Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Na uvod sa ospravedlnujem za chybajucu diakritiku. Zlepsi sa to, az sa odhodlam k instalacii SK klavesnice ;)

Sladkovodne krevetky su v porovnani s vacsinou druhov akvariovych ryb vyrazne citlivejsie na otravu neoxydovanym a neuplne oxydovanym dusikom, cize molekuami amoniaku NH3 (NH4+) a dusitanu NO2. Vzniku tychto molekul sa v akvariu neda zabranit, kedze su to nevyhnutne produkty latkovej vymeny vsetkych zivocichov a rozkladnych bakterii. Potrebne je preto, aby sa obe formy dusiku co najrychlejsie po ich vzniku premenili na oxydovany a pomerne neskodny dusicnan NO3.
K tomu su potrebne druhy bakterii, ktore ziskavaju energiu pre svoje zivotne procesy prave oxydaciou NH3, HN4+ a NO2. Zjednodusene povedane, tymito latkami sa zivia. Jedna sa o nitrifikacne bakterie, ktore sa volne vyskytuju v prirode a v akvariu sa objavia v momente jeho zalozenia. Nie vsak v mnozstvach dostatocnych na to, aby ochranili krevetky pred otravou amoniakom a dusitanom. Na dostahnutie potrebnej velkosti populacie su potrebne dva faktory: 1.) cas a 2.) vhodne zivotne podmienky (teplota, kyslik, potrava). Cas vacsina akvaristov svojmu akavriu dopraje. Mnohi vsak zabudaju na vhodne podmienky, predovsetkym potravu. Aby sa populacia nitrifikacnych bakterii dostatocne rozrastla, je vhodne akvarium v obdobi zabehu "krmit". Teda dodavat do neho latky, ktore sa rozpadnu na NH3 a NO2, ktore posluzia nitrifikacnym bakteriam ako potrava.
Da sa to robit tak, ze do akvaria jednoducho sypeme minimalne mnozstva potravy, pripadne do neho umiestnime listok zihlavy. Po par dnoch zabehu mozeme tiez do akvaria umiestnit menej citlive organizmy, napr. neslachtene gupky, ktore nami dodane krmivo skonzumuju a premenia na amoniak a dusitany. Ja osobne odporucam tento sposob, kedze pri priamom sypani potravy do akvaria bez jej konzumacie vyssimi organizmami vzdy existuje riziko, ze sa nam rozmnozia tiez potencialne nebezpecne druhy mikroorganizmov, ktore mozu krevetkam uskodit. Ak nemame k dispozicii gupky, alebo ich nechceme vystavovat riziku otravy v nedostatocne zabehnutom akvariu, je vzdy lepsie pouzit ako zdroj dusiku spareny list zihlavy, alebo inej rastliny, ako akvaristicke krmivo, ktore obsahuje tiez zivocisne zlozky. Dalsou vyhodou pouzitia gupiek je, ze produkuju detrit, ktory je oblubenou potravou krevetiek.
Pocas zabehu je potrebne, aby boli v akvariu tie iste podmienky, ako budu neskor po vpusteni krevetiek. Pamatajme na to, ze aj nitrifikacne bakterie su citlive na tvrdost vody, pH, teplotu a okyslicenie. A prilisne vykyvy im neprospievaju podobne, ako vyssim organizmom. Z toho tiez vypliva pravidlo, ze filter musi byt zapnuty non-stop. Vacsina nitrifikacnych bakterii sa totiz bude udrzovat prave na jeho filtracnych mediach. V momente vypnutia filtra sa prestava k ich porastom dostavat potrava a kyslik a zacinaju odumierat.
Zabeh sa da samozrejme urychlit a skvalitnit tym, ze do akvaria naockujeme nitrifikacne bakterie a nespolahneme sa len na to malo, co sa do neho dostalo na substrate, zo vzduchu a pod. To mozeme urobit dovma sposobmy. Nakladnym, alebo zadarmo. Nakladny sposob je ten, ze si kupime specialny preparat, ktory obsahuje nitrigikacne bakterie a do akvaria ho aplikujeme podla pokynov vyrobcu. Zadarmo to mozeme urobit tak, ze si zozenieme casti ekosystemu z uz zabehnuteho akvaria, na ktorych sa nitrifikacne bakterie vyskytuju. To moze byt voda, trocha substratu, detrit z dna, alebo hmol z filtra. Nebojme sa takto sposobeneho zakalu vody, ani neskorsej usadeniny. Vsetko sa napokon dostane do filtru a substratu a vplyv na akvarium bude len pozitivny. Nevyhodou tohoto sposobu je samozrejme riziko, ze si do akvaria okrem ziaducich nitrifikacnyh bakterii vnesieme aj organizmy, ktore si az tak moc nezelama, napr. planarie, nezmary ci kotulky, v horsom pripade infekcne patogeny. Pouzivajme preto len doverihodny zdroj, alebo dame prednost specialnemu pripravku.
Ako dlho zabeh akvaria trva? To je vzdy trocha vec odhadu, ale podla mna dva tyzdne su nutne minimum v pripade, ze sme bakterie naockovali a styri tyzdne v pripade, ze zabeh prebieha bez naockovania (prosim, ak mate iny nazor, podelte sa on). Niektori autori uvadzaju, ze zabeh krevetkatia pre citlivejsie druhy by mal trvat aspon dva mesiace...
Pred vpustenim krevetiek z akvaria odstranime gupky a akvarium prestaneme krmit. To by sme mali ucinit aspon tri dni pred ich vpustenim, aby sa voda stihla vycistit. Ked sa krevetky konecne zabyvavaju v novom domove, prvy den dva nekrmime, neskor zaciname krmit len postupne, zacinajuc malymi davkami. To preto, ze prechod z rezimu zabehu na standardny chod je pre samotne nitrifikacne bakterie sokom. Na ich "sluzby" sa tak v tomto momente este aj napriek zabehu nemozeme 100% spolahnut. Napokon, ak bol zabeh akvaria dostatocny, jeho mikrobialny ekosystem by mal byt v tomto momente uz dostatocne rozvinuty k tomu, aby posluzil krevetkam ako zdroj potravy. Hladom trpiet nebudu. Naopak, v cerstvom akvariu pri nizsej koncentracii krevetiek sa nam bude casto stavat, ze nami ponukanu potravu budu odmietat. Ak su aktivne a neustale prednymi klepietkami prehrabavaju povrchy avaria, znamena to ze vsetko je v najlepsom poriadku a potravu odmietaju jednoducho preto, ze davaju prednost mikroorganizmom, ich prirodzenej strave. Neskor, ked istu cast "spasu", mozeme pomaly zacat krmit vo vacsich davkach.
Ako vidno, primarnou funkciou zabehu krevetkaria je tak podobne ako u klasickeho akvaria s rybkami nastartovanie oxydacneho cyklu dusika. V pripade krevetiek sa k tomu pridava este doplnujuca potravna funkcia, ktoru preberieme podrobnejsie v sekcii o krmeni.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ta riasa co naznacuje zabehnute akvarium je taka zelena a drsna a nejde zmyt ani magnetom a nechtom tazko? Lebo mam aj tej trocha a tam sa mi paci. Ale mam aj take slizke zlte povlaky(vobec nie zelene) a tych sa trocha bojim kedze mam krevetiek len 15 a na skle sa moc nezdrzuju...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

To tvrde a zelenu su skutocne asi riasy, to zlte a slizke, ak je to aj makke a lahko odstranitelne, budu asi nejake bakterie, pripadne ameby, pripadne "kto vie co". Ked sa akvarium troska viacej zabeha, malo by to zmyznut. Trpezlivost a umyvaj si po praci v akvariu ruky ;)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Bakterie? Dufam ze nie sinice. Mozu to byt aj tie nitrifikacne? Lebo asi uz je zabehnute a obcas ich tam ajtak kvapnem(prestanem s tym) a co su tie ameby? Je to pravdepodobne polske slovo lebo ked to dam do googlu tak mi to vyhlada polske stranky. Ruky si umyvam ale preco by som si mal? Koli tomu zltemu? Ale podla mna by sa po praci v kazdom akvariu mali umyvat ruky.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Po slovensky je to "menavka"...jednobunkovy zivocich, ziviaci sa bateriami. Ano, uz tam tem pripravok nekvapkaj.
MikelCRS napísal:Bakterie? Dufam ze nie sinice. Mozu to byt aj tie nitrifikacne? Lebo asi uz je zabehnute a obcas ich tam ajtak kvapnem(prestanem s tym) a co su tie ameby? Je to pravdepodobne polske slovo lebo ked to dam do googlu tak mi to vyhlada polske stranky. Ruky si umyvam ale preco by som si mal? Koli tomu zltemu? Ale podla mna by sa po praci v kazdom akvariu mali umyvat ruky.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Denis »

Napada ma taka vec... Pri nizkom pH nitrifikacne bakterie prestavaju ucinkovat, pripadne ich pocet je znacne nizsi. Na nete uvadzane pH kedy to tak je sa znacne lisi, a aj idealna hodnota ph (8-9) pre najaktivnejsiu nitrifikaciu je hodne vysoka pre nase krevetkarske ucely, teda hlavne pre crystal red krevetky. Otazka: Bolo by mozne skokovo za den dva znizit ph z 8 na 6 dajme tomu kyselinou fosforecnou (pripadnie inym sposobom), bez toho aby to ublizilo nitrifikacnym bakteriam a nenastala by pohroma v podobe zakalu a pod. a dosiahol by som pozadovanu hodnotu. Alebo by sa to nejak neprejavilo na vyzore, farbe, zapachu vody? Toto len ma napada len v teoretickej rovine, co sa tyka rychlejsieho nabehu krevetkaria. Neviem si predstavit kolko by som musel naliat tej kyseliny do akva...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Ta kyselina by si zase zvysila TDS, co je neziaduce samo osebe. pH by bolo samozrejme nizsie, cim by sa populacia bakterii znizila. Ci by to urychlilo zabeh neviem, ale nepripada mi to ako prilis prakticke riesenie :)
Vzdy plati, ze s pH je lepsie sa nehrat.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Takze ak pri ph nizsom ako 7 som musel vymit filter vo vodovodnej horucej vode(bolo to potrebne) tak bakterie sa uz nenamnozia? Mal by som pravidelne kvapkat bakterie do vody(asi pri vymene)? List mandlovniku bol v akvariu 2-3 mesiace a az predtyzdnom sa do nho spustili. Takze?

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa mosfet »

No ja plánujem založiť nové krevetkárko a aby som pomohol zábehu tak filter mi beží v zabehnutom akva už skoro tri mesiace. Toto by malo teoreticky pomôcť novému v zábehu. Aspoň dúfam ;)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Hryzo »

ano pomoze ale neurychly to na polovicu ... skor by som pvoedal ze zabehnuty filter pomoze sposobom zo 4 tyzdnov zabiehania uberie tyzden k dobru pretoze v nom uz bakterie su a uz staci aby sa rozmnozili do zvysku akvaria

ak by clovek chcel uurychlit zabeh uplne musel by pouzit uz zabehnuty strk, zabehnute raslinky a zabehnutu vodu so zabehnutym filtrom ... vtedy by som sa odvazil povedat ze staci len par dni na ustalenie
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa mosfet »

Ja ho nechcem urýchliť, ja mu chcem pomôcť. A rastlinky budú takisto vybraté z akva a nie kupované - submerz. Minimálne mesiac bude behať naprázdno. Ešte tam možno v priebehu zábehu tam strčím pár endleriek - tých mám dosť a čím ďalej tým viac. :D

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Tie endlerky tam urcite daj. Ja ked mam k dispozicii zabehnuty filter, este robim aj taku vec, ze po zalozeni noveho akvaria v nom filtracne medium vyperiem a necham na par hodin usadzat bez zapnuteho filtra. Na istu dobu to samozrejme zakali vodu, ale pomoze v naockovani dna bakteriami.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Tuto temu sme rozoberali v "Biokriminalistickom fore" pod chorobami a skodcami. Kedze mi taiwan hybrid stale pustali vajicka, obcas kapali a nevedel som prist na to, cim to je.
Dnes uz si myslim, ze to viem a tudiz zaver (dufam, ze to uz bude zaver!) davam sem: V akvariu bolo privela rastlin, takze sa nevedelo zabehnut, bakterie mali prilis velku konkurenciu.
Dufam, ze sa to teraz zmeni, ked som vypratal prec vacsinu rastlin (nezostal ziaden rozkatec, len trocha javskeho machu a pistie) a vpustil vela slimakov. Zda sa mi, ze pozitivne zmeny uz su viditelne. Mozem viacej krmit, aniz by sa zakalila voda, dokonca akvarium zmenilo aromu (predtym pachlo takou trocha drevenou zatuchlinou, raselinou, teraz uz klasicky rybnikom :) ).
Takze snad sa mi to podarilo zabehat, stabilizovat a tie dve co nosia teraz, uz aj donosia. Uvidime.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Denis »

Ano mozem potvrdit, slimaciky su v akva s krevetkami super. Obycajne kotulky sa mi najviac osvedcili, vacsinu mam vsak ruzove, kedze su krajsie. Je velmi dolezite, ze slimaky zozeru nespotrebovane krmivo, a tym nedochadza ku vzniku skodlivych latok. Navyse ako bonus zanechavaju po sebe detrit (hovienka), ktorymi sa krevetky zivia. Tam padom maju krevetky co zrat, aj ked ich dlhsi cas nekrmime. Ale to sme uz rozoberali :)

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa viridis »

Hm, nedochádza pri veľkom množstve slimákov k tomu, že potravne konkurujú krevetkám a ich trus znečisťuje vodu ?
Práve v akváriu s tigrami sa mi dosť darí takým krpatým čínskym kotúľkam a mám tendenciu ich redukovať, aby "nevylizovali" všetko úplne dočista ale zostal nejaký povlak aj pre krevetky.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Denis »

Treba urcite najst rovnovahu v pocte slimakov na akva. Urcite ale detrit slimakov hodne menej znecistuje vodu, ako nespotrebovane krmivo.
Do 50l akva s caridinami davam, tak 5-7 kotuliek, kedze je tam makka voda, tie slimaky sa az tak nepremnozia, alebo skor mlade tak dobre nerastu (takto to je v mojich akva, nemusi to platit v inych, ale co aj Milos pisal, ma podobnu skusenost). Urcite to je ine v tvrdej vode pri neocaridinach, kde slimaky dobre rastu aj vdaka vapniku vo vode. Ale ako pises, aj ja mam akva kde musim slimaciky vyhadzovat, kde su premnozene. Krmim nimi heleny...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Ono so slimakmi je to vecna dilema. Ako pises, na jednej strane potravne konkuruju, na druhej pomahaju udrziavat rovnovahu v akvariu. Podla mojej skusenosti, vykaly na kvalitu vody az tak moc zle nevplyvaju, teda v porovnani s rozkladajucim sa krmivom.
Ja sa v poslednej dobe zacinam jednoznacne priklanat k vacsiemu poctu slimakov v krevetkariach. S tym znecistovanim to nie je take jednoznacne.
Ak je v akvariu dost slimakov, moze si chovatel dovolit viacej krmit. Vysledkom toho je, ze sice treba castejsie vymienat vodu, ale v akvariu je viacej zivin nie len pre krevetky, ale aj pre bakterie. Akvarium je stabilnejsie a slimaky tak k rastu biofilmu aj nepriamo prispievaju. Nehovoriac o tom, ze ich vykaly sluzia pre krevetky ako zdroj potravy.

Este inak: Pri krevetkach je to vzdy o tom istom a sice, ako udrzat co najcistejsiu vodu na jednej strane, ale akvarium husto porastene biofilmom na druhej strane, teda akvarium dobre vyzivovane. Tieto dve potreby idu proti sebe, ale slimaky pomahaju troska ten problem preklenut. Zebezpecia vacsi "bioload",aniz by to malo prilis negativny efekt na cistotu vody.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: New projekt 200l pro taiwan

Príspevok od používateľa Milos »

Rychle rastuce rastliny na zaciatok urcite nepouzivaj, ja som presne tuto chybu urobil pri mojom akva pre taiwan a akvarium sa mi pol roka nedokazalo zabehnut, kedze bakterie nemali dostatok zivin.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: New projekt 200l pro taiwan

Príspevok od používateľa Maros »

Milos, akvaristike sa venujem len krátko,ale jednu vec som pochopil,na akva sk, asi väčšina skúsených( síce rastlinných akvaristov)odporúča na zábeh rýchlo rastúce rastliny, alebo vysadiť aspoň 80%akvaria pri pohľade zhora.Pri rýchlo rastúcich,alebo plávajúcich stále píšu o "rychlejsom "zabehu akvaria.Veď zábeh je ten istý,či je to rastlinné akvárium,alebo pre krevetky, alebo sa mýlim? Tento rozpor som zaznamenal už viac krát preto reagujem a nerozumiem prečo by sa malo akvárium zabiehat dlhšie?A urobil tým nejakú chybu.
(Miky prepáč)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: New projekt 200l pro taiwan

Príspevok od používateľa Milos »

Lenze CRS maju casto nizke pH, ktore samo osebe neprospieva rastu nitrifikacnych bakterii. Ak este dodas rastliny, ktore budu pohlcovat NH3 a NO2 a tym pripravovat nitrifikacne bakterie o ziviny, moze to sposobit problemy. Alebo nemusi, zalezi aj od toho, ake mas pH. Ja ho mam hodne nizke a toto sa mi stalo. Pol roka som si lamal hlavu, kde je chyba, preco sa krevetky nemnozia a kapu, preco mam pravidelne zakal vody, skusal som kadeco. Nakoniec ma napadlo, ze problem moze byt prave v tom, ze tam mam od zaciatku provela rastlin, hlavne rozkatca.
Vsetko som to zredukoval na malu hrcku javskeho machu a problem zanikol.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných