Začiatočník

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Dhagon
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Feb 2015, 21:33
Kontaktovať používateľa:

Začiatočník

Príspevok od používateľa Dhagon »

Zdravím, chcel by som začať s krevetkáriom, bohužiaľ nemám žiadne skúsenosti. Mám v úmysle kúpiť toto:
http://rybicky.net/clanky/366-dennerle-nano-cube-30l
Je to dobrá voľba na začiatok alebo nie? Poprípade čo by bolo dobré dokúpiť aby mi tam prežilo pár rastlín a nejaké krevetky?
Ďakujem za rady.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa IringPalo »

ja som zacal tiez s tym a ak ti mozem poradit tak pod 50l nechod. cim vacsie akvarium tym lepsie pre krevetky. zalezi aky styl akva chces, ci rastlinne, biotop atd, lebo od toho vela zalezi a potom ake krevety tam chces mat. musis si to velmi dobre rozmyslet, lebo sa da na tom velmi lahko popalit. hovorim z vlastnej skusenosti.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa Denis »

Ahoj Dhagon, vitaj na fore.

V prvom rade treba uz mat premyslene, ktore krevetky budes chovat. Ak druh Neocaridina, tak tych 30 litrov je pre ne postacujuce. Neocaridiny su vhodne pre zaciatocnikov a su farebne pekne, aj ked nemusia byt farebne stale. Mozes si medzi nimi vybrat cervene (red cherry, red sakura, bloody mary), oranzove (orange, orange sakura), zlte (yellow, yellow fire), modre (blue, blue velvet...), hnede (schoko), cierne (black). Su aj rili roznych farieb (prerusovana farba, nahradzana transparentnou), ale ti by som ti nedoporucoval, treba mlada vo velkom triedit, kvoli farbe.

Potom u nas bezny druh Caridina, a sice crystal red, crystal black. Tieto ale nie su vhodne pre zaciatocnikov, ani skusenym akvaristom sa nedari ich staly odchov.

Dolezite vediet pre chov krevetiek je to, ze do akva s krevetkami sa nedava ziadna chemia. Krevetky su ovela nachylnejsie na chemikalie ako rybky. Cize ak mas v zaujme akvarium prerastene rastlinkami kde budes hnojit pripravkami, tak krevetky do akva urcite nie. Nepreziju.

A teraz k tomu akvariu. Vzhlad pekny, vsetko pokope v baleni, ale:
Krevetkam viac vyhovuje dlhsie akva, ako vyssie. Kvoli tomu, ze behaju po dne. Ale to by nevadilo.
Potrebujes ohrievac? Neocaridinam 20-21°C uplne staci aj na mnozenie, sam ich tak mam.
Filter by som volil taky ako pouziva Milos, a sice Aquael 500 - ma priestor na bilogicku filtraciu (treba ale overit prietok pre tvoje akva a vymenit biopenu za jemnejsiu, aby nenasalo krevetky)

Co ti vrta hlavou? V com poradime? :)

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa IringPalo »

vo vsetkom suhlasim s Denisom okrem chemie. Vyssie akvarium znamena mensia plocha dna, cize mensia plocha pre osidlenie bakteriami. naozaj je lepsie pohdlovaste ako vyssia dennerle nadrz. filter urcite ako spominal Denis, ten eckfilter nie je zly, ale co sa tyka cena a vykon ten co spomnal Denis je ovela lepsi.
Co sa tyka chemie, ja mam cherry v akvariu s rastlinami a denne davam do akvaria MgSo4, K2SO4, KNO3, CSM+B, to su vsetko chemikalie ktore dostanes kupit v praskovej forme a nariedia sa do kvapalnej formy a sluzia ako hnojivo. Je to presne to iste co obsahuju komercne hnojiva. V koncentraciach ktore sa odporucaju a stacia rastlinam red cherrynam neskodia. Do akvaria som daval dokonca aj liecivo, teraz si na nazov nespominam, daval som Noplanaria proti plostenkam. Nejaky uhyn z tychto pricin som nepozoroval, aj ked sa v literature pise ze su velmi citlive na chemiu. Pise sa to kvoli medi, ktora je casto v liecivach obsiahnuta, cite lieciva s obsahom Cu nedavat. Moj nazor je taky, ze aj ked su red cherry vhodne pre zaciatocnikov a su najmenej narocne, stale su narocnejsie a citlivejsie ako ryby, hlavne co sa cistoty vody tyka, myslim tym dusikate latky. Cize v ramci krevetiek su nenarocne, ale v ramci chovu akvarijnych zivocichov podla mna su vyssie ako rybky. Moja skusenost moze byt ale ina, lebo ako bolo viackrat spominane na tomto fore, niekedy robis vsetko ako mas, dokonca mas dve identicke nadrze velda seba a v jednej to ide a v druhej nejde. drzime ti palce a vzdy sa radsej porad ako by si sa s niecim uponahlal.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Dhagon
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Feb 2015, 21:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa Dhagon »

No k tým druhom by bolo dobré vedieť, kde najlepšie nakúpiť v okolí Trenčína. Mne v BN v pet shope vravela len o nejakých japonských, aj to na objednávku, inde som zatial nezisťoval. Takže krevetky som ešte nevyriešil aké tam budú. Plánoval som najskôr zariadiť akvárko, nech chvílu beží iba s rastlinami a potom riešiť obyvateľstvo :-) Inak rastliny môžem kúpiť aké chcem, alebo je niečo čo by krevetkám mohlo prekážať?

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa mosfet »

Ak ti môžem poradiť, tak krevetky majú strašne rady machy. No a rastlinky môžeš dať aké sa ti páčia, lepšie povedané aké ti vyhovujú.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa Denis »

Caridina japonica ti spominali... Je to vacsia krevetka ako Neocaridiny, takmer bezfarebna a neodchovas mlade v sladkej vode.

Mame tu kamosa Tomasa z TN okresu. Chova aj Neocaridiny, vybral by si si u neho urcite.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa IringPalo »

Zalozit akvarium dat tam rastliny bez toho aby si vedel ake krevety chces mat podla mna nie je uplne spravne. Lebo ak sa rozhodnes pre nieco narocnejsie, co ti neodporucam, ale keby, tak tam rastliny neupestujes, kvoli parametrom vody. Jedine machy. Takze ked si nakupis rastliny a chces ich uspesne pestovat, budes musiet prisposobit krevety. Zabehnut nadrz je super napad.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa Milos »

Cav Dhagon, vitaj na fore!

K tej akva - zostave: Denis to uz nacrtol, ja to podciarknem: Je ekonomickejsie a vobec lepsie vyhnut sa kompletnym zostavam. Kvalita filtrov v nich je niekedy diskutabilna, ohrievanie zbytocne, rozmery nie uplne idealne pre krevetky a vyrobcovia/distributori predavaju ako pridanu hodnotu to, ze to daju cele dokopy. Ak budes kupovat jednotlive komponenty, za tu istu cenu kupis o nieco lepsiu kvalitu a nic, co nepotrebujes.
Napr. standardne akvarium 45 * 30 * 30 je pre krevetky vhodne, do toho nejaky filter a osvetlenie.

K chovu: Urcite na zaciatok Neocaridina davidi. Daju sa uspesne odchovavat na vodovodnej vode, nepotrebuju specialne dno, staci im obycajny strk.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Dhagon
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Feb 2015, 21:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa Dhagon »

Tak konečne všetko poprichádzalo a krevetárium je založené. Rastliny žijú asi štvrtý deň, čo považujem za dobré znamenie. Ešte pár týždňov a hádam aj nejaký obyvatelia pribudnú :-)
Obrázok

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa Denis »

Dhagon ak ti mozem poradit, podla fotky tie biele kamene vyzeraju na vapenec/tuf a budu zvysovat tvrdost vody aj ph. Ak budes mat len Neocaridiny v akva, tak okej. Ale ak Caridiny, tak tie hodnoty budu pre ne vysoke.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa jamro27 »

A mohol by si spravit zlozku akva kde by si dal aj popis co akva obsahuje. Bolo by to lepsie uz koli teme lebo bude konkretna na jedno akva. Nech sa ti dari :D 8-)
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

miro86
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 07 Feb 2015, 13:06
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa miro86 »

Ja mam tiez jedno akvarko ako ty. Ale je pravda, ze so 130 l mam nensie starosti ako s 30 l. A ratal som vsetky komponenty keby som ich kupoval solo tak vysli drahsie ako set. Stalo to 104e v hornbachu. Tu su nejake fotky
http://www.krevetkari.sk/viewtopic.php?f=18&t=160

Dhagon
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Feb 2015, 21:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa Dhagon »

Práve mi prišli krevetky, takže v dohladnej dobe založím tému v správnej sekcii, hneď ako zistím, že v tom mojom dokážu žiť :-)

pointer
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 11 Jan 2016, 18:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa pointer »

Caute ,chcel by som si zalozit krevetkarium ale som uplny zaciatočnik.Na začiatok by som kupil asi neocardiny a nejaky nano set ,ale potrebujem sa spytat:

Daju sa rastliny zasadit aj do piesku alebo potrebujem na to substrat ako napr. Ada amazonia ?( ktory tam planujem dat)

Ake su najvhodnejsie rastliny pre krevetky ?
Velmi by som tam chcel kobercek na dne.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Bacha na amazoniu. Je napustena cpavkom. Na zaciatok vol radsej nieco jednoduchsie

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

pointer
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 11 Jan 2016, 18:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa pointer »

Ja som cital niekde tu ze je najlepsia ale tak necham si poradit .Myslel som ze by som postupom času vymenil krevetky za CRS a cital som ze amazonia je pre ne vhodna .A čo by ste odporučili?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa Denis »

Vitaj Pointer. Kedze si zaciatocnik pravdepodobne celkovo v akvaristike, tak urcite krevetky rodu Neocaridina, presne ako si napisal.
Co sa tyka set akvarii, vyberaj taky kde bude filter usposobeny tak, aby nevtahoval krevetky, pripadne tak by si este mohol vlozit na nasavanie ci uz jemny molitan, alebo natiahnut silonku a pod.
Ja rastlinkar nie som, ale skusim poradit. Sadenie korenovych rastliniek do piesku je velmi obtiazne pracne a aj tak sa rastlinky vytiahnu a vyplavaju. Ak chces sadit tak urcite nejaky hrubsi substrat a hlavne nic lahucke. Na druhej strane kobercek spravis aj z riccie, len ju treba strihat. Ja s nou nemam skusenost. Kobercek by siel spravit aj s machom mini pellia, len ho uviazes na kamen plosky a mach sa pekne rozrasta do stran. Ale asi sa aj ten uvolni casom a odplava ako vacsina rastliniek.
Co sa tyka substratu ada amazonia, je fajn ale pre caridiny (crystal red a pod.). Zbytocnost a mozno aj zle pre Neocaridiny.

pointer
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 11 Jan 2016, 18:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa pointer »

Dakujem,Z akvárií sa mi najviac pozdáva https://abc-zoo.sk/1807-aquael-akvarium ... black.html ktore ma aj ochranny molitan proti vtiahnutiu malých krevetiek do filtra.Ten substrat som chcel radsej kvalitnejsi aby sa tam darilo aj rastlinam a aby to vyzeralo esteticky dobre, a preto aj ten kobercek. Je rozdiel v obtiaznosti chovu red cherry ,Neocaridina Davidi BLACK a BLUE ,Neocaridina Orange SUNKIST a podobnych neocardin alebo je neocardina jak neocardina?

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Začiatočník

Príspevok od používateľa jamro27 »

http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akv ... ierna.html

Pozri si aj tento set, je dobry, trochu vscsi mas v teme moje male II, ma ozaj dobre osvetlenie. Pre krevetky racej vacsiu plochu dna. Substrat mozes dat aj dennerle, je dobry pre krevetky aj pre rastliny. Na kobercek mozes dat mach alebo pekna v akva je ricardia.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných