Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa ivi84 »

pisete tu o krmive pre nitrifikacne bakterie, na ktore som sa pytal. neodpovedali ste mi, ze co je to krmivo. tak sa pytam este raz.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

potrebuju NH3, ktore vznika rozkladom AKEHOKOLVEK organickeho materialu.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa seic »

nejjednodussi je nahazet tam okruzaky - vydrzi vsechno a ty krmit opravdu cimkoliv...

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa MikelCRS »

V mojom novom akvariu som nameral NO2 0, NO3 10 a nh3 neviem merat(nemam test).

Pri zabehu vznika NH3 ako prve? Teda ak uz nemam NO2 tak urcite nemam ani NH3 alebo to nijak nesuvisi?

Akvarium vyzera v pohode ale voda je trochu zakalena.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Dones vzorku vody. Nh3/4 ti otestujem

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Tiez to moze byt tak, ze mas len NH3 a este nemas NO2.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa ivi84 »

kotulky uz ale nemam. heleny ich vsetky pozrali. :/
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Zdenka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 04 Mar 2016, 19:16
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Zdenka »

Ahoj. Založila jsem 20 l akvárium pro CRS, kde jsem použila jen destilku a Shrimp Mineral, lávové kameny, zaběhnutý kořen a substrát ADA Amazonia. Po dvou měsících jsem naměřila NO3 25mg/l. Zajímá mě, jestli někdo ví, čím by to mohlo být. Z živočichů byli v akváriu jen dva šneci (okružák a levatka), rostliny: mechy a Microsorium, kterému ale odumřelo hodně listů, přišlo mi poštou přemrzlé. Dál byl v akva jeden list mandlovníku. Předpokládám teda, že nárůst NO3 muselo zapříčinit tlení listů Microsoria, i když jsem ty špatné vybírala, popřípadě rozklad listu mandlovníku. Co vy na to?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Uh no od niekial to muselo pochadzat. Moznosti je viacej, tazko povedat. Asi by som odstranil druhy rastlin, ktorym sa nedari a nahradil ich inymi. Tie pomozu s NO3.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Zdenka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 04 Mar 2016, 19:16
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Zdenka »

Děkuji za rychlou odpověď. Microsoriu už se mezitím dařit začalo, obrazilo spoustou nových listů a nechci ho odsud dávat pryč, protože v ostatních akváriích mám vyšší tvrdost a tam se Microsoriím příliš nedaří, rostou tam velmi pomalu. Vyndala jsem tedy alespoň ten mandlovník a přidala jsem Ceratophyllum demersum a budu to sledovat. Po výměnách vody už jsem na 10 mg/l. Chtěla jsem hlavně vědět, kde se stala chyba.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Denis »

Ahoj Zdenka, to no3 ti vyskocilo pravdepodobne zo substratu. Ada amazonia je napustena zivinami na rast rastlin, cize treba prve dni menit vosu v akva.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: RE: Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Denis »

Denis napísal:treba prve dni menit vosu v akva.
Tyhlety vosy vosy vosy, co litaj kolem svoji osy... :-D mame male babo, tak sa to prenasa uz aj na ocina :-P

Menit vodu som mal na mysli samozrejme.

Zdenka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 04 Mar 2016, 19:16
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Zdenka »

Děkuji. O živinách v Amazonii samozřejmě vím, no nenapadlo mě, že se to týká i NO3. To kdybych věděla, tak bych použila nějaké neutrální neaktivní dno. Budu to teda muset stále sledovat, teď je otázka, co je ještě přijatelná hodnota pro CRS? Těch 10 mg/l by ještě mohlo být v pohodě ne?

Zdenka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 04 Mar 2016, 19:16
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Zdenka »

Nedalo mi to a zeptala jsem se na Amazonii a NO3 prodejce. Odpověď:
Rostlinna-akvaria.cz napísal:Dobrý den, tento substrát dusičnany do vody určitě neuvolňuje, ba právě naopak.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Denis »

Do haja kam to speje. Ja mam akvaristiku ako hobby a mam to nastudovane. A nie to predajca, co si da za to platit a ma to navyse na svojich strankach napisane :roll:.
http://www.rostlinna-akvaria.cz/jaky-zv ... kvaria-101

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Toto uz pisem xty krat. Amazonia je bez bakterii prvy mesiac plna zivin, ktore su pre zive tvory JED!Na no3 kasli ale cpavok tam skace to je pruser

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Zdenka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 04 Mar 2016, 19:16
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Zdenka »

@Denis: Dík za odkaz, ten článek je zajímavý, mně se podobnou tabulku na netu najít nepodařilo. Prodejce radši nekomentuju :evil:
@majtan.miso: V pohodě, čpavek i dusitany jsou na nule :!: Akvárium bylo založené 30.12.2015 a krevetky v něm mám od 1.3.2016.

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Slezina »

jamro27 napísal:Inak pokial das do akva praskove bakterie do substratu tak nezabiehas, do 24 hod tam musis dat osadku aby bakterie prezili, ja davam este aj tekute do filtra.
Vid moje male II islo bez zabehu, osadka pridana po par hodinach.
Ked zabiehas takto praskovymi bakteriami tak uz nemusi byt casta vymena vody ako pri beznom zabehu?
Staci teda potom uz raz za tyzden 10% vody?
Ja som takto s praskovymi bakteriami zalozil v piatok akva a za cca 12hodin som dal 4 krevetky.
Preto by som to rad vedel :-)

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa jamro27 »

prve 2 tyzdne som menil 2x do tyzdna 10-20% vody
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Jedna uvaha ku kolobehu dusika, sam to budem testovat az budem mat cas. Ak mate niekto zaujime to skusit, smelo do toho a podelte sa o vysledky:
Okrem autotrofnych nitrifikacnych bakterii, ktore vyuzivaju oxydaciu NH3 a NO2 ako zdroj energie, v akvariu ziju aj heterotrofne bakterie, ktore vyuzivaju NH3 a NO2 len ako zdroj dusika pre stavbu bielkovin, energiu ziskavaju "klasicky" oxydaciou uhlovodikov, teda podobne, ako my a krevetky.
Logicky sa tak da predpokladat, ze ak by sme do akvaria pridali organicky substrat, ktory ma nizky pomer dusika N voci uhliku C (teda malo bielkovin a vela cukrov), tieto bakterie ziskaju zdroj energie a ako zdroj dusika budu "nutene" pouzivat NH3 a NO2 z vody. Dokonca je mozne, ze tento proces stoji za pozitivnym vplyvom vsetkych celulozovych doplnov (vela cukru v podobe celulozy, malo bielkovin), ako su suche listy, sistice jelse, samorasty, atd.
Okrem celulozy moze byt zdrojom cukru tiez skrob...
Vysledkom by malo byt rychlejsie odstranovanie NH3 a NO2 (mozno aj NO3) z vody a viacej bakterialneho biofilmu, sluziaceho ako potrava. Je tiez mozne, ze sa tak vytvori bakterialna populacia, ktora lepsie a rychlejsie spracuje organicky odpad zo zvyskov potravy a vykalov.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných