Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Najčastejšie chované druhy rakov a mini ráčikov u nás
Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Americké raky sa dajú posielať dá sa povedať kedykoľvek(záleží však i na konkrétnom druhu),ak sú správne zabalené.Kľudne i pri -20C.U austrálskych je to trocha zložitejšie.Hlavne pri nízkych teplotách pri zlom zabalení môže byť problém.Ohľadne dostupnosti: V lete hlavne na burzách je jednoduchšie niečo také zohnať.
Nemusí sa chovať samostatne,no treba mať hlavne čo do plochy a objemu akvária dostatok priestoru.Netreba zabúdať,že raky sa pri zvlekoch neraz požerú alebo si poškodia -odtrhnú klepetá(to isté sa môže stať s klepetami i pri ich ochote páriť sa).Ak chceš ozaj krásneho raka - najlepšie je mať ho samostatne aby dorástol ako má.Bez poškodení a pod.
Pohlavie: U amerických je to jednoduchšie - samček má pri poslednom páre nôh pohlavné orgány - také dva páry ,,paličiek,, - premenené pleopody. Samička má pri predposlednom páre nôh pohlavné otvory.Môžeš si foto dohľadať i tu na stránkach. U austrálskych je to trocha inak (samec má len také výrastky) a nie je u rakov zriedkavý i pohlavný dimorfizmus.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

aha, no dobre. teraz som na pochybach, ci si radsej nezaobstarat "americana". planoval som ho na samotku tak ci tak. mozno mu tam hodim na skusku par neo. cital som, ze "amici" su mierumilovni. myslim raky, nie politikov :D ok, tak dik za orientacne info z prvej ruky. ak to bude aktualne, tak sa ozvem a mozno nieco aj nafotim.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

moment, asi som si to s tou mierumilovnostou splietol s cheraxom, vsakze :oops:
takze samostatne...
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Záleží na tom.Nie veštky sú pokojnejšie.Také red brick a pod. sa vedia riadne dosekať.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

ja by som asi chcel clarkii-ho. nebude depresivny, ked bude sam? ci mu to nevadi? o spravani rakov vela zatial neviem.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Bude v pohode,neboj.Len treba rátať s faktom,že dorastá 15-20cm.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

ta velkost ma odradza. na rybickach pisu, ze by mal mat plochu dna minimalne 50 X 70 cm, co ja nemozem naplnit. uz teraz viem, ze akva bude mat 30 X 57 cm. dam si ho zlepit na mieru, aby mi tam pasoval kryt s osvetlenim, ktore mam teraz na inom akva. dnes som cele popoludnie stravil citanim clankov a for rakoch a objavil som info, ze pre zaciatocnikov je vhodny procambarus fallax. ten sa mi sice velmi nepaci. vraj nevie plavat, po akva len lozi a celkovo s nim nie je ziadna "sranda." nepaci sa mi ani vyzorom, no mal by som vychadzat z mojich moznosti. zistil som, ze nas rak riecny je zakonom chraneny a nemozno ho chovat doma. povodne som uvazoval aj nad nim. je to trochu ine ako vsetko, co som doteraz choval. s rastlinami bude asi problem tiez, nakolko ich raky kosia. na fotkach su vacsinou len na holych skalach alebo na substrate. z toho usudzujem, ze sa mozu chovat v akva bez rastlin, aj ked tato problematika mi nie je este celkom jasna. ty si tu pisal, ze mozu byt plavajuce rastliny. este som take nepestoval a neviem, ako by sa im darilo pri slabom svetle, ktore budu mat (13 w). by ma fakt zaujimalo, ci nemoze s klepetami rak poranit ruku. som len v takej informativnej faze, este toho budem musiet nieco nacitat...
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

30x57 pre jedného ak mu tam dáš dáku tú preliezačku bude celkom v pohode.Nezabúdaj na filtráciu! Raky lozia,neplávajú!
Rak mramorový sa vie riadne namnožiť - hermafrodit! No na začiatok je to asi najjednoduchšie čo môžeš mať.Nie je taký agresívny a ani moc neublíži.
P.clarkii alebo austrálske cherax vedia priadne seknúť.Dobrovoľne neskúšať!
Pri manipulácii sa rak chytá z vrchu za hlavohruď.
Naše raky sú chránené.Dajú sa legálne kúpiť v Nemecku,no chov je v domácich podmienkach o dosť náročnejší ako potrebujú americké či austrálske raky.Rastlinky zväčša požerú a poničia.K rastlinkám jedine dáke tie mini druhy napr.Cambarellus. Plávajúce rastlinky ako napríklad lemna si vystačí i pri slabšom osvetlení.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

. aj to som cital, ze sa rychlo mnozia. rychlo mnoziace sa druhy nie su pre mna, kedze nemam miesto a s predajom/darovanim sa mi nechce otravovat. aj pri rybickach som sa opalil. ako zaciatocnikovi my v predajni samozrejme "odbornici" nacpali zivorodky a potom ich bolo ako komarov a nevedel som, co s nimi.
este ak by si mi teda poradil, aky by sa mi hodil okrem fallaxa. nechcel by som hermafrodita, pripadne ake druhy su bezne zohnatelne napr. na burzach. rod cambarellus je tiez v pohode, co sa tyka chovu? ta lemna sa da bezne zohnat?
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Cambarellus no kedy ako.Nie je to najťažšie chovateľný druh.P.clarkii a jeho formy sa dajú zohnať v pohode.Potom sa občas objavujú cherax alebo Procambarus alleni.
Lemna je taká burinka :)

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

na rybickach je 5 druhov lemny a len jeden je podla toho nenarocny na svetlo - lemna minor. o nej ale pisu, ze nie je vhodna do akva ale do jazierka
http://rybicky.net/atlasrostlin/lemna_minor. ostatne lemny maju stredne a narocne poziadavky na svetlo. len neviem, ci som uz spravne v tejto teme a nespamujem :?
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Lemnu mám i ja.Určiť presne ktorú sa mi nechce,rastie mi ako burinka a dobrý odsávač dusíkatých látok.Niekedy ju vyhadzujem na vedrá.Raci ak sa k nej dostanú ,tak ju s obľubou žerú.Niekedy sa mi rozrastá až natoľko,že tvorí na hladine 1cm vrstvu.Nie je moc obľúbená u rastlinkárov ak sa im zanesie do akvária :lol:
Svetlo potrebuje ale je jej jedno akej intenzity.Ak nemáš v akvárku úplnú tmu,tak nemá problém.Nemá rada ako všetky hladinovky prílišný prúd.
P280713_21.03_[01].jpg

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

aha, uz viem, co to je. byva to na povrchoch jazier. v trencianskych tepliciach som to videl. vyskytuje sa to na krajoch jazier, kde je minimalny prud. ako riesis osvetlenie akva? podla mna 1 cm hrubu vrstvu svetlo nepresvieti. ved tam toho raka ani neuvidim.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Priebežne ju vyberám a vyhadzujem,tak aby tam ostalo len minimum.Toto bolo fotené keď som pre pracovné zaneprázdnenie nemal čas ju vyhodiť.Iné hladinovky sa mi neosvedčili.Račiky sa na ne i na hladinu dostanú a spásajú ich.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

aha, no dobre, dik za tip. prasan, ty mas akych rakov? p. alleni nechovas?
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Rakov som choval dlhé roky,no pre nedostatok času to trocha obmedzujem.Mám doma zopár Procambarus clarkii var.pink(svetlé orange),Procambarus alleni(už asi len posledné dve samice a samca - mal si ich brať chalanisko,tak som im zrušil nádrž,on neprišiel tak sú teraz len v záchrannej detskej vaničke), Cherax holthuisi var.black,Cambarellus diminutus(mali by niekde byť).
Onoho času som mal i Procambarus clarkii var.orange - var.snow white/ Cherax sp.Red Brick/ Cherax sp.Hoa Creek/ Astacus astacus/ Procambarus fallax.
Už si chcem nechať len Black Scorpiony.Mám kopec rýb a viacero akváriek,kopec práce - takže moc nestíham.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

predal by si mi potom niekedy vo februari 1 ks alleni? ci to je uz neskoro? mal som v plane zalozit akva teraz v novembri a v decembri nasadit raka, ale nejako mi to nevychadza casovo ani financne, tak som to posunul. mam teraz doma jedno akva od jamra, kde chcem skusit blue velvet, takze to asi zalozim do vianoc. rak by prisiel na rad po novom roku. pripadne ak by si mi poradil/spojil by si ma s niekym, kto ich ma na predaj. chcel by som ich z overeneho zdroja a ty vyzeras, ze si v oblasti rakov celkom kápo.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Február bude asi mrznúť.Uvidíme či do februára vydržia a ako na tom budú.Ha ha ,že kápo.Len som ich už zopár odchoval,inak nič.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa ivi84 »

no ved ja som este neodchoval ziadneho :lol: pocuj, nemohlo by byt to akva uplne bez rastlin? tam by asi bujneli riasy a bolo by tam zvysene riziko toxickych latok, ci?
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax

Príspevok od používateľa prasan »

Kvalitne fungujúca filtrácia a nebude problem ani bez rastlín.Samozrejme minimálne raz týždenne meniť časť vody.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných