Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Najčastejšie chované druhy rakov a mini ráčikov u nás
Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

u raka úôati to iste ako u krevetiek? - zvleceny pancier nechat na jedenie, nech ma vapnik?

prave sa mi ten cigan totiz zvliekol, a draha skoro chytila infarkt ze co s nim je (pancier bolo vidiet, on bol zalezeny :))
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Máš 3 možnosti:
1.Pancier necháš tak a on ho možno zožerie,bude tak mať látky na další zvlek.Častejšie však slúži na odlákanie prípadnej konkurencie v podobe druhého raka.
2.Pancier jednoducho vyhodíš aby ti nešpatil v akvárku.
3.Ak je zvlečok pekne celý,môžeš si ho vysužiť a postaviť na poličku.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

to vysusenie som chcel, ale draha povedala, nech mu ho tam necham, ze to bude ako s krevetkami ... rpeto som sa chcel uistit ... tentokrat ho tam skusim nechat kvoli zjedenie teda - vyberam si moznost cislo 1

špatit urcite nešpatí, mne sa paci ... krasne vidno ako sa mu zvacsili klepeta po zvleku a ma strasne krasnu krvavu farbu
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa viridis »

Hryzo, dorastla mu chybajuca noha ?
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

teraz je plachy a schovava sa ked odkryjem "kryt" takze to neviem zistit (nechcem ho plasit odkryvanim kamenov) ... ale pred zvlekom bolo vidiet, ze rastie
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Pred zvlekom ešte nemal dostatok potrebných látok na zvlek ,preto chýbajúcu nohu začal prestrkávať cez pancier v podobe nového regenerátu.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

keby som jeho chybajucu nohu rozdelil na 3 casti, tak vcera mal po zvleku narastenu cca tretinu, dnes som vsak pozeral a ma uz cca 2 tretiny a uz ju akutak dokaze pouzivat
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

U rakov je časté,že po zvleku mávajú aj o 2/3 väčšie telo ako pred ním.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

u mna som si velky narast tela nevsimol, ale klepeta sa krasne zdvojnasobili a ma ich uchvatne mohutne oproti tomu, co mal predtym
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

noha mu uz narastla :) ale pisem kvoli niecomu inemu:

nikde sa neviem dopatrat (asi som moc velky noob na to :D), v akych vodach procambarus zije ... ci ma radsej stojatejsiu/pomaly prud alebo tecucejsiu/vacsi prud vodu ... zaujima ma to kvoli tomu, ktore cerpadlo mam skor uvazovat 500l/h alebo 1000l/h do akvaria 80x40x40 pricom to cerpadlo bude tahat vodu cez kopec liaporu ako podny filter .... termin rozhodnutia sa blizi tak chcem mat jasno

snazil som sa to porovnat v ramci prietoku s filtrom co mam doma v 100x40x40 a to fluval U3 ktory ma prietok 600l/h a z porovnania mi vychadza, ze 500l/h v kratsom by malo stacit
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa viridis »

V pomaly tecucich vodach. Pozri :

http://en.wikipedia.org/wiki/Procambarus_clarkii
"P. clarkii is most commonly found in warm fresh water, such as slowly flowing rivers, marshes, reservoirs, irrigation systems and rice paddies."
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Je rozšírený takmer v celej amerike a ako invázny druh už aj v európe.Objavuje sa v potôčikoch ,riečkach i jazerách.Vyhľadáva račej stojatejšie a teplejšie vody.Príklad takého invázneho výskytu je napríklad Trasimenské jazero v Taliansku.
https://www.google.sk/maps/place/Trasim ... f4253ef7aa
Preto je na mieste zopakovať,že je životne nebezpečný pre naše pôvodné druhy rakov vzhľadom na jeho reprodukčnú schopnosť a prispôsobivosť.Môže prenášať račí mor.
Poprosím takto čítajúcich akvaristov aby ani náhodou neskúšali dávať tieto raky do jazierok a podobne.Už vôbec nie púšťať ich do voľnej prírody.Tento rak má mať svoje miesto výhradne v akváriu u nás doma.Ďakujem.
;)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa Hryzo »

takze teplejsie ... planoval som presunut skrinku do haly kde je stalejsia a nizsia teplota, pretoze v malej izbe (druha moznost) je cez leto teplejsie ... kedze vyhladava teple vody, mohol by byt v lete v tej malej izbe kde by mu mohla teplota vody stupnut na napriklad 28 a dlhodobo by sa tak cez cele leto drzala? (neviem preco som si myslel, ze oni radsej studensiu ako teplejsiu ... asi kvoli cpo co sme predtym rozoberali)

neboj, do prirody nepojde ... 1. draha by ho nedala 2. aj ked sa nahodou necham presvedcit na samicku a udu mlade. .. prinajhorsom ked nebudem vediet co s nim, pojdu ako vecera dospelym :) (trosku krute ale to je priroda)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Teplejšie vody vyhľadávajú na rozmnožovanie.Inak krajšie a väčšie vyrastú práve v chladnejšej vode.

peterson35
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 07 Feb 2015, 19:15
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa peterson35 »

procambarus clarkii var. ghost som mal par ktory som kupil ako mladata od Zdenka Pichlika asi cca pred 2 rokmi ,,,raz som ich aj odchoval ale potom som musel zrusit cely chov kedze som odchadzal do zahranicia.....Zdenek byva na kazdej akva burze ..

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Pomaličky uvoľňujem priestor,tak si asi nechám len Cherax holthuisi var.black(tie chovám dlhé roky) a Cambarellus diminutus (tieto už mám aj drobce ale nie moc pri endlerkách).Procambarus clarkii rôzne formy som dlhé roky choval a odchovával,zrejme je čas na zmenu.
Ghosty som nikdy nechcel,podľa mňa ide o farebne neustálenú formu.(nenájdete jediný kus,ktorý by bol rovnaký) No a kedže to nikto poctivo neselektuje,je viac farebne nepekných ghostov ako pekných.Postup na šlachtenie ghosta je trocha zložitejší a popravde ani mne sa do toho nechcelo.Je to minimálne niekoľkoročná záležitosť.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Zmena v popise a doterajšom pomenovaní Cherax holthuisi Orange tip.
Odteraz je to Cherax snowden.
http://zookeys.pensoft.net/articles.php?id=6127
http://crustahunter.com/cherax-snowden- ... est-papua/

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

ako je to na slovensku so zohnanim raka niciveho (cherax destructor)? chcel by som si dat vianocny darcek v podobe noveho akva. planujem vyskusat raka, konkretne niciveho, pripadne cerveneho. o ich dostupnosti na slovensku nemam prehlad. dik.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Procambarus clarkii a jeho rôzne formy bežne dostupné, cherax trocha horšia dostupnosť ale tiež sa dá.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

prasan, dik za odpoved. radsej by som chcel cheraxa, ale ak ho nezozeniem, moze byt aj procambarus. este ma napada par otazok. je nejake spojenie medzi dostupnostou rakov a rocnym obdobim (povedzme ze v lete sa zhanaju jednoduchsie alebo tak)? cital som, ze sa ma rak chovat samostatne, lebo to je teritorialny zivocich. planujem ho mat v 60 l. ako to je s pohlaviami? moze zit par spolocne stale, alebo len v case rozmnozovania?
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní