Krmenie filtrujucich krevetiek

Atyopsis moluccensis, Atya gabonensis...
Napísať odpoveď
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Krmenie filtrujucich krevetiek

Príspevok od používateľa Milos »

Na zaciatok len jedna poznamka: Niekde som raz cital, ze ak tieto krevetky zliezaju ku dnu a krmia sa priamo z neho, teda nefiltruju, znamena to, ze su hladne a hrozi im podvyziva. V takom pripade by chovatel mal zvazit jemne dokrmovanie prachovym krmivom do prudu vody, z ktoreho filtruju.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Krmenie filtrujucich krevetiek

Príspevok od používateľa IringPalo »

V popise druhu Atya, kde som cerpal z dvoch africkych studii (cize hodnoverny zdroj), pisem aj o tomto. Inými slovami tam bolo písané, že u všetkých krevetiek sa v žalúdkoch (skúmali viac ako 1000 jedincov) našiel detrit a od istej veľkosti krevetiek dokonca iba detrit. Z toho mi vyplývajú iba dve veci - v prírode pláva tolko detritu vo vode, že sa im tam zachytáva iba detrit, čo ale nie je moc logické, lebo je jasné, že toľko ho tam asi nepláva a ak by plávalo toľko detritu tak by tam plávalo aj kopec iných vecí. Druhá možnosť je tá, že detrit je jednoducho normálna potrava týchto krevetiek a chodenie a zberanie po dne je pre ne normálne. Krevety volne povedaneé asi najprv skúsia stáť a čakať lebo je to energeticky menej náročné a určite aj bezpečnejšie a keď sa jedlo nedostaví, tak idú zbierať. Myslím si že keď zbierajú nemusí to znamenať nič zlé, ale iba to že vo vode nemajú toho dosť. Možno sa mýlim, ak má niekto iný názor alebo vedomosť, rád si ju prečítam.

Atyu, ktorá po mesiaci vyliezla spod kameňa kŕmim nalsedovne, aj keď si myslím, že ak by nemala vo vode dosť potravy, tak by mesiac zalezená nevydržala: Na obyčajnú hadičku som nastrkol dve slamky na pitie a slamky som do seba vsunul. Toto som spravil, aby hadička bola rovná a v prúde neodletovala kam nechcem a zároveň kolienko na slamke mi dovoluje dostať sa aj ,,za roh,,. V nejakej miske si nadrvím krmivo pre rybky - dva druhy a granulky pre krevetky - riasové, úplne na prach. Dám to do striekačky, natiahnem vodu a napojím na hadičku. Druhý koniec dám tesne pred atyu a streknem. Je vidno ako sa jej malé odrobinky ponalepujú na vejáriky. Veľmi zaujímavé pozorovanie je také (ešte to musím odslesovať), že atya si vejáriky dáva do tlamky každých pár sekúnd jednu, väčšinou na striedačku. Videl som aj, že dvomi lapala z vody a dvomi zo dna. Čo je ale zaujímavé, že keď jej na nejaký vejárik streknem krmivo, tak ho neoblizuje aj niekoľko minút. Zatiaľ si to vysvetľujem tak, že si ,,myslí,, že na tento vejárik veľa nachytá a nechce oblizovať,aby jej zatiaľ niečo neušlo. Keď prídem na niečo iné, podelím sa.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Krmenie filtrujucich krevetiek

Príspevok od používateľa IringPalo »

Pred tyzdnom som robil prerabku akva, hlavne dno, cim sa zmenilo prudenie vody popod a okolo kamenov, tym padom si atye boli nutene najst nove kamene na byvanie. Mimochodom velmi dobre vedia hrabat a podhrabat sa pod kamen a zaroven si myslim ze vybudovanim kopceka z piesku trocha aj menia prudenie v ich prospech cize parada. Kedze sa prudenie vody zmenilo tak, ze jedna vobec nechyta, sem tam chodi po dne a zhana nieco pod zub. Je zaujimave pozorovat, ako vylieza ked krmim ostatne krevetky alebo rybky - citi potravu vo vode. Konecne sa dostanem k veci. Tym ze tak voda neprudi a sposobom, ktory som predtym opisal, jej na vejariky streknem krmivo, ostane jej ho tam podstane viac ako predtym, ked klasicky vejarikovala. Tu sa mi trocha viac rozjasnieva ohladom toho jej zrania. Ona si oblizne jeden vejarik a potom dlho dlho nic a nechapal som preco. Teraz ked ju vidim v inych podminekach, hlavne z ineho uhla, som si vsimol ze dost dlho prezuva, to, ale neznamena, ze striedanie vejarkov nema suvist s tou ,,uspesnostou,, vejarikov. Dalej sa domnievam ze atya si takto potravu aj setri na horsie casy a ked vyhladne oblizne dalsi vejarik. Zatial tolko, nove zistenia zasa pridam.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní