Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa mosfet »

... tie fotky ... sutné - až na plač

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa seic »

dobrej magor, podle fotek si vymlatil asi celou chovnu... :o

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ahojte, mam problemy v mojom krevetkariu, do ktoreho som uz davnejsie prestahoval krevetky zo stareho akvaria. Od zaciatku s nim boli problemy. Raz vysoke no2(mozno viackrat), napadanie samiciek(miesto oplodnenia ich zabijali), raz spinavy filter a pod. Vzdy som vsetko nejak vyriesil

Teraz vobec netusim co sa deje. Mimochodom mam tam strasne vela cyklopov, nejake hadatka a na spongii biele chumaciky.
Moj problem je ze mi kapu krevetky, no2 a no3 je ok, vodu menim viac nez dostatocne, skusil som uz aj filter vymenit. Nic nepomaha. Priebeh uhynu krevetky je ze este ziva krevetka stoji na mieste, je vyblednuta, nieje ochotna odskocit v pripade napadnutia a do hodiny si uz na nej pochutnavaju ostatne - nic nezvycajne. Po smrti som tiez na nich nenasiel nic nezvycajne. Dnes mala jedna zcernane koncatiny(zopar bodiek). Je mozne ze od substratu. Pach akvaria nieje rybnik. Tazko opisat. Nieco ako mulc. kora + podobne zahradkarske zeminy a trochu ako čínsky plast(ziaden plast som nepridaval). Teplota je ca. 24, mam aj ventilator, mal som ho raz zapnuty + mam aj fungujuci oxydator

Kazdy den ale pribudaju nosiace samicky, tipujem ze viac nez 10 ich mam.

Budem vdacny za kazdu radu.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

Netypicky zapach akvaria + uhyny nesposobene otravou + cierne zmeny na tele, to vsetko mi pripada ako bakterialna infekcia. Skus si pozriet link vo fore, ktore som nedavno zakladal o bakterialnych infekciach. Je tam vymenovany zoznam lieciv a prirodnych latok, ktore sa daju pouzit.
Dobre by bolo dat tam aj dost detritu z akvaria, ktore funguje (a zapacha) bez problemov, pripadne nejake kupovane bakterie.
Urcite by som obmedzil krmenie na minimum a obmedzil podiel bielkovin v strave. A ak chces, pozes skusit aj ten recept, ktory som nedavno objavil: Pridat tam trocha cukru.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Detrit nemam, nedavno som druhe krevetkarium resetoval a pridal som do neho fissidens z 45ky. Ak by to fakt bola infekcia, predpokladam a dufam, ze sa v novom akva neuchyti ak by to akva bolo bezproblemove. Je to tak?

Mal som taky pocit ze to asi bude nejaka infekcia. Takmer od zalozenia mam v akvariu mandlovnikovu koru, cejlonsku skoricu a listy. Oxydator by tiez mal posobit antibakterialne. Tak skusim najblizsi tyzden krmit orechom, streknem Shrimp Nature Humus, mozem nasypat aj Shrimp Nature Fulvo a pridat listy, sisky a bakterie.


Este otazka postupne a pomale odkalovanie substratu(mam ho fakt riadne zaneseny a dal som hrubu vrstvu) by mohlo pomoct? Viem ze sa to neodporuca kvoli riziku zvysenia no3 a no2 ktore nemam.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

Odkalovanie substratu by mohlo pomoct a mohlo by aj uskodit. To jednoducho nemas ako vediet dopredu, kedze bakterialny mikro-ekosystem je dost zlozita vec.
To forum s clankom je tuna:
http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=16&t=397

Ak tam mas dost vela humusu, ten cukor by mohol naozaj pomoct. Len to neprezen, nech z toho neurobis must :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Cukor predpokladam ze nie z kuchyne.

Nasiel som dalsie mrtve, nemali cierne skvrny. Zive tiez nemaju ziadne podozrive zafarbenie.
Naposledy upravil/-a MikelCRS v 12 Júl 2016, 22:53, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa prasan »

Mikel, máš tam RO vodu? Alebo nižšie ph držíš výluhmi?

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ano mam RO.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa prasan »

Takto apaticky sa môžu chovať krevetky pri príliš nízkom pH.Slabšie jedince môžu i hynúť.RO voda má neutrálne až mierne kyslé pH čo často pri nie pravidelnej výmene vody môže riadne zamávať.Občas až k hodnotám 3pH.Skús premerať pH.Píšeš,že výmeny sú pravidelné,no za skúšku nič nedáš.Ani prí caridinách by pH nemalo klesať pod 4.5pH.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa seic »

pokud odkalovat, tak bych zkusil opravdu pomale/nedrasticke odkalovani pomoci vzduch. hadicky upevnene napr. na spejli pri vypnute filtraci ... jenom jemne projizdet substrat, po castech a pozorovat, zda to nema negativni vliv na krevetky ;)

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ph merac momentalne nemam. Odkalovanie urcite skor ci neskor skusim. Teraz mam velmi vela malych krevetiek a lacny odkalovac z ciny ktory ma velke otvory na sitku a silny prud( ked vysajem velku krevetku tak ju v kybli najdem a vratim, malu nie).
Hadicku som skusal a ta mi nic nesala a kazdu chvilu sa upchala substratom.


Den po zacati liecby som nemal ani jeden uhyn co ma velmi potesilo. Neskor som v tom pokracoval ale krevetky opat zacali hynut. Tmave flaky som na nich uz nenasiel.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa seic »

s tou vzduch. hadickou to v pripade odkalovani substratu delam tak, ze hadicka je vyse nez spejle - zkratka spickou spejle, ktera je dlouha v zavislosti na vysce substratu, ten substrat jemne projizdim/vyrim a hadicka, ktera je vyse/nad substratem odsavam detrit... s trochou sikovnosti se to defacto vubec neucpava a odsavam maximum detritu s minimem vody ... ;)

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Dakujem za radu, skusil som to, je to lepsie ale stale to nieje ono, upchava sa. Napadlo mi ze ty mas akadamu a ja ebi gold. Tak mozno preto.

Rozmyslal som ze by som fajkou postupne pomaly vyberal vrchnu vrstvu substratu lebo na niektorych miestach mam aj nad 6cm hlboky substrat. Vadi mi to, s mensou vsrtvou by sa tam lahsie pracovalo, menej by sa zanasalo atd. Kedze s akva som mal vela problemov sa kratku dobu tak si to ten substrat asi "zapamatal". Co myslite bude to ok ked ho zredukujem?


Dalej som chcel pridat filter. Bud mensi bublifuk alebo aquael turbo 500(miesto valcekov by tam bolo azoo 4in1) alebo lacnejsiu kaskadu. Len aby tam nerobil neporiadok kym nebude zabehnuty. Momentalne mam volne akva v zabehu kam by mohol ale bojim sa ze by mu mohol narusit zabeh. Alebo sa bojim zbytocne? Do toho v zabehu by mali ist vzacnejsie krevetky.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

Prosim, rozoberajte temy vo forach na to urcnych. Pripadne ich zalozte.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa IringPalo »

istu dobu som si myslel ze zvlastny tvar tela a sfarbenie je dosledkom krizenia palmat a davidi. mozne je ze to tak aj je, ale kazdopadne po tom ako ma tu niekto upozornil ze moja kreveta na fotke vyzera ako chory tiger z fora, som si uvedomil ze mam nejaku chorobu. neratam kolko uhynulo, kupil som porodnicku kde som dal uz niekolko desiatok, mozno 50 kusov, napadnutych. su to vacsinou male az stredne krevety. neviem vobec co s tym. premyslam v com je problem ked vsetko je rovnake ako v inych nadrziach. v tejto je atya gabonska, je to kreveta z prirody, premyslam nad tym ci neprenasa neakeho parazita a stale dookla su tak krevety nakazene. ani neviem ako to mam riesit, ci sa to zastavi samo a mam iba vyhadzovat chore.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

Hlavne si daj pozor, aby si si to nerozniesol do inych akva. Krevetka gabonska ich nemusi nakazovat stale dokola, skratka raz sa populacia nakazila a uz sa to vezie.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa seic »

muzu hlasit uspesne vyleceni bakt. infekce podle nasi oblibene stranky na shrimpcorner.co.uk a rad zde na foru prevazne od Milose ;) jako vzdy netusim, odkud se to vzalo, Neoc. zacaly zdechat po svleku, mrtva zmena barvy - cerne fleky, umiraly jen starsi krevety, male AQ 20 litru, akadama... nejdrive jsem poradne odkalil, mimo klasika aditiv (BT-9, BWS Shield) jsem postupne v nekolika krocich/tydnech nasadil skorici, olsove sisky, catappa, dubove listi, orechove listi a hlavne vrbovou kuru + detrit z fungujiciho AQ... postupne uhyny poklesly az do aktualniho nuloveho stavu, kdy krevety vypadaji zdrave, maji barvu bez zmen ... stejne budu v AQ menit substrat na inertni, ale je to dobra zkusenost do budoucna... ;)

P.S. cast problemu v AQ pripisuji prechodu na bublifuk - prozatim nemam zkusenosti/nikde jsem nenasel radu na silu/vykon vzduch. motorku na litr AQ a prozatim testuji ruzne typy filtru ;)

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa džara »

po mnohych vduch.motorcekoch som sa dokopal kupit eheim. najsilnejsi. regulovatene 2 vyvody, super tichy, som velmi spokojny. urcite utiahne aj 4 bublifuky. ja ho mam na jeden podny filter+ bublifuk a aj tak ho musim skrtit skoro na polovicu. eheim...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

S tou vymenou substratu by som este pockal. Ak sa ti to podarilo ustalit, nechaj to chvilu bezat, ako to je. Som rad, ze moje rady pomohli. U seba som az tak uspesny nebol :D Je to vzdy loteria, bakterii je XXX druhov.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných