Akvárium pre raky a mini ráčiky

Podmienky, voda, zariadenie akva pre chov a odchov rakov a mini ráčikov
Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Základom každého akvária je zábeh a u nádrže pre raky to platí rovnako.Netreba zabúdať na čiastočné výmeny vody a dobre fungujúcu filtráciu.Osvetlenie nehrá až takú rolu,sú to prevažne nočné živočíchy.Rakom treba zabezpečiť dostatočný priestor,hlavne plochu dna a ukryty.Na Slovensku máme prevažne stredne tvrdú vodu čo je pre chov rakov s ohľadom na pH ideálne.Väčšine vyhovuje pH 7,4 - 7,6.Netreba sa však tejto hodnoty držať striktne,nakoľko raky sú dosť tolerantné a dáku tú odchylku vedia zvládať bez problémov.I keď v prírode žijú raky vo vode i na suchu, dájú sa chovať celoročne vo vode.Rastlinky sú výhodou, no často ich raky požerú a poničia.Doporučujem hlavne plávajúce.No ani tie nie sú pred rakom v bezpečí ak má možnosť sa k nim dostať.Väčšine vyhovuje teplota 20-24C.
Akva-200l1546.jpg

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa mosfet »

Aká je odporúčaná minimálna veľkosť akva pre miniráčiky? A aj najideálnejší počet na začiatok chovu?

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Ja by som odporúčal minimálne 50L s väčšou základňou.Hlavne pre stabilnejšie podmienky.Osobne rád kupujem zo všetkého minimálne 6ks.Raky sa radi počas zvlekov požerú a je jedno ako sú kŕmené.Hlavne ak ide o mladé raky,ktoré sa zvliekajú častejšie a rýchlejšie rastú.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Bezpečnosť krevetiek v akváriu s CPO ráčikmi

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Máte niekto skúsenosť že by CPO lovili krevetky?
Ja som si včera všimol, že mi jeden ráčik ulovil rozplávaného prísavníka. Tak sa bojím či sú krevetky v bezpečí.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Ráčik berie krevetku ako potravinového konkurenta.Neraz ich sekne či aj uloví.Pri miniráčikoch sa to celkom dá,nakoľko sú krevetky dosť mrštné.Krevetky sa často premnožia a tak dáke to ulovenie chovateľ nevníma tragicky.Pri rakoch aj miniráčikoch je takéto správanie prirodzené.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa Denis »

Aj moj kamarat mi spominal, ze miniracik skace po krevetkach a v lepsom pripade im odtrhne nozicky, v horsom ich zabije. Stoji mierne vytrceny z ukrytu a lovi. A vravel, ze predavajuci mu ich odporucil, ze su vhodne do akva s krevetkami.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Hej už som aj ja v predajniach počul podobné hlášky o vhodnosti krevetiek a ráčikov.Rak je rak,je to príroda a u nich normálne správanie.Ja takéto spolužitie nedoporučujem.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Začal som s N. red rili, kúpil som ich asi keď mali 0,5 cm a teraz keď na ne pozerám, narátam ich asi 20 ks, aj keď v rastlinnom 100 litrovom akváriu sa to nedá presne spočítať. Ale už trošku podrástli a samičkám už vidieť žlté sedlá na chrbte. Rád by som sa dožil potomstva.

Druhá možnosť je dať ráčiky 5 ks do 300vky kde mám skaláre 8 ks ale tam by som sa zase nedožil potomstva od nich.

Asi jediné čo mi práve teraz zostáva je nechať ich spolu. Aj keď mám niekde schovanú 50 litrovú nádrž, ale tú by som nemal kde dať aby sa mi v nej malá dcéra nevykúpala. Stačí keď sa dostane ku psovej miske s vodou. :mrgreen:

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa ivi84 »

ahoj, mam v zabehu 23 l rastlinne akva a rozmyslam, co don. uvazoval som nad mini racikmi. prasan vyssie pise, ze odporuca akva od 50 l. ja som ale na nete cital, ze napr. cambarellus diminutus (dorasta do 2.5 cm) moze byt v akva uz od 25 l. myslite si, ze ma zmysel to skusat? chcel by som tam mal nejake bezstavovce, ale nie krevetky. v inom akva mam mini kraby limnopilos, lenze s nimi nie je ziadna sranda. stale su zalezene v dierach, pod kamenmi a vidim ich mozno raz za tyzden.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Skús.Oni su tie C.diminutus maličké a pár kúskov určite dokáže fungovať i v 25l.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa ivi84 »

este mam 2 tyzdne cas. uvazoval som nad vsetkym moznym. mohlo by ich tam byt 5-6 ks? alebo menej? nechcel by som to prehnat.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Myslím,že v takom priestore sa i tak skôr či neskôr pri zvleku ošklbú ak nie požerú.Skúsiť môžeš.Ja som raky v tak malom priestore nikdy nemal.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa ivi84 »

to nie je lakava perspektiva. mozno predsa len pouvazujem nad niecim inym. do takeho maleho akva sa vybera dost tazko. :(
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Išiel by som na tvojom mieste do krevetiek alebo rybičiek ako galaxky.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa ivi84 »

galaxky som mal a velmi sa im u mna nedarilo. krevetky skor nechcem, lebo by som chcel rastliny v akva hnojit, s cim mozu mat krevetky problemy. kedysi som tam mal neo a tiez velmi neprosperovali. u mna sa dari CJ, ale tie mam uz v inom akva a chcel by som nieco ine. mozno skusim nejakych dekoracnych slimakov v rozumnom mnozstve. rozmyslal som aj nad bojovnicami, ale tam samec moze byt len jeden a k nemu minimalne dve samice. jednu by ustval. pre tri bojovnice sa mi to zda male. akva chcem viac-menej rastlinne. budem tam mat co2 a zivocichy by mali byt len doplnok, aby sa tam cosi hybalo.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Tak si tam kúp neritiny a dáke endlerky.Endlerky ak rozumne kŕmiš tak sa nepremnožia.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa ivi84 »

nad neritinami som uz uvazoval a celkom ma zaujali. ale zivorodky nehrozia. to uz je za mnou nejaky ten rok. :) neviem, ako by krevetky reagovali na hnojenie. mozno by som to skusil, ale je to riziko. planujem to hnojit s tetra plantamin. pisu tam, ze to obsahuje zelezo, draslik a mangan a neobsahuje fosforecnany a dusicnany. aplikuje sa to len raz mesacne. ale viem, ze krevetkam mozu uskodit aj male mnozstva znecistenia. nachylne by boli asi aj mini raciky ako bezstavovce... hnojenia sa ale nechcem vzdat.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Myslím,že takéto hnojenie(občasné) pri dostatku rastlín nebude pre krevetky problém.

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa ivi84 »

myslis? tak ja to teda skusim. k neritinam si vyberiem nejake neo. este sa rozhodnem, ake. tam nehrozi kanibalizmus ako u rakov. ja po kazdej vymene vody pridam nejaky 1 ml hnojiva pocas toho mesiaca. od toho v tomto pripade mam upustit? vedel by si mi poradit nejake hnojivo, ktore je pre krevetky relativne bezpecne?
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Akvárium pre raky a mini ráčiky

Príspevok od používateľa prasan »

Ja som pri krevetkách nehnojil.A ak tak možno len raz ,dva krát za mesiac.Použil som buď Profito alebo Domáce PMDD.Red cherry neprotestovali.Akvárium som mal takmer na 90% zarastené rastlinami.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní