Projekt Slovenské krevetky

Nemusí sa týkať krevetiek
Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa viridis »

Na ilustráciu rizika. Dobrý príklad sú včely. Európsky včelári kedysi robili pokusy s ázijskými včelami. Následkom toho sa zavliekol na naše domáce druhy včiel parazit klieštik (Varroa destructor). S týmto parazitom sa ázijské druhy včiel dokážu vysporiadať, ale naše sú úplne bezmocné a bez preliečovania včelstva klieštik sa množí a množí až včelstvo zlikviduje.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

joey
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 06 Nov 2014, 16:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa joey »

Treba si polozit uplne zakladnu otazku este raz. Preco sa pokusit niekde u nas nasadit krevetky?pre Dobry pocit? Pre dobry skutok? Za tymto vsetkym je len vlastne ego. Nic viac. Pokial by autor tejto myslienky za to nic neocakaval,nech uz je to len dobry pocit,uznanie niekoho...tak nad takymto by nikdy neuvazoval. Lebo inym to nemoze byt nijakym sposobom k uzitku. Autor tohto napadu nech si to preberie ako chce,ale za touto pohnutkou je iba jeho ego. :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Milos »

Joey, vyhybal by som sa toho, aby forum bolo prilis osobne! ;)
Osobnych argumentov sa prosim vyvarujme, IringPalo slusne a otvorene vyvolal diskusiu na temu, ktora ho zaujima. Nesuhlasim s nim ani ja, ale pravo na nazor mame vsetci.

Ja jeho pohnutky chapem, mne je tiez experimentovanie blizke, rovnako ako urcite nutkanie preniest moje hoby z malych nadrzok/akvarii na vacsiu skalu. IringPalo sa tiez zaujima vseobecne o biologiu krevetiek vo volnej prirode, co tiez chapem a myslim, ze jeho pohnutky su uplne ine, ako egocentricke.

Ale introdukcie cudzokrajnych organizmov do volnej prirody by som sa radsej vyvaroval, z dovodov, ktore som uviedol ja i ini. Tiez chapem tvoje rozhorcenie, ja som tiez dnes rano na chilu tomu podlahol, je to citliva tema.
Ale drzme emocie na uzde, prosim! :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Milos »

IringPalo, ked sme ta tu teda tolko dneska podusili, tak ti tu davam link s cenou utechy, je to bakalarka na temu nepovodnych druhoch bezobratlovcov v CZ. Na strane 40 je nieco o krevtke, ktoru som vyssie spominal. Nemci na tuto temu robili viareco vyskumov. Nedavam to tu primarne z "argumentacnych" pohnutok, politiky bolo na dnesny den a na hobbisticke forum az az (aj ked a priori sa ani takymto diskusiam netreba vyhybat). Myslim si ale, ze tieto veci ta bavia, snad to bude zaujimave citanie:
https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q= ... 2s&cad=rja
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa IringPalo »

Niekedy mi pride ze ked niekto reaguje, precita si jeden prispevok dozadu a nie celu diskusiu. To, ze krevetky by mohli pomoct som pisal na ilustraiciu toho, ze vsetci zacali pisat len co by sa mohlo stat zle, ale nikto neuvazoval nad moznostou, co by krevetky mohli urobit dobre. Kvoli tomuto som to pisal. To co moze nastat fakt nevieme. Co sa tyka zavlecenia patogenov, tak s krevetami chovam aj slimaky a na ne ziadne neposobia, aspon som si teda take nevsimol, potom tu mame mrtve krevety, ktore sa splachuju do wc, co tiez ide do vodlnych tokov, potom voda ktora sa z akvaria vylieva do wc, tiez musi byt plna vseliakeho neporiadku, chorob od ryb atd.
Vcely lietaju bez akejkolvek moznosti s tym nieco spravit. Kreveta ale nie je celkom taky pripad, lebo ona je fixovana na teplotu vody, cize ak vyjde mimo tepleho jazierka, najblizsiu zimu isto neprezije.
Invazivny druh vo svojej domovine je jasny, ale myslim si ze krevety ak by boli invazivne by sa rozsirili na obrovsku plochu, lebo divoke n. davidi su velmi odolne, ale asi sa to pre nieco nestalo, co asi neodkazeme do dosledkov nejako vyskumat. Cielom tejto temy nebolo zorganizovat vypustenie ale otvorit diskusiu, ktora sa prave ubera skor negativnym smerom a ked usudime ze to nie je dobry napad, tak sa to nemusi realizovat a nebude mi to luto, ak usudim ze je to fakt blbost.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa viridis »

