Filtracia - co treba a co netreba na zaciatok.

Nebojte sa spýtať
Napísať odpoveď
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Filtracia - co treba a co netreba na zaciatok.

Príspevok od používateľa Milos »

Vitajte na fore a dakujeme za zaujem. V pripade, ze nie ste registrovanym uzivatelom, prosime o zvazenie registracie. Zaberie to len par minut, Vam to pomoze s orientaciou na fore a nam s ohodnotenim zaujmu o forum.
Teraz k veci: Hlavne forum o filtracii je tuna: http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=12&t=118
Tam sa okrem ineho docitate prakticke rady o roznych typoch filtrov (tiez ako ich zostrojit), teoriu o filtracii (biologickej, chemickej, mechanickej) a tiez co vsetko treba pre narocnejsie druhy, kde to niekedy treba s filtraciou trocha naddimenzovat.

Pre zaciatok do akvaria k neokaridinam (ktore pre zaciatocnikov odporucame a su dostupne v mnohych farebnych obmenach: http://krevetkari.sk/viewforum.php?f=7) staci vsak vediet nasledovne (prosim dalsich clenov fora o pripadne doplnenie/opravu):

1.) Filtracia by v krevetkariu naozaj mala byt: Je epotrebna pre udrzanie vhodneho prostredia, prudenia vody a odstranovanie skodlivych latok. Nemusi sa vsak v ziadnom pripade jednat o ziaden velmi vykonny filter. Naopak, krevetkam uplne postaci bezny molitanovy filter pohanany vzduchovacim motorcekom. Je to asi najlacnejsie a dostatocne vykonne riesenie, ktore ma tu vyhodu, ze zaroven vodu okyslicuje.
Nevyhodou je vyssia hlucnost v porovnani s turbinkovymi (elektromotor) filtrami. Ak sa rozhodneme pre tuto tichsiu variantu, treba sa nejak vysporiadat s ich castou nevyhodou:
2.) Turbinkove motorceky dizajnovane na akvarium s rybami su vhodne ku krevetkam az po uprave, ktora zabezpeci, ze ich nasavanie sa stane bezpecne pre mladata krevetiek, ktore by inak mohli skoncit vo filtri. Rady, ako sa toto da dosiahnut, najdete v hlavnom fore o filtracii. Fantazii sa medze nekladu, ale vo vseobecnosti sa to riesi umiestnenim molitanu na nasavanie. Najlepsie je mysliet na toto uz pri kupe a napr. zvolit taky model, ktory je dizajnovany na nasadenie molitanu/bioakvacitu s jemnou porovostou.
3.) Hlavnou ulohou filtracie je biologicka filtracia srostredkovana nie priamo filtrom, ale uzitocnymi bakteriami, ktore kolonizuju jeho filtracnu hmotu. Preto filter bude potrebovat zabeh a preto sa to nemoze prehanat s jeho cistenim. Cistime len sporadicky (kedy sa zacina znizovat prietok), vzdy vo vode s akvaria a len lahko, nie uplne do cista.
O biologickej filtracii, kolobehu dusika a zabehu akvaria je dobre si nieco nastudovat, je to jedna z alfa-omega akvaristiky. Napr. v tomto fore: http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=12&t=12

O zariadovani akvaria su tieto fora:
http://krevetkari.sk/viewforum.php?f=12
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

none
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 13:03
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia - co treba a co netreba na zaciatok.

Príspevok od používateľa none »

ako tak čitam tento príspevok napadla ma daná otázka. Píšeš tam o prúdení vody. Ja som na zábeh krevetária použil filter, ktorý dokáže imitovať prúdenie horskej bystriny :D a to z toho dôvodu, že som na dno na čistenie nasadil mini raje (Sewellia lineolata). Tie majú radi práve prúd vody. Do akej miery by tam mal byť ten prúd silný aby mi neodplavilo krevetky?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia - co treba a co netreba na zaciatok.

Príspevok od používateľa Milos »

Starosti si s tym robit nemusis. Ak by bol naozaj moc silny, uplne staci mat tam par dekoracii, za ktorymi si najdu aspon trocha "zavetria".
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

none
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 13:03
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia - co treba a co netreba na zaciatok.

Príspevok od používateľa none »

Dik za ukľudnenie :) fakt sa mi páči ako mini raje šantia v prúde. Snáď to bude baviť aj krevetky

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných