Listy v akvariu

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ahojte krevetami. Iba takýto rýchly vstup z dovolenky. Zohnal som úplnou náhodou listy pre krevety ktoré sú známe pod názvom Guava. Inak je to zo stromu psidium guajava. Boli stočné do rolky a po vyvareni sa pekne rozvinuli. Sú svetlej farby a majú nádych do ružova až červena . Má niekto s listami skúsenosť?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Dhagon
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Feb 2015, 21:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Dhagon »

Zdravím. Práve som založil krevetárium. Nechávam ho zabehnúť. Ako skoro pred samotnými krevetkami je dobré list do krevetária dať aby mali nachystanú nejakú potravu? Kúpil som mandlovníkové.
Ďakujem.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa jamro27 »

Mozes dat hned, aj sisky az mas.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Denis »

Ahoj. Listy sa davaju do akva hlavne kvoli tomu, ze sa na nich vytvoria, usidlia bakterie, ktorymi sa zivia krevetky. Nie je to asi nejak casovo ohranicene, skor ide o to, aby sa nezacali rozkladat tie listy este predtym ako das do akva krevetky. Ja davam uz pri zalozeni dva tri listy dubu alebo buku, ale mandlovnikove su hodne vacsie, tak niekedy moze byt aj jeden zbytocne vela, ked je mensie akva a je tam menej krevetiek.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa viridis »

Kolko listov, povedzme dubovych, mavate cca na kolko litrov akvaria ? (Prave rozmyslam, ci som to kus neprehnal alebo ci to nie je malo ;))
Ako tak pozeram, pri tigroch mam v cca 50l okolo 10 kusovo dubovych listov + zo 10 jelsovych sistic v roznom stadiu rozkladu.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Milos »

Ja mam toho s CRS asi tak nejak podobne. Ak to nedas vsetko naraz, ale postupne dokladas nove, ked sa stare kusy uz vyluhovali, tak to je podla mna OK.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Dhagon
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Feb 2015, 21:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Dhagon »

Kúpené usušené tiež treba preliať vriacou vodou?

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa viridis »

Dlhú dobu som dával lístie/jelšové šištice do nádrže rovno suché. (nazbierané)
Prešiel som však v poslednom čase na spôsob, že ich prelejem vriacou vodou a nechám chvíľu vylúhovať.
Vidím v tom niekoľko výhod.
- klesnú hneď ku dnu.
- zmierni sa zafarbenie / prípadne zakyslenie vody v akváriu
- dezinfekcia, predíde sa prípadnému riziku zavlečenia nejakých chorôb alebo škodcov
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Milos »

Ja ich davam rovno, tie huminove kyseliny su predsa len dobra vec, pokial sa to s nimi neprezenie.
Jedine hygienicke opatrenie, ktore vsak vzdy robim, je ze akekolvek prirodniny (listy, sistice, zelenu potravu) z noveho zdroja najskor testujem. Dam do pohara par kusov krevetiek, namocim k nim listy v prehnanom mnozstve a necham takto na noc. Ak su krevetky rano v poriadku (zatial vzdy boli), predpokladam, ze na listoch nie su ziadne skodlive chemikalie a zacnem ich pouzivat.
Takto sa sice neda vyhnut zavleceniu skodcov, ale nejak to neriesim...Jedine coho sa skutocne obavam, su chemikalie, hlavne pesticidy. Tie su schopne znicit celu populaciu v akvariu behom par hodin. Nejake tie ploskule by som este rozdychal :) A zatial som nikdy problemy nemal. Mozno je aj dobre, obcas do akvaria zavliect nejake nove bakterie.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Denis »

Ja to robim ako Viridis. Bojim sa nejakych nechcenych skodcov na listoch a preto zalievam vriacou vodu a luhujem cca 10min. Listy by sa mali davam priamo zo stromu, ale obcas tie listy zbieram aj zo zeme, ked uz na strome ziadne nie su.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa jamro27 »

Ten vyluh lejete dufam do akva?
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Denis »

Ved nechceme mat hnedu vodu, ani ja ani viridis. Tak nie samozrejme nelejeme do akva. Inak ked pustim do toho vyluhu silny prud vody z vodovodu, tak sa to slusne zapeni, neviem si predstavit to liat do akva.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Preco ich luhujes tak dlho? Ja vsetko zalievam vodou z rychlovarnej kanvice a luhujem to v pohari len pocas cesty od kanvice k akvariu(cca pol az jedna minuta).

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa jamro27 »

Tam sa jedna prave o ten vyluh, ten sa ma v akva uvolnovat postupne. Ja ked nie som si isty ich davam do pary. Dam varit vodu ked vre hodim sitko s listami nad vriacu vodu a vsetko v listoch zostane, horuca para skodcov zlikviduje.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Denis »

Listy z dubu a buku davam do krevetkaria viacmenej z toho dovodu, ze sa na nich vytvaraju bakterie, ktorymi sa krevetky zivia. Sluzia ko stali zdroj potravy v akva. Chapem co mi obaja chcete povedat, ze vyluh je prospesny na imunitu, povrchove ochorenia krevetiek a podobne. No mam snad 15 akvarii pokope s krevetkami a bojim sa, ze by mi vypukla nejaka kalamita a poprenasam si to z jedneho akva do druheho. Nemam ziadne hromadne uhyny. Predpokladam, ze aj po 10min luhovania sa aka taka cast prospesnych latok (huminiove kyseliny...) dostane do akva. Listy doplnam cca kazde tri tyzdne.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa viridis »

Fungujú oba spôsoby. Každý nech si vyberie podľa svojho gusta. Aby som ešte priložil polienko do ohňa, tak ešte mám aj tretí. Teraz mám niekoľko týždňov za dve hrste listov v 4l pohári bez živočíšnej osádky, kde proste len tak sú namočené. Pár krát som z nich po čase zlial hnedý výluh a nalial čistú odstátu vodu. Občas z takýchto listov vezmem a doložím do akvária ku krevetkám. Stále sa im radi po vložení venujú.
A prečo výluh vylievam.
a/ nepotrebujem mať hnedšiu vodu ako mám. (Ono aj tak sa niečo z toho materiálu uvoľňuje)
b/ nepotrebujem meniť pH ku kyslejším hodnotám (obzvlášť pri jel.šišticiach tam môže byť aj citeľný posun)
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ja som ti tym nechcel povedat ze vyluh bude slaby, ale ze nepotrebujes to macat 10min aby si zabil pripadnych skodcov. Na to staci par sekund. A po tych par minutach voda uz aj tak nebude tak tepla aby ich zabila.

Takze podla mna zbytocne cakas tych 8-9min, nic sa tam uz po tom neudeje.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Denis »

Miso chapem co chces povedat, ked budem zalievat 3 listy tak to spravim ako to robis ty. Ked ich zalievam 30-40-50ks + 150 sistic tak to robim ako to robim :)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja som opacne - luhoval listy vo flasiach a tie dolieval pri vymene vody - cize umyselne som vyluh lial do akva k neocaridinam ... nevadilo im to ... k tomu mali par listov v akva a ziadne rozdiely som nebadal ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa Majino »

Ja zase v každom akvarku len po jednom liste a hádžme rovno z krabice, nepreváram ani nemáčam mimo akva.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných