Mini racik Cambarellus diminutus

Najčastejšie chované druhy rakov a mini ráčikov u nás
Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Denis »

Prasan prave ten Cambarellus diminutus ma zaujal kvoli svojej max velkosti 2,5cm. Docital som sa ze su hodne plache a takmer vobec neagresivne voci svojmu druhu.

1, Potrebuju ukryty v akva, cize pokial ich je dost nemusim sa bat sarvatok a uhynov?
2, Docital som sa aj, ze byvaju dvojakeho sfarbenia, hnede a do modra. Tie modre sa daju kupit na SK?
3, Je mozne ich chovat a odchovat vo vode 18°GH a pH 7,5-8?
4, Aky je minimalny objem nadrze, kde by som mohol chovat 1 samceka a 2 samicky?

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa prasan »

Raky sa len zriedka požerú mimo dobu zvleku.Je to len vžitá dogma.Maximálne sa pretláčajú a väčšinou vyhrá ,ten čo má väčšie klepetá.Takéto pretláčanie len málokedy (resp.skoro vôbec) končí smrťou jedinca.O klepeá prichádzajú ak sa snažia uskočiť pred konkurentom,prípadne majú končatiny požreté pri procese zvliekania.
Cambarellus diminutus sa dá v pohode odchovať v našej vode.I mne samičky nosili vajíčka,len pri endlerkách a samotnej veľkosti ráčikov neviem či niečo prežilo.Ide v podstate o momentálne najmenšieho známeho ráčika.
Modré? No neviem.Často dochádza k zámenám názvov.Kľudne môže ísť o iný druh(puer,texanus).Počet jeden samček a dve samičky sa mi nikdy neosvedčil.Je to málo na to aby si si bol istý pri zvlekoch.Podobne som dúfal pri Cambarellus patzcuarensis keď sa mi množili a nakoniec mi ostala najväčšia samička.Odporučil by som ti, ak kúpiť tak aspoň 10 kusov.
PS: tá celková tvrdosť by bola asi trocha moc,ja používam RO vodu.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Denis »

Na uvod oddelil som tohoto mini racika od vseobecnej temy Druhy Procambarus, Cambarellus, Cherax, aby mal svoju osobitnu temu...

Okej, tak s tym malym poctom sa teda lucim, ja som bol v tom, ze aj mini raciky sa tak chovaju ako velke raky. Teda tak som to cital, v rakoch a mini racikoch vobec nie som doma. Co ak sa stane taka vec, ze z 10 ks bude 7ks samcekov? Budu sa bit o samicky, alebo ako je to pri mini racikoch? Inak k tej modrej farbe som sa docital, ze je nestala a ze zavisi od prostredia v ktorom sa nachadzaju a podla toho su sfarbene, vacsinou vsak do hneda ako je bezne. ale ze aj v prirode su do modra sfarbene a tiez je to prostredim.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa prasan »

Malé ráčiky resp.myslím mladé sa často zvliekajú a sú teda viac počas rastu ohrozené kanibalizmom.Dospelé sa zvliekajú 1-2x do roka a už tam nie je tak často problém.Ak by bolo v skupinke viac samcov ,tak jeden sa stane dominantný.Pri vzájomnom pretláčaní(je jedno či ide o samca či samičku) si porazený rak dokáže zapamätať molekulárnu pachovú stopu súpera a druhý krát sa mu v nádrži dokáže vyhnúť.
Ohľadne modrého sfarbenia: Aj u našich Astacus astacus či Astacus leptodactylus sa v prírode objavujú modro sfarbené jedince.Tieto sú však viac viditeľné a preto sa v prírode toto priridzenou selekciou potlačilo.Ide o DNA a čiastočne je toto sfarbenie ovplyvnené potravou,vodou a prostredím.Jedného takéhoto raka som sám doma mal,no modrý bol len po jednom zvleku.Inak jeho sfarbenie lietalo od tmavo hnedej cez svetlú skoro orandžovú po sivú.Môj Astacus astacus viď. foto, počas toho modrého obdobia.
Astacus astacus-samec1578 blue.jpg
Bežne sa ponúkajú modrasté Procambarus fallax.Trocha sa to už vyselektovalo výberom jedincou čo majú tendenciu ísť do tohto sfarbenia,ale tá modrá farba je u nich spôsobená hlavne nízkou hodnotou pH pred a počas zvleku.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Milos »

Denis,
vcera som sa bol zase pokochat ponukou v Guemmer Garnellen. Maju okrem krevetiek aj rozne druhy racikov a vsimol som si, ze ich predavaju pohlavne vyselektovane, dokonca samicky maju vyssiu cenu, ako samcekovia.
Usudzujem z toho, ze ak predavajuci za nieco stoji, mal by vediet s docela dobrou uspesnostou rozlisit pohlavia a predaj tak nie je "random" ako u krevetiek, kde sa pomer samec:samica = 7:3 moze skutocne lahko stat.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa prasan »

Pohlavie sa dá na 99% určiť už v rannom veku.Teda pri amerických rakoch.Pri australanoch je to risk,nakoľko majú iné pohlavné znaky a okrem iného u rakov nie je zriedkavý pohlavný dimorfizmus.Druhá vec je fakt,že počas rastu a dospievania sa pri nevhodných podmienkach môžu nesprávne vyvinúť pohlavné orgány a rak bude jednoducho neplodný.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Denis »

Milos ty si teraz v Nemecku? Tak vykup cely obchod :D Pozeral som ich stranku, ano aj tam su predavane po pohlaviach a ako pises, samicky vyssia cena. Ale tento druh som tam nenasiel. Co som pozeral inzeraty, tak tu na sk su hodne lacnejsie raciky (este lacnejsie ako samceky na ich webe), ale o pohlavi tam zmienka nie je. Cambarellus diminutus chova aj nas Tomas z Nemsovej, tak som zvedavy co on napises o nich, pripadne ako je to s pohlavim a velkostou ked sa predavaju.

EDIT: Prasan tak len teraz som si vsimol, ze si medzicasom odpisal o urceni pohlavia... :)

Používateľov profilový obrázok
kiLLt
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Okt 2014, 20:01
Bydlisko: Nemšová
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa kiLLt »

Tak pridám aj ja pár postrehov Radko tu už niečo popísal tak napíšem to tak aby aj laici pochopili.

Cambarellus diminutus chovám tretí rok doniesol som si skupinu 10ks a to 4 x samec a 6x samica umiestnil som ich do akvária s rozmerom 40x50x25 substrát tvorí lávová drť vybavenie klasika drevo vapencové kamene nejaké úplne bežné plavajúce rastliny( kedže tam moc svetla nemám) a dubové listy. Filtrácia je klasika bublifuk teplota mi kolíše leto zima od 19-25 stupňov kŕmim patentkou,hokaido,sak green,žihlava,pelety pre králiky,vločky s artemiou , popučene kotulky raky sú všeobecne potravinový oportunisti.Pravdaže výmena 1/3 vody týždene by nemala chýbať.
Čo sa týka chovu s krevetami a ostatnými rybami neviem posúdit kedže ich chovám samostatne nechcem nikoho zavádzať. Vo všeobecnosti sú tíeto raky mierumilovnejšie k svojmu druhu o klepetá vačšinou príde samička pri párení ale to je len zriedka.
Odchov je pomerne jednoduchí pri dodržaní pestrej stravy ,vyhovujúcim podmienkam (dobre zabehnuté akvárium,čistá voda a vyhovujúci spoluobyvatelia) samička nosí mladé asi tri týždne (záleží na teplote vody) mladých je od 20-50Ks. Ja úspešne odchovávam 40 percent mládat pri rodičoch mám tam momentálne asi tri velkosti mladých.
Tento ráčik je pomerne aktívny labzuje po akváriu celí den a zohána niečo pod zub alebo ked ide o samcov tak pod seba :D nejde o raka ktorý by bol celí den zalezený nerobí si nory ako niektoré raky druhu Cherax.
Čo sa týka farby tak áno tento rak má tendenciu íst do modra ale nie tak ako vidíte na foto niekde na nete s ktorými sa niekto pohral (photoshop) ja farbu neriešim behajú mi tam raky ako bledo hnedé, tmavo hnedé tak aj máličko namodralé.
Pohlavie vie skúsenejší človek určit už vo velkosti 1cm.
DSC_0029.JPG
Nosiaca samica
Nosiaca samica
fotka_polovina.jpg (18.57 KiB) 14075 zobrazení
Samec
Samec

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa prasan »

Ja ich mám práve od Tomáša ;)

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Denis »

okej chlapi, dakujem za informacie. velmi sa mi paci tento mini racik, zaujal ma natolko, ze premyslam o zruseni jedneho akvaria s krevetkami.
Rado a sa mi aj zdalo, ze som dade cital, ze ich hmas od Tomasa :) pisal si o rozlisenie pohlavia, ze to ide na 99%. skusal som hladat na nete, ale nejak sa mi nepodarilo najst v sk a cz jazyku. ako teda urcim pohlavie?
Tomas zaujala na prva fotka, s tym pletenym vreckom z pomarancov alebo pod. na co to je v akva? predpokladam, ze asi kvoli malym. krmivo je vo vrecku a male prejdu cez oka na vrecku, ale velke dospele jedince uz nie, tak?

Používateľov profilový obrázok
kiLLt
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Okt 2014, 20:01
Bydlisko: Nemšová
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa kiLLt »

Denis tieto vrecká mám aj pri procambarusoch vydel som to u jedného chovatela a na tolko ma to zaujalo že som to skúsil aj ja nieje to bohvie ako estetické ale svoj účel to splna na 100 percent rozčlení to akva a ked sa rak zvlečie či už je to malí alebo velký má sam kam schovat kým nevytvrdne. :)

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa prasan »

Použijem názornú fotografiu z netu tu je link:
http://bettahut.weebly.com/uploads/6/8/ ... 9_orig.jpg
Rozlíšenie pohlavia pri rodoch procambarus a cambarellus.Na ráčika sa treba pozrieť od spodku.Samičky pri C.diminutus mávajú širší chvost,aby sa im lepšie nosili vajíčka.
1694549_orig.jpg
1694549_orig.jpg (105.66 KiB) 14029 zobrazení

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Majino »

Tento ráčik aj mňa zaujal, vidím to tak, že budem musieť navštíviť Nemšovú :) Teda ak sú nejakí ráčkovia na sklade?

Janka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Feb 2016, 20:27
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Janka »

Ahojte cca pred 2 mesiacmi som si kúpila mini račiky 5 ks.
Tri som dala k malým rybkam do 54l akva a dva som dala k endlerkam do 12l akva.
Pred 2 týždňami som jedného preložila k tým trom do 54l no hneď si jeden ho odchytil a skončil na chrbte ( nový) a ten na ňom (starý) držal ho za klepeta a nohami pevne zovreteho nechala som ich chvíľu tak a sledovala čo sa bude diať no ani sa nepohli tak som zasiahla odchytila ich do sieťky v ktorej ho až po chvíli pustil. Dala som každého radšej naspäť do svojho akva.
Po týždni som v 54l našla toho raka mŕtveho :( . A dnes som v tom 12l uvidela toho raka a čo nevidím ukázalo sa, že je to samica a má pod sebou vajíčka :) takže sa strašne teším.
Chcem sa opýtať môže byť samička spolu zo samcom v spoločnom akva keď už má vajíčka? Netreba ich oddeliť? A treba potom samičku oddeliť od mladých či môžu ostať spolu?
Ďakujem za odpoveď :-)

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Denis »

Janka takze samicka bola na chrbte? Tymto veciam sa rozumie najlepsie prasan :-)

Janka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Feb 2016, 20:27
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Janka »

Áno Denis samička bola na chrbte :-)
Ďakujem ;-)

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa prasan »

Janka vydedukovala si to správne.Ráčiky sa párili.K páreniu najčastejšie dochádza ,,násilne,, kedy si samec samičku jednoducho odchytí ,,zroluje,, pod seba - ak sa jej nepošťastí uniknúť a dochádza k páreniu.Druhý prípad je ten,keď si samec a samička rozumejú a pária sa pekne v kľude a neraz si samec ešte dáku tú dobu samičku ochraňuje.
Samičku môžeš nechať i pri samčokovi.No lepšie je samičku dať samostatne aby ju samček opäť neotravoval.

Janka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Feb 2016, 20:27
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Janka »

OK ďakujem za radu :-)
Už budem vedieť na budúce a nechám im viac súkromia ;-) :-D

Janka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 08 Feb 2016, 20:27
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa Janka »

Ahojte tak idem sa pochváliť :-)
Už mám malé račiky majú už skoro dva týždne a pekne rastú.
Mám ich samé v 12l akva s mamku ktorú som zase dala k samčekovi a potom späť a zase už nosí vajíčka :-D
Počkám kým ešte trochu kým podrastu a potom ich dám do väčšieho akva 112l

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini racik Cambarellus diminutus

Príspevok od používateľa prasan »

Blahoželám,nech sa teda držia.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných