Založenie krevetária

Nebojte sa spýtať
Napísať odpoveď
Vladis
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 21 Mar 2018, 13:10
Kontaktovať používateľa:

Založenie krevetária

Príspevok od používateľa Vladis »

Ahojte chcel by som sa Vás ako skúsených chovatelov kreviet spýtať vela vecí.
1. Mám doma 250L akvárium a chcel by som z neho spraviť krevetárium.
2.Čo to som si už naštudodoval ale stale mám nejasnosti. Chcel by som chovať krevetky ale nechcel by som aby sa mi medzi sebou krížili. Z toho mi vyplýva že by som mohol chovať jeden druh Neocaridiniek a jeden druh cardinaliek alebo existujú aj iné kombinácie prípadne formy ktoré by mohli byt spolu v jedno krevetáriu??
3.Potreboval by som samozrejme aj take druhy aby splnali parametre pre rovnaké prostredie (PH.....) a aby sa im v ňom darilo
4.Samozrejme nechcem začínať s druhmi ktoré sú náročné bral by som taký štandart aby som z nich mohol mať radosť a aby sa mi sem tam podarilo aj odchovať nejakých tých drobcov
5. Vybavenie mám kedže mám doma akvária s rybičkami taktiež aj rôzne druhy rastlín ...atd
6. Taktiež niesom amatér v akvaristike venujem sa jej už pomerne dlho ale krevetky som ešte chovať neskúšal. S akvarijnými rybičkami sa mi podarilo už odchovať rôzne druhy ako napríklad prísavníkov,skalárov, štikavce, kaprozúbky, pancierníkov, bojovnice. samozrejme živorodky a mnohé dalšie....
7. Takže ked to tak zhrniem mám akvárium,osvetlenie,filter, rastliny, korene, a potrebobal by som hlavne poradiť s vhodným substratom(niečo primerané cene a kvalite) a výberom druhov krevetie to ma najviac zaujíma.(čevenu farbu aspon pre jeden druh)
Budem rád ak mi poradíte čo najviac a ja Vám budem môcť poďakovať a pochváliť sa tým čo som doma vykúzli.

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa snajprik »

Na začiatok nie som žiaden skúsení chovateľ, ale začiatočník amatér, riešim podobný problém ako ty len s 3 mesačným predstihom.
Skúsim napísať na čo som prišiel za tie mesiace.
Substrát som riešil a rozhodoval som sa medzi štrkom, pálením ílom, a sušenou hlinou.
Štrk je vďačný substrát, ale jeho nevýhoda je, že pozvoľne zvyšuje PH na 7,4 nefunguje ako stabilizátor PH, dosť to na ňom kolíše PH, chcelo by to aktívne udržovať PH controlerom s CO2.
Pálení íl tak to je ani pes ani mačka, a mojim krevetkam sa na ňom nedarilo.
Napokon sušená hlina, ta je pre krevetky ideálna, stabilizuje PH a zbytočne nekolíše.

Tak že som vybral Platinum soil power, cenovo a zložením asi najprijateľnejší substrát, lenže pri tomto objeme to chce trošku aquascapingu, aby to trošku vyzeralo a nestačí len 1-2cm na dno+filter...
Chcel som trošku kopec na to som použil lávovú drť, a tu prekryl Platinum soil power + nejaké konáre.
Problém bol akú vodu, lebo môj plán bol neocaridina, caridina, japonica, filtrujúce, mušle, slimáky, raky, mini prisavniky, razborky. Samozrejme som narazil na problém PH u caridina 5,5-6,5 raky 7,5-8,5 napokon raky nebudú. Zvyšok osadenstva zvláda PH do 6 tak že preto platinum soil, lebo to drží kolo 6,5PH čo by teoreticky malo vyhovovať všetkým.
Samozrejme časť aquascapingu sú rastliny, tu narazila kosa na kameň Rastlinky majú radi veľa živín dusičnany a veľa CO2, tak že chcelo to kompromis. Krevetky vydržia vraj obsah NO3 30mg/l tak že držím to na 10mg/l čo sa až tak rastlinkám nepáči, ale rastu, preto som nepoužil Ferokx NPK complete, ale len Ferox complete a KNO3 regulujem osobitne.
Vodu je celkom problém namiešať, prv som skúšal RO, ale chcelo to komplexne dodávať živiny a bol problém to vyvážiť, napokon som prešiel na studničku a RO, namiešavam to na PH 6 TDS 80 23°C GH 4, KH 2 Zatiaľ s tým nemá nik v krevetarku problém.
Problém je i svetlo, ktoré kvôli koberčekom nemôže biť slabé, ale tiež tam nemôže byť veľa CO2, lebo krevetky radi kyslík. To ma za následok riasu, ale aspoň nemusím kŕmiť potravy majú habadej :D
Vyber krevetiek, tak mam tam Red bee (CRS) 16ks, Japonica 7ks, Razborky 2ks na skúšku. Zatiaľ vše spokojne.
Neviem sa rozhodnúť aké neokaridiny tam dokúpiť, lebo CRS sú červeno biele, tie blue green neocaridini sa mi zdajú nevýrazne a žlte divne asi červene dokúpim ale neviem.
Ešte majú doraziť otikovia s živorodkou sličnou, ale chovateľ od ktorého ich chcem kúpiť je strašne rozlietaný, jeho doma chytiť je problém.
Toľko trojmesačne skúsenosti. Zatiaľ všetko klape ako hodinky, teraz riešim problém zo zelenou riasou na sklách, nemám rad magnet, lebo ten ríše sklo. Písavka thajská by mi veľmi rýchlo a účinne poriešila ten problém ale neviem čo by na to krevetky, tak že sa čaká na otikov :)

Vladis
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 21 Mar 2018, 13:10
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa Vladis »

Ďakujem za inšpiráciu stým substratum čítal som si to hladal som na internete a dost sa mi to pozdáva asi pôjdem do toho a kúpim aj tú lávovú drť. Teraz som akurát priniesol krásny velký koreň ktorý bol dlho vo vode tak ho musím ošetriť ešte. Rozmýšlam nad kamenmi aké by sa tam hodili chcem sa poriadne pripraviť zabehnúť akvárko zatial sa nikam neponáhlam. Ešte porozmýšlať nad tým aké druhy krevetiek. Sú aj druhy napriklad neocardiniek ktoré môžu byt spolu a nekrížia sa tak isto aj cardiniek ??? Stým by som potreboval pomôcť nerád by som mal vo velkom 250 litrovom akvariu dva druhy krevetiek. Ale snajprik moc pekne ti dakujem za pomoc. :mrgreen:

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa snajprik »

Na rozmýšľanie o krevetkach máš čas, teraz skôr by ťa malo trápiť ako bude vyzerať akva. Aké rastlinky, miešanie vody, čim svietiť, čim hnojiť. Ver že sa zapotíš, lebo to nie je ako u rybičiek voda z vodovodu, výživový substrát, SAE na hnedú riasu, prísavku thajsku na skla, rybičky čo ti nahnoja :) V krevetarku je to celkom funy na RO vode :D

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa džara »

Na riasu na skle pouzivam staru kartu - orange a pod.

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa snajprik »

Tak skúsil som tu kreditku na čistenie skla, výsledok 3 veľké dlhé ryhy na čelnom skle a natrhnuté akváriové lepidlo cca 1mm na okraji, asi ostanem pri rybičkách na čistenie skiel... Je to možnosť ta kreditka, ale poznám lepšie spôsoby.

Vladis
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 21 Mar 2018, 13:10
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa Vladis »

ja čistím normálne so žiletkou a sklo nepoškriebem

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa snajprik »

Dosť veľa rokov dozadu som 90L akva tiež čistil žiletkou, to je ako pri holeni 10x sa oholíš bez toho aby si sa porezal a 11x kua :D Je to jeden spôsob zbavenia sa riasy zo skla, ale určite nie najpohodlnejši.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa Milos »

Cav,
byt tebou asi by som si skratka este nacital trocha o druhoch a varietach, to ti sprehladni moznosti a budes si moct lepsie vybrat. Ale ak tam chces mat cervenu, tak prichadzaju do uvahy hlavne neokaridina a CRS. Neokaridina je pre zaciatocnikov, ale ak si odchovaval skalare, myslim ze ani CRS by nemusela byt pre teba problem. Predpokladam, ze uz mas nejake skusenosti s RO.

Ak sa rozhodnes pre CRS alebo inu odmenu Caridina cantonensis, potom:
1.) Aktivny substrat budes potrebovat skoro urcite, vid. forum tuna venovane len tomu.
2.) Budes si asi chciet nastudovat nieco o priprave vody. Nie je to nic zlozite, ak si to clovek sam nekomplikuje. Byvalo to peklo kym ludia nemali tolko skusenosti a kazdy sa len trapil sam za seba, myslim ze dnes uz sa ustalilo dost vedomosti o tom, ako to robit a ako nerobit. Forum ktore sa tomu tuna venuje je jedno z najaktivnejsich nie nahodou. Kazdy rychlo pride na to, ze to je pri caridinach zaklad uspechu i neuspechu.
3.) Skoro pri citani zistis, ze potrebuju velmi stabilne pH pri extremne nizkom KH. Pre mna osobne toto znamena ziadne dodavnie CO2. Druha skupina ludi je presvedcena, ze existuje nejaky zazracny sposob na to, ako sa moze CRS darit v rastlinnom akvariu s CO2. Ja osobne sa s rastlinami uskromnujem na nenarocne druhy, takze k tomu zazracnemu sposobu neporadim.
4.) CRS mozu byt v akvariu s CBS (cierne), treba dbat na to, aby boli CBS v mensine v kazdej generacii, cca 10%. Inak ich dominantne sfarbenie prevazi a casom bude cervenych len par. V tom istom akvariu je mozne mat aj taiwan bee, tie su vsak narocnejsie a na zaciatok by som s nimi pockal.
5.) pH okolo 6.5 vyhovuje CRS i neokaridinam. Problem je, ze v akvariu s aktivnym dnom a substratom budes mat pH velmi lahko pod 6 a to uz budu neokaridiny trpiet. Zalezi na tom, aku mas vstupnu vodu.

Ak sa rozhodnes pre neokaridiny, aktivny substrat nepotrebujes a vodu mozes pouzivat prakticky akukolvek odstatu. To samozrejme veci zlahcuje. Parametre pri tvrdsej vode su stabilnejsie, co znova veci zlahcuje...tolko k zakladnym dovodom, preco su neokaridiny pokladane za menej narocne. Ak sa ti vsak chce hrat s vodou (a mas s tym uz nejake skusensoti) a zaroven odolas chutkam hrat sa s tym prilis (napr.s CO2), CRS, CBS, snow white, super red su rovnako nenarocne ako neokaridiny, mozno by som povedal ze aj o nieco huzevnatejsie (pod podmienkou spravnej vody!). Osobne v mojom akvariu s CRS a CBS mam pravidelne okolo 300 kusov v roznych stadiach rastu. Akvarium ma cisty objem vody okolo 35 litrov. Je tam kopec plavajucich rastlin, jeden turbinovy filter s jemnym filtracnym materialom, aktivny substrat, par korenov. Vodu vymienam cca 10% tak raz za mesiac, mozno aj menej. Predpokladam, ze o dusik sa mi stara prudko rastuca zaburinka, ktorej kvanta musim pravidelne vyhadzovat. Krevetky sa veselo mnozia a su plne fit. Pripada ti to ako narocny druh? :)

Vyhoda caridin je ta, ze krizenie variet nie je problem. U neokaridina krizenie ma za nasledok vacsinou znizovanie kvality sfarbenia. Ale tiez zalezi od vkusu.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Vladis
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 21 Mar 2018, 13:10
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa Vladis »

dakujem ti za cenné postrehy. určite si mi pomohol viac sa zorientovať a určite si to budem musiet ešte poriadne premyslieť. ... viem že aj z chýb ktorých sa urcite na začiatku dopustím sa poučím :) týmto som si prechádzal aj pri akvaristike:) určite sa chystám na ten aktívny substrát. ale moc pekne ti dakujem za tvoj čas :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie krevetária

Príspevok od používateľa Milos »

ja dakujem za tvoje otazky a zaujem, bez zodpovedania zaciatocnikom by bolo forum v istom stadiu vyvoja uz pomerne mrtve, preto sme aj zaviedli specialnu sekciu, kde sa ludia mozu pytat a pytat.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných