Osvetlenie LED

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Maros »

A aké krevetky tam budú?
Lebo aj tých 40w je dosť,na to,aby si rozmýšľal nielen o hnojení.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa seic »

ivi84 napísal:ahoj. myslite, ze na 60 l akva budu stacit dva led reflektory s vykonom 20 w, teda spolu 40 w? rozmery akva su d: 57 cm, v: 35 cm, š: 30 cm. zatial tam pestujem len machy, krypto a anubiasy. do buducna ale nevylucujem nieco narocnejsie. utiahlo by tych 2 x 20 w aj nieco narocnejsie na svetlo? alebo mam kupit 2 x 30 w? idem menit osvetlenie na uz existujucom akva. dik za nazory.
uz ze tve poznamky k memu AQ 54L mam dojem, ze zamenujes 1w u zarivek a 1w u LED! ;) v zadnem pripade se nejedna o to stejne!, nekteri vyrobci uvadeji pomer 1w LED = 10W zarivka! zda se mi to trochu prehnane, lepsi je srovnat samozrejme vykon v Lumenech... 40 nebo dokonce 60w LED? totam krevetky budou jak na plazi v Dominikane :D mrkni se na toto, vzhledem k tomu, ze to ma +50% wattaze proti mym 12w... bude tam svetla mozna, rikam mozna az moc.. ;) mam uz 2 tyto svetla, sice "mejdincajna", ale pokud to bude k dostani, nic jineho na AQ nechci.. za tu cenu, to nema konkurenci..

http://petdiscont.cz/index.php?p=eshop_ ... &id=194454

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa seic »

btw drive jsem na 2x 54L litru AQ mel obyc zarivky 15 a 14w... stacilo to i na mechy! nezalezi vzdy jen na "predepsanych" hodnotach wattu, ml hnojiva, pomeru mikroprvku... :D az budu mit cas, tak nafotim +20let stare AQ, kde bez hnojiva, bez udrzby rostou mikrosoria az po hladinu a mech se rve s anubiasem o kazdy kousek mista... ;) a krevetek je tam nekolik set kusu spolecne s zivorodkami!

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa ivi84 »

jeden 20 w reflektor (6000 k) ma 2000 lumenov, takze spolu asi 4000 lumenov. lenze chcem ich dat za sebou, takze kazdy bude svietit na jednu polovicu akva. som na pochybach. skusal som ho zasvietit len tak, chcvilu som ho pridrzal nad hladinou (mam doma zatial len jeden). pocitovo to na prvy pohlad bolo silnejsie ako sucasna 13 w trubica, ale ze by to bola dominikana, by som nepovedal... ale bol to len moj pocit, ktory moze byt milny.

este idem zakladat akva (14 l), ktore som kupil od jamra. myslite, ze tam by stacil jeden 10 w led reflektor 6000 k a 950 lumenov (menej w ako 10 som nenasiel).
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa ivi84 »

este som zabudol odpovedat na dotaz marosa. zatial ine rastliny neplanujem a presne neviem, ake a ci vobec by som v buducnosti chcel. pacia sa mi kobercovky, mat ich v akva bol vzdy moj sen. lenze na ne len svetlo nestaci. tam treba prihnojovat aj co2, ak som to spravne pochopil a mozno aj ine veci...
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa ivi84 »

pri 10 w led reflektore, ktory mam doma, vyrobca uvadza, ze intenzita svetla je ako pri 75 w standardnej ziarovke. pri 20 w reflektore to je podla nich ako 135 w ziarovka
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa seic »

ivi84: tak to uz zalezi na vyrobci, ktereho jsi si vybral/a... jak jde videt z mych predchozich fotek, u me dava 12W svetla "habakuk" :-)

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa ivi84 »

vyrobca je Berge. necital som na tu firmu dobre veci, ale riskol som to. mam od nich osvetlenie na jednom akva asi dva mesiace a zatial bez problemov.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Maros »

Ivi84,vôbec nerieš,že 10w svieti ako 75 w žiarovka.Mám doma aj 10w led reflektor aj 20w.Momentálne svietim obidvomi u syna v 30tke.A svieti to riadne..Pri modrých v MINI2,svietim 6w,ale nehnojim a mám riasy,verím,že keby som hnojil nemám,ale radšej som prestal,keďže mi ide o krevetky.
Prikladám aj fotku s pred cca pol roka,kde som svietil 10w nad 12l+CO2 +EI.(aktuálne tam svietim T5 2x8w)Mám tam Red cherry a pri nich to ide hocijako.Ale pri iných by som to radšej neriskoval.
Tým chcem povedať, buď pekné rastlinné akva a nenáročné krevetky, alebo menej náročné rastliny a "náročnejšie "krevetky. Môj názor,možno to ide inak,ale ja som na to nevyzrel..
Nedá sa pridávať len sila svetla a nič viac..[emoji6]
uploadfromtaptalk1446928949106.jpg

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa ivi84 »

presne tento reflektor mam aj ja :) na fluval edge mam tri, lebo je tam ten charakteristicky objemny kryt, takze je nemozne dat jeden reflektor nad akva. svetlo by nebolo rovnomerne rozlozene. rastliny su v pohode a prosperuju omnoho lepsie ako pri povodnom 3 w svetle. zajtra idem zakladat nove akva pre velvety. dnes som prekonal svoju averziu voci tvorivej manualnej praci a s vypatim vsetkych sil som "dal" stojan na reflektor. bude tam len jeden, zatial 20 w. da sa vymenit aj za 10 w. inak rozmyslam, ze by som tomu akva zalozil vlastnu temu...
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Maros »

Myslíš nad 14l,20w??
Tému založ..

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa ivi84 »

ano, na 14 l akva 20 w reflektor. asi to je vela, neviem. ako som napisal, da sa kedy kolvek vymenit za 10 w.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Maros »

Určite to veľa je,ale tak zistíš sám[emoji3] .Aj tých 10 je dost,ale rastliny si môžeš dovoliť všetky.(adekvátne tvojmu objemu)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Hryzo »

pozeral som tvoju temu ivi a ten reflektor je pražiareň a uplne zbytocn silna ... na 14L? ja mam na cca taky objem 11w ziarivku a trvalo mi dost dlho nastavit spravnu dlzku svietenia ... ja svietim 5 hodin a mam v akva krevetky a kotulky - riasa ziadna ... ty svietis 10 hodin (alebo planujes) ... rataj s riasami, hlavne prachovou, ktorej sa nebudes vediet zbavit kym to nenastelujes spravne ...

moje odporucanie - vymen to na 10w reflektor a zacni s dobou sbvietenia 6 hodin ... podla spravania sa rastlin (pozorovanie 2 tyzdne a viac) a pripadnej tvorby rias, si to vies dodatocne upravovat na viac a menej ... hlavne, ked tam mas tak nenarocne rastliny ... pocchopil by som, ak by si mal kobercove rastliny ale to co tam mas, nepotrebuje druhe "slnko" ... ale clovek sa uci na vlastnych chybach tak si to tak kludne nechaj ak chces (pises, ze sa ti to nezda take silne) ... len potom nezaspamuj temu o riasach, ako sa ich zbavit :))) pretoze si uz urcite niekde videl vzorec svetlo - ziviny - co2 pricom nerovnovaha sa vzdy = riasy
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa ivi84 »

Hryzo napísal:pozeral som tvoju temu ivi a ten reflektor je pražiareň a uplne zbytocn silna ... na 14L? ja mam na cca taky objem 11w ziarivku a trvalo mi dost dlho nastavit spravnu dlzku svietenia ... ja svietim 5 hodin a mam v akva krevetky a kotulky - riasa ziadna ... ty svietis 10 hodin (alebo planujes) ... rataj s riasami, hlavne prachovou, ktorej sa nebudes vediet zbavit kym to nenastelujes spravne ...

moje odporucanie - vymen to na 10w reflektor a zacni s dobou sbvietenia 6 hodin ... podla spravania sa rastlin (pozorovanie 2 tyzdne a viac) a pripadnej tvorby rias, si to vies dodatocne upravovat na viac a menej ... hlavne, ked tam mas tak nenarocne rastliny ... pocchopil by som, ak by si mal kobercove rastliny ale to co tam mas, nepotrebuje druhe "slnko" ... ale clovek sa uci na vlastnych chybach tak si to tak kludne nechaj ak chces (pises, ze sa ti to nezda take silne) ... len potom nezaspamuj temu o riasach, ako sa ich zbavit :))) pretoze si uz urcite niekde videl vzorec svetlo - ziviny - co2 pricom nerovnovaha sa vzdy = riasy



reflektor vymeneny za 10 w, svietenie prenastavene na 16: 00 - 22: 00 denne. do mesiaca ho budem postupne zvysovat na 10 h denne. dovod? verim ti. ;)
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Chcem sa spýtať aké máte skúsenosti s Led osvetlením, niekedy do budúcna by som si chcel dat spraviť skriňu, širokú cca 1m, výška 2 metre a mali by v nej byť výrezy pre 2 akváriá, ostatné veci ako filtre atd by boli schované v jej útrobách. Akvária by som do nich chcel dať D,Š,V 80*40*50 alebo 80*40*40. Nejak som zatažený na vyšší stĺpec hladiny, keďže substrát zoberie čosi a aj akva nebýva úplne plné a to už je 15 cm strata na hladine.

Zvažoval som ako by mohla skrinka vypadať a ako do nej upratať všetky veci, ide o to aby to bolo funkčné, pekne to ukázalo a mali by tam byť krevetky, nejaké iné slimáky ako kotulky, možno mini ráčiky a určite mraky rastlín ale chcel by so m aj druhy ktore som doteraz nemohol mať, lebo v mojich akvariach svietim tak cca 0,5 W/liter T5 žiarovkami.

Mate niekto skusenosti s napr 30W led reflektor, alebo čosi tomu podobné http://www.hagard.sk/svietidla-zdroje-a ... e_id=21724
Povedzme že by som tam dal 2 ks aby som sa priblížil k hodnotám pre nárocne druhy rastlin.
Sú nejaké problémy okolo týchto reflektorov oproti T5 trubiciam? Napr prehrievanie .... popripade ine.
Stačilo by tam také svetlo na to čo chcem dosiahnuť?

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Maros »

Cenovo pozri Nekto.sk,myslím tie led reflektory.Mam 10w a 20w v skratke spokojný..

Odoslané z E2303 pomocou Tapatalku

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Maros napísal:Cenovo pozri Nekto.sk,myslím tie led reflektory.Mam 10w a 20w v skratke spokojný..

Odoslané z E2303 pomocou Tapatalku
No cena je tam lepšia, uhol tiež, vďaka za tip. Kritie majú tiež dobré. Len ja zvažujem že by som ich zabudoval do skrine, detto aj akváriá, preto sa trochu obavam ako generujú teplo a čo by som mal ešte zabezpečiť aby sa akvárium nezohrievalo.

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Slezina »

Ahojte...tak som sa troska pozabaval so svetlom do dalsieho akva ktore dufam ze coskoro zalozim.
Led pasy studena biela az do fialova jemne.
Telo svetla je z polykarbonatu plast z 3mm a konce z 10mm a zvnutra olepene zrkadlovou foliov.
Led pasy su na hliniku a svetlo ma aj chladenie ventilatorom 40x40mm.ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Odoslané z SM-N9005 pomocou Tapatalku

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie LED

Príspevok od používateľa Milos »

aku ma to svetlo teplotu v kelvinoch?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní