Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Vhodné rastlinky a machy ku krevetkám
Napísať odpoveď
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa Milos »

Moje krevetkaria som vzdy drzal husto zarastene, velmi husto zarastene. Vyhody, ktore z toho pri troche stastia mozeme mat su v podstate dve:
1.) Rastliny poskytuju povrch pre rast biofilmu, ktorym sa krevetky zivia.
2.) Rastliny spotrebovavaju NH3, NO2 a NO3 a pomahaju tak udrziavat vodu cistu.

Uz davno som nasiel na internete nazory, ze v oboch spomenutych oblastiach mozu rastliny predstavovat skor zdroj problemov, ako vyhody. Nikdy som tomu nevenoval vacsiu pozornost, pretoze v mojich husto zarastenych krevetkariach vsetko skvele fungovalo. A hlavne pravidlo akvaristiky znie TO CO FUNGUJE, TO NEOPRAVUJ! Na tom sa nic nemeni, ibaze v jednom z mojich krevetkarii veci nejaku nie a nie fungovat.
Po 5 mesiacoch od zalozenia, ekosystem s mojimi taiwan hybrid sa stale spraval, akoby bol nezabehnuty!!! Krevetkam sa nedari a system je extremne, ale skutocne extremne citlivy na (pre)krmenie. Minimalna davka potravy inej ako zihlava moze sposobit, ze po par dnoch voda ziska mliecny zakal typicky pre cerstvo zabehnute akvarium.
Pritom vsetko bolo takmer rovnake, ako vo vedlajsom akvariu s CRS, ktore je nadherne stabilne...

Jediny rozdiel, ktory som si vsimol bol, ze rastlinam (javsky mach a rozkatec) v nefungujucom akvariu sa dari ovela lepsie. A ked mi to po par dni od tohoto postrehu konecne doklaplo, nechapal som, ze som mohol tak dlho tapat a zamyslat sa nad vsetkymi moznymi aj nemoznymi pricinami problemov.
Je to jednoduche: Kedze som na zaciatku vedel, ze v akvariu budu velmi citlive krevetky a ADA Amazonia s hnojivami, chel som sa poistit a do akavria som umiestnil vela rastlin v dobrej viere, ze budu pomahat udrzovat cistu vodu. To sice vyslo, ale malo to jeden hacik: Ratliny sa zivia tym istym dusikom, ako nitrifikacne bakterie, avsak kedze su evolucne ovela vyspelejsie, vedia ho absorbovat efektivnejsie. Ak ich do akvaria nasadime hned na zaciatku privela (moj pripad), vysledkom bude, ze bakterie nedostanu sancu sa rozvinut v potrebnej miere. Jednoducho im to konkurencia rastlin neumozni. Inymi slovami: Akvarium sa nezabehne ani po mesiacoch chodu!!! Ano, ratliny budu schopne odstranovat dusik z vody, avsak sice su efektivnejsie v konkurencii on v podmienkach, kedy ho je malo, nie su rovnako efektivne vo vychytavani jeho nahlych vykyvov smerom nahor. Bakterie sa mnozia velmi rychlo, preto su rastlinami nenahraditelne z pohladu "vychytavania" nahleho narastu dusika.

Takze si myslim, ze som to rozluskol: Rozkatec uz v akvariu s hybridami nie je a machu je tam ovela menej. Krmenie je velmi opatrne, kedze akvarium sa vlastne zabehava za chodu. Jedna sa tak o moj prvy pokus s chovom Caridin bez husteho porastu rastlin. Ak je moja teoria spravna, malo by to klapnut, kedze filtracnych medii je tam az az.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa IringPalo »

na prvy pohlad to znie logicky, len mi na tom nesedi zrovna mach a rozkatec. keby povies ze hygrophila alebo pistia, tak je to ina vec, lebo to su megarychlorastuce kvetiny, kdesto rozkatec a mach rastu pomaly a spotreba zivin nezavisi len od ich mnozstva, ale aj od rychlosti rastu. inymi slovami, ak by aj rastliny vela spapali, tak nastane bod, kedy to prestanu stihat a malo by sa zacat darit aj bakteriam. hlavne ak malo svietis, o to skor ti ostane viac zivin pre bakterie. skor by som to tipoval na iny problem a to je PH. nitrifikacne bakterie nemaju rady kysle prostredie, odmeraj ci problem nemoze byt v tomto.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa Milos »

pH v tom hra rolu urcite, o tom nepochybujem. Mam ho pod 6 a ako pises, to uz je pre nitrifikacne bakterie problem. Lenze v akvariu vedla je pH uplne rovnake a system tam je stabilny. Tam ale sa mach rozratal od mala, postupne, takze bakterie mali mozno viacej casu a moznosti sa rozrast tiez.
Ale tak samozrejme, ze toto je len hypoteza. Uvidime, ako to bude fungovat, vela rastlin som odtial vytiahol, no uvidime....:)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa Hryzo »

IringPalo napísal:... kdesto rozkatec a mach rastu pomaly ...
tu musim protestovat ... u mna rozkatec pod turbo svetlom (26w/54L akva) rastol takou rychlostou, ze by som tomu nikdy neveril, ak to nevidim ... teraz je presunuty u edwarda a tam sa mu rast spomalil, lebo menej svetla, ale aj tak ... utlacil pistiu, ktora tam bola prva ... na nu vsak bolo zase vsak malo svetla a moc jej to neslo .. nakoniec cela odisla pri rozkatcovi
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa Mirko1A »

tak, tak, pravdu máš Hryzo
rožkatec je veľmi rýchlo rastúca burina, až by som povedal invazívna rastlina

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa IringPalo »

pani, tak to sa velmi hlboko omluvam. Pod rozkatcom som si predstavil rastlinu microsorum pteropus, ale ono je to ceratophillum, cize beriem spat, rozkatec je brutalne rychlo rastuca rastlina, tiez ju mam, napriek tomu PH pod 6 je podla mna dovod. Substrat, velkost akvaria su rovnake v obidvoch?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa Milos »

Substrat, velkost, filter, vsetko je rovnake.
O tom by sme sa mohli bavit donekonecna, ci je dovodom pH, alebo privela vyssich rastlin. Pravda je taka, ze aj aj, resp. oboje dohromady. Samozrejme, ze ak by som mal napr. pH 6.5, bakteriam by sa darilo ovela lepsie a problem so zabehom by nemusel nastat, nech by tam bolo rastlin kolko chce.
Na druhej strane, ako pisem, vo vedlajsom akvariu s rovnakym pH problemy nie su, tam sa ale mach rozrastla postupne...a okrem toho, zatial to skusam riesit cez obmedzenie rastlin.
Hrat sa s pH, s tym nemam dobre skusenosti, to je podla mna dopredu prehrany boj :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa seic »

ted resim podobne dilema a nejspise rostliny trochu zkrotim /najas + lemna/... k hodne rostlinam bych dodal jeste 1 duvod, proc mohou delat neplechu... v AQ kde neni dostatecne vzduchovani /at uz extra nebo virenim hladiny/ muze byt pro krevetky nebezpecna faze noci, kdy hodne rostlin spotrebovava kyslik a uvolnuje CO2 ... osobne jsem se s tim jeste nesetkal, ale zminku jsem o tom nekde videl...

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Problém môže nastať ak nemáš nejak extra ošetrenú nápusť filtra. Ja som mal niekedy klasiku 205tku fluval a nechal som normalne nasavaci koš v akvariu, nevyhoda hola že sem tam to natiahlo malé krevetky do filtra, takže keď som ho po týždni vždy kontroloval našiel som tam 10-20 kusov, ale keď sa upchalo nasavanie a prietok sa znížil o polovicu a 96 litrové akvárium bolo totálne naflákané rastlinami (cryptocoriny asi 90 %) a bolo tam asi 300 ks kreviet, tak ráno som ich videl visieť na plávajúcich rastlinách. Tak som len vyčistil nápusť a do pol hodiny boli naspať na dne.


Čo sa týka problematiky kolobehu NO2 tak pár dní dozadu som sa pripojil do skupiny na FB
https://www.facebook.com/groups/130437113678464/
majitel domény
http://www.krevetky.net/

a videl som tam video kde mal v 40 litrovej nádrži osádku cca 300 ks N. Red Rili a krevetky normálne žili.

Ale u mňa pri plne zarastenom akváriu bol limit cca 300-350 ks N. Red cherry a po týždni sa hodnoty NO2 držali na nejakej konštantnej hodnote a filter to už ako keby nevedel stiahnuť na 0. Akonáhle som trochu viac prikŕmil už test šiel do červených farieb.
Určite tomu prispel aj rozklad rastlín, ale aj slimáky, ktoré v takto zarastenom akvácii nie je tak vidieť, ako keď je akvárium holé, tak asi je to jedno s druhým.

Viac rastlín = viac biologického odpadu s tým rastie počet slimákov a ich odpadu + odpad krevetiek atď.
Do externých filtrov sa tiež dostáva tiež kopa kotúliek ak nie je nasávanie nejak ošetrené.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa seic »

Jozef_L: podobnou situaci ted aktualne zazivam u 15+ let stareho "bezudrzboveho" AQ... 54 litru, cerpadlo Atman + 2litry bioakvacitu, vzduchovaci motorek naplno, AQ uplne plne mech + anubias + microsorium... nekolik set krevetek Neoc. mix, premnozeni okruzaci a do toho jako bonus mnozici se zivorodky ... v lete poprve za celou dobu AQ hromadne vymirani, zajimave ale - nejdriv vsichni sneci, pak teprve ryby a pozor! krevetky nic, ty zustaly... :-) jako by to byla nejaka bakterka, ktera na koryse nemala zadny vliv... podle vseho to vypada, ze opravdu AQ + filtrace narazila "do steny", na sve limity... btw zajimave, ze samice stale nosi vajicka a objevuji se prckove, jako kdyby podle krevet to nebylo jeste plne... :D

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa Jozef_L »

seic napísal: jako kdyby podle krevet to nebylo jeste plne... :D
Prestanú sa množiť ak sa akvárium preplní? Lebo ak bol kvapkový test NO2 slaboružový po týždni akvarium sa vyvíjalo ďalej až kým nebýval slabočervený.

Ja som mal tento stav asi 2 roky dozadu, vyriešili to rybky http://rybicky.net/atlasryb/pestrenec_prouzkovany stačilo 6 ks a po určitej dobe krevetky vymizli a kotúlky už nemali čo žrať tak sa ich stav tiež zredukoval :D


Apropo na margo toho co som pisal vyššie, že chovali v 40 litrovej nádrži 300 ks krevetiek, tak mi ešte odpovedal že oni hodnoty NO2 neriešia, proste to nemerajú a akvárium filtruje obyčajný bublifuk. Ale asi pokiaľ to ide netreba sa do toho vrtať.
Naposledy upravil/-a Jozef_L v 03 Feb 2016, 15:49, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa seic »

Jozef_L napísal: Prestanú sa množiť ak sa akvárium preplní? Lebo ak bol kvapkový test NO2 slaboružový po týždni akvarium sa vyvíjalo ďalej až kým nebýval slabočervený.

Ja som mal tento stav asi 2 roky dozadu, vyriešili to rybky http://rybicky.net/atlasryb/pestrenec_prouzkovany stačilo 6 ks a po určitej dobe krevetky vymizli a kotúlky už nemali čo žrať tak sa ich stav tiež zredukoval :D
casto udavany fakt, ze krevetky se "samoreguluji" - prestanou nosit vajicka, kdyz je jich hodne na danou litraz AQ... ;) NO2 a kvalitu neresim, v AQ je dnes uz nekolik let stary mix Neoc. davidi + zelene Palmaty, takze nic zazracneho o co by clovek stal ... do AQ jde tvrda voda primo ze studne +300 TDS, nekdy i vymeny 50% ... no problemo, krevetky vali dal... :D

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa Jozef_L »

seic napísal: casto udavany fakt, ze krevetky se "samoreguluji" - prestanou nosit vajicka, kdyz je jich hodne na danou litraz AQ.
Skôr otázka je koľko je ich limit, viz toto video ma zaujalo

https://www.youtube.com/watch?v=YD6k2tY-ko0

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa mosfet »

To čo bolo :shock: to vieo :?: dobré :!:

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa Denis »

Podla mna do toho akva su navyberane krevetky z viacerych akvarii, pretoze su jedna velkost a ziadne mensie krpce tam nevidiet.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastiliny v kolobehu dusika: Dobry pomocnik, zly pan

Príspevok od používateľa seic »

mosfet napísal:To čo bolo :shock: to vieo :?: dobré :!:
CRS by RINO9 je snad uz da se rici "stara klasika" ;)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 17 neregistrovaných