IringPalo, je to taká skoro filozofická téma. :) Či sa silou mocou snažiť nejako chrániť udržať prirodzené prostredie v druhovom zložení, aké je/bolo. A či ešte vôbec niečo ako "prirodzené" prostredie existuje, keď veľká časť pestovaných plodín je nepôvodná. Koniec koncov asi ani ryby sa nechovajú rybármi úplne 100% naše prapôvodné.
V takom kontexte vyznieva pár krevetiek kamsi vypustených do bazénika s teplou vodou úplne nevinne. Svoje som si tu už napísal, osobne sa takejto aktivity zúčastňovať nebudem, nezdá sa mi to vhodné.
(Ak by si to však niekto chcel trebárs skúsiť cez leto v nafukovacom bazéniku/v záhradnom jazierku za domom, kľudne poskytnem húfik neocaridin. Mám teraz tie červenkasto-bezfarebné bastardíky, tie by to podľa mňa v pohode zvládli.)
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Milos »

Palo, u toho WC je to podla mna bezpecne, pretoze skor ako sa odpadova voda dostane do kontaktu s akymkolvek povodnym korovcom, prechadza cez ekosystem kanalizacie a cisticiek, v ktorom sa dari vyhradne rozkladnym mikroorganizmom. To nie je prostredie, v ktorom by patogeny krevetiek mali prilis vela sanci. Je to podobny system, ako "vyzrievanie" hnoja. Ak nie je dostatocne vyzrety, riskuje sa sirenie chorob.

Prenos patogenov na slimaky by ma az tak netrapil. Ja osobne by som sa obaval skor povodnych poopulacii korovcov: Krivaky a raky. A treba si uvedomit, ze k prenosu moze dojst aj v pripade, ze krevetkam samotnym sa prilis nedari, dokonca aj z uhynuteho jedinca, ktory by bol napr. splachnuty z termalneho toku do hlavneho toku.

K moznosti zavlecenia samotnych krevetiek a ich invazivnosti: Niektore nepovodne druhy sa sem dostavaju prave teraz koli miernejsim zimam. Kedze existuje moznost, ze trend narastu priemernych teplot na nasom uzemi bude pokracovat, priestor pre ne sa bude rozsirovat a zarove s tym sa bude zvysovat tiez tlak na povodne druhy.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa IringPalo »

Milos som toho nazoru ze pokial ide o virusove ochorenie tak v cisticke sa vobec znicit nemusi. V tom jazierku su lekna ktore u nas vobec nerastu a bojime sa tam pustit krevetky kvoli nejakej pohrome. Mam uz cislo na kupele a budem zistovat kam ta voda odteka a ci by to s krevetkami slo.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Milos »

No skor si viem predstavit, ze rak sa nakazi od krevetky, ako od lekna! :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

joey
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 06 Nov 2014, 16:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa joey »

Milos ale vidis nejake emocie v mojom prispevku? :) pisal som to s usmevom a v pohode. Iba som pisal svoj normalny nazor. Myslim ze je to dovolene s niekym nesuhlasit,ci? :) este k tej teme ekosystem. Ekosystem sa moze vyvijat miliony rokov,ale aj par rokov,ci dokonca par dni. To ale nevnimame a narusame nasimy aj takymito neuvazenymi krokmi ako niekde skusit nasadit krevetky. Nevidim v tom ziadny,ale ziadny zmysluplny dovod. Iba osobne sebauspokojenie jedinca . Mier v dusi :))

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Maros »

Mne osobne sa Palov návrh pozdaval.. Myslel som,že sa to stretne s porozumením,že budú kladné ohlasy..No nie sú a som prekvapeny.Nie som vedec ani odborník,aby som mohol vedieť čo sa môže stať,ak by náhodou prežili,alebo zomreli a nemám o tom ani šajnu..Ale,žeby sme tým nejak moc(ak vôbec)rozvratili prírodu sa mi tiež veriť nechce..
Ale už vidím,že s toho nič nebude...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Milos »

Ono ten napad na prvy pohlad je pekny a chapem, ze sa ludom pozdava. Ale je to podla mna presne z tej roviny, kde sa treba zamysliet, ci to naozaj stoji za to.
Netreba byt ani vedcom, ani odbornikom. Pravda je taka, ze ani vedci nie su schopni predpovedat, co sa moze a co sa nemoze stat. Komplikovanost zivota a ekosystemov nieco taketo dopreru vylucuje co i len na teoretickej urovni.
Vestecku gulu vedci nemaju. Ale maju vela nahromadenych poznatkov o invazivnych druhoch. Je to problem, ktory sa v EU velmi intenzivne riesi. Existuje mnoho druhov, ktore ak su zanesene do noveho ekosystemu, v konecnom dosledku sposobuju pokles biodiverzity a vitality ekosystemu, nie naopak. Tie druhy tu uz su a ich vplyv pozname. A prave preto sa snazime predchadzat zavleceniu novych druhov, alebo to aspon minimalizovat. To nie je otazka toho, ze budeme predpovedat, co sa stane vtedy a vtedy. Toho nie sme schopni. Jedna sa o to, ze sme schopni predchadzat riziku.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa IringPalo »

Arugmentov proti je teraz asi viac ako tych ktore su za. S leknami som to myslel asi tak, ze keby sa autor jazierka snazil o urcity biotop, alebo to ponechal na slovenske druhy tak OK, ale ked tam ma juhoamericke lekna a ktovie este ake rastiny a stromy tam su, tak sa zrejme oni nebali. Ono sa povie ze lekno, ale co taka pistia, rozkatec, hygrophilla. Pistia je teraz rozsirena vselikde na svete, hygrophila je velmi nebezpecna burina, na ktorej odstanenie v amerike davaju velke peniaze. Ani agresivna rastlina nie je sranda. No a ked sa oni neboja do svojho jazierka dat vselico, zrazu sa my bojime krevetiek. V tejto chvili som skor nakloneny proti ako za, aj ked dovody nie su celkom jasne.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Mirko1A »

Argumenty, ktoré boli proti, sú na mieste, i keď samozrejme, z môjho pohľadu, zveličené resp. maximalizované. zavlečeniu druhov organizmov, ktoré nie sú natívne u nás, sa v dnešnom svete nedá jednoducho zabrániť. Spomeniem len niektoré pathways: obaly, v ktorých sú zabalené potraviny, drevo na výrobu nábytku, zem v črepníkoch exotických rastlín, drevené palety a pod. Ani sebe lepšia karanténa ani ochrana nezaručí 100% istotu. Človek je v tomto najväčším rizikom, ani o tom nemusí vedieť (napr. prinesie z dovolenky zem na turistických topánkach, semená rastlín zachytené vo svetri a pod.

Moja zdržanlivosť k tejto aktivite nevyplynula primárne z problémov introdukcie chorôb / invazívnosti a pod. (to všetko je známy problém a neovplyvníme ho), skôr k tomu, že nie je mi jasný cieľ tejto aktivity a čo sa tým chce dosiahnuť.
Možno, ak by sa to vyjasnilo, pomohlo by to ľuďom urobiť si názor.

cieľom tohto experimentu je ... zistiť čo... dosiahnuť čo .... posunie nás to kam ....

joey
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 06 Nov 2014, 16:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa joey »

Postnem este jednu vystiznu vecicku. Hlavne zaver radsej sa čudovat nez menit... si treba vziat k srdcu.

Povedzme si to prámo.
Človek dokáže skoro šecko.
Urobyt dýru do sveta aj do ozónu.
Urobyt si pekný dom, ale aj peknú hanbu.
Vyzýrat jak pekný hrdina, ale nýkedy aj jako pekný idiot. 
Nýkedy dokáže byt na svete aj sto rokov, ale ani tri minuty pod vodou. Dokáže obstojne hrat na klavíri a na nervy, skákat do reči a aj o tyči. A tuším vácej myslet na budúce generácie počítačov, ako na maturantov.

Ale človek by si nemal toho až tolko namýšlat, lebo je len človek. Ani pri najlepšej vóle nedokáže preletet v petmetrovej výške z Námestia hraničárov na Šancovú ulicu. A to ani za ideálnych poveternostných podmínek.
Nedokáže vonat jako lipa a len tak jako topol sa rozmnožúvat po vetre.
To dokáže len božá príroda. A preto by si mal človek celkom skromne povedat - Ešte tak mnoho toho nevím.

A preto sa budem na svete radšej vácej čuduvat jako svet menit. Lebo pri čuduvání nekapú stromy, nekapú ryby, ale rastú stromy a padá snah.
A šecko je na svojom míste, tak jak má byt.
Tak, jako ked je na jar naozaj jar,v lete ked je leto,
na jabloni jabĺčko, na človekovi hlava a v človeku SRDCO.

Stanislav Štepka

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Mirko1A »

síce to nie je o krevetkách, ale tu je jedna práca o cudzokrajných rakoch nájdených na Slovensku

http://www.wrmjournal.com/index.php?opt ... mitstart=1

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa prasan »

Podľa mňa na margo úvodného príspevku je to nie moc dobrý nápad.Trocha sa tu zabudlo,že taká krevetka môže byť potencálny nosič parazitov či iných ochorení na ktoré by naše živočíchy nemuseli byť imúnne.Neslávne slávny račí mor je tomu výstrahou.

skala
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Jún 2016, 07:13
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa skala »

Zdravim

Čítam zbezne na mobile. Správne chapem, hľadáte miesto v "prirode" pre krevetky?

Introdukcia je až na potkana v minulosti povazovana za zlé riesenie

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa viridis »

Ahoj Peter (predpokladam) a vitaj,
tato tema je uz vyse roka stara a ked si to precitas cele, zistis, ze velka cast tych, ktori sa vyjadrili boli proti.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Dussi
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 30 Apr 2017, 23:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Dussi »

ono clovek sa nemusi ani moc snazit umelo vysadzat nejake druhy, oni sem aj tak raz pridu zmenou klimy atd. napr. taka modlivka, alebo napr. tato krevetka https://rybicky.net/atlasostatnich/vzdutka_desmarestova

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných