Lasturnatky - Ostracoda

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa jamro27 »

menej krmit a casta vymena vody vo vacsom mnozstve ich zredukuju.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

none
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 13:03
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa none »

prikladám fotky lasturnatky v mojom kreveráriu. Ak by niekto mal niečo podobné môže porovnať. Budem prípadne informovať či sú nejak škodlive..
Prílohy
DSC03733.JPG
DSC03732.JPG
DSC03731.JPG

none
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 13:03
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa none »

Povysával som dno, v nádobe bolo niekoľko stoviek lasturnatiek. Niečo dočistili gubky, ale len samice, samci síce lasturnatku nasajú ale hneď aj vyplujú. Ďalšie vysávanie dna urobím budúci víkend, tak potom uvidíme koľko ich tam ostalo.

none
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 13:03
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa none »

tento víkend ich bolo o poznanie menej, znova som ich povysával a vypustil na ne gubky. myslím, že takto sa dajú udržať v rozumnej miere. čakám na pôrod troch samíc a potom uvidím či budú nebezpečné pre malé.

Peter033
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Jún 2017, 10:33
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Peter033 »

Ahojte takže sa zaraďujeme medzi ľudí ktorý už majú svoje skúsenosti s týmto tvorom a za posledné 3 mesiace som pre ich aktivitu neodchoval ani jednu krevety....aktuálne rozmýšľam akú rybu pridať do akvária pre ich likvidáciu....na jednom zahraničnom fóre bol príspevok ako ich obľubuje panciernicek panda tak rozmýšľam že ho pôjdem vyskusat... nemáte niekto skúsenosť?

krevet
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 25 Júl 2019, 09:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa krevet »

none napísal:prikladám fotky lasturnatky v mojom kreveráriu. Ak by niekto mal niečo podobné môže porovnať. Budem prípadne informovať či sú nejak škodlive..

A čo je o tejto škodlivosti známe? Mám podobný problém, preto sa pýtam.
Milujem krevety, to je určite moja kulinárska špecialita! Okrem toho sa touto témou zaoberám aj profesionálne, okrem iného aj pri predaji koše do umývačiek.

ZDRI
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 20 Sep 2018, 10:54
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa ZDRI »

Bohužel musím potvrdit - lasturnatky krevetám škodí a to tak, že hodně.

Aktuálně mi výrazně zdecimovaly chov Sulawesi krevet, mladé zmizely úplně, dospělých výrazně ubylo. K tomu, aby se během krátké doby přemnožily, ani nepotřebují nějaké speciální krmení, bleskově spásly většinu pracně vypěstovaných řasových porostů, nežerou jen zelenou vláknitou řasu. Krom toho, že zlikvidovaly malé krevetky, v důsledku jejich invaze se viditelně zhoršila i kvalita vody (logicky - produkují hodně odpadních produktů). Mechanická likvidace (odsávání) moc nepomáhala, takže nakonec jsem zkusil nasadit rybky (Endlerky, Rasbory Hegelovy). Endlerky je hezky loví, během krátké doby nádrž zdánlivě zcela vyčistily. Bohužel, když je odlovil, během pár dnů se lasturnatky znovu objevily a vesele se rychle množí. Chemii použít nemohu, Sulawesi jsou hodně citlivé, takže jsem vrátil Endlerky a přemýšlím, co dál. Dokud tam budou Endlerky, nebudou lasturnatky, ale nebudou ani malé krevetky (sežerou je také).

Nemáte někdo praktickou zkušenost s dlouhodobým soužitím Sulawesi krevet a nějakým mini rybek? Napadají mě např. malé Rasborky Boraras, nebo malí Gavůnci. Budou tyto malé rybky lovit i maličké krevetky?

Yamay
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2017, 16:15
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Yamay »

Myslím, že na Razbory máš asi príliš vysokú teplotu, kedže chováš krevetky zo Sulawesi..... A aj tieto malé rybky sa môžu pokúsiť uloviť čerstvo narodené krevetky. Aj keď skôr výnimočne. Ja chovám neocaridiny Bloody Mary spoločne s Danio margaritatus a Danio erythromicron bez problémov, ryby si mladé krevetky vôbec nevšímajú, úplne ignorujú aj čerstvo narodené mladé rybky, ale sú dostatočne kŕmené a ak by to tak nebolo, asi by sa pokúsili uloviť nejakú čerstvo narodenú krevetku.
Neocaridina davidi: Bloody Mary, Blue Topaz, Carbon Rili, Black Rose, Schoko Sakura, wild type

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Milos »

Osobne troska pochybujem, ze by lasturnatky mohli ohrozit krevetky priamo. Ale mozno im konkuruju potravne, alebo ako pises, produkciou odpadnych latok. Ale pre istotu by som tiez zvazil moznost, ze sa jedna o zhodu nahod: Ze krevetky decimuje iny problem. Ja som napriklad roky bol presvedceny, ze mlade Blue Dream mi kapu, pretoze som si do chovu zaniesol nejaku bakterialnu infekciu. Kolko akvarii som vyhodil komplet aj so sklom, len aby som sa uistil, ze novy chov bude "cisty". Nakoniec sa ukazalo, ze to bola voda. Vodovodna voda im nesedela, odkedy pouzivam RO s mineralmi pre neokaridiny, vsetko je tip top. Niekedy skratka ucinime prilis rychly zaver :)

Ale naspet k teme lasturnatiek, ktorych sa chces zbavit tak ci onak. U mna problemom nikdy neboli, ale u mna sa ani nikdy nejak drasticky nenamnozili. Takze v prvom rade by som sa zamyslel, preco sa mnozia tak rychlo u teba. Mozno je to specifikum sulawesi akvaria, kde sa asi snazis mat huste porasty rias a tie im vyhovuju. Si si isty, ze nemas v akvariu privela organickych latok napr. z krmenia, alebo zo starnuceho dna? Ak nie, potom k rybam: Podla mna ak malym krevetkam zabezpecis dostatok ukrytov, dokaze sa ich vacsina pred endlerkami schovat.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

ZDRI
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 20 Sep 2018, 10:54
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa ZDRI »

Milos napísal:Osobne troska pochybujem, ze by lasturnatky mohli ohrozit krevetky priamo.
Tak o tom já už nepochybuji... Stačilo jednou v noci rozsvítit a byly vidět shluky lasturnatek, jak jsou sesypané na malé krevetky, normálně je uštípaly. Bylo to nepříjemné i pro dospělé velké krevetky, které od nich odskakovali jak od žahavého nezmara.

Ostatním důvodům moc nevěřím, řas tam bylo dost pro všechny, voda pravidelně měněné, parametry OK. Ten raketový nárůst lasturnatek příčítám kombinaci vysoká teplota + hodně řas + Sulawesi minerály (které asi využívají na stavbu svých schránek. Jinak Endleři zobali jen ty malé, větší tvrdé vyplivovali. A minikrevetky jim bohužel chutnaly více...

Takže já to nakonec vyřešil (po vzory Oldřicha Zeleného) restartem nádrže a přestěhováním zbylých krevet do jiné čisté nádrže, kde naštěstí Lasturnatky nejsou a kde se krevetky krásně množí. Jinak v novém vše zůstalo stejné - voda, minerály, způsob údržby.

Mmch. měl jsem odezvu i od jiných kolegů, který Lasturnatky v letošním roce komplet zrušily chovy krevetek.

none
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 13:03
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa none »

report z boja s lasturnatkami.

v prvom rade určite potvrdzujem, že škodia. Počet mladých podstatne klesol. Pokles bol citeľný ešte pred krokmi, ktoré tu popíšem. Taktiež nepriaznivo vplývajú aj na dospelé. Či už konkurencia v požieraní potravy, ale ešte horšie - prisaním ku krevetke. Takáto krevetka sa myká a "lieta" po akváriu kým sa jej nezbaví. Ne to žalostný pohľad.

Čo sa týka parametrov vody, teplotu udržujem pred aj počas boja na 24°C, výmena vody cca 1/3 až 1/2. Ide tam priama točka s odstátim pár hodín. Čistenie trojúrovňového filtra v pravidelných intervaloch. Jediný rozdiel bol v tom, že som zintenzívnil vysávanie dna po objavení lasturnatiek. Pomerne dosť som prečistil derit. Možno strata pre niekoho, ale žiadna liečba nie je bez následkov.

sledovanie "počítanie" lasturnatie prebiehalo vždy ráno pred zapnutím svetla. V izbe prirodzené svetlo bolo sotva na to aby som videl do akvária. Inak po zapnutí svetla sa väčšina schová do štrku. Len tak zistíte aká skutočná situácia.

kŕmenie sa nemenil, množstvo sa menilo, len na základe testovania rýb, ktoré som do akvárka dal.

Začal som s Gupkou dúhovou - Poecilia reticulata, ako som popísal vyššie. Samček absolútne neúčinný, samička len veľmi málo. Táto cesta je účinná tak na 0 - 5%.

Ďalej som nasadil endlerku. Tie si dospelých lasturnatiek nevšímali. Jednak boli pre nich veľké a potom aj tak by ich nerozkusli. Ale ako jeden akvarista poradil. Je to ryba, ktorá má v žalúdku určite šťavy, ktoré dokážu vajíčko lasturnatky rozložiť. Túto vlastnosť iné ryby údajne nemajú. Lasturnatky začali podstatne klesať na počtoch.

Ďalšiu rybu, ktorú som nasadil bola dosť riskantná. Jednalo sa na 160l o 3 ks Štvorzubcov trpasličích - Carinotetraodon travancoricus. Počítal som aj so stratami na krevetkách, ale ukázalo sa prekvapenie. Po ich nasadení sa populácia krevetiek ustálila. Lasturnatky znova poklesli na počtoch. Nebolo to tak výrazné ako pri predošlej rybke.

No najviac pomohla mini raja. /Savilia pruhovaná - Sewellia lineolata/. A to som nasadil len 3 ks. No nastala nasledovná postupnosť. Akvárium bujnelo životom a to hlavne krevetkami a čínskymi kotúľkami - Gyraulus chinensis. Príchodom lasturnatiek, kotúľky úplne vymizli do jednej a to pri tom v pomerne veľkej nádrži. Po kotúľkach začala klesať populácia krevetiek. Prekvapivo však z 3 mini rají sa narodilo neuveriteľné hejno s počtom 70 - 80 ks mladých v priebehu necelého pol roka. Neviem ako sa to podarilo, pretože do teraz som nedokázal namnožiť ani jednu mini raju ani pri optimálnych podmienkach. A to všetci tvrdia, že to veľmi obtiažna ryba na chov potomstva. Príchodom tejto armády dnovej ryby začali miznúť lasturnatky a krevetky pritom si začali udržiavať počty. 

čo sa týka ďalšieho osadenstva. otestoval som pomoc slimákov. Hlavnými čističmi boli Neritina zebra - Neritina natalensis. Sú fajn ale len tak na drobné čistenie a veľký vplyv nemali. Skúsil som aj Brotia pagodula - je z testovaných čističov najmenej účinný. Ďalej Tylomelania Orange Rabbit - Tylomelania perfecta, bol len o málo lepší než brotia. No BOH medzi nimi je Neritina Black (Military helmet) - Neritina pulligera. Je to najväčší pracant. Najviac neúnavne očistil dno, sklo, dekorácie. Neviem do akej miery pomohol, bol nasadený zarovno štvorzubcov. Ale tak ako všetko ocucal, tak značne znížil možnosť potravy pre lasturnatky.

Záver. Lasturnatky nezmizli úplne, ale teraz nájdem ledva jednu do týždňa. Uvidíme čo sa zmení po vybratí mini rají. Netvrdím, že je to zaručený recept, ale u mňa pomohol. Mojím cieľom bolo zbaviť sa lasturnatiek ekologickou cestou bez použitia akejkoľvek chemikálie. Na mojom sledovaní je hlavná myšlienka asi tá, že premnoženie jedného druhu zlikviduje iný - nič nového som neobjavil, ale fungovalo to.

stevo79
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 09 Mar 2021, 19:15
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa stevo79 »

zdravím.
sú toto tiež lastúrnatky?
ďakujem
d.jpg
h.jpg

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných