Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Najčastejšie chované druhy rakov a mini ráčikov u nás
Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Medzi u nás chované druhy patria zástupcovia rodov Procambarus a Cambarellus.Trocha zriedkavejšie u chovateľov a na burzách nájdeme zástupcov rodu Cherax.
Niekoľko najčastejšie sa objavujúcich:
Procambarus clarkii, jeho farebné šlachtené formy ako napr. var.red(divoko sfarbené jedince)/ var.white(snow white)/ var.orange/ var.pink(svetlé orange)/ var.ghost(trojfarebné).
P1020220 - kópia.JPG
Procambarus alleni
P1000743 - kópia.JPG
Procambarus fallax(staré známe pomenovanie Procambarus sp.marble - partenogenézou sa množiace samičky).
Cambarellus patzcuarensis a jeho šlachtené formy napr. var.orange/ var.schoko.
P1010071.jpg
Cambarellus diminutus
Cambarellus texanus
Cherax holthuisi a jeho formy (var.Black/ var.Orange).
Cherax destructor (hlavne jeho modrá šlachtená forma).
Cherax quadricarinatus
Cherax peknyi
O čosi zriedkavejšie sa objavujú
Cherax boesemani (pravdepodobne zástupcovia jediného druhu pomenovaný podľa sfarbenia či miesta nálezu - sp.red brick/ sp.Hoa Creek/ sp.Blue Moon/ sp.Irian Jaya)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Milos »

Prasan, existuje nejaky druh racika, ktory sa rozmermi a spravanim hodi aj na chov vo vacsej skupine?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Rak je rak a ako také sa radi dobiedzajú a sem tam i pri zvlekoch požerú.I tie najmenšie (Cambarellus diminutus) sem tam ak ich máme pri rybkách dáku tú plutvičku useknú.Ja ich mám pri endlerkách a pri konkurencii o potravu a cez noc sa to stáva.Ak väčšiu skupinku,tak treba mať k dispozícii dostatočnú rozlohu dna a ukryty.

Používateľov profilový obrázok
kiLLt
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Okt 2014, 20:01
Bydlisko: Nemšová
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa kiLLt »

Pekná téma. Ghostov stále zohánam keby niekto vedel kde tak budem povdačný.
Ja chovám momentálne
Procambarus clarkii marlboro red (P.clarkii var.orange)
Procambarus clarkii white snow (P.clarkii var.white)
Procambarus alleni
Cherax holthuisi black scorpion (Ch.holthuisi var.black)
Cambarellus diminutus
Procambarus alleni
Procambarus alleni
fotka_polovina (5).jpg (22.6 KiB) 17719 zobrazení
Procambarus clarkii white snow
Procambarus clarkii white snow
fotka_polovina (4).jpg (21.24 KiB) 17719 zobrazení
Cambarellus patzcuarensis orange
Cambarellus patzcuarensis orange
fotka_polovina (3).jpg (17.74 KiB) 17719 zobrazení
procambarus clarkii marlboro red
procambarus clarkii marlboro red

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Tomáš,trocha som to v príspevku upravil a dopísal správne,platné pomenovania.
Inak ako sa držia Ch.holthuisi? Už sú aj dáke maličké?

Používateľov profilový obrázok
kiLLt
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Okt 2014, 20:01
Bydlisko: Nemšová
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa kiLLt »

Radko v poriadku.
Cheraxi sa držia super sú krásne a nejaké mimina už mám tak uvidíme moc ich nieje tak ak s nich niečo bude všetko si nechám.
Už mám konečne aj kopec mladých od Alleni a to ma velmi teší prišiel som na to že som robil chybu v tom ked som samicu hned odlovoval popúštala potom do týždna všetky vajcia teraz som ju nechal už pri ostatných a odlovil až ked jej vyseli hotové mladé.
Zaujmavé je to že pri Clarkii možem samicu odlovit hned a v pohode.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Je lepšie odlovovať až keď sú už mladé.V tele samice sa vtedy vytvára hormón, ktorý zabraňuje kanibalizmu a zároveň posilňuje rodičovský pud matky.P.clarkii sú v pohode u nich je to skoro jedno.
Tá samica P.clarkii var.white od teba mala strašnú kopu vajíčok,ale na druhý deň ani stopa.Buď neoplodnené,alebo bolo práve niečo zlé - voda prípadne niečo iné.Cambarellus diminutus som dnes pozoroval 7ks pri výmene vody(ostatné asi zalezené),všetky k svetu.Jedna samička mala i vajíčka.No uvidím či sa niečo odchová aj pri endlerkách.Možno tam skúsim doložiť dáke ukryty.

Používateľov profilový obrázok
kiLLt
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Okt 2014, 20:01
Bydlisko: Nemšová
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa kiLLt »

Ak nosila po prvý krát tak to je normálka .
Neviem nieviem pri tých endelerkach ale niečo by prežit malo určite

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Endlerky mi otravovali i cherryny,tak som ich musel premiestniť.Zrejme to budem musieť skôr či neskôr poriešiť.

Používateľov profilový obrázok
kiLLt
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Okt 2014, 20:01
Bydlisko: Nemšová
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa kiLLt »

dvojdnové Procambarus Alleni 8-)
DSC_0007-001.JPG
Naposledy upravil/-a prasan v 21 Okt 2014, 22:38, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Upravený obrázok,vložené za sebou.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

tak musim zajst do tejto temy aj ked sa ma doteraz netykala :)

v ramci toho ze sa mi v akvariu premnozili lasturnatky mi bolo doporucene ako jedine mozne riesenie v mojej situacii s mojimy obyvatelmi, velkostou nadzrze a ostatnych faktov prave raciky na ich likvidaciu a to konkretne cpo raciky cize (ak som spravne pochopil) http://rybicky.net/atlasostatnich/rak_mexicky_zakrsly.

preto som tu v tejto teme, aby som sa spytal ake mate skusenosti s tymito racikmi vs krevetky a tak isto ma velmi zaujima ako su na tom s teplotou ktoru znasaju. na internete pisu 15-24 a ja mam v akvariu 25,5-26 kvoli rybkam a to http://rybicky.net/atlasryb/novoheterandrie_slicna. mozem skusit ist o stupen dole ale viem ze ked som tam mal nechtiac 22 stupnov rybky boli malatne a bez zivota ... ked som teplotu zvysil rybkam sa rozprudila krv takze moc dole nemozem ...

dakujem za vsetky rady nerady. musim o tomto rieseni rozmyslat pretoze lasturnatky su "neznicitelne" a mam ich premnozene takze mozu casom zacat pekne skodit a to nechcem dopustit.
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Nič moc nápad.CPO nemajú radi dlhodobejšie vysokú teplotu.Skôr okolo 20C.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

aku si myslis, ze zvladnu dlhodobo? ze by som skusil trosku najst nejaky kompromis raciky vs rybky ... mozno tych 24 by sa u rybiek este dalo ...
inak prichadza na rad len riesenie presunu rybiek do ineho akva kde zakurim :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Celkovo nápad dať akéhokoľvek ráčika k rybkám je blbosť.Aj mini ráčik dokáže napríklad u mňa endlerke uťať celý chvost.To že to niekoľko chovateľov takto má,je len dôsledkom nedostatočných poznatkov o správaní sa rakov.Pri vysokej teplote mavajú konkrétne CPO ráčiky náhle úmrtia.Vysoká teplota je u nich už i 26C.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

uvedomujem si riziko rak vs rybky ale ak mas iny napad na lasturnatky tak sem s nim :) rada na racikov mimochodom prisla od skuseneho akvaristu vysluzila vid http://www.akva.sk/hryzo-prerabka-54l-t15844-144.html v druhej polke strany

tak isto si nespomenul krevetky ci su tie uz rovno napisane ako jeho potrava ci nie.

rybicky.net - Je to malý druh, který neničí akvarijní rostliny, a při dobrém krmení si nevšímá ani malých rybek a to ani potěru. Při dostatku potravy lze odchovávat mladé ráčky ve společnosti dospělých. snazim sa v tom bidiet to lepsie ako horsie :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Myslím,že užívateľ ,,vyslužil,, ani s polovice nechová raky tak dlho ako ja.Ano je to fajn akvarista a práve preto to u neho nemusí byť taký problém.
Väčšina popisov na stránkach sa len dokola kopíruje a nikto neskúma či je to či ono pravda.Veľkochovatelia a predajcovia ti stále budú tvrdiť dokola,že tohto ráčika môžeš chovať pri 26C,Bodaj by nie, ak zahynie dúfajú že zas prídeš a kúpiš si nového.Možem kľudne povedať,že po skúsenostiach s CPO som ja osobne upravoval nižšiu teplotu na rybičky.net kedže som si pozrel podmienky v ich domovine a sám na vlastnom neuspechu to vyskúšal.
K tvojej osádke nevhodné ale lastúrnatky ti vychytá napríklad tetra čierna či akákoľvek väčšia rybka,ktorej sa zmestia do tlamky.Sú to kôrovce a ako také sú príjemné spestrenie ich jedálnička.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

na toto mozem zatial len ... elegansky aj endlerky ich do papule dostanu ale hned ich vypluju lebo im nechutia bo maju tvrdy pancier ... mam doma v inom akvariu dospelych ciernych fantomov tak mozem skusit aj ich ale zatial moc nedufam.

kedze viem, ze sa tu na tomto fore najde niekdo (ty) kdo raciky chova, tak som sem napsial prave preto, ze sa mi tu ujde vierohodna informacia na to co ma zaujimalo a nebezal som hned kupovat racikov do prveho obchodu :)

a aby som bol aspon okrajom v teme - ak by som na likvidovanie lasturnatiek chcel naozaj pouzit racikov cpo, tak by som musel znizit teplotu na - minimalne 23? alebo az na tebou odporucanu 20? to je totiz problem aj keby som ich chcel chovat normalne (nie kvoli lasturnatkam) pretoze izbova teplota da akvarium na 22-23 (tak to mam v 160L) a v lete neverim ze by som dokazal udrzat pod 24 ... (v 54ke som maval v lete 26-28)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Dáku tú dobu vydržia,vedia sa trocha teplote prispôsobiť.V ich domovskom jazere však teplota nikdy nepresahuje 23C.Skús si položiť otázku, prečo sa ti v akvárku lastúrnatky objavili.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

lebo som si ich niecim priniesol domov (rastlinky darujem/predam cez inzeraty) a mali asi nejake tie super podmienky na rozmnozovanie ... 2 rastlinky mi odhnivali a boli na nich ako vosky :D tie aj vsetko co sa mi nezdalo som odstranil ale kedze tam mam rozkatca ktory sa paci nielen rybkam ale aj krevetkam a nechcel som ho davat prec tak stale budu mat co jest kedze mu zakazdym nieco malo odpadne ale dari sa mu krasne. teraz pravdaze par dni pockam na vyvoj ale o cpo uvazujem zatial len v teoretickej rovine ako jednej z moznosti preto to tu diskutujem(e)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Skús si tam dať napríklad samčeka gupky,ten by ti s lastúrnatkami mohol pomôcť.Trocha striedmejšie kŕmiť a staratia sa.No Bohu žiaľ si ich do akvárka môžeš zavliecť úplne jednoducho a to i krmivom či výmenou vody.Pri založení jedného akvária som ich mal stovky,pomohla tetra čierna.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní