Včelí peľ

Čím a ako často kŕmiť krevetky
Napísať odpoveď
MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Včelí peľ

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nedávno som sa dozvedel o včelom peli ako krmivo pre krevetky a aj o jeho "zázračných" účinkoch. Napríklad myš vyšlachtená na 10 týždňov života sa dožila 1,5 roka keď ju kŕmili týmto peľom a destilovanou vodou... Takže veľmi zdravé aj pre ľudí. Ďalšia výhoda je, ak som dobre pochopil žr nehnije a nekazí vodu. Ale teraz mi napadlo že nemusí tým krevetkám vyhovovať, lebo tie včeli môžu ten peľ zbierať z postrekovaných rastlín. Ďalšia nevýhoda je veľmi vysoká cena. Ja som zobral na skúšku pár gramov. Škoda že mi to s tými postrekmi nenapadlo skôr. Dúfam že to bude v poriadku.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa viridis »

Včelí peľ sa dá relatívne lacno kúpiť od včelárov bežne na trhoviskách popri mede.
Je to na ľudskú konzumáciu, takže postrekov atď. by som sa nebál. Tie zázračné účinky beriem s rezervou, avšak môže to byť cenný zdroj bielkovín a látok, ktoré v inej strave nie sú.
Skúšam peľom jemne prikrmovať už cca tri týždne. Nejaký extra záujem som oň nepobadal, ale pravdepodobne konzumovaný je. Sú to, keď sa rozptýli, veľmi malé čiastočky.
Na výsledky je zatiaľ priskoro. Jediné, čo môžem povedať, že neocaridiny nosia vajíčka, ale to je v podstate bežný stav. Žiadny zázrak sa zatiaľ nekoná.
V prírodnom prostredí je určite tiež súčasťou jedálnička, keď masívne kvitne vegetácia.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa Denis »

Shrimp nature ponuka vceli pel 50g za 3e, polsky producent.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Fuha, a ako casto krmis? Ja som pochopil tak ze sa ma krmit len alebo prevazne tymto a nie prikrmovat.. 1granulka je(vraj) asi pre 5 krevetiek(podla mna aj jedna krevetka bez problemov granulku unesie takze si ju moze lahko privlastnit..)

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa viridis »

No, neviem, v akej forme mas pel ty. Ja mam pel ako vceliu obnozku, to su take cca 3-5 mm hrudky, co si vcely nosia do ula. Teda nemam ziadne specialne pre akva upravene krmivo.
Hodim im do akvarka kazdy den alebo kazdy druhy 1-4 take hrudky. Ono to vacsinou plava po hladine a trusi sa z toho "prach" - teda pel.
Obcas padne cela hrudka na dno a tam sa rozsype do kopocky. Kopka zmizne do druheho dna. Neviem, ci to rozoberu krevety, ked pel kus nasaje vodu alebo slimaky. Mozno oboje.
Treba ale napisat, ze to je zatial u mna len pokus.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa Majino »

U mňa peľ obľubujú ako Neocaridiny tak aj Caridiny. Ale dávam ho občas, aby bola pestrá strava.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa MikelCRS »

No ja mam obycajny vceli pel. Opisat to viem takto: zmes zltych, orandzovych a hnedych granuliek alebo hrudiek ako pises ty. Neviem co sa s tym stane ked to dam do vody lebo momrntalne tym nemam co krmit.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa viridis »

Od vcelara sa da kupit pel lacnejsie.
Pozrite napr. tuto:
http://slovensky-med.goodplace.eu/tag/pel/

Namatkovo som pozeral cca 3e za 200g. Myslim, ze tak nejak som to kupil na vianocnom trhu popri medovine.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa MikelCRS »

MikelCRS napísal:Ďalšia výhoda je, ak som dobre pochopil žr nehnije a nekazí vodu.
Že ma nikto neopravil skor. Asi to bolo tym ze je to pre kazdeho samozrejme.
Včelí peľ sa rozpúšťa vo vode.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa viridis »

Tá hrudka peľu obsahuje množstvo mikroskopických zrniečok peľu zlepených dokopy. (Včely si to takto nosia do úľa na zadných nohách.) Ak hodíš hrudku do vody, rozpadne sa na jednotlivé zrniečka. Niekedy sa podarí hrudku peľu iba "položiť" na hladinu, vtedy sa tam chvíľu znáša a je pekne vidieť, ako uvoľnené zrnká padajú dole. Samotné mikroskopické peľové zrnko sa nerozpustí. Má pomerné tuhú stenu. Pre ľudskú konzumáciu sa preto odporúča peľ pred konzumáciu rozpustiť napr. vo víne alebo sa rozmiešava s medom a tak sa konzumuje, aby bol lepšie stráviteľný. Osobne si myslím, že krevetky takéto peľové zrnká tiež konzumujú až keď "zmäknú". Aspoň u mňa som nepozoroval nejaký brutálny záujem o čerstvo vhodenú porciu. Myslím si, že to potom neskôr pooberajú z rastlín a dna, možno aj filtra.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Včelí peľ

Príspevok od používateľa viridis »

Keď už sa spomínal peľ v burgunovej téme o peletkách, ešte by som rád doplnil, že pre krevetky a vlastne ani pre ľudskú spotrebu by som neodporúčal napr. repkový peľ a ani peľ z poľnohospodárskych plodín, ktoré môžu byť a väčšinou aj sú chemicky ošetrované. Tá chémia sa v peli môže vyskytnúť a často sú to i jedy proti hmyzu.

Radšej použiť napr. skorý jarný peľ z vŕb a jarnej flóry alebo potom získaný koncom leta, keď kvitnú divorastúce neskoro kvitnúce byliny.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní