by sa niektorému adminovy zdalo že daná diskusia nepatrí do tohoto topicu kľudne ju môže presunúŤ do topicu venovanému môjmu akváriu http://www.krevetkari.sk/viewtopic.php?f=18&t=513
Ďakujem všetkým za snahu pomôcť .

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ahojte. Koncom juna minuleho roku som si zalozil 30l kocku pre pinto s 2 bublifukmi a 0,5cm vrstvou ebi gold (nikdy predtym som taku malu vrstvu neskusal). Krevetky tam stale niesu, dlho som to odkladal. V aprili som sa konecne odhodlal objednat krevetky ale chovatel odpisal ze nema a bude mat asi o 2 mesiace co je niekedy teraz.
Viem ze dlhsi zabeh nieje na skodu ale po viac nez roku nieje uz moc neskoro? Mozno sa taka tenka vrstva substratu stihla "vybit".

Najradsej by som to nechal tak a co najrychlejsie kupil krevetky ale pre istotu sa pytam ci netreba prisypat novy substrat alebo ho vymenit.

Dakujem

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Ak si tam nelial vodovodnu vodu, tak sa to "nevybilo". A ak tam nebolo nieco ine, co si musel vo velkom krmit, tak s dnom problem nebude. Len vymen cast vody a mozu tam ist podla mna.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

Ahojte, píšem sem preto lebo sa mi stal v jednom akváriu taký jav že po mesiaci čo akvárium beží voda smrdí ako nafta...no2 aj NO3 dosť vysoké pritom filtrácia ide naplno nanovo som ho založil, substrát EBI gold pod to bacter ae a mironekuton....vodu som pri zakladaní dal z troch zabehnutých akvárií....je toto tá chyba ? bolo tam príliš vela baktérií ktoré nemali "potravu" a masívne uhynuli preto ten zábeh neprebieha ako má ? mám dobrú teoriu? lebo deje sa to len v tom jednom akváriu a dve ďalšie s rovnakým objemom aj vybavením som zakladal neskôr a tam sú hodnoty omnoho lepšie...v jednom som vyžmýkal molitan zo starého akva a druhé som zabehol úplne s čistou vodou len toto tretie akosi stále smrdí aj keď som vymenil teraz cca 60% vody dovtedy som ju nemenil iba dolieval odpar
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Cav Martin. Prva otazka je samozrejme: Naozaj je vsetko ostatne rovnake? Nie je sanca, ze v tomto konkretnom akvariu si prekrmil, alebo je tam nejaky druh rastliny, ktoremu odhnili korene, alebo nejaky velky zivocich skapaty niekde v rohu?

Ak nic z vyssieho nie je problem, potom sa mi tvoja teoria pozdava ako docela schopna a cela vec hodne zaujimava. Len si nemyslim, ze by bol problem v mnozstve bakretii. Skor v ich druhovom zlozeni. V kazdom akvariu moze byt troska ina kultura. Mozno sa nejak "nepohodli". Prestan krmit a cakaj. Casom sa to snad ustabilizuje, system si sam najde novu rovnovahu.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

to akvárium som založil od novoty a bolo aj je úplne bez živočíchov ibá pár kotúlok som tam hodil a je tam iba mach a microsorium ktoré nehnije substrát nový a dal som tam asi len raz bacter ae inak nič ale iba toto jediné malo pôvodnú vodu pri založení z 3 akvárií, robil som v ten deň výmenu takže tam išla v podstate "čerstvá"
ešte som sa s týmto nestretol preto som to sem napísal
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

no mne to tiez pripada ako rarita :) nedal si tam moc toho bacteru?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

práveže nie :) všetky akvárka zabieham rovnako aj s rovnakými filtrami, nechápem tomu
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

svicen
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 09 Mar 2017, 11:24
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa svicen »

Ahoj. Podobny problem som mal aj ja. Substrat Ebi. Zakladal som dve nadrze, jedna 65l tu bol zabehnuty filter a asi 1/3 zabehnutej vody, druha nadrz 35l, cast filtracnych medii zabehnuta a cca 1/2 - 2/3 zabehnutej vody pri vymene. Pri 65l nadrzi po meiaci bez zapachu aj hodnoty ok. 35l nadrz hodnoty mierne vyssie ako v 65l ale bol naftovy zapach. Mozno skor ako daky plast. V nadrzi nebolo nic take co by sa mohlo rozkladat, hnit, ziadna nova technika. Po cca 2-3 tyzdnoch sa zapach stratil. Este doplnim pod substrat som daval Bacter AE (jednu odmerku) a Mironekuton. Mysli ze vo velkosti davky problem nebol. Rovnaku davku som daval aj ked som zabiehal nadrze s Benibachi substratom. Pocas zabehu boli v nadrzi len kotulky a po mesiaci 3ks vyradenych Neocaridin ako prieskumnici. Takze zahada aj pre mna.

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa macadlo »

Ten zápach sa často objavuje u aktívneho dna (čítal som o tom na nemeckých fórach a aj z vlastnej skúsenosti viem) či už Ebi Golg alebo Shrimpking Active soil, Benibachi, Platinum soil..... Podla mojej skúsenosti nie vždy sa objaví. Osobne si myslím, že treba nechať nádrž zabiehať trochu dlhšie s kotúľkami a problém sa vyrieši sám.
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

zabiehal som zatial 10 akvárií s aktívnym dnom 2 z nich boli platinum soil a zvyšok ebi gold pod to do každého mironekuton a bacter ae a objavilo sa mi to len v jednom akvárku preto ma to celkom zaskočilo lebo to sa vedelo stať keď som moc prekrmoval kedysi pradávno :) skúsim častejšie vodu meniť a uvidím čo bude ďalej
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných