Ochorenia rakov a mini ráčikov

Choroby rakov, mini ráčikov a ich liečba
Napísať odpoveď
Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Ochorenia rakov a mini ráčikov

Príspevok od používateľa prasan »

Najčastejším neduhom hlavne v zanedbanej nádrži sú bakteriálne onemocnenia panciera a parazity.Jedno z najzávažnejších onemocnení rakov je račí mor,ktorý postihuje hlavne naše a austrálske druhy.Americké druhy rakov sú často rezistentné.
Chorý rak pri nevhodnej opatere môže dopadnúť i takto:
P1000810.jpg

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochorenia rakov a mini ráčikov

Príspevok od používateľa Denis »

Prasan porad mi prosim ta. Kupil som malu samicku CPO cca 3,5cm velku. Bola v spolocnom akva s vela samcami a uz pri kupe nemala jedno klepeto a jednu nohu. Bol som v tom, ze jej chybaju zo subojov a po prvom zvleku dorastu. Samicka sa vcera ci predvcerom zvliekla, noha jej dosrastla, i ked je este kusok mensia. Klepeto vsak vobec, ani naznak nejakeho kypeta. Dorastie jej casom, alebo po viacerych zvlekoch? Chyba jej uplne od tela cele klepeto. Predom diky za odpoved.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochorenia rakov a mini ráčikov

Príspevok od používateľa prasan »

Podľa osobných skúseností by som povedal,že sa jedná o vekom staršiu samičku.I keď malú.
Klepeto dorastá pomalšie ako nôžky.Hlavne u starších kúskov.Aj keď sa zvliekla,k čomu ju v podstate núti akákoľvek strata končatín.Nemusela mať pre zvlek dostatok látok čo potrebovala.Niekedy sa preto stane,že sa klepeto začne prestrkávať i neskôr po zvleku v podobe nového regenerátu.Vyčkaj ešte také 2-3 zvleky a uvidí sa.To by už aspoň dáke to malé klepietko mala mať.
Ak pride o klepeto starší jedinec, tak vzhľadom na menšiu frekvenciu zvlekov už klepeto nemusí stihnúť dorásť do pôvodných rozmerov.
Ak nebude mať po 3 zvlekoch žiadnu snahu o regeneráciu,mohlo by ísť o dáku genetickú vadu,prípadne dáke mechanické poškodenie konkretnej časti v takom rozsahu,ktoré by bránilo opätovnému dorastaniu klepietka.
Mladé ráčatá sa zvliekajú aj niekoľko krát do mesiaca(2-3x pri dobrej opatere),staršie raky - myslím teda jedince od pol - jedného roka vyššie sa zvliekajú už len 1 max. 2x do roka.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochorenia rakov a mini ráčikov

Príspevok od používateľa Denis »

Dakujem, budem pozorne sledovat ako sa situacia ohladom klepeta vyvija. Samicku mam oddelenu, je s krevetkami, tak ma klud na uzdravenie. Budem referovat :)

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochorenia rakov a mini ráčikov

Príspevok od používateľa Denis »

Tak uz sa nedozvieme ci dorastie klepeto, predvcerom som prelozil samicku do ineho akva, kde bola len s malinkymi krevetkami a dnes je ko. Netusim preco. Krevetky ziju.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochorenia rakov a mini ráčikov

Príspevok od používateľa prasan »

Nevedel som, kde by to bolo najlepšie umiestniť,no zrejme tu.
I keď sa nejedná o ochorenie,často akvaristi zo strachu o svojho zverenca siahnu resp.nahliadnu do tejto témy.
O čo teda ide?
Jedného pekného dňa prídete z roboty,školy domov a váš zverenec nosí zrazu na tele niečo čo sa nevidí často.Viď.moje fotografie:
P1000465 - kópia.JPG
P1000453 - kópia.JPG
Pri prvom pohľade by sa zdalo,že ide o pliesňové ochorenie.Nie je tomu tak.
To čo vidíte na fotografiách sú žiabre raka.Najčastejšia príčina takéhoto stavu je problém pri zvleku,kedy sa žiabre dostanú mimo karapax(pancier raka).Umiestnenie žiabier (rak ich má po oboch stranách) je vidno na tejto fotografii:
36.Rak_ricni_-_stavba_tela.jpg
https://eluc.kr-olomoucky.cz/verejne/lekce/115
Ako tomuto zabrániť?
V podstate sa to môže stať i zdravému rakovi,ak bol jeho pancier dáko poškodený.Často však dochádza k problémom počas zvleku pri nedostatku potrebných látok.Hlavne vlákniny.Takže pestrá strava.Ja osobne som ako výborný zdroj vlákniny preferoval konáriky vŕby.Samozrejme rakom ponúkame i lístie či dalšiu stravu.Nech je kŕmenie čo najpestrejšie.
Rak sa dá do poriadku pri nadchádzajúcich zvlekoch.Počas takého stavu sú žiabre odhalené a tak treba dbať hlavne na hygienu v konkrétnej nádrži aby sa tak zabránilo poškodeniu či sekundárnej infekcii.
Dúfam,že som takto aspoň v krátkosti ozrejmil pár faktov a tak pomohol vyriešiť prípadné problémy pri neobjektívnom posúdení stavu raka.Možno i predišiel použitiu liečiv. ;)

Jakub111
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 20 Apr 2022, 17:38
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochorenia rakov a mini ráčikov

Príspevok od používateľa Jakub111 »

Zdravím prosím vás potreboval by som pomôcť, môj mini rak mexický sa zle zvliekol a ma akoby polámané nohy plus mu narástli ďalšie 2 malé klepeta a tie 2 sare ma polámané a nemôže sa vôbec hýbať. Keď mu dám žrať tak žerie ale už tretí deň je v takomto štádiu.. Otazka znie keď mu amputujem dve klepeta kt nemôže hýbať pomohol by som mu? Nechcem ho viac trápiť a neviem ako mu mam pomôct. Za každú radu ďakujem

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochorenia rakov a mini ráčikov

Príspevok od používateľa prasan »

Rakovi treba dať potrebnú pestrú stravu aby sa zvliekal optimálne ako má. Ak žerie problém si do ďalšieho, resp. po ďalších zvliekaniach vyrieši sám. Amputovať mu staré klepetá to Vás kde napadlo!!!

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný