Listy v akvariu

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Stefan
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 10 Okt 2014, 09:58
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Stefan »

Ahojte chcem sa opytať neskušal niekto davať do krevetarka halušky z liesky som minule na nich pozeral v lese a celkom zaujimavo vyzeraju.halušky preto lebo neviem ako sa odborne volaju. :roll:

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Vsimol som si ze sa mi mina zasoba listov(mandlovnika). Rozmyslam ze vybehnem do lesa(pojdem aj tak na vrbove prutie :) ).

Dubove listy mozem zbierat mlade(ak budu) a nechat vysusit? Nechyba im v tomto stadiu nejaka prospesna latka ktora je vyvinuta az na jesen?

Listy moruse, jasena, orecha adt. sa davaju tiez susene ci zelene ako zihlava?

Skusal niekto listy gingko?

Dakujem za odpovede :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Milos »

Morusu a jasen davam zelene a maju aj podobnu funkciu ako zihlava. Teda nie je to doplnok v akvariu, ale skor priamo pokrm. Ak pouzijes zelene bukove listy, pravdepodobne to bude fungovat obdobne.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa jamro27 »

Pokial najdes pekne suche listy kludne ich pozbieraj, ja som bol brat dubove min tyzden. Dam ich sparit, vysusim na snore ako pradlo.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa mosfet »

Ja ich dávam do chladničky - mám NoFrost a tam je nútená cirkulácia vzduchu a dokáže to krásne vyťahať všetku vlhkosť a vyzerá tak ako som ho tam vložil akurát je suchý.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nasiel som par odlomenych konarikov na ktorych boli stocene listy, tam som ich zobral. A potom som este za chodu zdvihol asi 3listy z miesta ktore sa mi zdalo celkom ciste. Budem si musiet este pockat.

Islo mi o to ze preco sa maju zbierat na jesen. Ci to je len koli tomu ze ich uz netreba susit lebo su suche, alebo az na jesen v nich dozreju nejake latky kvoli ktorym ich davame do akvaria.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Milos »

Hnede listy z jesene sa daju nast cely rok...a tak ich ja osobne aj zbieram, cely rok.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa jamro27 »

Milos napísal:Hnede listy z jesene sa daju nast cely rok...a tak ich ja osobne aj zbieram, cely rok.
Ja tak isto
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Hryzo »

preco sa zbieraju na jesen?

pretoze vtedy su "cerstvo" ususene ... po zime uz vela listov odide kvoli procesom vlhka a mrazu, odhniju, rozpadnu sa ... ak vsak najdes pekne neposkodene listy bez naznaku plesne, kludne mozes brat aj na jar ci leto
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Chapem. Ale stale ste asi nepochopili mojej otazke. Tak ju napisem inak: Preco sa zbieraju ususene a nie zelene? A doma si ich vysusim.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Milos »

Mikel, to ty si nepochopil mojej odpovedi, tak skusim este raz:
Zelene listy maju v sebe viacej organickeho materialu vo forme, ktora sa v akvariu na jednej strane rychlejsie rozklada a na druhej je tiez rychlejsie konzumovana krevetkami.
Takze nedaju sa pouzivat na "kondicionovanie" vody, ale skor ako krmivo. Podobne, ako zihlava.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Milos »

predtym som to napisal takto. Cize dovodom k tomu, preco to tak je, su prave organicke latky rychlo sa rozkladajuce. Cize bielkoviny, cukry, tuky, vitaminy, atd.
V hnedych listoch je to uz vacsinou len celuluza (vlaknina), ktora je v akvariu pomerne stabilna.
Milos napísal:Morusu a jasen davam zelene a maju aj podobnu funkciu ako zihlava. Teda nie je to doplnok v akvariu, ale skor priamo pokrm. Ak pouzijes zelene bukove listy, pravdepodobne to bude fungovat obdobne.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nestoji mi zato sa hadat kvoli par listom o ktore bezne zakopnem :) . Vlastne sa ani nechcem hadat.

Nepytal som sa na zelene listy ako take ale na zelene listy, doma ususene a potom hodene do akvaria. Odpoved si mi dal ale myslel som si ze hovoris o jesennych listoch. Takze asi sa zlozenie listov pocas roka nemeni, jedine ako si pisal ze led sa zosusia...

Necham to tak a dam tam to co sa bude dat :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Milos »

Zlozenie sa v skutocnosti meni. Ono pravda je taka, ze nie je to bud alebo, 1 vs. 0, zeleny vs. suchy (hnedy). Cim je list mladsi, tym menej ma vlakniny v pomere k inym organicym latkam. Cize tie zelene listy, ktore sa nazbieraju na jar, budu mat skor funkciu krmiva. Tie koncom leta budu uz mozno niekde medzi. Zalezi tiez od druhu.
V Holandsku na niektorych lokalitach je jelsa celorocne zelenym, neopadavym (alebo mozno len velmi neskoro opadavnym?) druhom. Tak som si tam v novembri nazbieral zelene listy presvedceny o tom, ze mi ich krevetky sprasia, ako ked som im podaval zelene jelsove listy od nas z vegetativneho obdobia. Nic take sa nekonalo, este pocas susenia zhnedli a v akvariu sa pomallinky rozkladaju, rovnako ako listy dubu.

Pri tom ma napada jedna vec: Niekolko krat som sa tu rozplyval nad tym, ako pekne mi jedia listy moruse. Asi treba dodat, ze sa jedna o velmi mlade, este ani nedorastene listky. Neviem, ci by sa rovnako vrhali aj na starsie listy, zbierane v lete.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa džara »

ja im morusove listy davam aj cerstve cez leto, len preliate vriacou vodou. cez zimu susene, takisto po vriacej vode. zda sa mi ze cez leto im chutia viacej /cerstve/. davam cele velke listy.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa IringPalo »

Rodicia ma informovali, ze ide kvitnut nasa morusa. 20.6. budem u rodicov. Kto ma zaujem o listy, nech sa mi ozve.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos napísal: susenymi vrbovymi listami (ta ma vraj jemne dezinfekcne ucinky)
Podobne by mali byt aj orechove listy. Ale mozno uz nie jemne dezinfekcne ale trochu viac.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: RE: Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos napísal: susenymi vrbovymi listami (ta ma vraj jemne dezinfekcne ucinky)
Aj ich zalejes vriacou vodou ci suche listy rovno do akvaria?

Nedavno som niekde videl/pocul(naozaj netusim kde), ze by sa listy, sistice a pod. nemali zaliat vriacou vodou ale okolo 60 - 80°C lebo pri vyssej teplote stracaju prospesne latky.

Co vy na to?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Milos »

ja ich tam hadzem rovno. ale novy zdroj si vzdy otestujem v pohari vody s par krevetkami, ci tam nie su pesticidy.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Maros »

Miloš,ty trhas zelené listy vŕby, alebo čakáš kým padnú na zem?Viem,že ste to rozoberali pred časom, ale má to zaujíma, lebo ja som natrhal zelené a vysusil..

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných