Rozmnožovanie rakov

Najčastejšie chované druhy rakov a mini ráčikov u nás
Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Hryzo »

Takže zakladám tému, pretože je pre mňa dosť aktuálna ...

Ja som sa dostal už do pokročilejšej fázy a to:

3 dní dozadu som našiel pobehovať mini ráčikov, deň predtým sa mi zdali pod samičkyným chvostom uz nejaké tie tykadlá a nožičky ...
Su úžasné, dnes rano som ich našiel rozlezených oveľa ďalej od "domovského" kokosu a už začínam rozmýšľať, ako dlho môžem nechať samičku pri mladých, než ich začne zrat ... viac ako polovica mladých ešte stale visí na chvoste, takže viem, ze este mam čas, len to nechcem prepisknut ...

Tak isto uz zabieham porodnicky, aby som mladých rozdelil, pretoze mam pocit, ze ich je za 2 vagóny ... :)

Prípadná otázka: čím je najlepšie mladych kŕmiť ... zatial tam maju žihľavu, cez den padne par vlociek z krmenia na dno, dnes rano som videl, ako maličký zobral zeleny vykal po slimákovi (zo žihľavy) a ten zacal tlačiť do hlavy ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Hryzo »

Mam celkom pekné fotky, som však len na mobilnom nete, takže nanič ... maličký sa začínajú rozliezať a žihľavu pekne rozoberajú a papajú ... stale ich vsak dosť visí maminom chvoste
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Hryzo »

Asi som to mal nazvať skôr môj denník :)

Račica pustila uz viac ako 2/3 mladých, tak som ju prelovil do (snáď) už ustáleného pôvodného akva (pre eda) ... tam nech ten zvyšok zhodí ... zmena sa jej tuším nepáčila a dosť pobehovala hore dole, ale pred odchodom do práce už bola opäť v kokose ...

V samochode ostalo plno mladých ráčikov, od bledých až po krásne oranžové ... som zvedavý, ako sa budú vyfarbovať ... zajtra ich trochu rozhadzem do viac akva (dokopy budu mladé v 5ich aj keď menších) a som zvedavý, co nakoniec prežije ...
Popravde, teraz ked pozriem do samochodu, mam pocit, ako keby som kukal do akva plného vší :D
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Hryzo »

chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Hryzo »

Pridam si dalsi prispevok, nevh to tu nestagnuje ...

Racikov je miliarda, uz som ich 70 oddelil do samostatnych nadrziek (lavorov) a dasich 5 lavorov zabieham ... Oddelujem ich po 10 na lavor, nech maju aku taku sancu prezit ...

Bohuzia, v akvariu mladych akokeby ani neubudlo a uz romyslam, ze s nimi obsadim aj 54ku ... Len musim vybrat zavoj prisavnika nech ho necvakaju ...

Z pozorovania -
Vyslo celkom dost farebnych variant ... Priesvitne, biele, do zlta, oranzove, cervene a nasiel som aj modre ... Najviac je oranzovych a cervenych ... Sak rodicia boli cerveny s tmavym chrbatom ... Uvidim, ako sa postupne budu vyfarbovat ...

Videl som par zvlekov, par rakov je viditelne vacsich ako ostatnych...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

Sorry Hryzo,kopec práce - málo času.Gratulujem,nech sa teda maličké držia.(pekné video)
Malé ráčatá rastu nerovnomerne.Kedže sa ti rodí kadečo,nie je to čistá forma.Zrejme je to z chovu kde majiteľ moc nedbal na farebné formy tohto raka.Ak bolo viac foriem po kope,tak sa pomiešajú.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Hryzo »

prasan napísal:Malé ráčatá rastu nerovnomerne.Kedže sa ti rodí kadečo,nie je to čistá forma.Zrejme je to z chovu kde majiteľ moc nedbal na farebné formy tohto raka.Ak bolo viac foriem po kope,tak sa pomiešajú.
pokial viem, tak minimalne samec (samicka vyzera tiez uplne rovnako) bol nepodarok z pokusov o ghosta takze ratam, ze su v genoch biele, cervene aj modre farby + ich kombinacie ... najviac sa mi zapacili mlady, ktory maju biele telo a cervene klepeta ... skusim to nejako selektnut, aby aspon jeden taky prezil, ze co z neho vyrastie hehe

...

bol som v tom, ze som uz rozpisal, ako sa racikovia maju, avsak to tu nikde nevidim, tak neviem co sa stalo ..
takze:

racikov som dokopy oddelil ak som dobre pocital 155 a dalsich par este oddelim, v malom akva ich je vsak stale na rozdavanie ...
dokopy sa mlady nachadzaju v -
zatial 5x 4L pohare (pracujem na dalsich na oddelovanie) povodne po 2 kusy, vo vacsine uz je len sam jeden rak
5x cca 8L lavoroch stvrocovych s dnom cca 30x30cm, tam boli povodne po 10ks
5x cca 8L lavoroch okruhlych s priemerom cca 30cm, tam som ich daval po 5ks
2x 10L avka s povodnou osadkou po 10ks, predvcerom som tam vsak dal novych dominantov (vyrastenych) z 54L akva
27L akva kde sa narodili, tam ich je mnoho
27L akva s bojovnicou samcom, tam som dal len jedneho krasneho cerveneho a je tam uplne sam
54L akva dlho zabehnute, tam slo 50 kuskov, vystrihali mi vsetku rotalu a uz sa pustaju aj do cryptocoryn
128L akva, domov samicky, tam zhodila poslednu cast (asi 1/4) vajicok avsak mladych tam vidim malo, povedal by som len par prezivsich kusov, co este samicka nestihla zjest :)

...

najviac sa im dari v 54L, tam su krasne velke kusky aj 4cm uz, tak isto aj ten samotny v 27 tak krasne podrastol a je to vystavny kusok, ostatny rastu pomalsie, predpokladam, ze sa stihaju navzajom zrat a preto tam nevidno ziadneho giganta

...

krmim ich vsetkycm moznym - viac druhov granoliek pre ryby, mrazena patentka, zihlava, mrtve rybky (guppy co mam na krmenie, ak nieje mrtva zariadim to :D)

...

uvidime, ako sa budeme vyvijat dalej, planujem porozdelovat co najviac, avsak mam problemy s miestom teraz, pretoze buducu spalnu, kde boli doteraz, pomaly zacinam prerabat a musel som ich vsetkych presunut ... jedneho vyrasteneho krasavca som daroval kamosovi, uvidime, ako sa mu bude darit u nho

coskoro budu foto ... kupili sme novy fotak nikon L840, len sa s nim musim naucit fotit ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Hryzo »

fuuu ... dnes ma racica dost prekvapila ... hladam ju potvoru, a ona si je zalezena v kokose ... to by bolo v poriadku, keby pod chvostom nemavala novou várkou !vajičok!

tu tym padom vznikaju otazky:
- je rak schopny uchovat si spermie (alebo co maju) po dobu niekolko mesiacov bez kontaktu so samcom?
- je rak samec polovicnej velkosti zo samice premoct samicu a oplodnit ju? alebo sa samica necha, ak "chce"
- je nejake riziko mutacie, ak nahodou oplodnil syn matku?
- moze mat samica len tak z nicoho vajicka, ktore niesu oplodnene a potom ich proste len zhodi a pokracujeme dalej?
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

- áno (spermatofory),samička si ich vie v kanálikoch na tele uchovať.
- áno,rozhoduje hlavne veľkosť klepiet ako celková veľkosť raka.Prípadne sa samica pári zo samcom dobrovoľne.
- áno,no nie moc veľké.Osobne som sa za tie roky s defektom (telesnou vadou) nestretol.Problémy sú hlavne ak sa kôrovce chovajú v holej čistej nádrži.
- áno

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Jozef_L »

U cpo sa O niekoľko dní sfarbili do oranzova, čo je prejav neoplodnenych vajíčok A zhodila ich asi do 8-9 dní postupne všetky.

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

Ahojte, cierne vajicka su ok? Dneska rano sa tam objavili

Obrázok

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

OK

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Jozef_L »

To je farba prvé 3 - 4 dni po nakladení. POtom by sa mali meniť buď na biele resektíve belavé, čo by mal byť príznak oplodnenených vajec alebo takéto ružové http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=21&t=334#p7494 a to znamená že nie sú oplodnené, aspoň čo som sa dočítal.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

No neviem.Väčšinou keď sú belavé sú na houby.Farba je rôzna podľa genetiky konkrétneho jedince,obdobne ako je tomu u kreviet.Vajíčka sú skôr sivé až čierne,niekedy nazelenalé,ružovoorandžové.Apropo Jozef,ja by som z tej tvojej fotky povedal,že vajíčka boli ok.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Vajíček bývá okolo 10ti – 60ti kusů ve snůšce a v jedné sezóně jich může být i více (5). Vajíčka samice nosí asi 20 - 30 dnů (dle teploty vody- čím je teplota vyšší, tím je doba vývoje kratší). Bělavá až nažloutlá vajíčka značí, že jsou oplozená.. Mláďata opouští matku při velikosti kolem 3 mm.
http://www.akvarista.cz/web/atlas/detail/?id=210


Pokud vajíčka nebyla oplozena mají zhruba po třech dnech oranžovou barvu a chovatel tak ví že z vajíček nic nebude (pozor při lepení vajíček na pleopody mají vždy tmavě zelenou barvu).
http://www.aquaworld.cz/bezobratly.php? ... s%20orange
Ale ked pozeram na tie fotky s oplodnenými vajcami, moje su asi take neni, nie su tak belave až priehladne, otazka je preco ich samicka stale nosi na sebe.


U mna vzdy zmenili farbu na bud ruzove alebo belave. Len referujem co som cital.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

Napísané sú belavé,no ja vidím i tak na fotke svetlo sivé.Raky som choval viac ako 7 rokov a dáke ešte stále doma mám.Teraz zrovna nie konkrétne tieto CPO ale môžeš mi veriť,že som vajíčok videl požehnane.

kandino
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2016, 17:33
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa kandino »

Ahojte dakujem za diskusiu, teraz je stale skovana cize neviem spravit fotku. Ano su svetlo sive co ked pozeram linku co pridal Jozef_L tak to presne vychadza.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Denis »

Chlapi lepsieho odbornika na raky na Slovensku ako je Prasan nezozeniete, takze vam ostava len verit mu :)

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa prasan »

Ha ha srandista.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozmnožovanie rakov

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Asi mas pravdu Denis, prasan je king, inak pozeral som fotky rakov na nete a ozaj mal prasan pravdu, ak ostanu vajcia síto biele, tak je to stratené.
Kopa stránok uvádza že majú byť biele až belavé, ale tá biela respektíve belavá sa myslí zrejme bledá biela taká, že cez vajíčko vidno vyvíjajúci sa plod. Teda aspoň tak sa mi to javí, že keď sú snehobiele nepriehladné a má ich samička dlhšie tak to je jednoznačne v pase a mladé sa nevyvíjajú.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní