Výmena vody

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Mne sa za den vypari 1-2l vody.

Teraz zvladnem robit vodu kazdy druhy den ale ked budem prec mozno na 10 dni, chcel som nechat 1 kybel vody pri akvariu ze by mi niekto chodil kazdy treti den dolievat odpar.

Co tak hned po vyrobe tam naockovat bakterie?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Milos »

Bakterie do vedra radsej neockuj. Je to ziva hmota a ako kazda, moze sa zacat za nepriaznivych podmienok rozkladat a efekt bude opacny, ako si ocakaval.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa jamro27 »

red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa viridis »

Velmi zaujimave.
V skratke chlapik tvrdi, ze sa mu osvedcuje menit tyzdenne najmenej 50% vody a kazdy 3x dokonca 90%.
Jeho zdovodnenia maju logiku.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Denis »

Ano presne na tuto stranku ma zozo upozornil. Tak napisem svoju skusenost... Vyskusal som vymenit 50% vody v akvariu s TB a co som asi spravil chybu, ze som vycistil aj jednu penu na dvojramennom filtry, samozrejme vo vode z akva. A kurna zacali mi kapat dospele TB. No tak teraz neviem povedat ci to bolo tou 50% vymenou vody, alebo ze som aj filter vycistil.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa IringPalo »

minule som sem daval link, kde bolo pisane ze pri CRS prosto 4-8 tyzdnov nemenit vodu. Ja odkedy mam novy filter, co je od 10.6. cize mesiac som vodu nemenil a zatial mozem povedat ze vsetko ide hladko. Ak sa zamyslimne nad tym preco menime vodu a prideme na to ze je to kvoli no3, tak vodu menit netreba. Ak ide aj o ine latky, co ja viem ze sa vyluhuje drevo, alebo sa koncentruje hnojivo tak vtedy to vyznam ma. Ide o to co je lepsie stabilita alebo cistota. Pri cherry je cistota asi az druhorada by som povedal. Dost sa podcenuje teplota vo velmi vela pripadoch. Mozno kopec uhynov je sposobenych tym ze je rozdiel v teplote. Ja som si to vsimol u seba ze mozno teplotny sok je ovela horsi ako to ze tam lejem vodu z vodovodu.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Maros »

Ako som spomínal u seba v téme(MINI 3), vodu mením každý druhý deň 1l,v čistom objeme cca s filtrom 27l. Čo mi pripadá správne.Plus v tom litry,je aj dolievanie odparu.Takže cca 10% týždenne na tri krát.Čo sa týka PH,tak pochybujem, že nastávajú dáke výrazné skoky.Moja voda v akva cca 5,8 a voda RO PH 6.
Ale,mám,alebo je potrebné meniť vodu,keď sa mi tam nehromadi ani NO3? (JBL test,ukazuje, absolútnu nulu)To som pokladal za najväčší dôvod výmeny.Menili by ste vodu aj tak,alebo len ten odpar dolievat?Predpokladám, že sa môžu hromadit aj iné veci,tým nemyslím NH3/4,lebo na konci by malo byť aj tak vyššie NO3, ak všetko správne funguje.Robiť výmeny,či nerobiť?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Milos »

Ak ti to funguje dobre, tak vymienas OK. Ak su problmy, mozno privela a pricasto vymeny skodi.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Majino »

Každý to má individuálne. Ja nemeriam nič a mením v 30l akvariach raz týždenne 5l vody. Sú ale aj chalani čo len dolievajú a všetko funguje na 100%.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Milos »

Presne, neexistuje nejaka konkretna, jednoznacna odpoved na to, kolko a ako casto vymienat. Je to jedna z veci, ktore asi treba mat "v oku" a dokonca aj "v nose", kedze spravne funfujucy ekosystem akvaria ma svoju specificku aromu podla toho, ake je pH, tvrdost a dno. U tvrdsej vody bez aktivneho dna (neocaridina) je to taka lahko jazerna aroma (taka ta, co pripomina letne prazdniny na vidieku), u maksej s aktivnym dnom (caridina) je to podobna, ale jemnejsia aroma, ak je tam vela machu, prevazuje jeho travovita aroma. Dobre zabehnute akvarium sa da teda rozoznat aj nosom, ako vyzrete vino! :) To zaroven sluzi aj na rozoznanie dobreho akva-fanatika :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Milos »

PS: Samozrejme, to s tymi aromami neplati vsade, vzdy a vseobecne. Zalezi od mnohych faktorov. Kolko a akych organizmov tam je, aka je vstupna voda, atd.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Majino »

A hlavne zdravé akvárium nezapácha!

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Maros »

Viem presne o čom píšete,tie vône,alebo ak chcete zápach dobre poznám.Niekedy je škoda,že sa to nedá napísať ako poucka: meniť vodu 10% raz za týždeň a bude všetko v poriadku, ale to by bolo potom moc jednoduché a nezazivne a každému by akva prosperovalo a fungovalo.
Na záver,v podstate som na tom istom, len skušat ďalej a sledovať čo sa deje a každý musí nájsť optimálne vymeni vody sám a poucka s toho nikdy nebude.Díky [emoji3]

dravec
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 11 Dec 2015, 00:28
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa dravec »

Aj mna to bude zaujimat. Rozhodne to nie je nudne citanie!

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa seic »

Milos: pekne napsane ... ;) nekdy opravdu staci cichnout k aroma AQ po otevreni krytu, aby clovek poznal, zda je vsechno v poradku...

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Denis »

Chlapi presne ked sa spomina zapach vody, tak mam skusenost. Nie je to aktualne, ale prihodilo sa mi to pred par mesiacmi. Jedneho dna som zacal citit zapach od akvaria v chovni, akva 300 litrove a v nom crs. Nejak som sa nemal k tomu ho cistit, ved krevetky nekapu. No nekapali, ale casom zacali. Cize ten zapach je naozaj ukazovatel, ze sa nieco nedobre deje v akva. Nakoniec to dopadlo tak, ze som krevetky presunul do ineho 200l akva. A tu vymenil polovicu vody, vycistil filtre a nechal dva mesiace bezat naprazdno. Teraz je v tomto akva kopka TB a vyzeraju spokojne, cule su.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa prasan »

Myslím,že to má súvis celkovo s populáciou.Niektoré jedince sú odolnejšie a tie sa naučia i na časté a objemovo väčšie výmeny vody.Násldne i ich potomstvo nemá problém pri takomto režime bezproblémovo fungovať.Naopak ak sa dolieva len odpar,tak táto populácia sa naučí na konkrétne stabilnejšie podmienky.
Ani jedno ani druhé nie je zlé.Jediné s čím musí chovateľ počítať je strata zopár kúskov než sa tá konkrétna populácia naučí fungovať v tom vašom režime.Na nete sa dajú dohľadať oba spôsoby.Dokonca sú chovatelia čo menia raz týždenne kompletú vody v akvárku a majú to na centrálne vypúšťanie starej a dolievanie čerstvej RO vody.Občas sa tam šmrncne dáky ten minerál.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa seic »

ja jsem ted testoval RedBee od Raste Blanara a dobry vysledek... bez problemu zvladaji 20% vymeny vody, bez jakekoliv ztraty... ;)

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa Denis »

Seic 2/3 musia zvladnut, ved gernelen tom odporuca 90%-nu vymenu vody :-)

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vody

Príspevok od používateľa snajprik »

Ja tiež som kúpil krevetky od Rasta Blanara, cena je trosku prestrelená, ale zase kvalita, vyber druhov krevetiek je úžasná. Vždy boli čulé zdravé životaschopne. Problém mam skôr s odchovom, mal som od neho 27 cristal red, cca 1,5 roka sa niektoré dožili a neodchoval som ani jednu :( nosili vajíčka, ale proste nič. Vyrástli zostarli a zdochli cca 1-1,5r. Teraz skúšam tigre tie vraj až tak proklete sterilnú a kyslú vodu na odchov nepotrebujú.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných