Ploštenky (Planaria)

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa IringPalo »

tato pasca sa da vyrobit za par centov doma. kupis si v lekarni skumavku na moc ktora stoji asi 6 centov a najhrubsiu ihlu aku maju - neviem ci sa ta tvoja velka obluda tadial vopcha, neviem si predstavit aka je velka, kazdopadne ak nekupis ihlu, tak tam sprav otvor a do toho daj trubicku, hadicku, cokolvek cim sa dostane dnu. von uz nebude vediet vyjst.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Denis »

Samozrejme, ze sa to da spravit, ja som chcel len rychlo poradit a bolo pre mna jednoduchsie vlozit fotku pre priklad. Je na kazdom, ako si zmajstruje tu pascu. Kamarat si ju velmi pochvaloval no na tej kupenej sa mu pri cisteni ulomil ten otvor na vchadzanie skodcov.

Jarino24
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 20:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Jarino24 »

objednal som no planariu ale stale nedorazila isiel som aj na burzu do za a tam ju nikto nemal tak uvidim nad tou pascou som rozmyslal ale nechapem z coho tie svine ziju ci zeru slimaky alebo ja neviem.Su ploske z jednej strany to ma prisavku a dokaze to plavat ako had aj sa to natahuje ale ked sa stiahne je to skoro ako ta plostenka len vraj plostenky nemaju 5-6cm

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Hryzo »

moj pohlad - vidis prisavku - natahuje a zmrstuje sa to ako guma - pisal som ze to moze byt nejaka pijavica ... ked si napisal teraz ze sa to natahuje a stahuje, strasne mi to pripomenulo tie klasicke pijavice co som lovieval tu u nas na chorvatskom ramene :) ta sa vedela z 10-12 cm natiahnutej zmrstit behom pol sekundy na malu grcu :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa jamro27 »

Docital so sa ze nositelia plosteniek su vo vacsine pripadov slimaky
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Mini Planarie

Príspevok od používateľa Milos »

V akvariu s krevetkami (hlavne asi s aktivnym dnom, pri Neocaridinach som si toho nevsimol) sa obcas vyskytuje miniaturny druh planarie. Je mliecneho sfarbenia, dlhy len niekolko milimetrov a - podla mojich skusenosti - nema tendenciu premnozit sa a zamorit akvarium. Tiez som nikdy nezaznamenal, ze by sposoboval v akvariu problemy. Neutoci na krevetky. Obcas sa na niektorom krevetka "poprhlila", ale kedze sa nevyskytovali masovo, za problem som to nepokladal. Krevetkam sa pri nich darilo.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

jamro27 napísal:Aj to je planaria, je ich viac poddruhov.
Preco nepouzivate na ich likvidaciu lieky pre zvierata s latkou flubenol, ako som doporucoval na nezmarov. Neskodi krevetkam ,slimakom, rybam a anin rastlinkam, pri vacsej davke likviduje planariu a inu haved z tej celade v akva a aj ich zarodky. U nas sa moc nepouziva ale v zahranici hej, tam sa aj o tom viac docitate a je to hlavne o dost lacnejsie ako no planaria.
Ja som cital ze ten flubenol skodi a moze sposobovat mutacie atd. Presnejsie liek panacur.

No planaria pouzivam lebo ju mam uz par rokov doma a je urcena pre krevetky, prirodny extrakt z beletovej palmy.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

No uz som nasiel dalsiu takze je rozhodnute... Idem prelovovat slimakov a potom sa do toho pustim.

Kludne napiste ak ma chcete na nieco upozornit, pripadne si myslite ze nieje potrebne liecit...

Dakujem

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja by som riesil popritom aj nieco ine ... opakovanie sa ti vracaju planarie ... ako je to mozne? co sposobuje ioch opakovany navrat? odkial si ich nanosis do akvaria?
mne sa ich este nastastie nepodarilo dovliect aj ked som mal uz vselijaku haved ... co davas opakovane stale do akvaria co si mal predtym? alebo co si daval aj predtym aj teraz do akvaria ak si dal do akva uplne vsetko nove (vratane filtra a ostatnych veci) ... dal si nejaky predmet do akvaria, co si mal v akva aj predtym, pri poslednom vyskyte planarie? (ohrievac, dekoracia hocico) ...

niecim si to totiz stale vlacis do akvaria co ta nuti stale zasahovat co nerobi dobre ani akvariu ani zivocichom v nom ... zase riskujes, ze dojdes o nove krevetky ... lieciva mozu byt neskodne akokolvek, stale je to zasah do akva a nejake nasledky to ma ... bud minimalne a clovek si to ani nevsimne alebo v horsom pripade vacsie az hrozive a to uz clovek zbada ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

No v tomto akvariu som ich mal len raz- teraz. V druhom akvariu som tiez jednu uz davnejsie videl a dal som tam no planaria.

Ja si myslim ze sa mi tam dostali z toho druheho akvaria a tam som ich doniesol na nejakej rastline.

Viem ze tou no planariou krevetky nepotesim ale co mam robit :( ? Asi kazdy 3 den najdem aj jednu ostracodu a tu vacsinou sa mi podari rozpucit.

Tento krat som sa snazil akvarium urobit najlepsie, pripravoval som ho pol roka a takto to dopadlo :(.


Ver mi, prasok tam nechcem sypat ale neviem co ine mam robit.

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Majino »

Skus este hladovku, ziadne krmenie krevetiek a vecer po vypnuti svetiel manualne povyberaj pri hladine vylezene plostenky.

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Začiatočník »

Ahoj, no neviem ale keď vyberieš slimákov von, nevyberieš s nimi aj planárie, ktoré môžu byť na ulitách (pripadne v ulitách ?) podľa mňa je toto dôvod, prečo si ich stále zavlečieš naspäť :)

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Na hodinu som vypol svetlo a teraz zapol. Nikde ziadna planaria. Jedine vseliake male cervicky.

Zaciatocnik, je to mozne. Ale prenasal som aj machy takze ci prisla na machu alebo na slimakoch je tazko povedat. Nabuduce to budem musiet viac kontrolovat. Ale skor si myslim ze na slimakoch som si ich nepreniesol. Tie planarie su fakt velke cervy takze to by som videl. A ak zaliezla slimakom do ulity tak slimak by mal coskoro skapat... Takze asi tak..

Uvidime.

Začiatočník
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 20:34
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Začiatočník »

No veľké sú len dospelé jedince nie ? Mladé jedince by si si nemusel všimnúť

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Milos »

Mikel, ak tam nechces nic sypat, este stale mas moznost manualneho odstranovania. Takto sa ich sice nikdy nezbavis uplne, ale na druhej strane ak ich tam nebude privela, nemali by robit ziadne vacsie problemy. Po case, ked sa ti neokaridiny namnozia, mozes ich napr. cast prelovit na par dni, aplikovat no planaria, vymenit vodu a krevetky pustit nazad.
Vyzabijas planarie a populacia neokaridin ti zostane fit.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Zatial som sa rozhodol ze pockam. Dnes som ziadnu planariu nenasiel. Vzacnejsich slimakov uz vopred zacinam premiestnovat(zatial som ziadneho nenasiel :) ) a kotuliek som par vacsich kusov prelovil a zvysok alebo nejaku cast prelovim tesne pred zasahom. Moznost manualneho odstranivania nemam lebo ziadnu planariu nevidim. Pascu nebudem davat.

Takze zatial sypat nejdem, len sa na to pomaly, potichu chystam aby som bol pripraveny ak bude treba.

Pre upresnenie: hovorime o akvariu s krevetkami caridina a nie neocaridina.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Hryzo »

Začiatočník napísal:Ahoj, no neviem ale keď vyberieš slimákov von, nevyberieš s nimi aj planárie, ktoré môžu byť na ulitách (pripadne v ulitách ?) podľa mňa je toto dôvod, prečo si ich stále zavlečieš naspäť :)
to nie ze moze byt, ale podla mna urcite je ... planaria sa nevyskytne ani nenarodi hned taka velka, neskumal som sice ich rozmnozovanie, ale ako u kazdych malych organizmov ocakavam, ze vajicka, larvy ci skore stacia su take male, ze ich volnym okom neuvidis ... a takto malicke sa ti vedia preniest na slimakoch, ktyorych stale vyberas a vkladas nas5 stale dookola ...

chces radu? najdi nejaku karantennu nadrzku (male akvarium, 4L pohar ci nieco podobne), par dni ho zabehni s trochou strku (iba tenka vrstva), povodnou vodou z akvaria a vzduchovanim (predpokladam ze mas :)) a odlov slimakov aspon na 2 tyzdne tam ... 2 tyzdnova karantena sa dava preto, ze vacsina malych zivocichov ci chorob sa prejavia/narodia do tych 2 tyzdnov ... ked nechas dlhsie nic sa nestane, len si budes istejsi

medzitym sleduj a ries akvarium, a ked si budes mysliet, ze je vsetko v poriadku (ci budes liecit alebo nie .. ak vsak nepreliecis, nikdy si nebudes isty ci si sa ich nadobro zbavil) a v karantene neobjavis ziadnu planariu (ktora mohla byt prenesena na slimakovi), mozes dat slimakov nas5

inak mozes dookola riesit stale sa vracanie planarie, ktore si tam vlastne avas ty sam
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Vlastne som to uz aj urobil :D. Asi pred 2 tyzdnami som nasiel tych slimakov ktorych podla vas stale premiestnujem(spravil som to len raz) zdochnutych. Nehybali sa a smrdeli. Dal som ich do pohara a po dni jeden ozil :D. Tak som ho aby netrpel dal do akvaria ale do toho kde planarie teraz nemam. Na pohar som aj zabudol takze ti ostatny zdochnuti zostali tam. Ziadnu planariu tam nevidim.
Kotulky som prelovil len do pohara s ostatnymi kotulkami- takze si tiez mozem odsledovat ci sa po case nenajde nejaka planaria... Ok dam tych slimakov co chcem prelovit do druheho akvaria na tyzden dva do karanteny.


Skor si myslim ze sa tam mohli priniest aj s machom. Teraz som vlastne zistil ze to tak asi aj bolo. Mach bol/je priviazany na lavovom kameni. Kym som ho daval do akvaria tak som ho na Noc nechal vycistit v nadobe s 0,2 litra vody a 20kvapiek EasyCarbo. Rano som tam nasiel kopu pokakanych hlistic a jednu pravdepodobne zdochnutu planariu(nejaky vacsi biely sulec, neviem co to bolo...). Po tom co som videl som si myslel ze to nemal sancu nic prezit tak som kamen aj s machom spokojne dal do akvaria.

Zahada je asi vyriesena.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa jamro27 »

Vcera nasadena liecba na plostenky, zavliekol som si ich do akva s mrazenou potravou /dafnie/. Krevetky znasaju liecbu v pohode, plostenky na skle rano neboli. tak dufam ze uz kapu.
liecba.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 12:16, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa mosfet »

Zaujímavo to vyzerá.
Aké krevetky sú v akva a čo si na planariu nasadil ?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných