Odstavka el. prudu

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Napísať odpoveď
svicen
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 09 Mar 2017, 11:24
Kontaktovať používateľa:

Odstavka el. prudu

Príspevok od používateľa svicen »

Myslim, ze tato tema bude pre viacero ludi uzitocna, kedze planovane vypadky prudu su z casu na cas nevyhnutne na udrzbu el siete. Poznatky a skusenosti mozu pomoct pri predchadzani katastrofy v akva.

Caka ma planovany vypadok prudu. Vypadok je ohlaseny na 8h v case ked nebudem doma. Snazim sa zohnat zalozny zdroj. Ak sa mi ho nepodari zohnat aky postup by ste doporucili?
Ide o externe filtre a aj filtre interne. V kazdom akva mam oxydator.

Ja by som cca tyzden pred odstavkou vycistil filtre aby v nich nebolo moc bordelu. Mam moznost nastavit smart zasuvku tak, aby po vypadku prudu sa nezapla a tym padom nezaplo filtre a vsetok „bordel“ nesiel do akva. Po prichode domov vo vode s akva vyplachnut filter + vymena casti vody. Bude to v pohode, alebo co by ste doporucili, pripadne ake su vase skusenosti?

Dakujem za kazdu radu.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Odstavka el. prudu

Príspevok od používateľa Denis »

Ahoj. Presne ako si napisal, vycisti filtre tyzden pred planovanou odstavkou. A podla mna viac robit nemusis. Kludne nech sa rozbehnu same filtre opat po nabehu elektriny. Ak su doteraz tie akvaria dobre fungujuce, dobre zabehnute, tak sa nemas coho bat. Mne sa stalo, ze som zabudol externy filter zapnut po krmeni pri Caridina dennerli uz viackrat na noc, snad aj 12 hodin nesiel a surovo som ho zapol a ziadna krevetka mi nezdochla a to su uz sulawesky ;)

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Odstavka el. prudu

Príspevok od používateľa seic »

v jakesi analyze ohledne nitr. bakterii se udavalo 12hod jako cas, kdy teprve zacinaji nitr. bakteri hynout... stejne jako Denis jsem uz X-krat zapomel zapnout filtr na par hodin = nic se nestalo... ;)

svicen
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 09 Mar 2017, 11:24
Kontaktovať používateľa:

Re: Odstavka el. prudu

Príspevok od používateľa svicen »

Ono v kazdej analyze udavaju iny cas kedy zacinaju nitr. bakterie hynut. Niekde som cital, ze uz po 15 min zacinaju prve bakterie hynut. Ale vsetko zalezi aj od podmienok v kazdom jednom akva.
Ste ma potesili.
Takze tyzden dopredu vycistim filtre a necham nech sa teda zapnu a po prichode domov do akva supnem Biozyme alebo Bacter AE (ktore aj tak kazdy den na stiedacku davam). Tie by mali pomoct odburat amoniak a dusicnany a vsetko dufam bude OK.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Odstavka el. prudu

Príspevok od používateľa Milos »

Ja by som k tomu este pridal pauzu v krmeni, napr. ja na tyzden pred odstavkou.
S tou chybajucou filtraciou to je vacsinou na par hodin OK, ale netreba to ani podcenovat. Mnoho krat to u mna zvladli bez problemov a raz bola pohroma.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Odstavka el. prudu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Neviem ci vam to na nieco bude ale jebao vyraba zalozne zdroje pre prudove a vytlacne cerpadla. Princip je predpokladam rovnaky ako pri klasickych filtroch. Vydrz na jedno dc3000 je tusim 6-8h. Cena okolo 100-120€. Rovnaky zdroj pouziva aj ecotech ale s dvojnasobnou cenou

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Odstavka el. prudu

Príspevok od používateľa Milos »

to sa vazne firma co vyraba zalozen zdroje vola "jebao"? :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: RE: Re: Odstavka el. prudu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Milos napísal:to sa vazne firma co vyraba zalozen zdroje vola "jebao"? :)
Jo a je aj celkom znama. Vyrabaju vytlacne, prudove cerpadla (zvladli dokonca maxspecta okopirovat co je tycove cerpadlo a aj vortechy, ktore maju tusim motor vonku a su nechutne drahe), svetlo tusim a kopec dalsich veci. Cenovo su na tom priaznivo a kopec zacinajucich "moriakov" ich pouziva :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

svicen
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 09 Mar 2017, 11:24
Kontaktovať používateľa:

Re: Odstavka el. prudu

Príspevok od používateľa svicen »

Vypadok prudu bol nakoniec cca 6h. Tyzden pred vypadkom som vycistil filtre, 3 dni pred vypadkom vymenil 10% vody a krmil menej ako zvycajne. Po odstavke som v 2 akva vymenil 10% vody a v 2 akva bez vymeny vody. Filtre som mal nastavene aby sa spustili hned po obnoveni prudu. Vo vsetkych akva bez uhynu.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných