Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Napísať odpoveď
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Na zaciatok kontroverzne: Chov a odchov krevetiek nie je ziadna velka veda (aspon pre trpezlivych ludi). Mal by to zvladnut aj zaciatocnik. Podstatne je vsak pristupovat k veci ako ku starostlivosti o zive tvory a ich ekosystem a nie ako k modelarstvu, mechanike, alebo inym "intervencnym" hobby. Startostlivost o krevetkarium by som prirovnal asi k pestovaniu bonsai. Cize kombinacia obrovskeho kvantum TRPEZLIVEHO a PASIVNEHO cakania, kombinovaneho s jemnymi, dobre premyslenymi zasahmi opretymi na teoretickych poznatkoch i skusenosti. Bonsajou ale v tomto pripade nie su ani tak krevetky samotne, ako bakterialny ekosystem, na ktorom doslovne zavisi ich zivot i smrt. A prave ten sa pokusim v tejto teme trocha rozobrat.

A teraz trocha teorie: Ked sa hovori o bakteriach v akvariu, mame tym namysli bud nitrifikacne bakterie, alebo patogeny. Pripadne bakterie ako zdroj potravy v biofilmoch. To vsetko je pravda, ale ukazuje sa, ze vec je ovela komplexnejsia a zabeh akvaria v skutocnosti nie je len o nitrifikacnych bakteriach. Je o formovani komplexneho mikro-ekosystemu, zahrnajuceho neurcene mnozstvo druhov bakterii. Z nich vyznamne su tzv. "oportunisticke" druhy. Jedna sa o druhy, ktore bezne ziju v akvariu a nesposobuju problemy, avsak za urcitych okolnosti maju schopnost napadnut krevetky. V ekosysteme maju oportunisticke druhy vacsinou funkciu tzv. r-strategov. To su druhy, ktore maju schopnost kolonizovat nove prostredie velmi rychlo, avsak vacsinou jeho zdroje nedokazu spotrebovavat prilis efektivne (cize sprinteri: rychlo, ale neefektivne). Typicky tak potrebuju prostredie, v ktorom je zdrojov zivin vacsia koncentracia (cize bud nezabehnute akvarium: Malo bakterii ktore si konkuruju, alebo akvarium po akutnom ci pozvolnom prekrmeni). Druhy dolezity termin z ekologie: K-strategi (vytrvalci). Maju vacsinou mensiu schopnost rychlej kolonizacie, pripadne potrebuju prostredie, ktore bolo predpripravene skor prichodzymi r-strategami. Zdroje prostredia vyuzivaju efektivnejsie a po istej dobe tak maju schopnost vytlacit r-strategov. K-strategovia tiez formuju komplexnejsie ekosystemy s vacsim druhovym zastupenim (logicky, kedze efektivne spotrebovavaju zdroje, o ten isty kolac sa moze podelit viacej hodujucich). K-strategovia vacsinou nie su oportunistickymi druhmi, nesposobuju ochorenia, naopak svojim antagonizmom voci oportunistickym r-strategom vedia ochoreniam v akvariu/akvakulture predchadzat. Daju sa preto tiez nazyvat aj popularnejsim terminom: probioticke bakterie.

Zabeh akvaria tak okrem startovania dusikoveho cyklu znamena tiez dat akvariu dostatok casu na to, aby sa v nom namnozili K-strategovia a vytlacili na okraj r-strategov. Aj po zabehu vsak moze dojst k podmienkam, ktore znova umoznia rozvoj r-strategov. Prikladove podmienky, schvalne ci su niekomu povedome:
1.) Dodanie vacsieho mnozstva zivyn. Vacsinou v podobe krmiva, ale moze to byt tiez v podobe hnojiva, zazracnych preparatov (dokonca probiotik samotnych).
2.) Zvysenie teploty.
3.) Znicenie/rozvrat zabehnuteho ekosystemu K-stratgov: Prehnana starostlivost o filter, prehnane vymienanie vody, dezinfekcne/sterilizacne pripravky, vyrazna a nahla zmena paramtrov vody.

Vacsina hore spomenutych faktorov je vacsinou pokladana za faktory vplyvajuce priamo na krevetky samotne, bezprostredne. To asi bude do urcitej miery pravda, ale trufam si tvrdit, ze vacsinou sa jedna o vplyv sprostredkovany cez bakterialny ekosystem. Dovody k tomu mam dva:
1.) Vplyv faktoru casto zostava aj dlho po tom, ako bol faktor odrstraneny. Prekrmili sme raz, nejake pokapali, krmivo sme odstranili, vodu vymenili a napriek tomu krevetky nie a nie sa dostat do povodnej formy. Povodne to bolo vysvetlovane chronickymi zmenani v ich metabolizme. Zacinam si mysliet, ze jednorazovy vplyv faktoru podporujuceho r-strategov im dal moznost kolonizovat vo velkom krevetky a infekcia sa udrzuje este dlho po tom, co bol faktor odstraneny. Prehanali sme to zo zasahmi do akvaria, dali sme si pokoj a nepomohlo to, krevetky nadalej kamu? Rovnaky princip.
2.) Ten isty faktro ma uplne iny vplyv u inych chovatelov, aj ked sa jedna o ten isty druh krevetky. Niekomu zacnu kapat CRS uz pro dvoch dnoch letnych horucav a bez ventilacie sa nezaobide, u ineho byvaju teploty v akvariu cele dni a tyzdne nad 26*C a krevetkam to nevadi. Odpovedou moze byt ze kazdy ekosystem vo svojom K-stadiu je iny. Je tvoreny trocha inymi druhmi, v inych mnozstvach.Niektory je opatovnemu namnozeniu r-strategov odolnejsi, iny menej. V teorii ekosystemu sa pouziva termin "robustnost" ekosytemu, teda jeho odolnost voci vykyvom sposobenym vonkajsimi faktormi.

Otazky? :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Slezina »

:o :o :o :o :o :o :o :o :o

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: RE: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos napísal: Prehanali sme to zo zasahmi do akvaria, dali sme si pokoj a nepomohlo to, krevetky nadalej kapu?
Predpokladam ze po odstraneni problemu by sme mali vytrvalo a bez zasahov cakat, kym si s tym ekosystem sam poradi :)
Otazka: Co presnejsie to znamena? Rok alebo dva?


Milos napísal:
1.) Dodanie vacsieho mnozstva zivin. Vacsinou v podobe krmiva, ale moze to byt tiez v podobe hnojiva, zazracnych preparatov (dokonca probiotik samotnych).
2.) Zvysenie teploty.
3.) Znicenie/rozvrat zabehnuteho ekosystemu K-stratgov: Prehnana starostlivost o filter, prehnane vymienanie vody, dezinfekcne/sterilizacne pripravky, vyrazna a nahla zmena parametrov vody

schvalne ci su niekomu povedome
Asi by to malo byt povedome mne. Ak nie tak sa ospravedlnujem.

Dezinfekcne/sterilizacne pripravsky som tu riesil iba ja. Napriek tomu ze som sa na ne pytal som ich nepouzil.
Zvysok mi nieje povedomy.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Mikel, nenarazal som na nikoho konkretneho, aj ked ano mam ta zaradeneho medzi ludi co sa v tom radi hrabkaju :) Dezinfekcne prostiedky a rozne antibiotika sa bezne pouzivaju v akvakulturach (odkial pochadzaju vyskumy, z ktorych som cerpal pri pisani) a ukazuje sa, ze mozu viacej problemov narobit, ako vyriesit. Takze tato poznamka sla skor z tohoto smeru.

Ako dlho cakat? To bude individualne, ale rok - dva je asi naozaj privela uz aj z praktickych dovodov. Treba mat na pamati, ze kazdy ekosystem (kazde akvarium) ma svoje specifika.
Moja skusenost; Zacali mi odchadzat Blue Velvet. Vrtalo mi hlavou, co to moze byt a napokon som dosiel k zaveru, ze sa jedna o bakterialnu infekciu. Ta pravdepodobne zacala prekrmenim uz rok dozadu dokonca v inom akvariu, z ktoreho som pouzil jedince na rozbehnutie novej nadrze. Podcenil som zabeh (vacsinou mi vzdy fungovali rychlo-zabehy s pouzitim zabehnuteho filtra) a infekcia presla z akvaria do akvaria spolu s krevetkami. Tak som zacal googlit o bakteriach a nararil som na vykumy o probiotikach v akvakulturach.
Rozhodol som sa pre velmi nezasahovu metodu/experiment: Tri mesiace som akvarium nekrmil nicim inym, len zopar (raz za cas) susenymi vrbovymi listami (ta ma vraj jemne dezinfekcne ucinky). Necistil som filter, v akvariu rastie rozkatec. Teplota je 25 *C, niekolko desiatok Blue Velvet, skupina tylomelanii a zopar C.dennerli na skusku.
Vodu som nevymienal, len dolieval odparenu. Na zaciatku experimentu zdochla nejaka dospela raz za par dni, prakticky vzdy bolo v akariu pozorovatelnych par nemotornych, neaktivnych kusov. Z potomstva neprezivalo prakticky nic. Po troch mesiacoch na diete a bez zasahov nepozorujem ziadne uhynute dospelce (aj ked to moze mat nieco spolocne s rozrastajucou sa populaciou tylomelanii), vsetky krevetky su aktivne a po akvariu behaju uz nejaki krpcovia v poctoch vacsich ako zanedbatelnych. Este je na oslavy priskoro, kedze to moze byt len chvilkove zlepsenie, pripadne sa to moze cele znova zvrtnut po rozpocati intenzivnejsieho krmenia (dnes som im dal prvu davku, uvidime co zajtra).
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Dufam ze sa nikto nenahneva ak sem dam mensiu ochutnavku stavu mojho akva.

Ak si pamatate to problemove akva. Malo problem uz od zaciatku. Vzdy medzi vyraznejsimi zmenami som cakal niekolko tyzdnov az mesiacov. Menil som vzdy iba jednu(nie vela veci naraz) vec a opat dlho cakal ci sa nieco nezmeni. A verte tomu ze som necakal iba dva dni a ze po prvom uhyne som mal potrebu nieco opat opravovat. Aj preto, ze na kazdu zmenu som tak dlho cakal ma akvarium nejake problemy takmer nepretrzite uz 9 mesiacov. Vodu som naposledy menil zaciatkom augusta, obcas nieco malo hodim aby nepokapali hladom. Inak som to uz vzdal. No uvidime ci cakanie prinesie vysledky.



Tiez by som si dovolil vyjadrit sa ohladom zabehu(kedze je spomenuty v nadpise)
Krevetkarium vzdy zabieham minimalne 2 mesiace(raz to boli az 4 a teraz uz viac nez 2 ale krevetky este niesu na ceste).

Raz som zabiehal expresne podla rady jedneho neaktivneho clena fora(dnes lutujem ze som mu nieco veril). Vtedy som si myslel ze to suri lebo krevetky kapali kvoli staremu dnu(predtym som urcite ziadnu zmenu nerobil). A prave toto expresne zalozene akvarium je dnes to problemove akvarium.
Hlavne v pripade zabehu rozumiem tomu prirovnaniu k bonsaju. Teraz akva v zabehu ma pekne zariasene, mierne nehnedle steny a spongie bublifuku. Ale to mne nestaci :D uz sa na neho tesim a dufam ze konecne bude fungovat ako ma.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa seic »

Milos: diky za pekne tema vhodne k zamysleni aneb hlavni 3 rady krevetakovi "trpelivost, trpelivost a ... trpelivost..." :D ..a souhlas s odkazem na toto tema z Marosova Mini3, u neho to bude nejspis nejaky druh bakterky... jen si dovolim trochu odporovat s temi zazracnymi pripavky... pridani vhodnych bakterii/XYin1 aditiv muze Aq hodne pomoci = nastartovat K, potlacit R... ;) napr. takovy BWS Shield je za rozumnou cenu, 60gr baleni a je to opravdu siroce zamerene aditivum prave na nespecificke problemy/umrti/problematicke AQ...

jeste jsem zapomel dodat, kdysi jsem patril k tem netrpelivym/stale hrabajicim/neco zkousejicim/velice rad krmicim v malych AQ... stalo me to hodne krevetek a hodne penez ... ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Seic ja netvrdim, ze probiotika nemaju zmysel. Vravim len tolko, ze si pri ich davkovani tiez treba uvedomit, ze kedze su to baktrie, je to aj ziva hmota. Treba to robit rozumne a hlavne, treba si vybrat vhodny pripravok. Mne sa napr. paci ten od Glas Garten uz len tym, ze zverejnili bakterialny obsah (Bacilus suptilis a este jeden, ktory si nepamatam). B. subtilis bol skumany v akvakulturach a tam funguje a hlavne ked vyrobca nie je tajnostkar, dodava to jeho produktu na vierihodnosti.
POrovnam to s inym bakterialnym produktom, kde sa ziaden konkretny kmen neuvadza, ale pise sa o "desiatkach" bakterialnych kmenov. Desiatkach?! Skutocne?! Mne je znamy tak max. tucet bakterii, s ktorymi sa pre podobne ucely (akvakultury) naozaj experimentovalo, takze ak nejaky vyrobca pise o "desiatkach", znamena to pre mna asi tolko, ze nema(m) najmensiu potuchu o tom, co v tom naozaj je a mozno si do akvaria sypem len nejaku organicku hmotu, ktora viacej uskodi, ako pomoze.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Mikel to s tou vymenou vody je tazko povedat, ako by sa to malo robit. Je to zasah, ale mozno niekedy je lepsie odstranit prebytocny dusik a ziviny. Tazko povedat, u mna vacsinou funguje lepsie nechat to uplne bez opatery, ale zalezi aj na hustote osadky, rastlinach, osvetleni...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa seic »

Milos: ano Bacter AE vypada dobre a ma dobre feedbacky od uzivatelu... ta druha bakterie je Pediococcus acidilactici (Lactobacillus) ;) stovkam nekde uvedenych bakterii take neverim (napr. BWS Enlive!), v tomhle ohledu hledam spis produkt, ktery bude "universal/XYin1" a bude u neho dobry pomer cena/gramaz/davkovani ... logicky proc kupovat za hrisne penize XY aditiv a ruzne je kombinovat, kdyz jiny vyrobce nabizi za jednu cenu hned nekolik aditiv v jednom... Bacter AE je prikladem takoveho produktu, podle slozeni je to min. Genchem Biozyme + Polytase ;) ... a nejmenovy vypeceny DE vyrobce nabizi hned 3 produkty zvlast za slusnou palku, ktere v pohode nahradi samotny Bacter AE... ;) a v tom souhlasim, ze tajne recepty/povsechne popisy ala Benibachi Bee3 nebo BWS Shield nemusi byt to prave orechove, tam bohuzel nezbyva nez duverovat jmenu/vyrobci specializovanemu na krevetky, pripadne se orientovat podle zkusenosti uzivatelu s danym produktem...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Ja som to zobral este zasa z ineho konca: Objednal som si bakterie na pripravu japonskej kulinarskej specialitky, ktora sa vola "nato". Nato je soja fermentovana pomocou Bacillus subtilis var. nato. Neviem, ci sa tejto variete bude darit vo vodnom prostredi (skusim to), ale vyhodou je, ze si mozem fementovat krmiva sam (dnes na uvod skusim zihlavu) a mat tak 100% istotu, ze tam nejake zive bakterie naozaj su v momente, kedy krmim. Uvidime, podelim sa o vysledky.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Maros »

No páni, po pravde ani neviem ako začať.Je toho tak veľa čo som skúšal, menil,pridával,( v MINI3)že to je ťažké a veľa rozpisovať.Škoda,že sme všetci s kade tade a nedá sa to riešiť osobne.(až na pár výnimiek)
Skúsim len naozaj v skratke. Veľmi dlho som menil vodu každý druhý deň cca liter a pridával vždy naozaj len trošku všetkého čo bude na obrázku, aby som dodržal zhruba dávkovanie na môj objem a snažil som sa brať do úvahy aj počet krevetiek..Stálo má to všetko nemalé peniaze a výsledky?No už som sa aj tešil a myslel som,že sa mi darí.
Keď začali teplá, pribudol ventilátor,odpar bol väčší a výmeni minimálne, len dolievanie odparu+hlavne bacter AE.Snažil som sa menej kŕmiť..
Ku kŕmeniu :jedného času som si myslel,že krmim málo.Keď som im hodil pár kúskov krmiva, tak krevetky pribehli ukradli,zaliezli a tie čo prišli neskôr mali nič.Jasné, že občas dáka skapala,normálne som myslel,že aj od hladu.Do teraz vlastne neviem koľko kŕmiť. A samozrejme aj slimáky,keď to neodniesla krevetka,tak sa vytvorilo klbko slimákov a krevetky no neviem čo zrali,keď ich bolo veľmi veľa naschvál som hodil väčší kus dacoho slimáky naliezli a šup do koša. Takúto, ale drasticku cistku som spravil aj pred mesiacom.
Naozaj pred 1-2 mes.do zadu som bol spokojný,už som nepridaval všetky tie zázraky.Machy všetko rástlo,nerobil som žiadne estetické zásahy ( aj po strihaní - odobratí machu som našiel mŕtvu, ale to som vedel,že som sa v tom dáko rypal)Takže som nerobil v podstate nič. Dospelosti sa dožívalo ale minimum krevetiek.Samice mi nosili dosť a stále5-8 samic plných mesačne,za ten čas som mal mať už tisíc krevetiek a mám čo mám..
Kŕmiť sa snažím každý deň niečo iné + žihľava + dáke listy.Napr.Ebay krmiva im radšej nedávam len mi to doma stojí v skrinke. ObrázokObrázok
Nedá sa napísať všetko čo som robil,ale záver by mohol takýto.Nemal som dolievat len odpar, nemal som dať preč veľa slimákov naraz a nemal som čistiť sklo. Hlavne s tým odparom mohla byť zmena ktorá sa ukázala po pár mesiacoch. Alebo neviem.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Nechcem odchadzat od temy, takze poradim zmerat parametre vody, s prozbou o nereagovanie v tomto fore :)
Ale naozaj sa mi zda, ze tam mas bakteriu. Prestan krmit, az na par suchych listov obcas.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Maros, ak mas v akvariu premnozeny nejaky druh bakterie schopnej sposobovat problemy, s davkovanim prospesnych baktrii treba opatrne, pripadne ho uplne prerusit.
Je to uplne jednoducha logika: Ako som pisal vyssie, oportunisticke bakterie (r-strategovia) potrebuju dostatocny prisun zivin. O tie sa staras pridavanim bakterii. Bakteria, je jedno aka, je zivou hmotou. Obsahuje proteiny, tuky, cukry. V kazdej davke probiotika (AC bakter, atd.), je velmi hrubym odhadom niekolko miliard bakterialnych buniek. A ekosystem v akvariu nefunguje tak (aj ked producenti tychto pripravkov sa snazia ludi presvedcit, ze ano), ked kazdy treti den pridas do akvaria niekolko miliard novych bakterii, vsetky sa uchytia a budu si spolocne nazyvat, stale vo vacsich a vacsich poctoch. Po urcitej dobe dojde k vycerpaniu zdrojov v ekosysteme, nove bakterie budu hladovat a nakoniec podochnu...a stanu sa substratom pre rast oportunistickych r-strategov, ktori budu zabijat tvoje krevetky.
Podobne zihlava: Jedna sa o burinu pomerne bohatu na proteiny, rychlo sa rozkladajucu.
Takze ak sa ti zda, ze takmer nekrmis, si na omyle.
Takmer nekrmit znamena, ze im raz za dva tyzdne hodis ususeny listok vrby. Skus to do toho marca robit tak a je dost dobra sanca, ze sa spamataju.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Maros »

Dik Miloš, no odpoveď si mi dal až teraz.Vrbu doma nemám,pôjdem natrhat.Skúsim postupovať tak aoko si napísalnapísala.A vodu meniť, či len dolievat odpar?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

Z vrby je najlepsi druh, ktory sa myslim vola Vrba lamava (?). Teda udajne jej listy obsahuju nejake antiseptikum.
S tou vodou ja ti neviem...naozaj neviem. Ja som skusal len dolievat odpar, ale netvrdim, ze to je idealne. Teoreticky ak sa skoro vobec nekrmi, nema sa odkial akumulovat dusik, takze naco vymienat. Ale...no neviem ti povedat skratka, je to otvorena otazka pre mna :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa seic »

ja osobne bych menil vodu s postupnym zvysenim kH alespon nekam k 2-3... aby se voda/pH stabilizovalo a nerozhodilo ho prave prihozeni nejakych listu/kury/sisek apod. pripadne jakykoliv jiny zasah...

P.S. davat to do temy o vode asi nema smysl, uplne by se ztratilo vlakno/souvislost..

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa seic »

Milos: dotaz "Po urcitej dobe dojde k vycerpaniu zdrojov v ekosysteme" - tedy by mely zdechat i ty skarede bakterie ne? nejenom ty hodne... a prvni na rade pri vycerpavani zdroju by mely jit prece ty skarede, kdyz jsou mene efektivni?!

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Bakterialny ekosystem v akvariu, myty o zabehu akvaria

Príspevok od používateľa Milos »

seic napísal:Milos: dotaz "Po urcitej dobe dojde k vycerpaniu zdrojov v ekosysteme" - tedy by mely zdechat i ty skarede bakterie ne? nejenom ty hodne... a prvni na rade pri vycerpavani zdroju by mely jit prece ty skarede, kdyz jsou mene efektivni?!
Zle som sa vyjadril.Vycerpanim zdrojov nemyslim, ze tam nebudu ziadne. Obzvlast ak tam stale pridavame nejaku zivu hmotu, ci uz v podobe bakterii, alebo krmiva. Myslel som tym to, ze populacia prospesnych bakterii sa ustali na nejakej urovni a nad tu sa uz nedostane, je jedno kolko ich tam pridavame. Naopak, vsetko nad tuto uroven odumrie a stane sa potravou pre tie skodlive bakterie.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných