Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Napísať odpoveď
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Spravne parametre vody rozhoduju o uspechu ci neuspechu pri chove a odchove krevetiek crystal a taiwan, takze tema si podla mna zasluzi zvlastnu pozornost.
Prosim, piste sem vase skusenosti:
1.) ake su parametre vasej vody v akvariu?
2.) ake su parametre vasej vstupnej vody?
3.) ako vstupnu vodu ziskavate: RO, alebo destilovana? pridavate specialne mineraly, alebo miesate s vodovodnou vodou?'
4.) Ak RO, aku supravu pouzivate a ake su vase skusenosti? doporucili by ste ju, alebo nie?
5.) Ak destilovanu, aky je vas zdroj. Viete niekto napr. o tepelnych elektrarnach ci inych miestach v SK, CZ, kde sa da zohnat v priaznivych mnozstvach a cene?
atd. atd. atd.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Ja pouzivam destilovanu vodu, ktoru upravujem mineralmi GH+ od polskeho producenta Aqua Art.
S mineralmi som spokojny.
Destilovana voda ma pH okolo 5,5 a kedze GH + nemeni hodnotu pH, 5,5 je tiez priblizne pH mojej vstupnej vody (urcite v intervale 5,5 az 5,8).
GH = 7
KH = 0
TDS...nemeriam.
Dno mam aktivne, Ebi Shrimp Gold. Ma schopnost pH vody znizovat zhruba do hranice niekde okolo 6,0, nezvysuje ho. Vysledkom toho je, ze pH vstupnej vody a pH vody v akvariu su rovnake. Tento stav mi vyhovuje, kedze si mozem dovolit aj narazovejsie vymeny vody bez rizika, ze krevetky utrpia sok zo zmeny parametrov.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

SHIRAKURA RED BEE SAND:
Nedavno som zacal experimentovat v jednom akvariu s tymto dnom. Troska proti svojej voli, bolo to jednoducho to, co som narychlo zohnal. Vyrobca udava (tak ako prakticky kazdy producent aktivneho dna), ze upravuje paramerte na hodnoty vhodne pre CRS. A ako u vacsiny vyrobcov, je aj nie je to pravda.
Po niekolkych dnoch sa GH, pH i KH vodovodnej vody znizilo, avsak stale zostali vsetky parametre nad hornou hranicou optima pre CRS.
Dakej tak pouzivam len destilovanu vodu a GH+.
Na rozdiel od Ebi Shrimp Gold, toto dno ma schopnost pH nie len znizit, ale aj zvysit v pripade, ze je vstupna voda prilis kysela. Vyrobca je na tuto vlastnost naramne hrdy, ja jeho nadsenie nezdielam z dvoch dovodov:
1.) Drzim sa hesla "ked to funguje, tak to neopravuj" a kedze mojim krevetkam sa doposial dlhodobo darilo pri pH nizsom, ako sa bezne udava za optimalne (pod 6,2), necitim potrebu na tom cokolvek menit.
2.) "Vdaka" tomuto zazracnemu dnu ma teraz voda v akvariu pH vyssie, ako voda vstupna, takze pri vymenach vody musim byt ovela opatrnejsi, ako v akvariu s Ebi Shrimp Gold.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa mosfet »

Zaujímavá téma, no pravdu povediac ja nemerám hodnoty v akva. Sledujem osádku a keď sa jej darí tak nemením systém. Vodu používam odstatú z vodovodu. Ale zaujal ma ten substrát, nakoľko mám v pláne ďalšie akva len pre krevetky, tak špekulujem čo do neho a nechcem to uponáhľať. Akurát ten substrát som nenašiel aby niekto na Slovensku ponúkal - poraď odkiaľ ?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Reverzna osmoza, to je moj sposob pripravy vody. Do vody primiesavam mineraly GH+ od Salty Shrimp
meriam len vodivost, v akvariach mam od 220 do 290mikroS.
pH okolo 6,5 / kde nemam substrat tak aj 6,8
substrat pouzivam akadamu / ale aj bez substratu mam akva

boli casy ked som robil vodu od 150-200mikroS a vodu som miesal bez mineralov len s vodovodnou. kmen CRS vsak bol udomacneny vtedy cca 4 roky v mojich akvariach. ten kmen mam doteraz cca 6 rokov uz, ale pouzivam uz GH+

na margo shirakuri mozem povedat tolko nie z vlastnej skusenosti... poliak novina ju skusal v svojich akvariach, ale nebol s nou spokojny, pisal ze mu padali krevetky z nicohonic a tak presiel na substraty ADA.

mosfet ako sa dari crystal black v novom domove? sorry za ot

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Shirakura byva aj na burzach a maju ju aj v akvaland.sk, ebi gold na slovensku asi nieje.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Akvariova voda:pH:6,5
gH:6
kH: 3-4
Vodu mam z RO a ta ma: kH:1
gH 2-3

Do RO vody davam mineraly dla krewetek gH-6 kH-0 (su dva druhy, ja mam pre bee a su aj pre tigre a tie uptavuju gH na 8 a kh na 2)od krewetkarium.com radsej neodpurucim lebo myslim si ze su aj lepsie, na dne flase sa usadzuje biely prasok, a ked davkujem musim to robit naozaj rychlo lebo hned ako pretrepem flasu tak sa to uz usadzuje.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos napísal: 4.) Ak RO, aku supravu pouzivate a ake su vase skusenosti? doporucili by ste ju, alebo nie?
Pouzivam http://akvaland.sk/3064-reverzna-osmoza ... 75gpd.html odporucit to mozem hocikomu kto nema zdroj destilovanej ale skor by som doborucil nejaku lepsiu lebo zda sa mi ze ta moja necisti tak dobre ako by mala- kh 1 ale mozno len zle meriam.
A ma dava malo vody, na naplnenie 10l vedra cakam aj 1-2 hodiny. A musite mat aj vymyslene kam to upevnit, ja si to nosim von kde to upevnim na geka spojku(voda vyteka z domu nie zo studne) a tak nemam starosti s odpadovou vodou ktora vyteka na travu.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

mosfet: na vodovodnej vode mas aj krystalky? mnozia sa?
Ebi Shrimp Gold som kupoval pred dvoma rokmi v jednej specializovanej akvaristike vo Wroclawi. Dnes to uz nie som schopny nikde zohnat. Bohuzial, ja som s tymto dnom VELMI VELMI spokojny.
Shirakura som kupoval v Berline, v akvaristike, ktora predava vyhradne krevetky, zaujimave miesto :D

Mikel: Kolko odpadovej vody vyprodukuje tvoja aparatura na 10 L produktu?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Vela :) vyteka to na travu takze vobec neviem. Ale odpadovej to robi asi 2-3 krat viac ako cistej.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa mosfet »

Chcel by som sa informovať či má niekto skúsenosti s Fluval shrimp stratum substrátom? Aký máte na neho názor?
Naposledy upravil/-a Denis v 10 Okt 2014, 09:17, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Oddeleny prispevok zo sekcie Tigre a vytvorena nova tema na substrat

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja mam v oboch krevetkariach s red cherry iba klasicky strk 1-3mm + kre tu vacsi kamienok a doteraz im nic nevadilo takze tolko z mojho pohladu na substraty :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Milos »

mosfet s tymto skusenst nemam. ale ak si dobre pamatam, ty chovas neocaridiny, nie? ako pise hryzo: obycajny strk je pre ne dostatocny.
ak chces substrat koli lepsiemu rastu rastliniek a ten fluval mas k dispozicii, ja osobne by som do toho pokojne siel. ak sa nejedna o substrat s pridanymi hnojiami a za predpokladu, ze ho spravnym sposobom zabehas predtym, ako pojde do akvaria s krevetkami, malo by byt vsetko v poriadku. neocaridiny su docela tolerantne.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Milos »

A ano, teraz som si vsimol, ze mas od Denisa nejake CRS. Vyskusaj a uvidis! :)
K substratu este tolko: Podla mojich skusenosti je dobre prilis ho neprecenovat, pokial ide o zmenu parametrov. Funguje, ale nasa tvrda voda je nan vacsinou troska velke susto a vzdy mu treba dopomoct RO, alebo destilkou. Na druhej strane, CRS bez aktivneho dna by som ja neodporucal.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Stefan
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 10 Okt 2014, 09:58
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Stefan »

Ja mam tento substrat a zatial v pohode mam tam neocaradine davidi zaťial na skušku a nestažuju si je to zvlaštny substrat ked som ho daval a mal v ruke tak som myslel že som kupil hlinu tie guličky su ako keby rašelinove uplne sa daju rozpučiť preto aj vyrobca odporuča len raz preplachnuť a dať do akva.voda je pekna čista nešpini ak nepočitam začiatok pokial filtrik nevyčisťi.a pekne rastu aj rastliny v nom akurat je velmi lahky možu rastliny vyplavať pokial nie je hrubšia vrstva.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Neviete ci a kde sa da kupit borneowild na slovensku? A ci je vobec dobry a oplati sa ho kupovat? Chcel som kupit shirakura ale na viacerych strankach som sa docital ze funguje pol roka a potom zacnu krevetky kapat.
A nasiel som benibachi na slovensku, co si o nom myslite?
http://www.kupsito.sk/Vyhľadávanie/1?s=benibachi je ich tam viac.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos este raz sa vratim k tomu tvojmu staremu dnu co si pisal na akva.sk
Krevetky ti kapali koli comu? Privela detritu? Alebo nieco ine? Moze sa teda aktivne dno ktore je uz stare nechavat tam alebo je nevezpecne pre krevetky?
Inak ebi gold som nasiel v mnohych polskych obchodoch napr. Plantica alebo allegro.
A aj v jednom viedenskom obchode garnelaxia.
Preto sa pytam lebo chcem mat velmi velmi dopredu premyslene co dam do noveho akvaria ktore mozno mat nebudem alebo az ovela neskor ;) alebo by som to dal do toho kde su neritiny a mam este jedno o nieco vacsie.
Vzhladom na to co som si precital aj od vas o shirakura to riskovat nechcem ;)

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Slezina »

Chcel by som vediet ci ma biekto pri CRS skusenot aj s JBL Manado alebo bude lepsie dake aktivne dno?
Mienim pouzivat len destilku s mineralmi.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Milos »

Mikel, neviem na 100%, co bolo pricinou uhynu. Ale ano, pravdepodobne privela detritu. Vec som vyriesil tak, ze som velmi opatrne postupne v priebehu niekolkych tyzdnov (vzdy par dni len trochu), odsaval detrit aj so substratom. Nakoniec som tam nechal len niekolko milimetrov hrubu vrstvu, pritenku na to, aby sa tam detrit udrziaval vo vacsich mnozstvach. A takto som to nechal..stare dno, len v mensom objeme. To bolo zaciatkom roka a odvtedy znova vsetko funguje na 100%.
Takze znova a zas: Ebi Shrimp Gold mozem len a len odporucit.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Denis »

Slezina ja ti na jbl manado neviem povedat ci sa hodi ku krevetkam viac ako nejake iny aktivny substrat. mne crs krevetky idu aj v obycajnom aquaclay substrate od rataja. ak nebudes mat aktivne dno, tak dolezite je aby substrat nemenil hodnoty vody do hora, hlavne pH. lebo krevetky potrebuju stabilne hodnoty vody, bez vykyvov. cize ak jbl manado nemeni hodnoty vody, tak by som ho kludne pouzil do krevetkaria.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných