Procambarus clarkii

Najčastejšie chované druhy rakov a mini ráčikov u nás
Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

začínam extra tému zvlášť pre clarkii-ho, aby sa to odselektovalo

veľké info čakajte od iných, ja len linknem rybicky.net a citáciu odtiaľ:

https://rybicky.net/atlasostatnich/rak_cerveny

"Akvárium by mělo mít dostatek úkrytů, voda dobře odstátá, bez chlóru, zásaditá a spíše tvrdá. Je nutné odstraňovat zbytky potravy, zvláště pokud není akvárium vybaveno výkonným filtrem. Velikost dna nádrže by měla být 70 x 50 cm a více. Rak červený se dožívá okolo 3 let."

"Rak je všežravec. Obecně platí že mladý rak, to znamená do stáří zhruba šesti měsíců, dává přednost živočišné stravě bohaté na bílkoviny. Stráví tablety pro ryby žijící u dna (např. Tetra Wafer Mix). Nitěnky, patentky, spařené kopřivy, cvrčky, moučné červy, syrové rybí maso, salát, akvarijní plži, malé rybky, žížaly - vše mražené i nemražené. Pojídá i zeleninu, ovoce a akvarijní rostliny. Rostliny rak stříhá a žere, někdy rostlinu jen ustřihne či vyhrabe a nechá ležet nedotčenou. Destrukce rostlin je docela častý jev.
Nevhodné: hovězí a jiné maso z teplokrevných zvířat."

"Rak červený by měl být chován nejlépe samostatně, hrozí konflikty s ostatními raky (zejména stejného pohlaví) a v akváriu bez ryb nebo s rybami, jejichž ztráta vás nebude mrzet, protože rak červený dokáže ryby ulovit a sežrat."
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

a teraz moja otazka :)

kedze uz mam nielen raka ale aj račicu, tak ma zaujima, ci sa niekedy "skamaratia", alebo budu navzdy rivaly ... kedze je samec minimalne raz tak vacsi, samicka je vacsinou utiahnuta mimo jeho dosah, pricom zatial jej odcvakol obe velke tykadla aj kusok z velkeho klepeta
z inej strany, zase samicka vela krat ide plizivo k samcovi (k jeho jaskyni), len neviem, ci za ucelom obsadzovania, alebo lakania samca
tak isto som ich uz niekolko krat videl, ako uprostred akvaria, mimo skrýš, len tak stáli a pozerali na seba len par centimetrov od seba ... pri podozrivom pohybe samca vždy samička odskočí ...

a moja druhá otázka:

približne ako často sa raci zvliekajú? rátam, že čím su starší, tým sa im interval predlžuje ... avšak moji su ešte podla mna dosť mladý, a samec sa zvliekol koncom januára ...

stravu sa im snažím dávať pestrú - slimaky, varene rybie maso, mach, zihlavu, rozne kusky zeleniny,3 druhy granolí pre vodne zivocichy (raky, krevety ...)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa džara »

myslim, ze v tomto by najlepsie pomohol prasan z akvy, alebo ivan vysluzil. obaja raky uspesne odchovavaju/li/.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

tak moja samicka dostala teraz pekne na frak ... ked som prisiel, bola zalezena pod drevom, tak neviem, ci ju doriadil predtym, alebo az teraz poobede ...

samec jej poriesil trosku koncatiny - vsetko len na jednej (pravej) strane - odcvaknute cele velke klepeto + odcvaknute 2 zadne nohy ... a ona stale leze ku nemu ... naozaj tomu nechapem ... to sa chce akoze parit ta samicka stale, alebo je len taka hlupa ... takymto tempom sa nebude stihat zvliekat anebude jej to stihat dorastat ... nakoniec ju ten samec asi aj zozerie celu ... a pritom krmim dost, hlavne mrazene patentky kvoli zivocisnej zlozke
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

nikdo k rakom nepise, tak sa mi dnes podarilo natocit, ako si edo cisti klepeto ... je to len druha polka ocisty, tu prvu som nestihol, ale snad niekedy aj to

https://www.youtube.com/watch?v=FI0mGmuHqRI
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

aby toho nebolo malo, nech ma ta tema viac prispevkov
edy zospodu :)
edy zospodu :)
sonička s dorastajúcim klepietkom
sonička s dorastajúcim klepietkom
a je sranda, ze sonicke dorastla jedna zadna noha, ale druha vobec .. asi nemala stavebny material :D

inak velmi im chuti vlastne uplne vsetko .. ked mi nieco skape, hodim im to a oni to zozeru, ked sa mi premnozi mach, vytrham ho a hodim ho k rakom, ktory ho spacifikuju behom noci, odide slimak? hodim im ho .. proste presne ak osa o nich pise, vsezravci, mrchozruti, cistici ... ale ked im chytite rybku a pinzetou date ku klepetam, spravia s nou velmi ryhcly koniec ... ani jigsaw nebol taky dobry ako edward :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

a takto papame mach ...

https://www.youtube.com/watch?v=4MU1BCz ... load_owner

moj hlas tam znie uplne hrozne a original taky hlas nemam .. ja len pre istotu dopredu hovorim :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

a tu mate, aka je nasa sonicka vychcana a ako mi redukuje lemnu minor ... a ze preco jej mam stale tak malo ...

https://www.youtube.com/watch?v=e9fZU0YDrEU
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nechces doliat vodu :D ? Ci to tak ma byt?

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

mam to tak umyselne ...
1. aby som mal dostatocne virenie vody prudom z cerpadla - vyssia hladina by sa tolko nevirila a kedze niesu rastlinky, potrebujem dostatocne cerit hladinu
2. drzim hladinu tak, aby raci dociahli az nad hladinu, tj keby sa im zachcelo normalneho vzduchu, staci im vyliezt na jedno z 2 najvyssich miest a mozu dychat kolko chcu (aj ked viem, ze to nepotrebuju)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

niekde som to uz cital, len neviem kde presne ... za aky cas od "uspesneho" oplodnenia vidno na samicke vajicka? pamatam si spravne 2-3 dni?
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

dnes, po prichode domov, som nasiel v poradi uz stvrty zvlek samicky ... zaujimavost vsak je (preto pisem) , ze samcek sa doteraz zvliekol len jeden krat a samicka ho tymto poslednym zvlekom uz prerastla, pricom ked som ju kupil, nebola ani polovica z neho ...

neverim, ze samcek je taky stary, ze sa skoro uz nezvlieka ... hlavne ked vidim tu velkost samicky teraz
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

opat pridam prispevok do "svojej" temy :D

v akvariu s rakmi bolo dnes smutno. dnes som zistil, ze samec sa konecne po cca pol roku opat zvliekal, avsak samicka (ktora sa medzitym v jeho pritomnosti zvliekla uz 4 krat a prerastla ho) to vyuzila, a roztrhala ho ...
zvlek ani nebol dokonceny, pretoze som si chcel nechat klepietka, ale tie boli este plne masa, takze mu odtrhla predne koncatiny uprostred zvliekania, pricom horny pancier bol spojeny s velkymi nestiahnutymi odthnutymi klepetami, k tomu mu odtrhla vsetky ostatne nohy (ktore uz boli stiahnute) a nechala ho lezat ako handru ...

cize na zaciatku som sa bal, ci samec nezabije samicku, pretoze velkostou bola ani nie polovica z neho a nakoniec po mesiacoch trhania koncatin samicke sa mu pomstila a zabila ho ona :D

p.s. viem, ze si koncatiny vedia raci odthnut sami pri zvliekani, ak maju so zvlekom problemy, avsak samec lezal blizko miesta, kde samicka travi vacsinu casu, namiesto blizko svojej jaskyne kam nikoho nepustal, ktora je na opacnom konci akvaria, takze tento scenar a jeho nasledna bezmocnost mi k tomu nesedi. Aj keby si tie klepeta odthol sam, znamenalo by to uz dokonceny zvlek a vedel by samicke utiect/uskocit, pretoze rak dokaze zit aj bez hlavnych klepiet (aspon v zajati urcite). tolko brutality som necakal, moja prva vrazda medzi rakmi nooo
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa prasan »

@Hryzo: mladé ráčiky sa zvliekajú i niekoľko krát do mesiaca - pri dobrej opatere.Dospelé sa zvliekajú už len raz až 2x do roka.Ak je však rak poškodený(klepetá ,nohy atď.) niekedy sa snaží zvliecť i skôr prípadne nové nohy prestrčí cez starý pancier v podobe regenerátov.(nových dorastajúcich končatín)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

nasa krasna sonička ...

(fotene s bleskom, preto take farby)
DSCN0029.JPG
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

dnes najdenych 5 rakov mrtvych (3 "nadoby") ...

pisem to len pre info ...
krmil som varenou tekvicou, rozvarenou do makka, nech sa im lepsie papa ... nebola osupana (manzelka neosupala) a umrelo mi 5 rakov, z toho 3 sa akurat vcera (resp v noci) zvliekli ... zvysne 2 boli v lavore s jednym zvlecenym ... v kazdej z nadob s mrtvym rakom/mi, ostal kusok nezjedenej tekvice ...
nepredpokladam, ze by to bolo nieco z povrchu neosupanej tekvice, pretoze nie vsade bola aj supa, kde boli umrtia
1 umrtie bolo v 4L pohari, 1ks raka po zvleku
3 umrtia boli v 8L lavore, 1 rak po zvleku, 2 raci maleho vzrastu (utlacane tym velkym)
1 umrtie v 52L akva bez filtra, 1 rak po zvleku ... v akva boli dalsie raky nazive

predpoklad umrtia, rychly rozklad nezjedenej rozvarenej tekvice a vysoka koncentracia nejakej latky, pricom zvleceny raci su (predpokladam) ovela nachylnejsi na vsetko vratanie zlozenia vody ... okamzita naprava a velka udrzba vsetkeho, kde drzim rakov a poucenie, nepodcenovat situacie, kde si myslite, ze bude vsetko v poriadku .. na chybach sa clovek uci (nastastie mam rakov este dost :D)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa prasan »

Hryzo! Samotný fakt,že držíš raky v 4-8L pohári či lavóre/ v jednom akva píšeš dokonca bez filtrácie je zarážajúci.Nie ,že mohlo dôjsť k skazeniu vody ale určite došlo! A zmena podmienok predpokladám silný pokles pH skôsobil,že rakom po zvleku nevytvrdol pancier čo neraz končí smrťou jedinca.
Tiež neraz mám raky v núdzovej nádobe,ale kyslík a filtrácia musí byť samozrejmosťou.A ak núdzová nádoba,tak min. 30-50L z dôvodu udržania ako tak stabilných podmienok.
Dalšia vec ktorá ma napadá je chemicky ošetrená zelenina.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa Hryzo »

nebud tak moc kriticky ... tie raky maju (takmer stale) veskeru starostlivost, co im viem dat, pravidelne (a casto) menim vodu, kazdy den im rucne cerim vodu na prevzdusnenie popri krmeni, vsade tam mam liapor na dne kvoli aspon ako takym bakteriam a su takto uz dost dlho (viac ako mesiac) a je to prvy uhyn odkedy su tam ... bola to jedina moznost, ako zachranit viac kusov ... inak by museli bt pri mame, kde by uz viac ako 3/4 z nich urcite nezila ... z cca 80ich, co boli pri mame, ich tam vidim pobehovat tak 10 .. takto ich v tych "hroznych" podmienkach mam este aspon 25+- a robim s nimi radost inym ludom (daruvam ci posuniem za almuznu na naftu) ...
naozaj som v rozpocte nemal niekolko stovak na rychle kupenie akvasteny ...
a nemusis hovorit, ze som si nemal robit malych, ked ich nemam kam dat ... 1. snazim sa o nich postarat ako sa da 2. samec uz bol zavrazdeny takze dalsie chvylu nebudu :D
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Procambarus clarkii

Príspevok od používateľa prasan »

OK beriem.Apropo na stenu som v zálohe pár stovák nemal.Šetril som niekoľko rokov a další pol rok som čakal,než mi ju prišli zmontovať.Dokonca som si na niečo i požičal a potom vrátil.Nemal som to tak ružové ako sa to z fotiek možno zdá.
To čerenie hladiny rukou moc nepomôže.Najviac kyslíku sa do vody dostane hladinou a čim väčšia plocha hladiny o to viac kyslíku je schopné do vody prenikať.Procambarus je nezmar a vydrží fakt i extrémne podmienky ,no netreba to pokúšať. ;)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných