More - základy

Máme tu fanúšikov reefu
Napísať odpoveď
majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Pred nejakým časom som tu narazil na možnosť vytvoriť tému pre ľudí, ktorí by radi vyskúšali morské akva.
Na začiatok by bolo rozhodne fajn naštudovať si základy okolo morského akvária a čo bude ku akva ako takému nutné. Popisujem zbežný základ.
Voda: Salinita 1,025 pre koraly
Vodivosť RO vody – 0 až 5us
Príprava vody: Použijeme klasickú 3 stupňovú reverzku, dokúpime 4tý stupeň (DI) stupeň na dočistenie vody. Pripravíme vodu, zohrejeme, pridáme naváženú soľ určenú pre morskú akvaristiku (ideálne pre útes keďže oči vždy donútia mat aj nejakú rybku, koral), zapneme čerpadlo (osobne mám atmana 700l/h za 10eur tuším a svoj účel plní), necháme soľ rozpustit. Zmeriame salinitu podľa potreby.
Meníme len 10-20% objemu vody raz prípadne 2x za mesiac.
Filtrácia:
Princíp filtrácie je viac-menej rovnaký ako pri náročných druhoch kreviet. Základom je nitrifikačný a denitrifikačný proces. Vhodné je použitie NoPox – u (kvázi krmivo pre baktérie). Parametre pre more +- no2, nh3/4 = 0, no3 je rozdelené. Pre mäkké koraly a zvieratá cez 20, LPS koraly max 10, SPS koraly max 5. Bezstavovcom udržovať hodnoty skôr okolo 5.
Stavy jedov vo vode možno znižovať aj pomocou refugia. Refugium funguje na princípe vysokého dna DSB (deep sand bed) a makroriasy vysávajúcej odpad z vody. Makroriasu možno použiť aj priamo v akva. Vyzerá to síce zvláštne ale už som to videl a bolo to vcelku efektívne. Makroriasa je ako každá rastlina čiže jej treba prispôsobiť osvetlenie ako pre rastlinné akva. Koraly tým ale začnú strácať farbu aj keď by mali teoreticky rýchlejšie rásť.
Odpeňovač:
Slúži ako simulátor prílivu a odlivu pričom vzniknutá pena odstraňuje z vody prebytočné bielkoviny a odpad. Modelov je mnoho pričom sú aj externé verzie (pre nano akva ako stvorené). Sekundárnym účelom je zásobovanie vody kyslíkom preto nie sú vzduchovacie zariadenia v morskom akva nutné.
Likvidácia fosfátov :
Fosfáty alebo Po4 je jedným z nosných pilierov morskej akvaristiky. Veľa Po4 – prúser, málo Po4 – menší ale stále prúser. Hodnota by sa mala pohybovať od 0,01 do 0,03ppm...oficiálne. Neoficiálne aj 0,06ppm bolo v akvárkach a napriek všetkej logike fungovali veselo ďalej. Po4 dostávame zo systému sorbentmi, skrze baktérie prípadne makro riasami. Sorbentov je na trhu obrovské množstvo. Neodporúčam spoliehať sa vyslovene na pelety prípadne nopox (oba sú zdrojom uhlíka pre baktérie). Pelety sú síce fajn ale zložito sa dávkujú a pri výpadku prúdu nastane problém. NoPox je zasa nedostatočný. Sorbenty využívajú oxid železitý prípadne hliník viažuci Po4 z vody. Pri výpadku prúdu sa nič nestane.
Mechanická filtrácia nie je žiaduca. Čo sa na molitane/vate zachytí to tam spravidla aj začne hniť čím uvoľní do vody ako fosfáty tak nitráty.
Formy filtrácie:
Možnosti sú de facto 3.
Prvou je tzv. falošná stena, za ktorou je ukrytá filtrácia. Rozdelí sa aspoň na 3 časti. Prvý vstup cez hrebeň dajme tomu s keramikou alebo živými kameňmi (suché neobsahujú žiadne základy baktérii takže pre potreby filtrácie sú bezpredmetné), odpeňovač (externé nasávanie). Druhý odstraňovač fosfátov a v treťom výtlačné čerpadlo. V poslednej komore pri čerpadle dopĺňame odpar (čistú osmotickú vodu keďže soľ sa zo systému neodparuje).
Druhou možnosťou je najpoužívanejší prepad (komora s navŕtaným sklom a priechodkami). Výhodou je ľahká manipulácia, priestor a v prípade refugia aj odkladový priestor pre problematické živočíchy.
Treťou je využitie externých filtrov a externého odpeňovača priamo v akva (odpeňovač nasáva vodu priamo zo systému a obratom ju vracia očistené späť). Dalo by sa uvažovať aj o použití jednoduchých závesných filtrov. Dokonca som mal zostavené aj malé refugium v aquaclear 70 s použitím slabšieho rotoru (motorček majú ten istý všetky modely), makroriasou a aquael led osvetlením, ktoré presne pasovalo. U mňa bol problém s nedostatkom odpadu čo malo za následok rozpad riasy a tým pádom uvoľňovaním odpadu z tkanív riasy späť do akva.
Základná výbava:
Samozrejme akva (čím väčšie tým lepšie)
Prúdové čerpadlo (z Číny sa dá zohnať za pár eur)
Ideálne živé kamene aspoň časť a suché kamene vhodne upravené (v kalcitovej vrstve sú uložené zdroje fosfátov a je v nich kvantum bordelu)
Podľa plánovanej osádky piesok či už živý alebo premytý suchý (pokiaľ je malý systém tak určite živý)
Svetlo okolo 14500k až 20000k. Tiež sa dá zohnať mars aqua svetlo za 70eur tuším prípadne Semigrow. Semigrow je síce drahší ale používa cree ledky a chladenie z Radion osvetlení.
Prvky:
Nebudem z tohto robiť vedu. Nie som chemik. Základom je rovnováha Ca, Mg, Kh. Ca tvorí základ kostry koralov, Kh stabilizuje Ph no a Mg je bufferom udržujúcim stabilné hodnoty Ca a Kh. Pomer Ca k Mg je 1:3. Mikroprvky slúžia primárne na vyfarbenie koralov. Jód je kľúčový pre zvleky kreviet. Nepočul som ešte o predávkovaní ale radšej s ním opatrne. Pokiaľ ho do systému pridáte veľa tak sa všetky bezstavovce vyzlečú.
Základ by bol. Pokiaľ sú otázky tak sa kľudne pýtajte. Postupne doplním info o krevetách, kraboch, ježovkách (mám z každého niečo)

Na záver tohoto úvodu mi nedá nespomenúť jednu vec. More zomrie. To je štatistická istota a náš druh ho vyčistí od vyšších foriem života v priebehu 3 až 5 dekád. Doporučujem pozrieť si film Chasing Coral (na nete ako všetko koniec koncov). Mať doma živý koral znamená mať doma niečo čo už vaše vnúčatá najpravdepodobnejšie neuvidia. S koralmi zmiznú bezstavovce a všetky útesové tvory

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa Milos »

co za krevetky tam planujes mat?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Zlava je hispidus (je aj nano verzia) a cleaning shrimp tusim latinsky lysmata amboinensis. Chcel som aj thorov ale su velkostne prilis mali na moju osadku. Pokial chces odchovat mladata tak budto vo vacsich nadrziach pouzit filtracku pripadne nedavat ziadne ryby. To ale neznamena, ze pri krevetach nemozu byt napriklad jezovky (do nano akva maesphilia globulus) pripadne kraby, hadovice. Pri hadoviciach treba dat pozor na vyber druhu. Pokial maju ostne tak su drave ObrázokObrázokObrázok

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa Milos »

takze ktore druhy morskych krevetiek sa bezne daju v zajati odchovavat?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Vsetky [emoji23] pokial je mi zname a maju podmienky (mikroriasa, slabucky prud takze ziadne koralove 30.000l/h , nejaky zivy kamen bez predatorov) tak je mozny odchov vsetkych. Kamarat odchoval obe z fotiek, wurdenmanky, tancujuce. Nepoznam ludi co odchovali harlakynov ale to ma aj svoj dovod. Harlekyn je sadista...doslova. zivy sa hviezdicami pricom velke otoci na chrbat, cielene ich krmi a postupne zaziva konzumuje. Astertin zje zhruba 50 denne cize krmenie touto rychlo sa mnoziacou pliagou neprichadza do uvahy. Klasicka hviezdica stoji od 20 do 50€ a to je zasa drahe krmivo. Mlade som od amboinensis mal ale vzdy ich zjedli ryby alebo padli vplyvom prudenia. Je to inak celkom pekne divadlo. Z nicoho nic kreveta vypusti mraky mladat, cele akva je akoby v hmle. Vtedy ich treba oddelit do pripravenej odchovne. V mori treba oddelit vsetko. Je to svet plny dravcov. Aj nemo koniec koncov zvykne mlade po vyliahnuti zjest...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa Milos »

takze ak tomu dobre rozumiem, ak by mal clovek akvarium len s krevetkami bez ich predatorov, moze ich mnozit jedna radost?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Presne tak. Velkostne je mlada krevetka na tom zhruba ako mala neocaridina. Najidealnejsie by bolo mat hlavnu nadrz a na system napojit odchovnu. To zabezpeci cistu vodu (pokial tam teda nebudu cvoci napumpovani neuro toxinmi). Ruku na srdce. Kto si odpusti parik Nemov. Tych je tiez relativne lahke odchovat. Kedze sa vsetci rodia ako samci tak mlade duo vzdy vytvori parik. Nutnost sasanky je pri nich mytus

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa Milos »

myslim ze na tomto fore by sa par ludi naslo aj takych, co si odpustia akekolvek ryby za akychkolvek okolnosti :) ale chapem co chces povedat.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Zober si taku Dory. V akvaristike zbadas 3cm mlada osamotene v akva, viditelne sa boji. Pride ti jej luto tak si ju vezmes domov. Zacnes ju vykrmovat ved istotne na nu nechceli minat tak jej davas drahu,platkovu ale znackovu riasu, artemku obohatenu vitaminmi. Drobec ma za pol roka 10cm ako nic. Uz sa neboji, nabehnu jej pehy. Kupis jej teda vacsie akva...a za mesiac je z 10cm 15cm. Vyskoci, vsimnes si toho tak vyskocis ospaly z postele. Neberies ohlad na jedovaty trn v chvoste a rychlo ju das spat do akva...a ona si to pamata. Naraz ti ten "drobec" veri. Rano ta vita pri skle ako prva, plava okolo ruk. To som nikdy so sladkovodnymi tvormi nezazil. Sexgutata si pri hlbeni tunelov odklada piesok na jednu stranu, ulomky na druhu, gara otvori dokoran usta ked je nahnevana, kreveta hispidus najprv zdvihne klepeta do vysky a poto s nimi o seba tuka co znaci boj, nemo ti odsuva pipetu ked mu s nou prides k jeho koralu/sasanke, koral vytiahne pandravy ked zaciti potravu, zeva sa pri prudsom pohybe zatiahne. Ked sa Flyno (krab Calcinus) prvy krat vyzliekol tak som myslel ze je po nom. Jeho zvlek je kopiou tela na cele s farbami. Myslel som si, ze objeda koraly tak som ho dal do prepadu (vtedy to bola filtracka). Vnoci preliezol cez hreben do akva a cez den sa skryval...dnes sa sam pyta na ruku. V mori ma kazdy tvor svoju osobnost

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Idem pripravit cenovy predpoklad na nejakych 60l. Pokusim sa volit strednu triedu produktov + jeden set (treba ich v zasade dokoncit)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Zbezny odhad bez filtracnych medii, bakterii na zaciatok a podobnych prkotin
Akvárium: 80x35x40 cm 50eur
Prúdové čerpadlo: Jecod SW-2 69eur
Výtlačné čerpadlo: Eheim Compact 600 19.49eur
Skimmer: Z Aliexpress 23eur
Svetlo:Nemo Light 18w 72eur
Živé kamene: 6kg x 10eur/kg 60eur
Piesok: 5kg x 2,5eur/kg 12,5eur
Spolu: 305,99eur
Set:
Innovative Marine Nuvo Mini 38 250eur
Set je bez prudoveho cerpadla, bez svetla. Len akva s prepazkou
Red Sea Max Nano 70 689eur
Pri tomto sete je pouzite znackove svetlo AI PrimeHD, ma vsetku nutnu techniku. Chyba len piesok, kamene
Podotykam, ze objem je hruby cize bez odratanej prepazky nevyuzitelnej pre zivocichov. Pri navrhu no.1 treba ratat s odratanim cca 15cm najlepsie z boku koli prepazke (treba pozriet cerpadlo vytlacne a skimmer no a podla toho prisposobit prepazku)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa Milos »

znie to dobre :) pri morskom akvariu mi vzdy prekazalo, ze nie je moc eco, ale v dnesnej dobe vidim, ze mnoho v nom chovanych tvorov sa uz normalne odchovava a nepochadzaju len z plandrovania utesov.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Dussi
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 30 Apr 2017, 23:51
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa Dussi »

ked cches koraly tak jedine najlacnejsia cesta, ten kto pestuje, v ziadnom pripade z obchodu...more je drahe to je hned jasne, a aj narocnejsie, bez RO a soli si moc neskrtnes

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Vela zivocichov je uz mozne mnozit. Za poslednych 20 rokov sme dospeli do bodu, v ktorom sme schopni simulovat komplet prostredie od prudenia, cez osvetlenie az po filtraciu. Koraly sa pestuju na velkych farmach.
Dussinepotrebujes snad RO aj ku vacsine narocnych kreviet? Nemiesas im tym padom vodu s mineralmi co su prvky bez soli? Vodu menis 10% 1-2x mesacne. Sol sa neodparuje! Nesypes ju tam vramci odparu. Odpar len zvysi salinitu a stav prvkov. Nie vsetky koraly vyuzivaju prvky. Moja spotreba 0.45Kh denne je na 440l akva prevazne zaplnene SPS koralmi. Tie vyuzivaju Kh a Ca na stavbu svojho skeletu. Pri prepocte mi to vyslo 20€ za 5kg pixlu Kh prasku od Red Sea na 250 dni. To je 5 krabiciek cigariet. Co sa energii tyka tak chystas studenu vodu a elektrina no pri rastlinnych akva mas tie iste podmienky (1w/l T5, 0.5w LED/l). Led pritom nejde nonstop na plny vykon, prudove tiez na noc mozes stlmit. Drahsie je na obstaranie ale nie na udrzbu

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Vyzera ako mrtvy? Vyzera. Zdvihnem ho pinzetou...a chuj maly ma uz hlavu vonku v ulite. Je to stara krusta [emoji23] Obrázok

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Dussi
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 30 Apr 2017, 23:51
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa Dussi »

To mas pravdu, myslis ze u nano mora je potrebny skimmer ked by boli len koraly mozno daka kreveta? Pri pravidelnej vymene vody

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Nie vzdy je nutny. No pri cene 25€ by som nevahal pouzit aspon zavesny.
Flyno napokon zomrel. Dovod identifikovat neviem. Vylucil som vodu a parazity, stravu (maju riasu, granule, artemiu). Nebol ani poskodeny fyzicky. Zostal mi jedine vek. Mali sme ho rok a 3 mesiace. Koli nemu sme to akva chceli. Behom toho kratkeho casu narastol z cca 1cm na 5-6cm, naucil ho vyliezt na ruku, jest z nej...nech ta bohovia mori prijmu do svojich vecnych vod ;(

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: RE: Re: More - základy

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Dussi napísal:To mas pravdu, myslis ze u nano mora je potrebny skimmer ked by boli len koraly mozno daka kreveta? Pri pravidelnej vymene vody
Odpenovac nie je vzdy nutny. Plni dve primarne funkcie. Miesa vodu so vzduchom cim stabilizuje ph. Na pene odplavuje bielkoviny, mrtve bakterie a jedy. More je pramatkou nielen zivota ale aj biologickej vojny. Niektore zivocichy vyuzivaju atrament, ine lokalne jedy na paralyzu bolestou a dalsie nervove jedy (sea apple, uhorkovy cerv, chobotnicky). Koral toho vela nevyprodukuje zato sasanka je uz povazovana za zviera produkujuce viac odpadu ako ryba.
Pri zvieratach nikdy nepoznas vek. Import su len nazvazane zvierata v lepsom pripade aklimatizovane, po karantene a naucene na akva potravu (mandarin napriklad konzumuje iba zive blsivce a artemie no v zajati sa prisposobi aj mrazenemu)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

LubosF
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Dec 2018, 00:44
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: More - základy

Príspevok od používateľa LubosF »

Zdravím. Mišo veľmi pekne v skratke popísal princíp morskej akvaristiky. V jednom článku som našiel všetko podstatné čo som dlho a pracne lovil z podobného fóra reef.sk
K problematike chovu morských kreviet by som dodal : Lysmata amboinensis (čistiaca kreveta) a Lysmata wudemani (kreveta požierajúca škodlivé aiptazie - tzv. sklenené sasanke) sú veľmi žiadané a ceny importovaných jedincov predpokladám z chovov v krajinách kde sú vhodné podmienky, sa pohybujú okolo 20 euro za krevetu a napríklad dobre fungujúcu L. wudemani, teda takú čo naozaj zbaví nádrž sklenených sasaniek nie je také ľahké zohnať.
Ak niekto odchováva napríklad C.japonica, tak by mal skúsiť aj morské Lysmaty...
Kameňom úrazu býva vhodná potrava pre drobizg. Možno to má niekto už zmáknuté a ani o tom neviem...
Ak by mal niekto odchov L. wudemani, tak jednu by som opäť potreboval, začínajú mi v jednom malom reefe aiptazie.
Inak na reef.sk veľmi dobre funguje bazár a tu mi na tomto fóre chýba...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných