Rozmnožovanie rakov

Najčastejšie chované druhy rakov a mini ráčikov u nás
Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

Tak.Píšu sa belavé,no veď vieme aké je zdravé vajíčko.Ak je vajíčko biele je to zlé.Popravde pri stovkách rakov čo som onoho času mal ani pri jednom druhu by som sám netvrdil,že sú vajíčka belavé.Skôr také svetlo sivasté.Väčšina druhov má vajíčka tmavé až čierne.
Pre priestorové dôvody som to obmedzil.Momentálne mám už len posledný pár Procambarus alleni a Cherax holthuisi black.

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

Ahojte, takze dneska vyliezla teda bol som doma tak som ju rychlo odfotil Kedy uz pride na to, ze budu male raciky?

Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Jozef_L »

kandino napísal:Ahojte, takze dneska vyliezla teda bol som doma tak som ju rychlo odfotil Kedy uz pride na to, ze budu male raciky?
Záleží od teploty vody, píše sa že 3-4 týždne podľa teploty vody, niekde na nete som čítal rozmedzie 15-30 dní.
Koľko ich nosí?
Chcelo by to lepšie fotky toho bruška, ale nepoplaš ju.

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

Voda ma cca 23 stupnov, no urcite ju nechcem niako stresovat stale je skovana cize toto bol tak povediac momentka a nosi ich od 16 Aprila uz 3 tyzdne. Ukryt maju jedlo dostava hadzem jej to pred skrisu cize neviem. Moze byt, ze samec je hnedy nieje takyto oranzovi tak sa nedokaze sparit s samickou?

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Mne CPO nakoniec odišli všetky, ale samozrejme že som robil chyby ako tvorda voda z vodovodu, ktorá vajciam nerobí dobre, potrebujú maksiu.
Potomstva som sa nedockal, ale samicky na pol tela zozrane ano. No skoda. Ostal mi len jeden samec.

Pozri si tento obrazok. Tu mas asi vsetky 3 pripady ako vyzeraju vajcia. Vajcia ktore su oranzove, su neoplodnene, aspon co som sa docital na nete, tie bele, belave su zrejme zadusene, alebo sa z nejakeho dovodu nevyvijali a tie co vidis ako sivočierne a vidis vo vnutri plod su ok. Asi takto by to malo vypadat. POstupne by si mal vidiet ako sa im vyvinu očka atd... foto je slabe, nie je tam vsetko vidno, ale asi takto to bude.
Pregnant-CPO-4-1024x768.jpg

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

Neviem mam tam ADA Amazonia Powder a menim vodu raz za tyzden stym, ze ju neham odstat 24h. Dneska zhodila vajicka ta prva co ich nosila asi 3 tyzdne, boli biele az sede, nebol tam plod. Tato fotka posledna co som sem daval bude asi druha samica ktora zacala len teraz nosit. Okrem nich tam mam este 15 red cherry a 6 tetra neon. Akvarium ma 30l 29x29x35. Filter s perlickou CO2 tekute 1ml kazdy den. Dennerle Shrimp King Complete granule, jedlo pre rbyky co padne na dno a mrkvu. Ukrytov maju dost vela rastlin tam je a medzi sebou nebojuju.

Je pravda, ze mam znova akvarium po 15 rokoch cize som zaciatocnik. Ja to davam za vinu tomu hnedemu malemu racikovi, ze nieje oraznovi cize nevie ich oplodnit.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

@kandino: ohľadne vajíčok ako dal foto Jozef_L / ohľadne toho či sa pári hnedý s orange - tak áno ale už to budú krížence dvoch farebných foriem a mladé už nebudú pekné schoko resp. kriklavé orange. - nie moc dobrý nápad / Ohľadne stresu a pod. - raky sú svojské kus od kusu - niektoré samičky pri prílišnej manipulácii vajíčka zhadzujú iné naopak pekne donosia - niektoré samičky bodaj bolo ovievajú pleopodami iné zas poctivo mávajú a tie najlepšie vyhľadávajú okysličovací kamienok aby vajíčkam ponúkli čo najviac kyslíku potrebného pre vývoj / raky som choval i odchovával(niektoré ešte stále) v stredne tvrdej vode pri pH 7,4-7,6.

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

Uvidime ako to dopadne ked uz nosi tie vajicka. Niako snimi nemanipulujem aby som ich nestresoval.

Nasiel som pre to CPO, ze aj ta moja farebna kombinacia co je samcek tak parti pod Orange CPO takze ja uz neviem. Ci nahodou nema len take pestre to sfarbenie netusim

https://rybicky.net/atlasostatnich/rak_mexicky_zakrsly

@Prasan: ty si znalec su aj mini raciky inej farby ako napriklad biely, modry alebo ghost? Ci tieto su velke tie nad 10cm?

Dakujem,
Roman

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

CPO je skratka z jeho mena čiže Cambarellus patzcuarensis var.orange.Tie hnedé sú jeho čokoládovo sfarbená forma predávaná ako var.schoko.Objavujú sa aj namodralé jedince,no často sa pri mini ráčikoch nejedná o tento druh.Skôr sú to Cambarellus diminutus a iné.
Biele,červené,modré,ghost čo sa najčastejšie predávajú sú nad 10cm.Jedná sa hlavne o Procambarus clarkii a jeho farebné formy alebo Procambarus alleni.
Na stránkach rybicky.net je to venované rakovi Cambarellus patzcuarensis - čiže na fotkách sú aj jeho divokejšie sfarbené či šlachtené jedince.Ak však chceš krásne sfarbené orange, nemal by si miešať hnedú formu.Mladé budú také nemastné,neslané.

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

Mam foto samceka zena spravila :D

Obrázok

Co to je teda zac, malo oranzovi alebo hnedy?

Dakujem
Roman

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

Málo orandžový.

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

Prasan, ty si pan si ma potesil :) takze nemam zleho racika. Dobre teraz zistit preco ich zhodila, uvidime ako donosi ta druha samica. Zvlastne bolo, ze ich dlho nosila a nezmenili farbu. Mohlo sa stat, ze aj sa niake vyliahli a matka ich zozrala? Kedy asi mam pozorovat ci sa tam vytvara embrio?

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Mne znasky dopadli rovnako. Zjavne máš moc tvrdú vodu. Ja som teraz kúpil gh testy A voda má 20 gh. Detto skalare majú u mňa ten istý problém.
Farba bledne pred zvlekom. Po zvleku bude zase sito červený

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

Po zvleku sú také lesklé ale nie sýto sfarbené.Pancier práve časom a hlavne vekom ráčika má najkrajšiu,takú vyzretejšiu farbu - vtedy sa tak často už nezvliekajú a to sfarbenie je najkrajšie.To že strácajú na sfarbení pred zvlekom je pravda len čiastočne,u niektorých sa tak nedeje.Záleží od parametrov vody,potravy a v neposlednom rade od kondície raka samotného.Strata sfarbenie môže niekedy poukazovať na zlý zdravotný stav jedinca.Ak chcete aby vaše ráčiky mali peknú hlavne orandžovú či červenú farbu,odporúčam mrkvu alebo krmivá s prídavkom astaxanthinu.
Jozef_L ja moje odchovávam resp. som odchovával pri GH 15 (P.clarkii/ P.alleni/ C.patzcuarensis/ C.diminutus/ Ch.holthuisi/ Ch.quadricarinatus) -bez problému.
Pri CPO som mal smolu,že som natrafil na samičku s totálne kanibalisickým sklonom a nakoniec ostala v akvárku sama.Niekoľko krát som mladé mal no tie som na svoju smolu skoro rozpredal či daroval a neostalo mi nič. :)

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Ja mám asi takého samca, ten ostal sám. Posledná samica mala zozrane nohy. Gh som mal 20 + A nemnozili sa mi ani neocaridiny. Aspoň čo som čítal O cpo tak uvádzajú na rozmnožovanie gh 10 -15. No3 A no2 bolo V pohode.

aquarius
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 31 Mar 2016, 10:20
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa aquarius »

male raciky
2016-05-12.jpg
2016-05-12.jpg (59.37 KiB) 8823 zobrazení
racik.jpg
racik.jpg (71.33 KiB) 8823 zobrazení
Naposledy upravil/-a prasan v 16 Júl 2017, 21:27, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

aquarius
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 31 Mar 2016, 10:20
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa aquarius »

neviete PLS kedy sa odstavuju a nejake typy na stravu?

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

No mne obe zhodili vajicka :( Wau krasne male raciky super nech sa dari. Ja neviem kde je problem ci to je tym aktivnym dnom ADA alebo cim :/

NO3 10mg/l NO2 0mg/l GH >14•d KH 6•d pH 7,6 a Cl2 0mg/l teplota vody 24C

aquarius
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 31 Mar 2016, 10:20
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa aquarius »

ja to vobec nesledujem tie hodnoty a cisla...voda z vodovodu, odstata, rastliny,mierumilovne rybky... zabehnute aqua ) ale prvu varku vajicok mi zhodila toto je No.2 a dufam ze bude vsetko ok

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

Ja len pre info keby sa tym chcel niekto zaoberat. Podobne tebe akva a tiez prvy krat nosili cize verim, ze druhy krat uz vynosia

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných