Ploštenky (Planaria)

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Maros »

Tak to je riadne veľké a tučné..Ja doma registrujem niečo také, ako je na ľavo dole.Ten tenký červ.Je to to isté, len malé,mladé?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Denis »

Ten tenky je daco ine, neviem co.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa mosfet »

Skús prečítať a pororvnať :
http://www.akvarijni.cz/bezobratli.htm#dalsi

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Milos »

Ten tenky cerv je pravdepodobne jeden z niekolkych desiatok tisicov druhov hlistovcov. A je prospesny: Dojeda zvysky potravy, ktore zapadnu do dna.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Maros »

Mosfet ďakujem, aj tak som si nie istý,(neviem to voľným okom určiť, zišiel by sa mikroskop)ale budem predpokladať,že má Miloš pravdu a je to neškodné.(aj keď nepekné,keď viem,že to tam je a viem čo hľadať..)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Milos »

Rád by som tu znova otvoril jednu tému: Sú, alebo nie sú planárie schopné redukovať počty krevetiek. Jedna pani, ktorá má neokaridiny práve nasadila NO PLANARIA. Mala niekoľko stoviek neos, teraz má okolo 50.
Moja teória je, že prekrmovala. To spôsobilo rozmnoženie planárií a zároveň hynutie krevetiek...Ale kto vie. Videl niekto niekedy, ako planária skutočne ulovila čo i len najmenšiu krevetku? Mne sa to moc pravdepodobné nezdá...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Majino »

Ja som zažil planariu na Cherry krevetke a krevetka sa snažila zbaviť planarie tým že odskakovala z miesta na miesto.

miro86
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 07 Feb 2015, 13:06
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa miro86 »

Asi pred tyzdnom som dal No planariu do spolocneho 130l akva kde som zaznamenal nie velky vyskyt planarie. Po druhej aplikacii som rano nasiel ryby na hladine lapat po vzduchu. A zacali prve uhyny: obe filtrujuce krevety, parik bojovnic... kazdy den neonky, galaxky. Ryby nezeru na niektorych som nasiel vodnatielku inym sa rozpadaju plutvy, denne nejaky uhyn. Dva dni som dal eShu 2000 zajtra kupim protibakterialne tablety. Mohla No planaria spustit "ekologicku katastrofu"? Akvarium bolo stabilne plne rastlin. Sakury vyzeraju v poriadku.

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Slezina »

Maros napísal:Mosfet ďakujem, aj tak som si nie istý,(neviem to voľným okom určiť, zišiel by sa mikroskop)ale budem predpokladať,že má Miloš pravdu a je to neškodné.(aj keď nepekné,keď viem,že to tam je a viem čo hľadať..)
Skus na fotoaparat z mobilu dat kvapku vody ono posobi ako lupa a nrpotrebujes mikroskop ja som to raz niekde cital a aj som to vyskusal pri zistovani co mam v akva...kukni video ta vec v kvapke ma cca 0,5mm
https://youtu.be/W91j4PmdNFE

PFBilly
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Júl 2016, 12:47
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa PFBilly »

Zdravím.
Zabieham čisto nové akva, 19L, mám tam 1 Neritinu. Dno = Dennerle Deponit Mix, Dennerle Nano Garnelenkies. Rastliny z Greenaqua - Riccia, Taxiphyllum, "Riasoguľu". Dnes po 4 týždňoch od založenia sa mi objavili malé biele červíky, pohybujúce sa na skle.
Žiadne krmivo v akva nebolo, jedine "výkaly" od Neritiny.
Nepredpokladám, že sú to parazity, keďže nemali/-jú na čom parazitovať preto nedáva zmysel ich rozmnoženie z jedného dňa na druhý.

Ak by mi ich niekto pomohol IDENTIFIKOVAŤ bol by som povďačný.
CAM01152.jpg
CAM01154.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 12:17, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa seic »

je to prozaim male a nevidim tam tu typickou kosoctvercovou hlavu .. ale na hlistice je to moc siroke, takze za me... je to plostenka ;)

PFBilly
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Júl 2016, 12:47
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa PFBilly »

Do kelu.... co teraz...vsade citam ze za vznik moze prekrmovanie... ale ja nekrmim nic.
Tak ani nemozem prestat krmit. Cim sa zivia? Ako ich dostat prec bez chemie?
Vychytat nie je riesenie samozrejme, lebo vsetky nevychytam.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa seic »

nepanikar, pockej na nazory ostatnich ... jinak vajicka si muzes donest na rostlinach apod. ... bez chemie jedine pomoci pasti, protoze rucnim chytanim je muzes rozdelit a mas hned 2 plostenky... pokud tam mas jedineho sneka chemii bych se nebranil, lepsi nez to potom resit s AQ plnym krevetek...

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Denis »

Suhlasim so Seicom, urcite mohli byt na rastlinkach, ja sam som si ich tak doniesol a rovno velke obrovske plostenky. Ked som videl ako vychadzaju z rastlinky skoro som infrakt dostal. Tak clovek sa stara aby vsetko bolo tip top a potom som spravil taku skolacku chybu. Odvtedy mam kazdu rastlinku ci mach dva tyzdne na okne v nadobe s vodou vodovodnou a pozeram co z toho vylieza.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

A ked vylieza tak co s tym robis?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Denis »

Ked tam boli tie velke kusy plosteniek tak som to rovno vysmaril do kosa. A ked len male tak som aplikoval no planaria hned do nadoby na okne.

PFBilly
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Júl 2016, 12:47
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa PFBilly »

Ako som hneď písal rastliny sú In-vitro z greenaqua.hu takže odtiaľ to nebude. Dno čisto nové z krabice Dennerle taktiež nie. (Okrem toho všetko aj Neritinu som mal ca. 7-14 dní v čistom pohári ak by tam čokoľvek liezlo, je vysoko pravedpodobné, že by som si to všimol.)
Takže ak je to "planária" musela sa vytvoriť vo vnútri akva a nie zanesením planárie z vonku. (je to možné?)

Seic ďakujem za ten nápad s kosoštvorcovou hlavou, u tých mojich nepozorujem tento náznak.

-------------------------
Ponúka sa mi tu logická príčina a identifikácia. "Detritus Worm"

Od prvého dňa som si všimol, že Neritina vylučuje skutočne velké množstvá exkrementov a po pár dňoch boli na každom kúsku akva.

" For true Detitus Worms, which 90% of persons who have initially identified as Planaria "

http://www.fishbeginner.info/home/what- ... -aquarium/
https://www.youtube.com/watch?v=2tUpD3UrXFQ

Otázka:
Ako môžu vplývať výlučky Neritiny na Neocaridiny?
Aký vplyv bude mať prítomnosť Detritus worms (hlístice -hlístovce?) na Neocaridiny?

vopred Vám všetkým ďakujem

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa seic »

no vidis, tak to nevypada na plostenky... tyhle cervy jsem nastesti v zadnem AQ nikdy nemel ... ;) a odpoved mas v tom svem odkazu:

This is where correct identification is important, as a Detritus Worm is generally not dangerous in the normal numbers usually found in an aquarium.
In fact, in normal usually unseen numbers, Detritus Worms are actually beneficial helping to compost organic wastes in an aquarium similar to their cousins the Earthworm in a compost heap (both worms are annelids too). Any danger stems from an over population that then lowers oxygen levels, which in turn affects fish health.

PFBilly
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Júl 2016, 12:47
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa PFBilly »

Biele červy - Detritus Worm alebo Planaria

Pridám sem miničlánok alebo skôr zhrnutie informácii ktoré sa mi podarilo nazhromaždiť pri riešení môjho problému.
Verím, že to niekomu pomôže ušetriť čas, peniaze a dúfam, že aj život svojich rybičiek či krevetiek.

Pri pátraní po informáciách o „bielych červíkoch“ v akváriu, ktoré sa mi pri zabiehaní objavili, som narazil na kvantum zavádzajúcich a mylných rád. Jednoznačne najčastejšou bolo „použi chémiu – je to planária!“.
Samozrejme aj ja som podľahol panike pri pohľade na červy a chcel som ihneď objednať a nasypať chémiu nech sú ihneď preč.
Je to pochopiteľné, keď ráno po rozsvietení svetla sa mi naskytol pohľad na červy v akváriu. Večer idete spať akvárium je v poriadku a o pár hodín neskôr sa v ňom špacírujú červy, ŠOK! Čo sa to cez noc stalo?
Ak ste aj Vy objavili vo svojom akváriu biele červy, žiadnu paniku a pokračujte v čítaní.


Identifikácia
Aby sme vedeli ako ďalej musím najskôr identifikovať o akého červa ide. Takmer isté je, že sa bude jednať o Detritus Worm alebo Planariu. Identifikácia je veľmi zložitá pri menších jedincoch

Planaria – Jej typickým znakom je kosoštvorcová alebo trojuholníková hlava. Na začiatku sa objavuje v menších počtoch jedná sa kusy t.j 1-5-10. Telo je ploché (flatworm). Doslova sa plazí ako slimák. Vyhýbajú sa svetlu, preto ich môže byť ťažké cez deň zbadať.

Detritus Worm – Prevažne má rovnaký tvar tela na začiatku aj na konci. Objavujú sa vo väčších počtoch desiatky pokojne aj stovky. Telo je okrúhle (tubeworm) podobné ako dážďovka v pôde.
Telo je tenšie. Po rozsvietení svetla majú tendenciu zaliezať nazad do substrátu.

Odkiaľ prišli?
Snáď na všetkých fórach nájdete informáciu, že Planaria vzniká prekrmovaním, nie je to pravda!

Planaria – je zanesená do akvária z vonkajšieho prostredia najčastejšie z prírodných zdrojov, na kameni, na listoch, v koreňoch rastlín ktoré pochádzajú z jazera, alebo aj domácich jazierok. Jej vajíčka môžu byť vyschnuté aj rok a prilepené na kameni, rastline po zanesení do akva sa z nich vyvinie červ.

Detritus Worm – pravdepodobne sa nachádza v akváriu takmer ihneď po jeho založení v substráte alebo koreňoch rastlín. Čím „zabehnutejšie“ akvárium tým väčšia šanca, že sa tam nachádzajú.


Čo spôsobujú
Ich podobný výzor je však asi jediné čo majú spoločné. V skutočnosti sú na úplne opačných koncoch dôležitosti pre akvaristu. Kým Planaria je škodca, Detritus Worm je pomocík.

Planaria – Je predátor, parazit. Fyzicky napáda osádku akvária, prichytí sa na rybu, krevetku, slimáka a pokiaľ títo nie sú dostatočne fyzicky zdatní aby jej utiekli usmrtí ich. Poškodzuje jedincov aj ich vajíčka.

Detritus Worm – je pomocník! Je to malá biela upratovacia čata ktorá žije v substráte a preto ich prítomnosť neevidujeme (pri veľkosti do 1mm a o hrúbke niekoľko desatín mm je to takmer nemožné).. Objaví ak ste niečo zanedbali. Ich potravou je detritus - detrit ako vyplýva aj z ich názvu. Živia sa ním a tým nám pomáhajú sa ho zbaviť. Ak ho je priveľa červy sa premnožia a začnú byť viditeľné. Začnú vyliezať aj v prípade, že nemajú v substráte dostatok kyslíka a idú sa nadýchať k hladine. Nenapáda ryby, práve naopak niektoré ho požierajú.

Liečba
V prípade, že sa ste červy v akváriu objavili a identifikovali, po zvážení pre a proti treba zvoliť správne ďalší postup.

Planaria – Ak ste identifikovali votrelca ako Planariu, máte možnosť vybrať červy z akvária pomocou rôznych pomerne jednoduchých a účinných pascí s návnadou. Táto možnosť je výhodná v tom, že neohrozíte život ďalších obyvateľov v akváriu. Nevýhoda spočíva v tom, že si nemôžete byť nikdy istý, že tam ešte jedna neostala.
Planária sa dokáže množiť delením preto ju nikdy fyzicky nezabíjame v akváriu. Sama sa dokáže deliť tak, že prilepí svoj chvost o akýkoľvek povrch a rozdelí sa na dve, tam kde je chvost narastie hlava a vice versa. Dokonca ak zostane časť z jej tela o veľkosti 1/270 dokáže sa z nej vyvinúť jedinec (tzn. teoreticky 270 jedincov z jedného).
Nepomôže ani odsať kal a znížiť kŕmenie, Planaria nemá súvis s čistotou akvária.
Ďalšou možnosťou je použitie chemických prípravkov určených na Planariu.
Môže prežiť aj použitie peroxidu vodíka vo vyššej koncentrácii.

Detritus Worm – s najväčšou pravdepodobnosťou sa budú nachádzať v našom akva práve títo návštevníci, ktorí rozhodne nepredstavujú taký problém. Keďže sú v substráte prítomní stále to ,že sme ich objavili znamená, zvýšený objem detritusu v akváriu spôsobené prekŕmením, úhynom jedincov, odumretými rastlinami, nedostatočnou filtráciou a iné.
V tomto prípade je zbytočné použitie chemických prípravkov.
Pri ich odstraňovaní treba mať na pamäti, že nie sú príčina ale len následok a ich masívnym zničením môžete narušiť systém v akváriu.


Prevencia

Planaria – keďže sa v akva vyskytuje po zavlečení z vonkajšieho okolia, najlepšou prevenciou je sterilizovať všetko čo do akvária vkladáme. Ak sa jedná o kameň, štrk alebo drevo treba tieto prevariť. Ak sa jedná o rastliny z vonkajšieho prostredia treba dodržať karanténne opatrenie. Môžu sa preniesť aj na živočíchoch, slimačích ulitách napríklad zo záhradného jazierka.

Detritus Worm – Ako bolo vyššie spomenuté nachádza sa skoro v každom akváriu, prevenciou proti jeho premnoženiu je stabilné prostredie, odkalovať dno, čistenie filtrácie, výmeny vody, neprekrmovať, odstraňovať zbytky rastlín. Po pár dňoch od vyčistenia by sa mali jeho počty v akváriu upraviť.

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa macadlo »

Dnešný smutný výsledok kúpy machu naviazaného na koreni od poliaka na burze v Trenčíne - ploštenky jak ruka... Našťastie som si ich všimol než som dal to svinstvo do nádrže. Nemáte niekto na predaj trochu NOPLANARIA?
20160925_104307.jpg
20160925_104245.jpg
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných