Osvetlenie

Vhodné rastlinky a machy ku krevetkám
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Osvetlenie

Príspevok od používateľa Milos »

Zdravim,
po prvy krat uvazujem nad akvariom, v ktorom nepojde len o blahobyt krevetiek. Doteraz som vzdy maval osvetlenie take, "aby tam bolo vidno a aby tam rastlo aspon nieco".
Takze podarte prosim. Co sa da pokladat za silne osvetlenie, ktore podporuje rast druhov narocnych na svetlo? A ake triky sa pouzivaju, aby som to nemal behom par tyzdnov plne rias?
Vdaka!
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
pmasarik
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 08 Mar 2017, 18:17
Bydlisko: Nové Mesto n/V
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa pmasarik »

Ja nie som žiadny odborník, ale čo viem, tak silné svetlo bez CO2 + hnojenie = ževraj problémy s riasou. Ževraj preto, lebo mne sa to nepotvrdilo...

Mám 60 litrové akvárium kde som natrepal 2 x 20W LED halogény, ktoré sa dajú kúpiť v klasickom elektre na osvetlenie dvora (svetla na rozdávanie). Takto som začal môj pokus o rastlinné akva. Hneď od začiatku som hnojil a pridával CO2 a všetko pekne rástlo, riasu som nemal. Potom ma to postupne prestalo baviť každý týždeň vytrhávať za kýbeľ rastlín a preto som prestal hnojiť a CO2 tam ide len tak, aby sa nepovedalo. Náročnejšie rastliny vykapali, ale zostalo tam stále dosť iných. Za celé obdobie som nemal žiadny problém s riasou, ani pri hnojení a ani bez hnojenia. Musím ešte podotknúť, že ja žiadne akvárium neodkaľujem. O všetko sa musí u mňa postarať príroda. Takže ja by som sa toho nebál, dôležité je husto zarastené akvárium a neprerybňovať...
Môj youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCxlF9e ... erA/videos
Reverzná osmóza: https://www.youtube.com/watch?v=qSF5saWrmB0
Ako pripraviť vodu pre krevetky: https://www.youtube.com/watch?v=CH8WNaC3hVk
Založenie akvária pre krevetky rodu Caridina: https://www.youtube.com/watch?v=VishkTWQi1k

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa Milos »

Hmm...zasa to znie moc komplikovane, aby sa mi do toho chcelo :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

Miloši najskôr povedz čo od toho akvária očakávaš :) chceš holanďana? plné rastlín od vrchu až po spodok alebo klasické rastlinné hi-tech akvárium? :) prípadne chceš len low-tech akvárko ktoré bude iba pekne rásť s prípadným prihnojením? ťažko sa radí robil som už aj aquascaping a ver mi že možností je v tejto dobe naozaj vela len treba presne definovať čo od toho čakáš aby sa dalo presne poradiť :)
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa Milos »

Chcem akvarium, v ktorom mi budu rast aj rastliny narocnejsie na svetlo. Napr. Alternathera. Chcem to mat v cervensich odtienoch skratka :) Nie je uplne nutne, aby tam prosperovali na 100%, aby to bolo huste ze viacej to nejde.
Zaroven by som tam ale chcel mal krevetky a to tak, aby sa im darilo.

Cize este raz presna definicia: Chcem tam mat ako tak prosperujuce cervene, ruzove rastliny a dobre sa mnoziace Blue Dream.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

dosť záleží od výšky akvária podľa toho sa to aj musí presvietiť :) ale ak chceš ísť dobrou overenou cestou išiel by som do T5 trubíc kde si poskladáš sám podľa potrieb rastlín a objemu akvária ako potrebuješ :) prípadne ak chceš ísť do LED tak chihiros A plus z tých drahších tam máš ADA solar Twinstar ale to už sú pálky na hitech akváriá :) :) lacnejšia verzia je tu potom Sinkor na nižšie akváriá tak tiež dobré :) :) a pokiaľ to chceš na malé akvárko mne krásne červená rotala rotundifolia aj pod 6w aquael leddy smart plant svetielkom :) máš na výber dosť :) samozrejme aj dno tomu budeš musieť prispôsobiť minimálne nejaký výživný substrát a CO2+ hnojenie dokáže už urobiť krásne bordovočervené rastliny :)
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

tu pridávam fotku ako som to mal ja pod 2x chihiros A series :) :)
28640655_1743314795690704_2107896971_o.jpg
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa Milos »

Rotala rotundifolia tam uz je, tej asi viacej treba nebude. Hygrophila pinnatifida by to tiez mohla dat (?)
Len tu Alternatheru som najskor kupil a az potom precital, ake ma naroky (klasicka zaciatocnicka chyba, doba to neskusajte! :) ).

Popravde, nechce sa mi prilis ist do CO2. Nemyslim si, ze to moc prospieva krevetkam. Hnojenie detto. Tym padom asi skusim kupit jedno z odporucanych osvetleni (vdaka!). Dam ta na zaciatok, kym sa rozrastu zakorenenen rastliny aj nejake plavajuce, aby konkurovali pripadnym riasam. Tie potom budem postupne vytahovat a v najhorsom pripade si zasa dopestujem horu zabieho vlasu :D

Substrat tam mam asi docela dobry, kombinaciu akva strku s aktivnym substratom.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

mne pinnatifida bežne rastie v krevetárkach kde mám jednu T5 trubicu :D tá nie je tak náročná :) althernantera už je trošku náročnejšia :) určite daj vedieť ako to dopadlo :) a k tomu CO2 otrávil som ryby CO2 ležali na dne plávali pri hladine a krevetky ako keby sa nechumelilo veselo si brázdili po akváriu :) takže to mám odskúšané že co2 im až tak neprekáža :) boli to sakury od Denisa možno len odolná krv z Ružomberka ťažko povedať :D ale masívne hnojenie železom už nedali :) na tom som vtedy nejak zabudol :)
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa Milos »

jasne, dam vediet. dik moc za rady.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa Milos »

Aha takze dalsia amaterska otazka: Ak chcem intenzivne osvetlenie, budem potrebovat aj intenzivnu (externu) filtraciu? Bez nej tam budem mat kopec rias?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

dobrá filtrácia je nad zlato :) poznám ale aj projekty kde bola filtračná hlava s biomolitanom a akváriá boli super :) to už je na zváženie :) ja už by som to spravil poriadne aký objem to máš ?
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa Milos »

ono to na zaciatku nebolo planovane ako super duper aqua scaping projekt. je to akvarium s cistym objemom vody 35L a mam ho v praci. takze externy filter tam dovliect nechcem :) mozno tam dam len nejakych 15 W svetlo a uvidime a necham, nech rastu tie rastliny, ktorym to staci. mozno to risknem so silnejsim svetlom a castymi vymenami vody. v kazdom pripade velka sanca, ze to bude vypadat zalostne :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

kúp tam za pár šupov závesný filter nasadíš tam kúsok molitanu ktorý skryješ za kameň/drevo a dáš si do neho kvalitné médiá a je to :) na taký objem to bohato stačí
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa Milos »

martinzemanovic82 napísal:kúp tam za pár šupov závesný filter nasadíš tam kúsok molitanu ktorý skryješ za kameň/drevo a dáš si do neho kvalitné médiá a je to :) na taký objem to bohato stačí
Tym chces povedat, ze to bohato staci aj za predpokladu, ze tam budem mat intenzivne osvetlenie?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

to s tým moc nesúvisí :) ak máš silné svetlo tak rastliny viac stiahnu z vody za predpokladu že budú mať dosť CO2 na tento proces čiže filter bude len odbúravať prebytočné odpadové látky...nasypeš tam siporax/pemzu na vrch biomolitan aby sťahoval hrubé nečistoty a fičíš
väčšina z nich sú regulovatelné takže pohoda :) pokial by si chcel na to dať už dobrý exterňák stačí ti SUNSUN je cenovo dostupný a máš aj verzie s UV lampou čo tiež dokáže pomôcť pri nálevníkoch alebo iným pliagam :))
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa Milos »

Dik za odpoved. Lenze zasa ma napada ta otazka: Je teda nevyhnutne davkovanie CO2? Asi moja chyba, ze chodim okolo horucej kase, musim to naformulovat priamejsie: Je mozne mat krevetkarium s rastlinami narocnymi na svetlo, pokial jedine co dodam je samotne intenzivne osvetlenie (plus mozno nejake pre krevetky prijatelne hnojivo s mikronutrientami), ale prilis sa mi nechce to velmi vykonnej filtracie a davkovania CO?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa snajprik »

CO2 je fajn, lebo v kombinácii zo silným osvetlením je akva veľmi dobre prekysličene (rastlinky bublaju jak besne).
Tiež CO2 pekne znižuje PH, ja napriklad mam stupnu vodu 120ppm GH 6,7 KH 1,3 ale PH 8,2! pomocou CO2 to znižujem na 6,4HP 110ppm a výsledná voda v akva. Pekne si tam žijú a množia sa CRS caridiny, blue neocaridiny. CO2 je dobra pomoc nielen pre rastliny, ale aj krevetky.

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

poviem to takto v rastlinnom akváriu všetko prosperuje ak sú dodané tieto atribúty CO2/svetlo/živiny/voda/substrát všetko musí so sebou hrať ak dáš vela svetla a vela živín bude to k ničomu lebo bez CO2 to tie rastliny nedokážu spracovať a bude riasa
dáš vela živín slabé svetlo bez co2 zase riasa
všetko musí mať svoju rovnováhu preto ak nechceš pridávať co2 musíš tomu prispôsobiť aj svetlo aby si tam nepálil silným osvetlením čo podporí iba riasu lebo rastliny to nebudú vedieť celé spracovať...na začiatok to musia byť rýchlo rastúce nenáročné rastliny ktoré dokážu vela odpadových látok stiahnuť aj so slabším osvetlením a potom keď sa všetko zabehne ako má tak si pridáš aj althernanteru a jej podobné :)
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie

Príspevok od používateľa snajprik »

Ja napríklad nehnojím vôbec mam platinum soil to je čierna hlina a ďalšie živiny sú s výmeny vody dodávané. Svetlo mam o sile 6000Lux. Filter mam s 0,3L objemom filtračnej hmoty, čo je nič na ten objem, ten slúži len na rozptyl CO2 a zber hrubých nečistôt, ide cca 15h denne, o filtráciu sa starajú rastliny.
CO2 to dodávam cez kvasnice 3g droždia 300g cukru a vydrží to bublať cca 40 dni cca 7-14mg CO2, potom to treba vymeniť, a frči to ďalej. Takto to frči rok bez problemov.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných